www.infoglobe.sk » SR, Slovenský raj – Prielom Hornádu

SR, Slovenský raj – Prielom Hornádu

Publikované: 1.6.2016
Minulý týždeň sme sa vydali na spoznávanie Slovenského raja, presnejšie úseku od Smižian po Čingov. Táto časť trasy viedla po lúkach, lesných chodníčkoch a cestách, ale pred nami bola ešte väčšia výzva, a to v podobe Prielomu Hornádu, ktorý je známy svojimi exponovanými stúpačkami a istiacimi reťazami.

Ani sme sa nenazdali a z jedného náučného chodníka (Mládeže), sme prešli na druhý (Prielom Hornádu resp. Chodník Horskej služby). Zakrátko po vyrazení z východiskovej turistickej oblasti Čingov sme už kráčali po približne 16 kilometrovom úseku horného toku rieky Hornád vedúcom k ústiu jeho pravostranného prítoku - k potoku Veľká Biela voda. Táto časť sa nazýva aj ako Hrdlo Hornádu.

Slovenský raj - flóra

Slovenský raj Slovenský raj - náučný chodník

Ak by ste sa rozhodli absolvovať našu trasu z opačného konca, t.j. od Hrdla Hornádu, tak ako východiskové body odporúčame obec Hrabušice alebo autokemping Podlesok. Zvolením si túry z tejto strany, budete môcť pozorovať impozantnú vstupnú bránu v podobe skalných masívnych výbežkov Vtáčieho hrbu a Zelenej hory a pokiaľ vystúpite na bralo, po pravej strane uvidíte časť Hornádskej kotliny spolu s predierajúcou sa riekou Hornád. Tento úsek je zároveň križovatkou troch turistických trás, preto je na vás, ktorým značeným chodníkom tu dôjdete. Ale vráťme sa späť do oblasti v okolí Čingova.

Slovenský raj - Tomášovský výhľad

Slovenský raj - Tomášovský výhľadSlovenský raj - Tomášovský výhľad (okolie)

Keďže Hornád vytvoril nádherné kaňonovité údolie miestami až s 300 metrovým výškovým rozdielom, je sa načo pozerať. Tento výrazný krajinný celok na svojej trase ponúka pôsobivé skalné útvary, z ktorých nám nedá nespomenúť Tomášovský výhľad. Aj keď sa jedná o malú zachádzku, jednoducho ho musíte vidieť! Táto skalná galéria dosahujúca nadmorskej výšky 680 metrov je charakteristická skalnou terasou, odkiaľ sa naskytá pohľad do doliny Bieleho potoka, na Prielom Hornádu, Čertovu sihoť a za dobrých podmienok aj na Vysoké Tatry. Zároveň je Tomášovský výhľad vyhľadávanou lezeckou oblasťou a patrí aj k turisticky najnavštevovanejším častiam Slovenského raja. Samozrejme nachádzajú sa tu aj ďalšie skalné útvary, ako napríklad Ihla či  tzv. Kazateľnica na južnom svahu Ludmanky, ale ich návštevu sme sa rozhodli nechať na inokedy.

Slovenský raj - Prielom Hornádu

Slovenský raj - faunaSlovenský raj - Prielom Hornádu

Po vychutnaní si krás prírody sme sa opäť vrátili do údolia rieky. Tam na nás čakal už spomínaný náučný chodník venovaný Horskej službe. Dobrodružstvo začalo pri prechode cez mosty, lávky a vystupňovalo sa prechodom cez stúpačky. Cestou sme pozorovali bohaté zastúpenia rastlinných spoločenstiev, ktoré nás prenášali do sveta panenskej prírody. A ten pocit by sme vám radi dopriali.

Slovenský raj - Prielom Hornádu

Ako zaujímavosť uvádzame, že modro značený chodník Prielomu Hornádu bol v celej svojej dĺžke sprístupnený až od roku 1974 a je súčasťou národnej prírodnej rezervácie, preto treba dbať nielen na svoju bezpečnosť, ale aj na ochranu tohto skvostu.

Slovenský rajpohľad na krajinu od Letanoviec

Žiaľ, v približnej polovici nášho výletu sme dostali stopku. Kvôli neduhom počasia v predchádzajúcich dňoch bola zostávajúca trasa uzavretá. Nachádzali sme sa v oblasti nazývanej Letanovský mlyn. Mali sme na výber: vrátiť sa naspäť, čo časovo nebolo reálne, alebo pokračovať po červenej značke resp. po bývalej prístupovej ceste kartuziánov ku Kláštorisku či do obce Letanovce. Keďže už bolo dosť hodín, rozhodli sme sa túru ukončiť. Nasledovala adrenalínová cesta po okraji dnes už neexistujúcej rómskej osady sprevádzaná miestnymi deťmi. O niekoľko desiatok minút sme dorazili na železničnú stanicu v Letanovciach, kde sme počkali na príchod vlaku a popritom hodnotili naše celodenné zážitky.

Letanovce - bývalá rómska osada

Letanovce - bývalá rómska osadaLetanovce

Slovenský raj ponúka skvelú, v lete osviežujúcu turistiku, ktorú vďaka mnohým prístupovým bodom zvládnu aj rodiny s menšími deťmi. Jedná sa o prírodný poklad Slovenska, ktorý by ste určite pri svojich potulkách svetom nemali vynechať. 

 

GPS: 48°57'12.5"N 20°26'21.1"E (Letanovský mlyn)

Text a foto: Oskár Mažgút    Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Suchá Belá – najromantickejšia tiesňava Slovenska
Publikované: 12.7.2012
Na východnom Slovensku v oblasti Spiša sa nachádza jedno z najkrajších horských pásiem - Slovenský raj, ktorý je už od roku 1988 vyhlásený za Národný park. V členitom území popretkávanom roklinami, potokmi a vodopádmi sa ukrýva tiesňava, ktorú sa naozaj oplatí vidieť.

SR, Slovenský raj – Náučný chodník Mládeže
Publikované: 25.5.2016
Pomaly sa nám blíži leto a s ním aj čas ideálny na turistiku. Dnes vás zavedieme do raja a nie hocijakého, ale Slovenského. Našu túru začneme v obci Smižany, kde je aj začiatok náučného chodníka.

SR, Slovenský raj - Ferrata HZS Kyseľ - VIDEO
Publikované: 21.2.2017
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do prírody. Tento raz vás zavedieme do nie tak dávno znovu sprístupnenej rokliny Kyseľ, ktorá sa nachádza v Národnom parku Slovenský raj.

SR: Slovenský kras, Gombasecká jaskyňa – výlet do podzemia
Publikované: 4.5.2014
Nielen krásne tiesňavy, horské chrbty ponúkajúce úžasné výhľady, či pestrofarebná kvetena a bohatá fauna dokážu vylákať ľudí do prírody. Mnohé zaujímavé miesta sú schované v podzemí. Nejednu podzemnú prírodnú zaujímavosť ukrýva aj Národný park Slovenský kras, kam sa dnes spoločne vyberieme.

SR, Krásnohorské Podhradie - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov
Publikované: 27.4.2014
Naše malebné Slovensko v sebe ukrýva mnoho prírodných krás, za ktorými sa oplatí vycestovať aj na druhý koniec republiky. Rovnako je pretkané hustou sieťou historických pamiatok, ktoré každoročne prilákajú nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. Dnes spoločne navštívime východ Slovenska, kde sa ukýva aj jedna unikátna pamiatka - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov.

SR, Herľany – obec preslávená gejzírom
Publikované: 13.8.2015
Po dlhšej dobe sa vydáme na východné Slovensko, aby sme navštívili zopár jedinečných miest. Prvým z nich bude obec Herľany, ktorá sa nachádza približne 28 kilometrov od Košíc v malebnej krajine na úpätí Slanských vrchov a v údolí Herlianskeho potoka.

SR, Smolník – kráľovské banské mestečko
Publikované: 7.5.2015
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest a my jedno z nich dnes navštívime. Zastavíme sa v obci Smolník v okrese Gelnica, ktorý má bohatú banskú minulosť, nevšedné architektonické pamiatky a je obklopený nádhernou prírodou ideálnou pre turistické vychádzky.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Slovenský raj – návšteva ferraty Kyseľ
V dnešnej fotogalérii absolvujete spolu s nami výlet po nie tak dávno znovu sprístupnenej rokline...

SR, Slovenský raj – príroda z iného sveta
V severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria sa rozprestiera Národný park Slovenský raj. Vyhláse...

SR, Košice – metropola východu
Perlou východného Slovenska sú dozaiste Košice. Druhé najväčšie mesto Slovenska ukrýva nielen pre...

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...


Súvisiace video

SR, Slovenský raj – roklina Kyseľ
Dnešné video vás zavedie do nádhernej rokliny Kyseľ nachádzajúcej sa v Národnom parku Slovenský r...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.3.2018
Múzeum mesta Brna vydalo novú publikáciu VILA TUGENDHAT. ZÁHRADA. Publikácia je v dvoch jazykoch – česky a anglicky. Predstavuje vývoj záhrady od prvopočiatku až po rekonštrukciu v rokoch 2010–2012.
19.3.2018
V Trnave sa už túto jeseň začne s budovaním vôbec prvej cykloveže na Slovensku slúžiacej, ako automatický parkovací dom pre bicykle, ktorý by mal skoncovať s kradnutím a poškodzovaním dvojkolesových tátošou.
18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 3. 2018
sviatok:Víťazoslav
dnes:
utorok 20.3.
2 °C
zajtra:
streda 21.3.
3 °C