www.infoglobe.sk » SR, Slovenský raj - Ferrata HZS Kyseľ - VIDEO

SR, Slovenský raj - Ferrata HZS Kyseľ - VIDEO

Publikované: 21.2.2017
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do prírody. Tento raz vás zavedieme do nie tak dávno znovu sprístupnenej rokliny Kyseľ, ktorá sa nachádza v Národnom parku Slovenský raj.

Ako východiskový bod si môžete zvoliť obce Hrabušice (Podlesok), Letanovce či Spišské Tomášovce (Čingov) prípadne z opačnej strany obec Dedinky, tu však je potrebné mať už výraznú fyzickú kondíciu. Stretávacím bodom pre túru je Kláštorisko, odkiaľ sa po žltej turistickej trase dostanete k ústiu Kyseľ, kde začína nástup na ferratu Horskej záchrannej služby Kyseľ.

Slovenský raj

Jedná sa o náročnejší prechod (typ C) celou roklinou Kyseľ, ktorý bol len minulý rok (19.8. 2016) po 40 rokoch od ničivého požiaru znovu sprístupnený širokej verejnosti. Ešte kým sa vydáte na dobrodružnú cestu, je nevyhnutné mať so sebou ferratový set. Taktiež treba dodržiavať mimosezónnu uzávierku, ktorá spravidla trvá od novembra do polovice júna a v neposlednom rade si dopredu zistite poveternostné podmienky. Pokiaľ tak učiníte, nič vám nebude brániť v spoznávaní pravej divočiny, v ktorej dozaista okúsite neopakovateľné zážitky. Ferrata je symbolicky spoplatnená (k vstupenke dostanete podrobnú plnofarebnú skladačku o ferrate) a  môžete ju absolvovať sami, alebo je tu možnosť odborného sprievodu za poplatok. Taktiež na vybraných miestach si môžete ferratový set zapožičať.

Slovenský raj

Nástup na ferratu začína od spomínaného ústia, čiže zdola nahor. Postupne budete prechádzať najprísnejšie chráneným územím národného parku, ktoré je zaradené aj do sústavy európskych chránených území NATURA 2000. Kedysi najnavštevovanejšia roklina Slovenského raja bola od roku 1974 uzavretá a prírodne pretvorená, takže môžete očakávať vskutku úžasné scenérie.

ferrata Horskej záchrannej služby Kyseľ

Spočiatku sa od malej lúky v lese vydáte úzkym chodníkom k riečisku potoka, kde upravený chodník nečakajte. Budete kráčať priamo po koryte toku, preto sa určite vybavte nepremokavou obuvou resp. majte so sebou aj náhradnú. Roklina sa bude postupne uzatvárať, čoho dôkazom budú akoby padajúce strmé skalné bralá a citeľne chladnejší a vlhkejší vzduch. Biele vápence zdobené trávnatými terasami, popadané drevo a sutiny vás vovedú po vyše 400 metroch k prvým stúpačkám.

ferrata Horskej záchrannej služby Kyseľ

ferrata Horskej záchrannej služby Kyseľferrata Horskej záchrannej služby Kyseľ

Ani sa nenazdáte a narazíte na ďalší oku lahodiaci prírodný výtvor v podobe Barikádového vodopádu, ktorý zdoláte po železných stúpačkách (kramľach) v skalnej stene. Nasledovať bude výšková časť a po jej  prekonaní sa dostanete k zaujímavému skalnému útvaru, ktorý nesie názov Udiareň. Táto malá jaskyňa slúžila ako úkryt pred zlým počasím a snáď ju počas vašej túry nebudete musieť využiť. Po chvíľke sa presuniete ku Kaplnkovému vodopádu, ktorého podoba bola vplyvom ničivého požiaru a následnými „zosuvmi“ najviac zmenená. Nasleduje prechod Temnicou - skalnou úžinou, striedaný sutinovým lesom, až sa napokon dostanete k najťažšiemu úseku celej ferraty. Tým úsekom je strmý výstup popri úchvatnom Obrovskom vodopáde, ktorý sa končí na mostíku nad ním. Tento bod je zároveň záverom ferraty. Od mostíka vedie náhradná trasa Kyseľ, ktorá je určená aj pre bežného návštevníka a umožňuje návštevu Karolínyho vodopádu bez potreby ferratovej výbavy.    

ferrata Horskej záchrannej služby Kyseľ

Po ukončení prechodu vás žlto značný chodník privedie k rázcestiu alebo k bodu Nad Kyseľom, kde sa napojíte na modro značenú trasu vedúcu späť ku Kláštorisku. Ferratu je možné zdolať za približne dve hodinky, avšak pokiaľ budete obdivovať krásy prírody, čo určite budete, tak rátajte s dostatočnou časovou rezervou. Celkové prevýšenie ferraty je 179 metrov.  

 

GPS: 48°56'36.6"N 20°25'18.1"E (Kláštorisko)

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: Lights Out - myuuDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Suchá Belá – najromantickejšia tiesňava Slovenska
Publikované: 12.7.2012
Na východnom Slovensku v oblasti Spiša sa nachádza jedno z najkrajších horských pásiem - Slovenský raj, ktorý je už od roku 1988 vyhlásený za Národný park. V členitom území popretkávanom roklinami, potokmi a vodopádmi sa ukrýva tiesňava, ktorú sa naozaj oplatí vidieť.

SR, Slovenský raj – Prielom Hornádu
Publikované: 1.6.2016
Minulý týždeň sme sa vydali na spoznávanie Slovenského raja, presnejšie úseku od Smižian po Čingov. Táto časť trasy viedla po lúkach, lesných chodníčkoch a cestách, ale pred nami bola ešte väčšia výzva, a to v podobe Prielomu Hornádu, ktorý je známy svojimi exponovanými stúpačkami a istiacimi reťazami.

SR: Slovenský raj – prechod cez roklinu Piecky
Publikované: 5.8.2018
Slovensko oplýva nesmiernym prírodným bohatstvom, atraktívnymi lokalitami, ktoré sú pravidelne navštevované doslova zástupmi turistov z rôznych kútov sveta. Slovenský raj patrí bezpochýb k týmto kľúčovým turistickým lokalitám, každoročne privíta množstvo návštevníkov. Dnes sa vydáme do rokliny Piecky, kde absolvujeme krásnu túru v lone divokej a nespútanej prírody Slovenského raja.

SR, Slovenský raj – Náučný chodník Mládeže
Publikované: 25.5.2016
Pomaly sa nám blíži leto a s ním aj čas ideálny na turistiku. Dnes vás zavedieme do raja a nie hocijakého, ale Slovenského. Našu túru začneme v obci Smižany, kde je aj začiatok náučného chodníka.

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Publikované: 13.7.2016
Minulý týždeň sme navštívili mesto Majstra Pavla – Levoču a dnes sa presunieme len o necelých 11 kilometrov nižšie do Spišskej Novej Vsi, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.

SR: Spišská Belá, Strážky – umenie a história v jednom
Publikované: 17.10.2013
Dnes sa vydáme na východné Slovensko do bývalej obce Strážky, ktorá je v súčasnosti miestnou časťou mesta Spišská Belá. Strážky ležia na hlavnom ťahu medzi kráľovským mestom Kežmarok a už spomínaným mestom Spišská Belá. Známe sú vďaka nádhernému kaštieľu, anglickému parku či unikátnej zvonici. A práve za týmito nevšednými pamiatkami nasmerujeme naše kroky.

SR: Spišská Belá – pohľad do minulosti
Publikované: 24.10.2013
Mesto Spišská Belá sa nachádza v severnej časti Popradskej kotliny, pod mohutnými Belianskymi Tatrami, na križovatke ciest do Kežmarku, Starej Ľubovne, Zamaguria a Vysokých Tatier. V dnešnom putovaní po Slovensku sa vydáme za spoznávaní krás tohto nevšedného mesta.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikované: 16.5.2013
Dnes sa na potulkách Slovenskom vydáme do okresného mesta Poprad, konkrétne do mestskej pamiatkovej rezervácie Spišská Sobota. Nahliadneme do jej histórie, ktorú sprevádzali obdobia rozvoja i úpadku. Napriek spletitému osudu sa jej historicko-umelecká hodnota nestratila, ba naopak, v súčasnosti ponúka unikátny pohľad na životy našich predkov v regióne Spiša.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Slovenský raj – návšteva ferraty Kyseľ
V dnešnej fotogalérii absolvujete spolu s nami výlet po nie tak dávno znovu sprístupnenej rokline...

SR: Spišská Nová Ves – mesto unikátov a rekordov
Nielen vstupná brána do Slovenského raja, ale aj miesto nevšedných prechádzok, to v sebe snúbi Sp...

SR, Slovenský raj – príroda z iného sveta
V severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria sa rozprestiera Národný park Slovenský raj. Vyhláse...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest. Dozaista jedným z nich je aj mesto Spišs...

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...


Súvisiace video

SR, Slovenský raj – roklina Kyseľ
Dnešné video vás zavedie do nádhernej rokliny Kyseľ nachádzajúcej sa v Národnom parku Slovenský r...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

15.12.2018
Nové vedenie hlavného mesta chce stavať trať z Vinohradskej triedy okolo Národného múzea cez námestie a napojiť koľajnice na Vodičkovu a Jindřišskú. Kade presne povedú, či po súčasnej komunikácii alebo prostriedkom námestia ako v minulosti zatiaľ nie je jasné.
14.12.2018
Aj tento rok sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na zamrznuté kráľovstvo v podobe Tatranského ľadového dómu, ktorý je širokej verejnosti prístupný celú zimu.
13.12.2018
Aj tento rok sa budú dať vidieť v Kempe Sport v Rožnove pod Radhoštěm výtvory 21. ročníka medzinárodného sochárskeho sympózia Ľadové kráľovstvo. Navštíviť ho môžete od 15. decembra do 3. februára okrem zatváracích dní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 15. 12. 2018
sviatok:Ivica
dnes:
sobota 15.12.
0 °C
zajtra:
nedeľa 16.12.
-1 °C