www.infoglobe.sk » ČR, zámoček Tri Trubky – cesta do najhlbších brdských lesov

ČR, zámoček Tri Trubky – cesta do najhlbších brdských lesov

Publikované: 23.8.2018
Brdy sú v posledných rokoch obľúbeným cieľom turistov. Dnes sa spolu s nami pozriete do romanticky pôsobiacej horárne, ktorá je obklopená lesmi bohatými na lesné plody a zver a s ktorou sa spája zaujímavá história.

Niečo málo z histórie

Lovecký zámoček Tři Trubky sa nachádza v údolí Třítrubeckého potoka, neďaleko Padrťských rybníkov a najvyšších brdských vrcholkov na čele s Tokom a Prahou. V 18. storočí ho nechali postaviť vtedajší majitelia panstva Colloredo-Mansfeldy. Zámoček bol postavený vo vtedy veľmi módnom tirolskom štýle a jeho majitelia naplnili interiéry luxusným nábytkom a zbierkovými predmetmi. Po zriadení vojenského obvodu odkúpil zámoček štát, zastavili sa tu dokonca aj dvaja československí prezidenti, v 20. rokoch T. G. Masaryk a v roku 1938 pri príležitosti vojenského mobilizačného cvičenia Edvard Beneš.

údolie Třítrubeckého potoka   Padrťský potok

Počas druhé svetovej vojny bol celý vojenský obvod zabraný Nemcami a na Troch Trubkách bol po neúspechu na ruskom fronte internovaný poľný maršál von Brauchitsch. Tento nemecký dôstojník bol vášnivým lovcom a miloval vychádzky po okolí, jedna z cestičiek neďaleko zámočku dodnes nesie jeho meno. Po vojne objekt znovu pripadol štátu, v 80. rokoch ho necitlivo prestavali a vnútorne zariadili, v súčasnosti je pre verejnosť neprístupný.

zámoček

Třítrubecký potok a hájovňa

V miestach, kde sa Třítrubecký potok vlieva do Padrťského potoka, sa zachovala nízka drevená búda. Tá kedysi bývala vodnou elektrárňou, ktorá zásobovala zámoček elektrickou energiou. Povodie potoka patrí k najvlhším miestam v Brdoch a v tunajších lesoch sa tak dobre darí najrôznejším druhom výtrusných rastlín. Medzi najzaujímavejšie patrí bradatec obyčajný – mach, ktorý miestni ľudoví umelci používali na výrobu fúzov pre šiškové figúrky Fabiána (strážca Brd).

strážna búdka pri bývalej hájovni   pamätný kameň na lesnej ceste Jozefke

Pokiaľ sa od zámočku vydáte po zelenej turistickej značke smerom k bývalej hájovni Bor, asi po jednom kilometri chôdze sa dostanete do miest, kde stávala hájovňa Tri Trubky. Po nej nakoniec prevzal tento trochu nezvyklý názov aj lovecký zámoček. Hájovňa sa pôvodne volala U Troch Jeleňov, skomolením nemeckého názvu sa ale z výrazu röhren stali „roury“ a ešte neskôr trubky. Na Bor sú to odtiaľ približne ďalšie 4 kilometre. Toto miesto je dnes akousi tajuplne pôsobiacou lúčnou enklávou uprostred divokých brdských lesov, kedysi tu však stávala aj reprezentatívna horáreň. Okrem lesnej lúky pripomína dávne osídlenie už len malý rybníček a pár ovocných stromov.

hať s bývalou vodnou elektrárňou

Prístupnáprstníky

Jednou z možností, ako sa dostať na Tri Trubky, je nechať auto na parkovisku na kraji Skořic a vydať sa po lesnej ceste Vlásenka. Na prvej výraznej križovatke lesných asfaltiek sa vydajte po lesnej ceste Jozefka, tá vás už privedie až k zámočku. Trasa meria okolo sedem kilometrov, cesta zo Strašic je dlhá zhruba 5,5 km. Miestne lesy sú bohaté na zver aj na huby, rastie tu jedovatý, ale krásny náprstník. Pokiaľ sa nikam nemusíte vracať pre auto, môžete pokračovať na Prahu a do Nepomuku alebo cez Bor do Lázu či Bohutína. Tieto trasy sú už ale pre zdatnejších turistov, merajú okolo 25 kilometrov.

GPS: 49°42'18.5"N 13°47'22.7"E

 

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

ČR: Renesanční zámok Březnice
Publikované: 2.6.2016
Neďaleko historického banského mesta Příbram leží renesančný zámok Březnice, ktorý sa môže pochváliť naozaj bohatými dejinami. Návštevníkom ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ale tiež odpočinok v parku či parkánovej záhrade alebo príjemné posedenie v zámockej kaviarni.

ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov
Publikované: 5.5.2016
Južné Čechy sú známe množstvom vodných plôch a ani Blatensko nie je výnimkou. Dnes sa vydáme na zámok Blatná, ktorý patrí spolu s Červenou Lhotou medzi najkrajšie vodné panské sídla. A nielen zámok je cieľom turistov, k areálu totiž patrí aj anglický park.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
21.4.2019
Hlavné mesto Slovenska vás pozýva na 16. ročník obľúbeného podujatia s bohatým programom pre všetkých, ako aj na mestský open air festival Bratislavský majáles.
20.4.2019
Zahájenie v poradí už ôsmej litomyšlskej kúpeľnej sezóny prebehne od stredy 24. do nedele 28. apríla. Po roku opäť kúpeľná promenáda ožije slávnostným sprievodom, ale tiež hudobnou a divadelnou produkciou. Chýbať nebudú ani obľúbené kúpeľné pramene, kúpeľné lavičky, výstava historických vozidiel a prvorepublikové žandárstvo.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 4. 2019
sviatok:Slavomír