www.infoglobe.sk » Východné Slovensko, Vihorlat II – putovanie divočinou

Východné Slovensko, Vihorlat II – putovanie divočinou

Publikované: 13.12.2015
Nasledujúce ráno bolo opäť v znamení krásneho a slnečného dňa. Po zbalení všetkých vecí sme vyrazili smerom nahor po žltej turistickej značke, ktorá nás doviedla na červenú magistrálu. Ďalej sme pokračovali po zelenej značke až do Poľany. Odtiaľ sme stúpali po lesnej neznačenej ceste až k vrcholu Vihorlat, ktorý mal byť zlatým klincom dnešného dňa.

Bohužiaľ iná než neznačená cesta na Vihorlat nevedie, pretože vrchol sa už nachádza vo vojenskom priestore Valaškovce. Všeobecne nie je odporúčané sa tu zdržovať dlhšiu dobu, predovšetkým z dôvodu častých streleckých skúšok, ktoré sme vzdialene počuli. Avšak výstup na Vihorlat je úplne bezpečný a turisti sem bežne chodia, pretože je od vymedzenej hranice vojenského priestoru vzdialený len asi 1 km. Vrchol je označený veľkým krížom a kótou 1075,5 m n. m. Z Vihorlatu sú nádherné výhľady do širokého okolia, a pretože dohľadnosť bola naozaj výborná, videli sme celú Zemplínsku šíravu vrátane susedných Michaloviec a obce Vinné.

Vihorlat

Zemplínska šírava je po Oravskej priehrade so svojou rozlohou 33 km2 druhou najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. Oproti tomu priemerná hĺbka je len 3,5 m, takže celá vodná plocha je veľmi plytká. Bola vybudovaná v rokoch 1961–1965 za účelom vodohospodárskych úprav okolitej krajiny a v 70. a 80. rokoch minulého storočia bola aj významným rekreačným strediskom. V nasledujúcich rokoch však cestovný ruch upadal. Bolo to predovšetkým preto, že voda bola kontaminovaná polychlorovanými bifenylmi, ktoré sem boli vypúšťané cez rieku Laborec. V súčasnosti je však už kvalita vody dobrá, dokonca je klasifikovaná ako vhodná na kúpanie.

pohľad z Vihorlatu na Zemplínsku šíravu

Po zdolaní najvyššieho vrcholu sme prakticky už len klesali po zelenej a následne žltej trase až do Remetských Hámrov, kde sme mali v pláne prenocovať v turistickej ubytovni. Tá mala byť podľa informácií na internete otvorená turistom za symbolický poplatok 5 eur za noc. Bohužiaľ sme ale zistili, že v ubytovni momentálne bývajú ľudia, ktorým neďaleko vyhorel dom. Pre nás už tam teda nebolo miesto. Boli sme odkázaní na miestny penzión nachádzajúci sa vedľa kostola, kde je za 10 eur možné prespať. Kvalita ubytovania bola síce nízka, ale my sme boli radi, že máme pevnú strechu nad hlavou.

Viniansky hrad z obce Vinné

Druhý deň sme vstali skoro ráno a premiestnili sa autobusom do Michaloviec. Tam sme sa stretli s naším spoločným kamarátom Jožom, ktorý v tom čase býval u svojej známej, ktorá nám tiež poskytla azyl na našu poslednú noc. Spoločne sme potom vyrazili už naľahko bez batohov na jednodenný výlet na Viniansky hrad a Vinianske jazero.

Viniansky hrad leží nad obcou Vinné v nadmorskej výške 325 m, je torzom gotického hradu pochádzajúceho z 13. storočia. Pôvodne slúžil ako strážne miesto na obchodnej ceste do Poľska, v priebehu nasledujúcich storočí bol hrad niekoľkokrát poškodený a opravovaný. V 18. storočí bol pri likvidácii protihabsburgského stavovského povstania definitívne zbúraný a od tej doby je len zrúcaninou. V súčasnosti však prebieha na hrade celková rekonštrukcia.

Vinianske jazero

Vinianske jazero je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá poskytuje možnosť kúpania a rybolovu. Má približne kruhový tvar a veľkosť 8 ha a jeho priemerná hĺbka je 3 m. Jazero vzniklo vybudovaním umelej hrádze a privedením vody z Vinianskeho potoka do sedla na úpätí okolitých kopcov. Na brehu jazera sa nachádza viacero chát a reštaurácií, z ktorých jednu sme navštívili a pri obede si okrem jedla vychutnávali aj krásny výhľad na jazero. Príjemne unavení sme sa odobrali na cestu späť do Michaloviec, odtiaľ sme nasledujúci deň cestovali do Košíc a späť do Českej republiky.

Celkovo môžem snáď nielen za seba náš výlet zhodnotiť veľmi pozitívne. Jedná sa o relatívne pokojný kút Slovenska, kde si nenároční výletníci prídu na svoje a kde si človek naozaj odpočinie od každodenného zhonu v krásnej a divokej prírode.

GPS: 48°45'29.3"N 21°54'56.1"E

 

Text a foto: Vojtěch Bližňák

Preklad: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Vidieť región Sobraniec z výšky bude môcť každý
Publikované: 20.9.2021
Ako vyzerajú Sobrance a ich okolie z vtáčej perspektívy, budete mať možnosť uvidieť v pripravovanej fotopublikácii. Na jej vzniku sa podieľa široký tím tvorcov.

SR, Národný park Poloniny – najmalebnejší kút krajiny
Publikované: 2.9.2018
V najvýchodnejšej časti Slovenska, na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou sa rozprestiera jedno z najmenej turistami prebádaných prírodných území, ktoré bolo vďaka svojej výnimočnosti zapísané aj do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy II – putovanie divočinou
Publikované: 22.4.2024
Po dlhej ceste vlakom a autobusom sme v sobotu popoludní konečne dorazili do najvýchodnejšej obce Slovenska – Novej Sedlice. Pretože hneď po príjazde ešte výdatne pršalo, zamierili sme rovno do miestneho penziónu Kremenec, kde sa dá okrem ubytovania za lacné peniaze aj slušne najesť. Samozrejme sme tiež nemohli pohrdnúť východoslovenským pivom Šariš, ktoré nám však v porovnaní s českými pivami prišlo trochu vodové.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy I. – putovanie divočinou
Publikované: 15.4.2024
Bukovské vrchy je nevysoké pohorie ležiace na úplnom východe Slovenska s presahom do susedného Poľska zo severu a do Ukrajiny na východe. Prevažná časť územia je pod záštitou UNESCO a spadá do oblasti národného parku Poloniny, ktorý tu bol vyhlásený v roku 1997.

Fotopublikácia predstaví Michalovce a ich okolie netradičnou formou
Publikované: 6.10.2020
Vydanie ojedinelej publikácie má za cieľ podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu v michalovskom regióne. Mesto Michalovce, pomenované po synovi kráľovského palatína Rajnolda, je centrom vzdelanosti, obchodu a turistiky na Zemplíne.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka II.
Publikované: 1.3.2012
Dnes sa spolu vyberieme na prehliadku jedného z najzaujímavejších technicko-technologických múzeí v rámci Slovenska.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka I.
Publikované: 23.2.2012
Dnes sa spoločne opäť vyberieme na východné Slovensko. V našom dvojdielnom seriáli navštívime jednu z najpozoruhodnejších technických pamiatok u nás – prešovský Solivar.

Nová Sedlica: Chalúpka deduška Večerníčka
Publikované: 1.1.2021
Najvýchodnejšie položená obec na území Slovenska – Nová Sedlica má staro-novú turistickú atrakciu v podobe zrekonštruovaného ľudového domu, ktorý bol inšpiráciou pri tvorbe legendárnej večerníčkovej znelky či animovaného rozprávkového seriálu.

Východné Slovensko, Vihorlat I – putovanie divočinou
Publikované: 6.12.2015
Vihorlat (alebo Vihorlatské vrchy) je pohorím vulkanického pôvodu smerom na juh od Bukovských vrchov. Prevažná časť pohoria bola formovaná v období neogénu (mladšie treťohory) a geomorfologický vývoj bol dokončený zhruba pred 9 miliónmi rokov.

Východné Slovensko – návšteva Morského oka aj ochutnávka vína
Publikované: 20.8.2015
Po tom, ako sme deň strávili v Herľanoch presunuli sme sa cestou E58 do obce Orechová, ktorá sa nachádza v okrese Sobrance. Okrem ochutnávky vína sme si naplánovali aj výlet na Morské oko, ktorý sme uskutočnili nasledujúci deň. Ako to dopadlo sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad I.
Publikované: 9.2.2012
Už od pradávna vyrastali v strategických polohách, takmer pri všetkých významných obchodných cestách či vodných tokoch, kamenné hrady, strážne veže či dokonca paláce. Z mnohých, kedysi obávaných sídiel moci, sa dnes dochovali už len ruiny opradené povesťami. Dnes spoločne navštívime jedinečnú zrúcaninu v regióne Šariš – Šarišský hrad.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad II.
Publikované: 16.2.2012
V minulosti patril Šarišský hrad k najvýznamnejším a najrozsiahlejším hradom Uhorska. Aj keď dnes je z neho už iba zrúcanina, určite vás očarí. A to nielen svojou veľkosťou.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2024
sviatok:Juraj
dnes:
streda 24.4.
6 °C
zajtra:
štvrtok 25.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X