www.infoglobe.sk » Východné Slovensko, Bukovské vrchy II – putovanie divočinou

Východné Slovensko, Bukovské vrchy II – putovanie divočinou

Publikované: 22.4.2024
Po dlhej ceste vlakom a autobusom sme v sobotu popoludní konečne dorazili do najvýchodnejšej obce Slovenska – Novej Sedlice. Pretože hneď po príjazde ešte výdatne pršalo, zamierili sme rovno do miestneho penziónu Kremenec, kde sa dá okrem ubytovania za lacné peniaze aj slušne najesť. Samozrejme sme tiež nemohli pohrdnúť východoslovenským pivom Šariš, ktoré nám však v porovnaní s českými pivami prišlo trochu vodové.

Po dobrej večeri sme sa rozhodli, že pôjdeme hľadať táborisko, ktoré by podľa mapy malo byť niekde za obcou smerom po červenej turistickej značke. Počasie sa našťastie trochu umúdrilo a my sme tak mohli vyraziť z reštaurácie bez pršiplášťov. Po chvíľke pátrania sme nakoniec zistili, že táborisko je súčasťou informačného centra, ktoré je úplne posledným domom v obci. Spýtali sme sa miestnych robotníkov, ktorí práve centrum rekonštruovali, či si môžeme na táborisku rozložiť stany. Ochotne súhlasili a navyše nás ešte pozvali na grilovanie. Dievčatá však boli natoľko unavené, že išli spať, a tak sociálnu časť večera som musel zachraňovať ja.

Bukovské vrchy

Ráno sme všetko zbalili, rozlúčili sa a okolo pol desiatej sme vyrazili dobyť najvyšší vrchol Bukovských vrchov – Kremenec. Z Novej Sedlice, ktorá leží zhruba v 450 m n. m., sa prakticky stále stúpa cez Temný vršok, Stužickú rieku, Kamenistý potok až na samotný vrchol. Posledná časť (asi 200 m pod vrcholom) vedie po slovensko-ukrajinskej hranici. To bol zároveň asi aj najťažší úsek tohto dňa, pretože záverečné stúpanie je veľmi prudké a navyše sa opäť rozpršalo, čo výstup posledných metrov značne sťažovalo. Odmenou nám bol pohľad na pomník Kremenec, ktorý značí slovensko-poľsko-ukrajinské trojmedzie. Posilnili sme sa vrcholovou čokoládou, a pretože na zlepšenie počasia to nevyzeralo, rozhodli sme sa ihneď pokračovať ďalej smerom po červenej turistickej trase. Tá nás mala doviesť cez Kamennú lúku, Hrúbky a Čierťaž až do sedla pod Čierťažou, kde sme plánovali náš prvý nocľah v turistickej útulni.

útulňa

Do sedla to bolo z Kremenca necelé 2 hodiny chôdze a na naše potešenie bola útulňa ešte voľná, a tak sme neváhali a hneď sa zabývali. Útulňa sa nachádza na slovenskej strane. Na strane Poľska je otvorený altán, ktorý sa dá použiť ako prístrešok, nie však ako miesto na spanie. Využili sme ho pri varení. Z bezpečnostných dôvodov sa všeobecne odporúča variť jedlo aspoň 50-100 metrov od chaty alebo stanu. Medvede majú výborne vyvinutý čuch a vôňa večere je pre ne samozrejme veľkým lákadlom. Pred spaním sme taktiež zavesili všetky odpadky a jedlo pod strechu altánu. Asi to nebolo úplne ideálne miesto, ale ako sme neskôr videli u poľských turistov, ktorí spali v stanoch vedľa altánu, s jedlom vo vnútri batohov si naozaj žiadne starosti nerobili a tiež v zdraví prežili.

pohľad zo sedla pod Čierťažou

Noc strávená v chate bola chladná a veľmi veterná, takže sme sa veľmi dobre nevyspali. Našťastie už nepršalo. Vyrazili sme teda na našu najdlhšiu časť prechodu, ktorá však mala viesť viacmenej po hrebeni s občasnými výstupmi a zostupmi. Po ceste sa nám naskytlo niekoľko krásnych výhľadov do okolia, hlavne z Jarabej skaly, odkiaľ bolo možné vidieť aj Novú Sedlicu a obec Zboj. Z Jarabej skaly sme pokračovali na horu Ďurkovec, kde bolo ďalšie vyhliadkové miesto, tento krát s výhľadom na všetky svetové strany. V sedle pod Ďurkovcom sme zhodou okolností stretli kamaráta Milana z Čiech, ktorý sa v tom čase so svojimi priateľmi tiež túlal po Bukovských vrchoch. Mali však namierené do poľskej Wetliny, čo bol iný smer než ten náš.

pod vrcholom Kruhliakuvrch Plaša – zostup

Pri veľmi veterných podmienkach sme pokračovali ďalej smerom na Plašu a vrchol Kruhliak, odkiaľ sme konečne zišli do Ruského sedla. Útulňa je tu kúsok stranou od turistického chodníka a je dobre značená. Zároveň tu mala byť aj studnička a prameň rieky Cirochy, kde sme plánovali doplniť vodu. Na naše sklamanie bol však prameň rieky vyschnutý a voda v studničke nebola úplne čistá, ako sme si predstavovali. Po prevarení sa však použiť dala. Tento raz sme boli v táborisku sami. Pretože bolo naozaj chladno, rozhodli sme sa rozložiť si oheň a aspoň na chvíľku sa ohriať. Ešte pred zaľahnutím do teplých spacákov sme pre istotu obrátili stôl do zvislej polohy, umiestnili ho na miesto vchodu do chaty tak, aby sme aspoň pocitovo zaspávali oddelení od divokej zveri behajúcej po okolitých lesoch. O tom, ako sme náš prechod dokončili, sa dozviete opäť za týždeň.

GPS: (Nová Sedlica) 49°02'53.6"N 22°30'56.1"E

 

Text a foto: Vojtěch Bližňák

Preklad: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Medzilaborce na Hornom Zemplíne budú mať svoju leteckú knihu
Publikované: 24.5.2022
Leteckí fotografi z Dobrej Nivy začínajú lietať za svojimi zábermi až k východným hraniciam. Pre zostavenie leteckých fotografií trávi letecká posádka dlhé hodiny vo vzduchu v každom ročnom období, aby spolu s vydavateľským tímom vydali knihu o Medzilaborciach a ich okolí z neba. Už teraz môžete vidieť prvé zábery.

SR: Nový cyklookruh Poloniny a rekonštrukcia Pieninskej cesty
Publikované: 26.2.2021
Pre všetkých milovníkov (cyklo)turistiky máme dobré správy. V Národnom parku Poloniny vzniká vyše 90 kilometrový cyklookruh, ktorého cieľom je prepojiť najvýznamnejšie atrakcie či prírodné scenérie parku a podporiť tak rozvoj turizmu v tejto ešte stále turistami málo objavenej časti Slovenska.

Nová Sedlica: Chalúpka deduška Večerníčka
Publikované: 1.1.2021
Najvýchodnejšie položená obec na území Slovenska – Nová Sedlica má staro-novú turistickú atrakciu v podobe zrekonštruovaného ľudového domu, ktorý bol inšpiráciou pri tvorbe legendárnej večerníčkovej znelky či animovaného rozprávkového seriálu.

Fotopublikácia predstaví Michalovce a ich okolie netradičnou formou
Publikované: 6.10.2020
Vydanie ojedinelej publikácie má za cieľ podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu v michalovskom regióne. Mesto Michalovce, pomenované po synovi kráľovského palatína Rajnolda, je centrom vzdelanosti, obchodu a turistiky na Zemplíne.

SR, Národný park Poloniny – najmalebnejší kút krajiny
Publikované: 2.9.2018
V najvýchodnejšej časti Slovenska, na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou sa rozprestiera jedno z najmenej turistami prebádaných prírodných území, ktoré bolo vďaka svojej výnimočnosti zapísané aj do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Východné Slovensko, Vihorlat II – putovanie divočinou
Publikované: 13.12.2015
Nasledujúce ráno bolo opäť v znamení krásneho a slnečného dňa. Po zbalení všetkých vecí sme vyrazili smerom nahor po žltej turistickej značke, ktorá nás doviedla na červenú magistrálu. Ďalej sme pokračovali po zelenej značke až do Poľany. Odtiaľ sme stúpali po lesnej neznačenej ceste až k vrcholu Vihorlat, ktorý mal byť zlatým klincom dnešného dňa.

Východné Slovensko, Vihorlat I – putovanie divočinou
Publikované: 6.12.2015
Vihorlat (alebo Vihorlatské vrchy) je pohorím vulkanického pôvodu smerom na juh od Bukovských vrchov. Prevažná časť pohoria bola formovaná v období neogénu (mladšie treťohory) a geomorfologický vývoj bol dokončený zhruba pred 9 miliónmi rokov.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy I. – putovanie divočinou
Publikované: 15.4.2024
Bukovské vrchy je nevysoké pohorie ležiace na úplnom východe Slovenska s presahom do susedného Poľska zo severu a do Ukrajiny na východe. Prevažná časť územia je pod záštitou UNESCO a spadá do oblasti národného parku Poloniny, ktorý tu bol vyhlásený v roku 1997.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka II.
Publikované: 1.3.2012
Dnes sa spolu vyberieme na prehliadku jedného z najzaujímavejších technicko-technologických múzeí v rámci Slovenska.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka I.
Publikované: 23.2.2012
Dnes sa spoločne opäť vyberieme na východné Slovensko. V našom dvojdielnom seriáli navštívime jednu z najpozoruhodnejších technických pamiatok u nás – prešovský Solivar.

Východné Slovensko – návšteva Morského oka aj ochutnávka vína
Publikované: 20.8.2015
Po tom, ako sme deň strávili v Herľanoch presunuli sme sa cestou E58 do obce Orechová, ktorá sa nachádza v okrese Sobrance. Okrem ochutnávky vína sme si naplánovali aj výlet na Morské oko, ktorý sme uskutočnili nasledujúci deň. Ako to dopadlo sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad I.
Publikované: 9.2.2012
Už od pradávna vyrastali v strategických polohách, takmer pri všetkých významných obchodných cestách či vodných tokoch, kamenné hrady, strážne veže či dokonca paláce. Z mnohých, kedysi obávaných sídiel moci, sa dnes dochovali už len ruiny opradené povesťami. Dnes spoločne navštívime jedinečnú zrúcaninu v regióne Šariš – Šarišský hrad.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad II.
Publikované: 16.2.2012
V minulosti patril Šarišský hrad k najvýznamnejším a najrozsiahlejším hradom Uhorska. Aj keď dnes je z neho už iba zrúcanina, určite vás očarí. A to nielen svojou veľkosťou.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Hájske vodopády – krása vody
Neďaleko malebnej dedinky Háj sa nachádza očarujúca príroda Slovenského krasu, ktorá sa vyšantila...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 27. 4. 2024
sviatok:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
7 °C
zajtra:
nedeľa 28.4.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X