www.infoglobe.sk » ČR: Bohutín – Dedina s baníckou minulosťou

ČR: Bohutín – Dedina s baníckou minulosťou

Publikované: 26.10.2017
Pokiaľ sa vydáte z mesta Příbram smerom na Plzeň, prejdete celý Bohutín od začiatku až do konca. Táto obec je spätá s baníctvom a vďaka svojej výhodnej polohe je aj ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie Bŕd.

Bohutín

Dedina vznikla spojením pôvodne štyroch samostatných obcí – Vysokej Pece, Havírny, Tisovej a Bohutína. Na stavby spojené s  baníctvom narazíte predovšetkým v prvých dvoch menovaných častiach. Pokiaľ pôjdete od mesta Příbram, hneď za vjazdom do obce budete mať po ľavej strane železnú ťažnú vežu bane Řimbaba. Dnes sa v areáli nachádza malé múzeum mapujúce históriu baníctva v obci, a nedávno tu bol otvorený aj ateliér maliara Karla Hojdena. Na druhom konci Vysokopeckého rybníka sa vypína ťažná veža bane Rudoulfka. Priamo pri hlavnej ceste prechádzajúcej cez obec je zreteľne vidieť vstup do šachty Štěpánka. Cez obec prechádzali struhy, unikátny vodný systém, ktorý z brdských nádrží privádzal vodu do příbramských baní. Malý obnovený úsek nájdete nad miestnym obecným úradom.

Bohutín

Starý Bohutín

Zaujímavé stavby nájdeme aj v starom Bohutíne. V kostole sv. Márie Magdalény hrával na organ Antonín Dvořák. Kostol však spolu s týmto organom v roku 1950 vyhorel, obnovený bol v roku 1956 a vnútorné zariadenie sem priviezli zo zrušeného kláštora v Libějoviciach. Krásnou ukážkou vidieckej architektúry je Achačov mlyn s manzardovou strechou a dlhou pavlačou.

kostol v Bohutíne   miestny kostol

Výlet na Třemošnú

Z mnohých miest, na ktoré sa dá z Bohutína vydať, stojí za zmienku napríklad vrch Třemošná. Z dediny sa vydáte po zelenej turistickej značke na rázcestie Pila (leží len pár desiatok metrov od vodnej nádrže Pilská). Kúsok za hájovňou U Prokopa prechádza cesta okolo pamätného kameňa, ktorý upozorňuje na miesto, odkiaľ pochádzajú najstaršie doklady o ťažbe striebra na Příbramsku. Z Pily sa vydáte po modrej turistickej značke smerom na Kozičín. Na rázcestí Pod Třemošnou odbočíte na lesnú cestičku, ktorá sa vinie kamenným morom a otvára sa z nej nádherný výhľad na okolitú krajinu. Za pekného počasia dovidíte až do južných Čiech a na Šumavu.

U Prokopa

Samotný vrchol Třemošnej leží vo výške 778 m n. m. Na vrchole nájdete turistické odpočívadlo, výhľad si ale vďaka zalesneniu neužijete. Nádherná vyhliadka sa ale otvára z neďalekej Kazatelny. Ako na dlani je odtiaľ vidieť Příbram aj Březové hory.

Kazatelna

Následne cestička schádza do obce Orlov. Jedna z miestnych legiend vraví, že obec vznikla na mieste, kam dopadol orol, ktorého zastrelil mládenec stojací na Kazatelni. Pri parkovisku na okraji obce sa nachádza nízka drevená rozhľadňa. Z Orlova je to už len kúsok k objektu kozičínskej vodárne alebo do Bohutína, pokračovať sa dá aj po žltej až do mesta Příbram.

náučný chodník v lesoparku   jamky

Pohodlná prechádzka lesoparkom

Na pohodlnú prechádzku sa zas môžete vydať do lesoparku medzi mestom Příbram a obcou Bohutín. Lesopark sa tiahne od futbalového štadiónu u Litavky až k Vysokopeckému rybníku. Prechádza ním náučný chodník s jedenástimi zastaveniami, kde sa dozviete niečo o baníckej histórii a o miestnych prírodných pomeroch. V lesoparku sú dobre znateľné tzv. jamky, miesta, kde hľadali a ryžovali keltskí prospektori zlato. Zachovali sa tu aj betónové podstavce, na ktorých sa kedysi týčil stožiar lanovky prepravujúcej rudu z Vysokej Pece do úpravne na Březové Hory. Približne v polovici lesoparku – pri rozcestí s pamätným stromom – sa dá odbočiť na most vez riečku Litavku (pokiaľ pôjdete od mesta Příbram, budete odbočovať doľava) a po asi päťdesiatich metroch sa dostanete k ústiu štôlne Řimbaba.

vstup do štôlne Řimbaba

Môžete sa sem vydať skoro v každom počasí a verte, že načerpaná energia z výletu vám vydrží niekoľko dní. 

GPS: 49°40'00.2"N 13°57'57.1"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimeda Commons: Chmee2

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

Karlštejn: Solvayovy lomy
Publikované: 20.2.2018
Pokiaľ chcete vyraziť na prechádzku, urobte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomov, ktoré sú neďaleko.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR: Renesanční zámok Březnice
Publikované: 2.6.2016
Neďaleko historického banského mesta Příbram leží renesančný zámok Březnice, ktorý sa môže pochváliť naozaj bohatými dejinami. Návštevníkom ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ale tiež odpočinok v parku či parkánovej záhrade alebo príjemné posedenie v zámockej kaviarni.

ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov
Publikované: 5.5.2016
Južné Čechy sú známe množstvom vodných plôch a ani Blatensko nie je výnimkou. Dnes sa vydáme na zámok Blatná, ktorý patrí spolu s Červenou Lhotou medzi najkrajšie vodné panské sídla. A nielen zámok je cieľom turistov, k areálu totiž patrí aj anglický park.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

19.12.2018
Pokiaľ patríte k aktívnym turistom, určite nevynecháte zimné výstupy na vrcholy slovenských hôr. Prinášame vám zopár turistických tipov na výlety, ktoré vám obohatia vianočné obdobie.
18.12.2018
Hrad Špilberk vás pozýva na netradičné dobrodružné prehliadky kazemát. S tabletom v ruke sa vrátite do histórie a zažijete dávne ľudské osudy. Atraktívnou zážitkovou formou spoznáte reálne postavy z dejín kazemát a navyše si zahrajete šifrovaciu hru. Nič podobné na inej českej pamiatke nenájdete.
17.12.2018
Korčuliarska sezóna nám pomaly, ale iste začala a my vám prinášame prehľad klzísk v Bratislave a okolí, kde sa môžete do sýtosti vyšantiť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:streda 19. 12. 2018
sviatok:Judita
dnes:
streda 19.12.
0 °C
zajtra:
štvrtok 20.12.
-2 °C