www.infoglobe.sk » SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej I.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej I.

Publikované: 9.1.2014
Ako sme minulý týždeň sľúbili, dnes naše putovanie po kráľovskom meste Kežmarok ukončíme na hrade. Kežmarský hrad, ktorý patrí k jedným z mála pevností na svete, ktoré nestoja na kopci, skrýva mnoho zaujímavých a tajuplných zákutí, ktoré spoločne v nasledujúcich riadkoch navštívíme.

Vznik hradu sa datuje približne na rok 1463. Spájaný je so šľachtickou rodinou Zápoľských, ktorým vtedajší kráľ Matej daroval cenzus (príjem z dane), z ktorého bolo možné postaviť dodnes majestátne pôsobiaci hrad.

Kežmarský hrad

Hrad bol typovo navrhnutý ako mestský, aby chránil mesto pred útokom nepriateľov. No jeho účel bol v skutočnosti presne opačný. Hrad mesto nechránil, ale bojoval proti nemu. Pýtate sa ako je to možné? Vysvetlenie je jednoduché. Kežmarský ľud sa nechcel vzdať práv slobodného kráľovského mesta. Pokiaľ by o tento štatút Kežmarok prišiel, stal by sa len obyčajným poddanským mestečkom, čo nebolo výhodné pre ľud, ale pre hradných pánov, ktorí by mali z takéhoto usporiadania väčší osoh. Štatút mesta sa napriek snahám rodiny Zápoľských nezmenil, teda až do roku 1528, kedy táto rodina hrad aj s mestom darovala spriatelenej poľskej rodine Lasky. Tá trpela večnou finančnou tiesňou, ktorá sa prejavovala mnohonásobným zvyšovaním daní. Vplyvom týchto okolností prešiel hrad neskôr do zábezpeky rodiny Thőkölyovcov. Tá sa postupom času stala novým vlastníkom hradu. Rodina Thőkölyovcov sa zaslúžila o prestavbu pôvodne gotického hradu na prepychové renesančné sídlo. Postavila aj barokovú kaplnku a budovu koniarni. V čase kraľovania tejto rodiny dochádzalo k častým ozbrojeným stretom s mestom a dokonca aj k zákerným vraždám. Kežmarčanom sa napokon podarilo vykúpiť spod tyranie hradných pánov , a to za pomoci cisára, ktorý skonfiškoval majetok hradu. Inventár hradu bol odvezený do Levoče a do Viedne. Až v roku 1702 sa stal hrad majetkom miestneho ľudu.

Kežmarský hrad - erbKežmarský hrad - portréty

Hrad začal ľud využívať na podradné účely. Slúžil ako sýpka obilia, kasárne, dielne či špitál. V 18. storočí hrad niekoľkokrát vyhorel a o storočie neskôr nastali prvé snahy o zriadenie hradného múzea.  Tieto snahy sa naplnili až v roku 1931, kedy boli vo vstupnej veži hradu nainštalované zbierky dokumentujúce život mesta a jeho blízkeho okolia. Druhá svetová vojna rozvoj múzea pribrzdila. Do hradu sa nasťahovalo nemecké komando a po potlačení Slovenského národného povstania sa časť hradu stala väzením pre partizánov a civilov. Ešte smutnejšie sa hrad zapísal do dejín, keď sa stal akousi prípravňou  na deportácie židov. V 46. roku minulého storočia sa zase časť hradu stala zberným táborom občanov nemeckej národnosti , ktorí museli odísť v rámci odsunu. O rok neskôr sa opäť konečne otvorilo múzeum. Začiatkom 50. rokov  sa v hrade sprístupnilo 9 tematických miestností. V rokoch 1962 až 1985 prebehla generálna oprava hradu a pod správu ho prevzalo múzeum.  Od tých čias až dodnes je v jeho vlastníctve 5 objektov. Sú to: hrad s expozíciami, prístavba hradu (tzv. koniarne), dva meštianske domy – dom na Hlavnom námestí  č. 55 s expozíciou Meštianska bytová kultúra na Spiši a dom na ul. Dr. Vojtecha Alexandra č. 11, využívaný na príležitostné výstavy, a posledným objektom je bašta slúžiaca ako depozitár múzea.

Kežmarský hrad - expozícia

Expozíciu múzea sme navštívili aj osobne. O tom, čím nás múzeum najviac zaujalo, si však porozprávame až o týždeň.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Prešov
Publikované: 4.3.2009
Prešov alebo tiež rusínsky Prjašev, nemecky Preschau či maďarsky Eperjes, sa nachádza na východnom Slovensku a je hlavným mestom Prešovského samosprávneho kraja.

SR: Levočské babie leto
Publikované: 16.9.2015
Ani sa nenazdáte a príde jeseň a s ňou mnoho zaujímavých podujatí. Jedným z nich je aj medzinárodný hudobný festival Levočské babie leto.

Prešov: Výstava relikvií tibetských majstrov
Publikované: 16.3.2016
V dňoch 19. a 20. marca 2016 sa v PKO Čierny orol v Prešove uskutoční nevšedná výstava relikvií budhov, ako pripomienka na veľkých východných majstroch, ktorí svoje životy zasvätili pomoci iným.

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Publikované: 13.7.2016
Minulý týždeň sme navštívili mesto Majstra Pavla – Levoču a dnes sa presunieme len o necelých 11 kilometrov nižšie do Spišskej Novej Vsi, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.

SR, Hniezdne – Nestville Park
Publikované: 1.11.2017
Dnes nás čaká výlet na severovýchodné Slovensko, kde sa len pár kilometrov od Starej Ľubovne rozprestiera dedinka Hniezdne. Bezmála 1 a pol tisícová obec ležiaca v údolí rieky Poprad ponúka jednu unikátnu turistickú atrakciu, ktorú by ste inde široko-ďaleko nenašli.

SR: Bardejovský jarmok 2015
Publikované: 24.8.2015
Aj tento rok ožijú starobylé uličky kráľovského mesta Bardejov jedinečným jarmokom, kde svoje umenie predvedú remeselníci a o zábavu sa postarajú umelci.

Kežmarok: festival Európske ľudové remeslo 2015
Publikované: 6.7.2015
Nenechajte si ujsť unikátny festival Európske ľudové remeslo, ktorý sa uskutoční v dňoch od 10. do 12. júla 2015 v kráľovskom meste Kežmarok.

SR: Kežmarok – kráľovstvo pod Tatrami
Publikované: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasmerujeme na východ Slovenska, konkrétne do kráľovského mesta Kežmarok, ktoré je nielen významným historickým centrom regiónu Spiša, ale aj miestom rôznorodej kultúry a jedinečných osobností.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku I.
Publikované: 26.12.2013
Minulý týždeň sme boli na potulkách kráľovským mestom pod Tatrami – Kežmarkom a dnes budeme v jeho návšteve pokračovať. Tentoraz sa vydáme do ulíc historického centra, kde sa spoločne zoznámime s architektonickými dominantami a skvostami.

SR, Litmanová – Hora Zvir
Publikované: 8.11.2017
V dnešnom článku sa vydáme do okresu Stará Ľubovňa. Navštívime obec Litmanovú, ktorá je známa jednak lyžiarskym areálom, ale hlavne neďalekým pútnickým miestom, kde sa údajne zjavovala Panna Mária.

SR: Košice – Východoslovenské múzeum
Publikované: 5.6.2014
Dnes zavítame do metropoly východu – do Košíc, aby sme spoločne navštívili jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku - Východoslovenské múzeum. Povieme si čo-to o jeho vzniku a jednotlivých expozíciách.

SR: Svit – Baťove mestečko I.
Publikované: 30.10.2014
Jeseň je najfarebnejším obdobím roka a ideálnym časom na rodinné výlety. Počas jedného slnečného dňa sme sa vydali do mestečka Svit, o ktorom sme vedeli len toľko, že patrí medzi najmladšie slovenské mestá.

Prešov: Mikulášska nádielka 2014
Publikované: 28.11.2014
Mesto Prešov vás pozýva, hlavne tých najmenších, na Mikulášsku nádielku, ktorá sa uskutoční v piatok 5. decembra 2014 o 16 hod. na pešej zóne.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej II.
Publikované: 16.1.2014
V minulej časti sme si stručne priblížili bohatú históriu Kežmarského hradu. Dnes sa spoločne vyberieme navštíviť unikátne múzeum, ktoré v sebe hrad ukrýva a ktorého návštevu vám vrelo odporúčame.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku II.
Publikované: 2.1.2014
Minulý týždeň sme navštívili pamätihodnosti mesta Kežmarok, a to drevený artikulárny kostol, kežmarské lýceum, nový evanjelický kostol, radnicu či múzeum bytovej kultúry. Dnes budeme v našej ceste po pamiatka pokračovať.

SR: Kežmarok – Turbína, babička pod Tatrami
Publikované: 5.12.2013
Na huncovskej ceste pri kráľovskom meste Kežmarok stojí nenápadná budova, ktorá skrýva zaujímavú históriu. Jedná sa o najstaršiu malú vodnú elektráreň na Slovensku, ktorá dodnes dodáva elektrickú energiu pre obyvateľov mesta.

SR: Spišská Belá, Strážky – umenie a história v jednom
Publikované: 17.10.2013
Dnes sa vydáme na východné Slovensko do bývalej obce Strážky, ktorá je v súčasnosti miestnou časťou mesta Spišská Belá. Strážky ležia na hlavnom ťahu medzi kráľovským mestom Kežmarok a už spomínaným mestom Spišská Belá. Známe sú vďaka nádhernému kaštieľu, anglickému parku či unikátnej zvonici. A práve za týmito nevšednými pamiatkami nasmerujeme naše kroky.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Nestville Park – raj vyznávačov whisky
Len pár kilometrov od Starej Ľubovne sa rozprestiera dedinka Hniezdne, ktorá ponúka jednu unikátn...

SR: Spišská Nová Ves – mesto unikátov a rekordov
Nielen vstupná brána do Slovenského raja, ale aj miesto nevšedných prechádzok, to v sebe snúbi Sp...

SR: Prešov – vstupná brána regiónu Šariš
Tretie najväčšie mesto na Slovensku – Prešov ponúka návštevníkom cez 300 kultúrnych pamiatok, nád...

SR, Svit – výnimočné miesto na prechádzku
V severozápadnej časti Spiša, kúsok od mesta Poprad, sa rozprestiera malebné mestečko Svit. Jeho ...

SR: Kežmarok – kráľovské mesto východu
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do okresného mesta Kežmarok. Toto kráľovské mesto op...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest. Dozaista jedným z nich je aj mesto Spišs...

SR, Spišská Sobota – zachovalá história
Mesto Poprad vo svojej severozápadnej miestnej časti nazývanej Spišská Sobota ukrýva nádherné zac...

SR: Spišský hrad, hradný vrch a okolie
Symbol Spiša – Spišský hrad postavený na travertínovej kope patrí k najväčším hradom strednej Eur...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 3. 2018
sviatok:Eduard
dnes:
nedeľa 18.3.
2 °C
zajtra:
pondelok 19.3.
3 °C