www.infoglobe.sk » Východné Slovensko – návšteva Morského oka aj ochutnávka vína

Východné Slovensko – návšteva Morského oka aj ochutnávka vína

Publikované: 20.8.2015
Po tom, ako sme deň strávili v Herľanoch presunuli sme sa cestou E58 do obce Orechová, ktorá sa nachádza v okrese Sobrance. Okrem ochutnávky vína sme si naplánovali aj výlet na Morské oko, ktorý sme uskutočnili nasledujúci deň. Ako to dopadlo sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Očarení gejzírom a peknou architektúrou sme pokračovali v spoznávaní krás východného Slovenska. Prechádzali sme Východoslovenskou nížinou a v jej severovýchodnej časti bol náš ďalší cieľ – obec Orechová.

Orechová - vinič

Orechová - viničOrechová - vinič

 Jej história siaha podľa archeologických nálezov keramiky do 9. a 10. storočia. Samozrejme samotný vznik dedinky bol oveľa neskôr, a to v roku 1299. Ale tentoraz sme neputovali za históriou, ale za vínkom. A práve to sa tu začalo v podobe viniča pestovať od roku 1946 miestnym občanom. Postupne sa pridávali aj ďalší obyvatelia, a tak vznikla jedna z najvychýrenejších vinárskych oblastí. Už cestou sme pozorovali obrovské lány viniča, o ktoré bolo vzorne postarané. Obec Orechová vďaka majstrovstvu miestnych vinárov sa stala svojho času aj pracoviskom, resp. šľachtiteľskou stanicou Výskumného ústavu vinohradníckeho a vinárskeho (VÚVV). Ale ako to už býva, časté zmeny majiteľov, nezáujem štátu a nedostatok financií spôsobil úpadok oblasti. Našťastie výborná pôda a klimatické podmienky ostali, a tak po ťažkom období tu dnes vyrastajú pivničky aj celé rodinné vinárstva zaoberajúce sa výrobou kvalitného vínka. A jednu takú sme navštívili.

Orechová - vinárska pivnica

Orechová - vinárska pivnicaOrechová - degustácia

V príjemnom chlade vínnej pivnice sme absolvovali exkurziu, kde sme sa oboznámili s procesom spracovania hrozna, s pestovanými odrodami a spôsobom uskladnenia a zretia vína. Potom nasledovala degustácia. Samozrejme vo veľmi rozumnej miere. Po nej nasledovali vinárske príbehy a ani sme sa nenazdali a schýlilo sa k večeru...

Morské oko

Hneď nasledujúci deň ráno sme sa vydali na turistiku do Vihorlatských vrchov, presnejšie do Národnej prírodnej rezervácie Morské oko, kde sme chceli navštíviť rovnomenné jazero. Autom sme sa vyviezli po záchytné parkovisko pri obci Remetské Hámre (Krivec). Po necelých 15 minútach sme po modrej turistickej značke dorazili k brehu jazera. Toto najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch, tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku, a zároveň najväčšie nekrasové jazero v Karpatskej sústave, sa môže popýšiť jednou z najkrajších prírodných scenérií, ktorá na nás silno zapôsobila. Morské oko sa pôvodne nazývalo aj Veľkým Vihorlatským jazerom a za vznik vďačí mohutnému zosuvu, ktorý zahradil dolinu potoka Okna a za vzniknutou bariérou vzniklo prírodné jazero.

Morské oko

Jazero leží v obklopení lesa a nad ním sa týči vrch Sninský kameň, ktorý po jeden a pol hodinke túry ponúka nádherné výhľady napríklad na Sninu, Slanské vrchy či poľské poloniny. Skalné bralá sú zabezpečené železnými schodmi a stúpačkami, takže turistika je tu pri všeobecnej opatrnosti bezpečná. Obe tieto prírodné pozoruhodnosti patria do chráneného územia Vihorlatský prales, ktorý bol v roku 2007 zapísaný do Svetového prírodného dedičstva UNESCO, a to hlavne kvôli vzácnemu výskytu rôznych druhov rastlín a bukových lesov s exemplármi staršími viac než 200 rokov.

Morské oko

My sme sa na okolité končiare nechystali, takže sme radšej podišli bližšie ku hladine jazera. Dostali sme sa na výčnelok odkiaľ sme pozorovali zelenú vodu, v ktorej plávalo množstvo rýb. Jazero dovedna napája šesť stálych prameňov. Po brehu je roztrúsených množstvo balvanov (andezity) v kontraste s jemným pieskom. Celková hĺbka je cez 25 metrov, maximálna šírka 312 metrov a dĺžka 750 metrov. 

Morské oko

V blízkosti jazera sa nachádza chata Morské oko a Kaštielik Morské oko, ktoré slúžia k občerstveniu i ubytovaniu turistov. Kedysi bola v blízkosti Morského oka vybudovaná aj železnička. Dnes túto technickú pamiatku pripomína už len exponát pôvodného rušňa na konci dediny Remetské Hámre, ktorá bola naším východiskovým aj koncovým bodom výletu. Plní dojmov a zážitkov sme sa s Vihorlatom rozlúčili a pokračovali ďalej za objavovaním prírodných krás.

 

GPS (Orechová): 48°42'23.13"N 22°13'30.30"E

GPS (Morské oko): 48°54'53.13"N 22°11'54.59"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Peter Barna



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Východné Slovensko, Vihorlat I – putovanie divočinou
Publikované: 6.12.2015
Vihorlat (alebo Vihorlatské vrchy) je pohorím vulkanického pôvodu smerom na juh od Bukovských vrchov. Prevažná časť pohoria bola formovaná v období neogénu (mladšie treťohory) a geomorfologický vývoj bol dokončený zhruba pred 9 miliónmi rokov.

Východné Slovensko, Vihorlat II – putovanie divočinou
Publikované: 13.12.2015
Nasledujúce ráno bolo opäť v znamení krásneho a slnečného dňa. Po zbalení všetkých vecí sme vyrazili smerom nahor po žltej turistickej značke, ktorá nás doviedla na červenú magistrálu. Ďalej sme pokračovali po zelenej značke až do Poľany. Odtiaľ sme stúpali po lesnej neznačenej ceste až k vrcholu Vihorlat, ktorý mal byť zlatým klincom dnešného dňa.

SR, Košice – mesto so zlatým pokladom
Publikované: 24.12.2015
Veľmi dlho sme neboli na návšteve druhého najväčšieho mesta Slovenska - Košíc. Rozhodli sme sa to napraviť a počas jedného víkendu sme si zbalili veci, sadli do auta a vyrazili smer východ.

SR, Košice – prehliadka múzea
Publikované: 31.12.2015
Metropola východu – Košice nás privítala s otvorenou náručou a hneď nám ponúkla to najvzácnejšie, pohľad na Košický zlatý poklad. Dôkladne a s nadšením sme si ho prezreli a pokračovali sme prehliadkou ďalších zaujímavých muzeálnych zákutí.

SR, Košice – Hlavná ulica I.
Publikované: 14.1.2016
Po návšteve Východoslovenského múzea a prezretí si jeho okolia sme sa vydali na prechádzku pýchou Košíc - Hlavnou ulicou, kde sa nachádza väčšina najvýznamnejších historických pamiatok.

SR, Malá Tŕňa – jedinečná vyhliadková veža
Publikované: 25.4.2018
V nasledujúcich riadkoch zavítame na východné Slovensko, kde navštívime svetoznámu vinohradnícku oblasť Tokaj. Našim cieľom však nebudú vínne pivnice, ale nevšedná rozhľadňa, unikátna svojim tvarom i výhľadom.

Slovensko ponúka nádherné možnosti na cestovanie aj na šport
Publikované: 30.9.2020
Slovensko je častokrát podceňovanou krajinou, čo sa turistického ruchu a športových možností týka. Faktom ostáva, že Slovenská republika má čo ponúknuť.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy II – putovanie divočinou
Publikované: 22.11.2015
Po dlhej ceste vlakom a autobusom sme v sobotu popoludní konečne dorazili do najvýchodnejšej obce Slovenska – Novej Sedlice. Pretože hneď po príjazde ešte výdatne pršalo, zamierili sme rovno do miestneho penziónu Kremenec, kde sa dá okrem ubytovania za lacné peniaze aj slušne najesť. Samozrejme sme tiež nemohli pohrdnúť východoslovenským pivom Šariš, ktoré nám však v porovnaní s českými pivami prišlo trochu vodové.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy I. – putovanie divočinou
Publikované: 15.11.2015
Bukovské vrchy je nevysoké pohorie ležiace na úplnom východe Slovenska s presahom do susedného Poľska zo severu a do Ukrajiny na východe. Prevažná časť územia je pod záštitou UNESCO a spadá do oblasti národného parku Poloniny, ktorý tu bol vyhlásený v roku 1997.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka I.
Publikované: 23.2.2012
Dnes sa spoločne opäť vyberieme na východné Slovensko. V našom dvojdielnom seriáli navštívime jednu z najpozoruhodnejších technických pamiatok u nás – prešovský Solivar.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka II.
Publikované: 1.3.2012
Dnes sa spolu vyberieme na prehliadku jedného z najzaujímavejších technicko-technologických múzeí v rámci Slovenska.

SR, Herľany – obec preslávená gejzírom
Publikované: 13.8.2015
Po dlhšej dobe sa vydáme na východné Slovensko, aby sme navštívili zopár jedinečných miest. Prvým z nich bude obec Herľany, ktorá sa nachádza približne 28 kilometrov od Košíc v malebnej krajine na úpätí Slanských vrchov a v údolí Herlianskeho potoka.

SR, Háj: cesta k čarokrásnym vodopádom - VIDEO
Publikované: 1.9.2015
Preneste sa spolu s nami do krásneho údolia Slovenského krasu medzi Hájsky vrch a Miglinc, kde leží malebná dedinka Háj. Tá ponúka vychádzky na neďalekú Zádielsku planinu či stredoveký Turniansky hrad. No my dnes navštívime inú pozoruhodnosť, a to Hájske vodopády a kaskády.

Krásnohorské Podhradie: hrad Krásna Hôrka
Publikované: 28.9.2012
Prešlo už 6 mesiacov od požiaru na hrade Krásna Hôrka, ktorý vypukol 10. marca 2012. Redakcia Infoglobe sa snažila uverejnením článku aspoň mediálne pomôcť vyhlásenej verejnej zbierke na záchranu tejto významnej kultúrnej pamiatky. Nateraz vám prinášame aktuálny stav zmien, ktoré sa uskutočnili, či v blízkej budúcnosti uskutočnia, na uvedenom kultúrnom dedičstve.

SR, Krásnohorské Podhradie - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov
Publikované: 27.4.2014
Naše malebné Slovensko v sebe ukrýva mnoho prírodných krás, za ktorými sa oplatí vycestovať aj na druhý koniec republiky. Rovnako je pretkané hustou sieťou historických pamiatok, ktoré každoročne prilákajú nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. Dnes spoločne navštívime východ Slovenska, kde sa ukýva aj jedna unikátna pamiatka - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad I.
Publikované: 9.2.2012
Už od pradávna vyrastali v strategických polohách, takmer pri všetkých významných obchodných cestách či vodných tokoch, kamenné hrady, strážne veže či dokonca paláce. Z mnohých, kedysi obávaných sídiel moci, sa dnes dochovali už len ruiny opradené povesťami. Dnes spoločne navštívime jedinečnú zrúcaninu v regióne Šariš – Šarišský hrad.

Východné Slovensko: Drienica – výstup na Lysú
Publikované: 2.2.2012
Vianočné sviatky ako aj príchod nového roku sme oslávili u rodičov môjho manžela, vo východoslovenskom mestečku Sabinov. Keďže Marekova mamina je znamenitá kuchárka, niet divu, že už po dvoch dňoch som mala problém zapnúť rifle. Dobroty na stole však každým dňom pribúdali. A tak sme sa dohodli, že si dáme každý deň okrem dobrôt aj malý výlet do okolia, nech sa aspoň trošku rozhýbeme.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad II.
Publikované: 16.2.2012
V minulosti patril Šarišský hrad k najvýznamnejším a najrozsiahlejším hradom Uhorska. Aj keď dnes je z neho už iba zrúcanina, určite vás očarí. A to nielen svojou veľkosťou.

Slovensko: Michalovce I. – Pohľad do histórie
Publikované: 1.12.2011
V trojdielnom seriáli si predstavíme metropolu regiónu Zemplín. Začneme chronologicky, a teda históriou Michaloviec, prejdeme na pamiatky a rozprávanie zavŕšime súčasnými Michalovcami.

SR: Michalovce II. - Historické stavby mesta
Publikované: 8.12.2011
V druhom článku o metropole Zemplína si povieme niečo o historických budovách, ktoré sa v meste nachádzajú.

SR: Michalovce III. – Súčasnosť perly Zemplína
Publikované: 15.12.2011
Tretí diel o Michalovciach rozoberá, ako to v meste vyzerá v súčasnosti a čo sa tu dá robiť.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Hájske vodopády – krása vody
Neďaleko malebnej dedinky Háj sa nachádza očarujúca príroda Slovenského krasu, ktorá sa vyšantila...

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...


Súvisiace video

SR, očarujúce Hájske vodopády
Počas našich výletov po Slovensku sme zablúdili do malebnej dedinky Háj, ktorá sa preslávila aj n...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X