www.infoglobe.sk » Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – hora Mt Kinabalu, bohatstvo dažďového pralesa

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – hora Mt Kinabalu, bohatstvo dažďového pralesa

Publikované: 28.4.2018
Hora Mt Kinabalu (4 095 m n. m.) je jedným z najvýznamnejších vrcholov na svete, je najvyššou horou na treťom najväčšom ostrove sveta. Taktiež je najvyšším bodom medzi Himálajami a Novou Guineou. Meria takmer dvakrát toľko ako susedný Crocker Range a na jej vrchole je niekoľko žulových veží, je to pohľad pre bohov.

Zaujímavé je, že hora stále rastie – asi o 5 mm za rok. Mt Kinabalu je biologický poklad Bornea. Nájdeme tu zrejmé klimatické zóny a výraznú variáciu druhov pôd, ktorá robí z Mt Kinabalu jedno z najbohatších stanovísk pre život rastlín. Nachádza sa tu viac než 5 000 druhov rastlín (pre porovnanie je to rovnaké množstvo ako v Európe a Severnej Amerike dohromady). Niektoré z týchto rastlinných druhov sa dajú nájsť len práve na Borneu.

národný park Kinabalu a Mount Kinabalu v mrakoch

Národný park Kinabalu, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva, má zachovaný pôvodný biotop. Mimo chráneného územia UNESCO je väčšina lesa umelo dosádzaná. Prechádzka po parku vám ponúka cestu od dažďových pralesov až po alpské lúky a je nielen inšpiratívnou fyzickou výzvou, ale aj privilegovanou cestou skrz jeden z posledných divov prírody.

pestrá vegetácia v národnom parku

Dolné svahy hory ponúkajú treky hlbokým dažďovým pralesom s vysokými drevinami, palmami, bambusom a papraďami. Zem pokrývajú obrovské machy a nachádza sa tu viac než 608 druhov papradí. Keď budete pozorne sledovať, môžete vidieť kvety raflézie, kvitnú však len tri až päť dní v roku, v priemere merajú až jeden meter a voňajú ako pokazené mäso. Môžete počuť hlasité nosorožce, vidieť bláznivé gibony a veľmi zriedka aj orangutany.

národný park Kinabalu – priblížená húsenica   botanická záhrada

Ako cesta stúpa k vrcholu, nížinné dažďové pralesy ustupujú do ihličnatých lesov (1 300 až 2 100 m). Na tejto časti hory je zreteľná rozmanitosť druhov z rôznych vegetačných oblastí. Nachádzajú sa tu rododendrony z himalájskej zóny, čínsko-európske duby a gaštany, eukalyptus a čajovníkové stromy, typické pre Austráliu.

S vyššou nadmorskou výškou vstupujete do oblasti mäsožravých kvetín, ktoré majú modifikované listy pre zachytenie, uchopenie a trávenie hmyzu. Päť druhov týchto rastlín je unikátnych, vrátane obrovskej Nepenthes rajah – najväčšej mäsožravej rastliny. Táto mimoriadna rastlina využíva vôňu svojho nektáru, aby prilákala hmyz, ktorý potom strávi a vstrebe. Niektoré rastliny sú také veľké, že môžu pohltiť dokonca aj myši a krysy.

vzácna mäsožravka (Nepenthes rajah)

Pokiaľ hľadáte ubytovanie, aby ste boli na vrchole skoro ráno a mohli sledovať východ slnka, útočisko nájdete v Laban Rata (3 272 m n. m.). Odtiaľ sa tradične vychádza už o 3. hodine ráno.

výstražný nápis pred vstupom na začiatok treku k hore Mt Kinabalu

Návštevníci, ktorí chcú vyliezť na horu, by si mali rezervovať termín pokojne aj šesť mesiacov dopredu. Môže sa to zdať trochu priskoro, ale na vrchol môže vystúpiť len 130 ľudí denne.

národný park Kinabalu

Mt Kinabalu môžete navštíviť počas jedného dňa, ale pokiaľ si chcete toto krásne prostredie dostatočne vychutnať, preskúmať značené trasy okolo parku a navštíviť nádhernú horskú záhradu neďaleko návštevníckeho centra, určite si na výlet na Mt Kinabalu vyhraďte viac času.

GPS: 6°04'28.2"N 116°33'27.9"E

 

Text a foto: Monika Fuchsová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – Kota Kinabalu – prechádzka mangrovovým lesom a ochutnávka morských špecialít
Publikované: 24.3.2018
Ostrov Borneo sa delí na dve časti, tá južná spadá pod Indonéziu a severná časť patrí Malajzii. Naším cieľom bol práve sever, konkrétne štát Sabah, ktorý je plný exotických rastlín a živočíchov.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – vyhliadka Kokol Hill a najlepší výhľad na mesto
Publikované: 14.4.2018
Chcete spojiť pozorovanie západu slnka spolu s najlepším výhľadom na Mount Kinabalu? Vyrazte na kopec Kokol Hill. Ten sa nachádza len necelú hodinu jazdy autom od mesta Kota Kinabalu. Cestou môžete vidieť rôzne rastliny, ktoré vyzerajú ako previsnuté zelené koberce.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – atraktívne treky v národnom parku Kinabalu
Publikované: 5.5.2018
Hlavnou atrakciou parku je majestátny Mount Kinabalu, jedna z najvyšších hôr v juhovýchodnej Ázii, ktorá meria 4 095,2 metra. Okrem tradičného horolezectva môžete navštíviť aj horský vrch Torq, najvyššiu a prvú ázijskú ferratu vo výške 3 200 až 3 800 metrov nad morom. Pre väčších dobrodruhov existujú ďalšie horské aktivity, ako je alpské horolezectvo, paragliding či horské expedície.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – pláž Karambunai pri špičkovom rezorte a západ slnka
Publikované: 12.5.2018
Nexus Resort Karambunai ponúka 236 luxusných izieb, ktoré sa nachádzajú uprostred záhrady s nádherným výhľadom na golfové ihrisko alebo pláž, a 243 vkusne zariadených izieb typu Deluxe Ocean Wing.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah: Kota Kinabalu – hudobná fontána a nedeľný trh
Publikované: 19.5.2018
V Kota Kinabalu môžeme odporučiť kaviareň October Coffee House. Je to štýlová kaviareň s výbornou kávou. Pokiaľ sa potrebujete pripojiť na internet a poslať domov zopár fotiek či mailov, budete radi. Síce nebeží veľmi rýchlo, ale čakanie si môžete krátiť konzumáciou vynikajúcich tortičiek. Spojenie so svetom tu teda nie je žiadny problém…

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah: Kota Kinabalu – drevené hodiny Atkinson Clock Tower a mešita
Publikované: 26.5.2018
Jedna z najtrvalejších pamiatok v Kota Kinabalu stojí na prominentnom mieste pozdĺž cesty k Signal Hill. Táto celodrevená stavba bola postavená na pamiatku Francise George Atkinsona – prvého okresného dôstojníka Jesseltonu počas britskej správy Bornea.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – kúzelné ostrovy neďaleko hlavného mesta Kota Kinabalu
Publikované: 31.3.2018
Národný park Tunku Abdul Rahman (alebo Tunku Abdul Rahman – TAR – Marine Park) sa nachádza pri pobreží Kota Kinabalu v Sabahu. Tvorí ho päť ostrovov – Gaya, Manukan, Sapi, Sulug a Mamutik.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – Menara Tun Mustapha ako ikona mesta a pamätník Double Six Monument
Publikované: 21.4.2018
Náš seriál z Bornea stále pokračuje, poďte sa pozrieť, kam sme vyrazili tentokrát.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – výlet do zoologickej záhrady a tradičný rybí trh
Publikované: 7.4.2018
Ostrov Borneo prechádzame krížom krážom a dnes ho spoznáme zas o niečo viac…

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

21.9.2018
Aj tento rok sa môžete tešiť na festival vedy - Európsku noc výskumníkov, ktorý sa uskutoční v posledný septembrový piatok (28.9.) v mestách: Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Košice a Poprad.
20.9.2018
Od piatku 28. septembra do štvrtka 4. októbra máte možnosť získať nový pohľad na modernú, historickú aj zabúdanú architektúru, ktorá vás obklopuje. V deväťdesiatich mestách po celej Českej republike a tiež na Slovensku sú pre verejnosť pripravené prednášky, projekcie, workshopy, prechádzky vedené architektmi, urbanistami či historikmi, horské túry alebo sa môžete v rámci akcie dostať do inak neprístupných stavieb.
19.9.2018
Príďte sa zabaviť na 1. ročník Záhoráckeho folklórneho festivalu, ktorý bude plný jedinečného slovenského folklóru, ako aj regionálnych gurmánskych špecialít od tradičných pochúťok po kvalitný street food.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BULHARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 9. 2018
sviatok:Matúš
dnes:
piatok 21.9.
28 °C
zajtra:
sobota 22.9.
18 °C