www.infoglobe.sk » Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – atraktívne treky v národnom parku Kinabalu

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – atraktívne treky v národnom parku Kinabalu

Publikované: 5.5.2018
Hlavnou atrakciou parku je majestátny Mount Kinabalu, jedna z najvyšších hôr v juhovýchodnej Ázii, ktorá meria 4 095,2 metra. Okrem tradičného horolezectva môžete navštíviť aj horský vrch Torq, najvyššiu a prvú ázijskú ferratu vo výške 3 200 až 3 800 metrov nad morom. Pre väčších dobrodruhov existujú ďalšie horské aktivity, ako je alpské horolezectvo, paragliding či horské expedície.

Teraz vrchol vedú 2 trasy, trasa Ranau Trail a Kota Belud. V okolí parku Kinabalu je mnoho prírodných atrakcií a ďalších aktivít, ako je jazda na horskom bicykli, golf, pozorovanie vtákov, výlety na farmu, treky a samozrejme fotografovanie! V rámci parku a jeho okolia sa ponúka mnoho ubytovaní – od základných ubytovní až po luxusné chaty. Kinabalu Park sa nachádza v horskej oblasti, takže pozor na prechladnutie.

blatistá, ale krásna cesta

Miestni ľudia tu podnikajú vo svojich malých stánkoch. Ponúkajú tu viacero jedinečných lahôdok, ako je bambangán (kyslé ovocie mango podobné kompótom v pohároch) a ryžové víno – tapai alebo lihing. Predáva sa tu snáď všetko – od oblečenia až po hospodárske zvieratá.

Poring Hot Springs

Táto malá prírodná rezervácia je ideálnou ochutnávkou džungle. Prehliadnete si 100 miliónov rokov starý dažďový prales a uvidíte tu aj orangutany. Okrem rôznych prírodných cestičiek, ktoré vás prevedú pralesom, sa v parku nachádza aj krásne upravená záhrada.

upravené cestičky v botanickej záhrade   zeleň

Traily, ktoré môžete objaviť v parku

Pre tých, ktorí si nevedia predstaviť lezenie na náročných svahoch Mount Kinabalu, ponúka národný park vynikajúcu alternatívu. Existuje deväť cestičiek okolo hlavného vstupu do parku a mnoho z nich je prepojených. Vyskúšanie tejto siete trás pred výstupom na vrchol umožní návštevníkom preveriť ich fyzickú zdatnosť a pozvoľna sa prispôsobiť nadmorskej výške. Žiadna z trás okolo sídla parku nie je obzvlášť náročná, aj keď niektoré vyžadujú väčšiu opatrnosť než iné.

upokojujúce farby prírody

Bundu Tuhan View Trail (465 metrov, 30 minút) – táto trasa je krátka a dobre dostupná. V krátkom čase tu môžete zažiť tropický dažďový prales. Ponúka výhľad na neďalekú dedinu Kadazan-dusun. Turisti majú možnosť pripojiť sa k Ligawu Trail alebo sa vrátiť k recepcii.

ceduľa s rozpisom trailov

Bukit Tupai a Bukit Burung Trails (1 425 metrov, obe spolu 90 minút). Obe tieto trasy sú pomerne krátke a najlepšie upravené. Bukit znamená kopce, z oboch týchto trás je krátke stúpanie až na vrchol, môžete tu sledovať vtáky v prirodzenom prostredí. Turisti majú možnosť pripojiť sa k trase Mempening alebo Silau Silau.

Liwagu Trail (5 620 metrov, 120–150 minút) – najdlhšia trasa okolo parku. Liwagu je názov rieky Dusun a táto cesta vedie pozdĺž rieky, ktorá vedie parkom. Turisti idú po úzkom hrebeni, ktorý sa díva dole na rieku, a občas sa ocitnú blízko koryta. Táto trasa je miestami nebezpečná.

národný park Kinabalu a jeho zaujímavé cestičky

Mountain View Trail (150 metrov, 15 minút). Pri dobrom počasí vám poskytne nádherný výhľad na hory a okolité lesy aj na Kandamský vodopád.

Silau Trail (3 057 metrov, 60–80 minút). Táto cesta je jednou z najjednoduchších trás v parku a tiež jednou z najnavštevovanejších. Vedie parkom a vlhké prostredie pozdĺž trasy povzbudzuje bujný rast machov, papradí a orchideí. Silau znamená žltý a odkazuje na hlinitú pôdu, na ktorej bola vytvorená tzv. žltá cesta. Počas treku narazíte na mnoho klzkých miest, pretože zem je často podmáčaná, a tak si treba dávať veľký pozor.

GPS: 6°04'27.9"N 116°33'47.1"E

 

Text a foto: Monika Fuchsová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – vyhliadka Kokol Hill a najlepší výhľad na mesto
Publikované: 14.4.2018
Chcete spojiť pozorovanie západu slnka spolu s najlepším výhľadom na Mount Kinabalu? Vyrazte na kopec Kokol Hill. Ten sa nachádza len necelú hodinu jazdy autom od mesta Kota Kinabalu. Cestou môžete vidieť rôzne rastliny, ktoré vyzerajú ako previsnuté zelené koberce.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – hora Mt Kinabalu, bohatstvo dažďového pralesa
Publikované: 28.4.2018
Hora Mt Kinabalu (4 095 m n. m.) je jedným z najvýznamnejších vrcholov na svete, je najvyššou horou na treťom najväčšom ostrove sveta. Taktiež je najvyšším bodom medzi Himálajami a Novou Guineou. Meria takmer dvakrát toľko ako susedný Crocker Range a na jej vrchole je niekoľko žulových veží, je to pohľad pre bohov.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah: Kota Kinabalu – hudobná fontána a nedeľný trh
Publikované: 19.5.2018
V Kota Kinabalu môžeme odporučiť kaviareň October Coffee House. Je to štýlová kaviareň s výbornou kávou. Pokiaľ sa potrebujete pripojiť na internet a poslať domov zopár fotiek či mailov, budete radi. Síce nebeží veľmi rýchlo, ale čakanie si môžete krátiť konzumáciou vynikajúcich tortičiek. Spojenie so svetom tu teda nie je žiadny problém…

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah: Kota Kinabalu – drevené hodiny Atkinson Clock Tower a mešita
Publikované: 26.5.2018
Jedna z najtrvalejších pamiatok v Kota Kinabalu stojí na prominentnom mieste pozdĺž cesty k Signal Hill. Táto celodrevená stavba bola postavená na pamiatku Francise George Atkinsona – prvého okresného dôstojníka Jesseltonu počas britskej správy Bornea.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – pláž Karambunai pri špičkovom rezorte a západ slnka
Publikované: 12.5.2018
Nexus Resort Karambunai ponúka 236 luxusných izieb, ktoré sa nachádzajú uprostred záhrady s nádherným výhľadom na golfové ihrisko alebo pláž, a 243 vkusne zariadených izieb typu Deluxe Ocean Wing.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – Kota Kinabalu – prechádzka mangrovovým lesom a ochutnávka morských špecialít
Publikované: 24.3.2018
Ostrov Borneo sa delí na dve časti, tá južná spadá pod Indonéziu a severná časť patrí Malajzii. Naším cieľom bol práve sever, konkrétne štát Sabah, ktorý je plný exotických rastlín a živočíchov.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – kúzelné ostrovy neďaleko hlavného mesta Kota Kinabalu
Publikované: 31.3.2018
Národný park Tunku Abdul Rahman (alebo Tunku Abdul Rahman – TAR – Marine Park) sa nachádza pri pobreží Kota Kinabalu v Sabahu. Tvorí ho päť ostrovov – Gaya, Manukan, Sapi, Sulug a Mamutik.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – Menara Tun Mustapha ako ikona mesta a pamätník Double Six Monument
Publikované: 21.4.2018
Náš seriál z Bornea stále pokračuje, poďte sa pozrieť, kam sme vyrazili tentokrát.

Malajzia: ostrov Borneo, Sabah – výlet do zoologickej záhrady a tradičný rybí trh
Publikované: 7.4.2018
Ostrov Borneo prechádzame krížom krážom a dnes ho spoznáme zas o niečo viac…


Súvisiaca fotogaléria

Malajzia, ostrov Borneo – mestom aj prírodou
Borneo, tretí najväčší ostrov sveta, nájdeme v juhovýchodnej Ázii. Celých 73 % ostrova patrí Indo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.1.2019
Chceli by ste splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch v zime? V piatok 25. a v sobotu 26. januára 2019 budete mať príležitosť, nakoľko sa uskutoční 11. ročník vodáckej verzie fašiangov - Zimný splav Dunajca.
20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 1. 2019
sviatok:Vincent
dnes:
pondelok 21.1.
2 °C
zajtra:
utorok 22.1.
1 °C