www.infoglobe.sk » ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov

ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov

Publikované: 5.5.2016
Južné Čechy sú známe množstvom vodných plôch a ani Blatensko nie je výnimkou. Dnes sa vydáme na zámok Blatná, ktorý patrí spolu s Červenou Lhotou medzi najkrajšie vodné panské sídla. A nielen zámok je cieľom turistov, k areálu totiž patrí aj anglický park.

Najprv tu na malom ostrovčeku stála drevená tvrdza, v ktorej žil vladyka Vyšemír. Tá bola neskôr prestavaná na hrad, ktorý v 14. storočí prešiel významnou premenou. Podobu zámku mu však vdýchol až najvyšší hradný gróf Kráľovstva českého – Zdenek Lev z Rožmitálu, ktorý pristavoval a prestavoval. Na zámku sa vystriedalo niekoľko majiteľov, až ho koncom 18. storočia kúpil rod Hildprandtovcov, ktorý ho vlastní dodnes.

vodný zámok Blatná

Nájsť cestu k zámku nie je vôbec zložité a s parkovaním si tiež nemusíte robiť starosti, auto môžete nechať hneď pred ním. Len čo prejdete cez kamenný most a bránou hradnej veže, ocitnete sa na nádvorí. Odtiaľ sa môžete vydať buď na prehliadku, alebo do zámockého parku.

nádvorie pohľad od zámku do parku

Prehliadky trvajú 60 minút a konajú sa v Rozdražovskom paláci. Nahliadnete tu napríklad do „africkej miestnosti“, venovanej predovšetkým Etiópii, do ktorej sa rodina v roku 1958 legálne vysťahovala (majetok im totiž po komunistickom prevrate skonfiškovali a až po roku 1990 im bol opäť vrátený). S´účasťou expozície sú rôzne šable, ručne pletené koše, obrazy, ale tiež čínska skriňa a japonský porcelán. Ďalej navštívite rodinnú galériu, empírový salón alebo trebárs pracovňu J. E. Purkyňu, ktorý tu bol pri svojom štúdiu vychovávateľom a učiteľom.

zámok Blatná

František Hildprandt bol vášnivým lovcom, a tak môžete v loveckom salóne obdivovať jeho trofeje. Na stenách tu visia kožušiny a parožie, z ktorého sú vyrobené konštrukcie kresiel, stôl, stojany na zbrane alebo obrovský luster. Jedna miestnosť jeho vášni ale nestačí, a tak si aj na chodbách môžete prehliadnuť ďalšie parožia alebo tiež hlavy tuleňov a vypchatých orlov.

lovecký salónikinteriéry zámku Blatná

Pokiaľ sa vám zdá, že tento okruh je pre vás krátky, môžete využiť ponuku rozšírenej prehliadky, kde navyše navštívite ešte Zelenú izbu alebo kaplnku. Naopak pokiaľ máte so sebou malé deti, môžete si zaplatiť len skrátenú prehliadku. A pre tých, ktorí majú radi trochu tajomstva, ponúka zámok Blatná aj nočné prehliadky (ale len cez letné prázdniny).

výhľad z parku   celý park láka k prechádzke

Aj keď je zámok prístupný len od apríla do októbra, do parku sa môžete ísť pozrieť v priebehu celého roka. Bývalú oboru z časti premenil F. Hildprandt na anglický park a z časti zostala rovnaká – les s pozostatkami dávnych ryžovísk zlata. Nájdeme tu mnoho cestičiek, alejí, potôčikov a mostíkov – všetko tu láka k prechádzke. Najväčšou atrakciou však zostávajú daniele, ktoré sa tu nebojácne pasú. V pokladni zámku si môžete kúpiť aj krmivo – budú vám „žrať priamo z ruky“.

daniele v anglickom parku   kŕmenie danielov je povolené, ale len na vlastné nebezpečie

Dozaista si tu všimnete aj krásny empírový dom s dvojramenným schodiskom, v ktorom býva rodina Hildprandtovcov. Tá sa ale plánuje presťahovať späť na zámok (do strednej časti), hneď vedľa Rejtovho paláca, ktorý by sa mal čo nevidieť rekonštruovať. Atmosféru okolia dokresľujú pestrofarebné pávy, ktoré sa voľne pohybujú v okolí domu.

empírový domček v parku 

v parku sa voľne pohybujú pávy   Rejtov palác

A keď sa budete prechádzať po okolí, možno sa vám to tu bude zdať akési povedomé. A niet sa čomu diviť, natáčala sa tu totiž filmová komédia Biela pani a rozprávka Šialene smutná princezná. To práve na tomto rybníku sa plavila lodička s Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckářom...

pohľad na zámok z parku

Blatná ale nie je jedinou pamiatkou v okolí, preto pokiaľ vám zostane chvíľu času, navštívte napríklad neďaleký zámok Březnice, chanovický barokový zámok alebo kostol sv. Jána Krstiteľa v Paštikách.

GPS: 49°25'22.0"N 13°52'45.4"E

www.zamek-blatna.cz

 

Text: Lenka Bauerová

Foto: Lenka Bauerová, Miluše Svátková, archiv zámku Blatná

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Maková hora – pútnické miesto uprostred nádhernej prírody
Publikované: 10.5.2018
Pútnický kostol na Makovej nad Smolotely je krajinnou dominantou, ktorá sa právom pýši prezývkou baroková perla stredného Povltavia, ale tiež oázou pokoja obklopenou prekrásnou prírodou.

ČR: Písek - romantické miesto na juhu Čiech - VIDEO
Publikované: 9.12.2014
Mesto založené Přemyslovcami leží na rieke Otave v Juhočeskom kraji. Písek je známy aj vďaka svojmu v Českej republike najstaršiemu dochovanému Kamennému mostu, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. V 14. storočí viedla cez neho Zlatá cesta spájajúca české zeme s Bavorskom a Horným Rakúskom.

ČR: Bohutín – Dedina s baníckou minulosťou
Publikované: 26.10.2017
Pokiaľ sa vydáte z mesta Příbram smerom na Plzeň, prejdete celý Bohutín od začiatku až do konca. Táto obec je spätá s baníctvom a vďaka svojej výhodnej polohe je aj ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie Bŕd.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Renesanční zámok Březnice
Publikované: 2.6.2016
Neďaleko historického banského mesta Příbram leží renesančný zámok Březnice, ktorý sa môže pochváliť naozaj bohatými dejinami. Návštevníkom ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ale tiež odpočinok v parku či parkánovej záhrade alebo príjemné posedenie v zámockej kaviarni.

ČR: Zvíkov, kráľovský hrad nad Orlickou priehradou
Publikované: 23.6.2016
Hrad Zvíkov, jeden zo symbolov Juhočeského kraja, dôstojne strážil sútok Otavy s Vltavou už od počiatku 13. storočia. Vtedy hrad stával na vysokom skalnatom ostrohu nad divokou rieku tečúcou na dne hlbokého kaňonu. Posledných 60 rokov stojí trochu krotko na brehu Orlickej priehrady.

ČR, Strakonice – gajdoši, zašlá sláva priemyslu a spomienka na stredovek – VIDEO
Publikované: 24.11.2015
Zhruba na polke cesty medzi Plzňou a Českými Budějovicami leží na sútoku rieky Otavy s Volyňkou mesto Strakonice. Mesto, ktoré sa preslávilo medzinárodným gajdošským festivalom, fezmi (turecká pokrývka hlavy) a „Čezetami“ – motorkami z Českej zbrojovky. Okrem toho tu nájdeme aj rozľahlý a veľmi zachovalý stredoveký hrad, krásnu neorenesančnú radnicu, niekoľko pôvodných stredovekých domov alebo tiež repliku časti Stonehenge. Nesmieme zabudnúť ani na okolitú prírodu, kde z jednej strany začína predhorie Šumavy a z druhej rozsiahla oblasť juhočeských rybníkov.

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikované: 16.10.2012
Klatovy tvoria dôležitý bod pre život v pomerne nehostinnom kraji. Ďalej na západ, v pohraničí, nie je dosť práce, a tak keď tam nechcete hospodáriť ako farmár, musíte sa vypraviť do mesta – za prácou, za zábavou, na nákupy alebo za poznaním.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.5.2018
Počas júna 2018 bude v hlavnom meste Slovenska prebiehať v poradí už 11. ročník festivalu Dolce Vitaj, ktorý ponúkne výber súčasného talianskeho umenia vo všetkých žánroch.
22.5.2018
Jubilejná desiata Noc kostolov sa bude konať v piatok 25. mája. Návštevníci tak budú mať príležitosť nahliadnuť do veží, sakristií, kaplniek, krížových chodieb a nechať sa previesť slovom, hudbou či potešiť stretnutím.
21.5.2018
V rámci Dni mesta Ružomberok sa uskutoční v poradí už 32. Ružomberský jarmok, ktorý bude prebiehať  na Námestí Andreja Hlinku 1. a 2. júna 2018.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 23. 5. 2018
sviatok:Želmíra
dnes:
streda 23.5.
26 °C
zajtra:
štvrtok 24.5.
27 °C