www.infoglobe.sk » ČR: Maková hora – pútnické miesto uprostred nádhernej prírody

ČR: Maková hora – pútnické miesto uprostred nádhernej prírody

Publikované: 10.5.2018
Pútnický kostol na Makovej nad Smolotely je krajinnou dominantou, ktorá sa právom pýši prezývkou baroková perla stredného Povltavia, ale tiež oázou pokoja obklopenou prekrásnou prírodou.

Cesta na Makovú

Maková sa vypína nad obcou Smolotely, odkiaľ sa k tomuto pútnickému miestu aj najľahšie dostanete. Vybrať si môžete buď červenú turistickú značku, na ktorú sa môžete napojiť na námestí, alebo náučný chodník okolím Smolotel. Ten má sedem zastavení, okrem pútnického miesta sa venuje aj miestnej prírode alebo histórii zahŕňajúcej napríklad banskú činnosť, ktorá tu v minulosti prebiehala. Bolo tu vyrazených niekoľko pokusných štôlní na ťažbu gabra (hlbinného čadiča), nachádzalo sa tu dokonca aj jedno menšie ryžovisko zlata a tiež ložisko veľmi vzácnej červenej žuly, ktorá sa vo svete vyskytuje len ojedinele. Červená turistická značka vedie z obce po úzkej asfaltke, pri cintoríne s malou kaplnkou však z cesty odbočíte a vydáte sa do lesa. Asfaltová cesta ale pokračuje ďalej, na vrchol kopca sa tak dá bez problémov vyjsť aj na bicykli či autom.

cesta na Makovú   cintorín pri ceste na Makovú

Diablova lóža

Pokiaľ sa na kopec vydáte práve po náučnom chodníku, po opustení dediny prejdete najprv zachovalou alejou storočných agátov a hneď potom sa objaví panel náučného chodníka, ktorý vás bude informovať o geologických zaujímavostiach regiónu. Pokiaľ v týchto miestach uhnete zo značenej cestičky do lesíka po vašej ľavici, dostanete sa k skupine žulových balvanov, z ktorých najväčší dostal názov Diablova lóža. Odbočka nie je nijako označená, ale kameň ľahko spoznáte podľa kríža, ktorý do neho vyryli miestni obyvatelia, aby zahnali diabla.

Diablova lóža   kríž na Diablovej lóži

Pútnické miesto Maková

kostol na Makovej zozadu

Samotný areál kostola a fary stojí priamo na vrchole kopca. Kostol je zasvätený Panne Márii Karmelskej a sv. Jánovi Krstiteľovi. V jeho priečelí sa vyníma dvojica veží a vo vnútri je cenné barokové zariadenie, na oltári je napríklad umiestnená kópia milostnej sošky Panny Márie Škapuliarskej, ktorú si sem priniesli bratia karmelitáni. Autorom celého projektu je architekt Carlo Antonio Canevallo a stavbu kostola inicioval Jan Felix Chanovský z Dlouhej Vsi. Projekt pôvodne počítal s obvodnými ambitmi okolo kostola, po smrti Jana Felixa Chanovského ale už neboli na dostavbu financie. V 20. rokoch minulého storočia tu pôsobil maliar a blízky priateľ Mikoláša Aleša Josef Bosáček (jeho brat Vincenc tu slúžil ako farár), ktorý je autorom maľby v priestore nad presbytériom. Z rovnakého obdobia pochádza aj vyobrazenie a popis osla, ktorý nosil farárovi na kopec vodu. Vraj bol taký šikovný, že cestu poznal naspamäť, a tak mu stačilo vodu dole v dedine iba natočiť. V priľahlej fare sídlili kedysi karmelitáni. Od kostola sa otváraj krásne výhľady na obec a okolitú krajinu.

kostol na Makovej

Na Makovej sa v súčasnosti slúžia bohoslužby každú tretiu nedeľu v mesiaci a tiež počas Vianoc, Veľkej noci, na Nový rok a počas Makovskej púte.

výhľad z Makovej

Smolotely

V Smoloteloch sa priamo na námestí môžete pozrieť na ranobarokový zámok. Ten obklopuje park s cennými drevinami, no pre verejnosť zatiaľ prístupný nie je. Zámok vznikol za vlády Chanovských z Dlouhej vsi, ktorí barokovo prestavali pôvodnú tvrdzu, počas druhej svetovej vojny v ňom sídlili Nemci a od tej doby skôr chátra. Samotná obec získala meno podľa trhu so smolou, ktorý sa tu v minulosti konal.

zámok v Smoloteloch

Blízkosť Orlickej priehrady

Z Makovej sa môžete vydať po červenej turistickej značke do Solenic, ktoré ležia priamo pod hrádzou Orlickej priehrady. Cesta meria okolo päť kilometrov. Solenice boli v minulosti miestom, kde sa prekladala soľ a od toho aj majú odvodené svoje meno, dnes sú jedným z najobľúbenejších rekreačných letovísk na Orlickej priehrade.

GPS: 49°37'00.3"N 14°08'54.1"E

 

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

ČR: Renesanční zámok Březnice
Publikované: 2.6.2016
Neďaleko historického banského mesta Příbram leží renesančný zámok Březnice, ktorý sa môže pochváliť naozaj bohatými dejinami. Návštevníkom ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ale tiež odpočinok v parku či parkánovej záhrade alebo príjemné posedenie v zámockej kaviarni.

ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov
Publikované: 5.5.2016
Južné Čechy sú známe množstvom vodných plôch a ani Blatensko nie je výnimkou. Dnes sa vydáme na zámok Blatná, ktorý patrí spolu s Červenou Lhotou medzi najkrajšie vodné panské sídla. A nielen zámok je cieľom turistov, k areálu totiž patrí aj anglický park.

ČR: Dobříš - miesto pod rakúskou nadvládou - VIDEO
Publikované: 13.9.2011
Tá Dobříš, nie ten Dobříš, ako sa mnohí mylne domnievajú, je mesto bez mála 50 kilometrov vzdialené od Prahy. V Dobříši sa ľudia zastavujú hlavne, aby videli miestny Chateau.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.1.2019
Chceli by ste splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch v zime? V piatok 25. a v sobotu 26. januára 2019 budete mať príležitosť, nakoľko sa uskutoční 11. ročník vodáckej verzie fašiangov - Zimný splav Dunajca.
20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 1. 2019
sviatok:Vincent
dnes:
pondelok 21.1.
2 °C
zajtra:
utorok 22.1.
1 °C