www.infoglobe.sk » Vietnam, Cat Ba – lezenie v panenskej prírode

Vietnam, Cat Ba – lezenie v panenskej prírode

Publikované: 2.12.2017
Vietnam určite nie je destinácia, kam by sa jazdilo vyložene za lezením, ale pokiaľ už vo Vietname budete, určite vyhľadajte lezecké oblasti. My sme sa vypravili na ostrov Cat Ba, ktorý môžem lezcom jedine odporučiť.

Ostrov ponúka viacero možností športového vyžitia, ale na lezenie je priamo zameraný. Najvyhľadávanejšia zážitková agentúra je agentúra Asia Outdoors, ktorá sa nachádza v meste Cat Ba. Na ostrove sú možné tri typy lezenia – v údolí Butterfly Valley, na pláži Moody Beach a lezenie či boulderovanie bez lana nad morskou hladinou, Deep Water Soloing.

lezenie vo Vietname

Údolie Butterfly Valley leží v západnej časti vnútrozemia a vedie k nemu slepá cesta (severne od mesta Cat Ba). Nájdete v ňom jazierko a zopár jednoduchých domov, kde žijú miestni. Na panelovej ceste na konci údolia je odbočka s nápisom „Butterfly Valley“ a následne pri kiosku označený parking. V tú chvíľu už vidíte, na ktorej stene sa lezie. Lenže ako sa tam dostať? Po pár krokoch smerom k vysokej, pralesom porastenej stene narazíte na značenie WC vľavo a lezenie vpravo. Pokiaľ budete nasledovať šípku lezenie, cestu nenájdete. Vydajte sa smerom k WC, chvíľku pôjdete medzi domčekmi a potom sa plynule napojíte na jedinú možnú cestu. Miestni ľudia nevedia anglicky, preto budete musieť cestu jednoducho len hľadať. Na stenu sa neplatí vstup. Je obklopená bujnou vegetáciou a pomerne vysoká. Nájdete na nej rôzne dlhé a rôzne náročné cesty.

druhá lezecká časť Moody Beach   z vrcholu cesty

Ďalším variantom je lezenie na Moody Beach. Určite sem vyrazte, aj samotná pláž pláž pri malých ostrovoch v zátoke je nádherná. Pohľad z vrcholku lezeckej cesty si zamilujete. Dostanete sa na ňu cez už zmienenú agentúru na športové vyžitie. Na Moody Beach sa lezie výhradne odpoludnia, pretože dopoludnia sem svieti slnko a príliv zaleje väčšinu pláže. Odpoludnie je tak pre lezenie omnoho priaznivejšie. Behom 3 hodín sme mali v rámci desaťčlennej skupiny prístup na 5 lezeckých ciest. Jedna cesta bola pre úplných začiatočníkov, ďalšie dve cesty hodnotené 5c sú veľmi vysoké s krásnym výhľadom, posledné dve cesty sú najnáročnejšie. Skúsení lezci sa môžu vyšantiť na previse vrchnej časti cesty s hodnotením 6b. Skaly sú veľmi ostré, preto buďte opatrní.

zdolávanie previsu   pohľad na Moody Beach z vrcholu cesty

prostredie pod skalami

Ďalšou lezeckou špecialitou v zátoke Lan Ha Bay je lezenie Deep Water Soloing, teda lezenie bez istenia nad vodnou hladinou, kde je dostatočná hĺbka pre pád či skok zo skaly. Je to však len dopoludňajšia aktivita, pretože treba využiť príliv (pri odlive voda klesá o via než meter a nástup na cesty je problematický). Agentúra, s ktorou som vyplávala na more, využíva dve popísané steny zhruba uprostred súostrovia. Malá loďka so šesťčlennou lezeckou posádkou pribrzďuje najprv pri najľahšej z ciest. Cesta s obtiažnosťou 4 nikoho neprekvapí, zato cvičný zoskok z malej terasy na vrchole cesty vo výške cca 2,5 m áno. A sprievodca mal pravdu, ďalšie zoskoky boli vyššie, ale to si človek začal na výšku pomaly zvykať. Na prove sa vždy prichystá lezec, loď pribrzdí pri skale, a akonáhle je na stene, okamžite vycúva a všetci sledujú, ako sa mu bude dariť. Ďalšie cesty tohoto bloku boli ťažšie, všetci sme sa snažili zdolať predovšetkým previs na ceste 6a. Tu už človek neskáče, ale sa iba odrazí od skaly v momente, keď mu buď dôjdu sily, alebo sa pošmykne. Miestnym problémom je veľké množstvo medúz, ktorým sa je dobré pri páde vyhnúť.

Deep Water Soloing   Deep Water Soloing 

Po cca 15minútovom prejazde sa nám otvoril pohľad na ďalšiu stenu, na ktorej dominoval najmä traverz vo výške okolo 2 metrov nad hladinou. Keďže je dlhý, mnohých potrápi. Na pravej časti steny je krásna 5c cesta, ktorá stúpa do asi 3,5 metrovej výšky. Stena je veľmi vysoká a rovnako aj popísané cesty. Cesty nad 7 vedú doslova do nebies. Sprievodca využil chvíľku pre náš odpočinok a predviedol nám, ako sa dá ľahko vyliezť do asi 15 metrovej výšky a aké ťažké je odhodlať sa skočiť. Myslím, že pre každého, kto má rád lezenie, vodu a skákanie to bude jeden z najlepších zážitkov z celej dovolenky.

GPS: (Butterfly Valley) 20°46'04.3"N 106°59'38.7"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Vietnam, Phu Quoc – vietnamská perla v Thajskom zálive
Publikované: 16.12.2017
Najväčší vietnamský ostrov sa volá Phu Quoc. Leží vo vodách Thajského zálivu, len pár kilometrov od Kambodže. Thajský záliv ponúka prekrásne ostrovy a tento nie je výnimkou. Ostrov je dlhý (od severu k juhu) necelých 50 km, na severe je široký a smerom k juhu sa zužuje do špičky. Väčšina jeho plochy je stále porastená zeleňou, ale v budúcnosti to tak isto nebude. Ostrov sa pýši skutočne nádhernými piesočnými plážami s palmami, ktoré má rád snáď každý z nás.

Vietnam – život na delte Mekongu
Publikované: 9.12.2017
Pri návšteve južného Vietnamu určite podniknite výlet k delte mohutnej rieky Mekong. Rieka pramení v Číne a tečie skrz päť štátov, práve tu však ústí do mora. Táto oblasť turistov láka predovšetkým na plavby loďou, plávajúci market, ale tiež na svojrázny život na brehoch rieky. Jej hnedá voda nevyzerá úplne vábne, ale miestni ju aj tak využívajú na bežné činnosti – na mytie, pranie atď. V rieke nie sú nebezpečné zvieratá, preto sa v nej dá aj kúpať.

Vietnam: Cat Ba – ostrov plný možností
Publikované: 25.11.2017
Cat Ba je panenský ostrov na severovýchode Vietnamu. Cesta sem bola ešte nedávno pomerne zložitá, ale od septembra tohoto roku otvorili novú cestu s mostom a dopravu na ostrov to výrazne zjednodušilo. Cat Ba je obľúbeným cieľom turistov, preto sa dá v hoteloch v Hanoji či Ninh Binhu zakúpiť lístok priamo do mesta Cat Ba. Cesta z Ninh Binhu trvá 4 hodiny a z Hanoja 3 hodiny.

Vietnam, Da Lat Loop: jeden z najlepších ázijských motovýletov – VIDEO
Publikované: 4.7.2017
Už v minulom roku sme vám priniesli video z horského „svadobného” mestečka Da Lat vo Vietname. Náš redaktor sa do neho ale vrátil znovu, aby prešiel jednu z najlepších ciest na vietnamské motovýlety a mohol sa s vami podeliť o tento zážitok.

Vietnam, Da Nang –  mesto a trip do hôr – VIDEO
Publikované: 17.5.2016
Da Nang (mesto takmer presne uprostred Vietnamu) bohužiaľ skoro nikto nepozná. Bežný turista ním maximálne prejde taxíkom cestou z letiska do obľúbeného Hoi Anu... V Da Nangu som strávil tri týždne a zaradil sa k mojim najobľúbenejším miestam v JV Ázii (hneď po Chiang Mai). A starú cestu smerom na Hue označil dokonca aj Jeremy Clarkson v seriáli Top Gear za „opustený črep dokonalosti”. Nedá sa sním iné ako súhlasiť.

Vietnam, Hanoj – nekonečne bláznivé mesto – VIDEO
Publikované: 24.5.2016
Neustále trúbenie, babičky tlačiace bicykle s kvetinami, Vietnamci na maličkých stoličkách, jedlo, motorky, prepletená spleť drôtov, motorky, francúzske kaviarne, motorky s jedlom, motorky so stoličkami, motorka, ktorá vezie kus motorky... Vitajte v Hanoji! Neuveriteľne bláznivom meste, ktoré si buď zamilujete, alebo ho budete navždy nenávidieť.

Vietnam, Da Lat – mesto ako stvorené na medové týždne – VIDEO
Publikované: 3.5.2016
Na to, ako veľmi nemám rád cesty autobusom, by som si tú medzi Nha Trangom a Da Latom pokojne hneď zopakoval. Dvestotisícové mesto Da Lat – najobľúbenejšie miesto vietnamských medových týždňov – totiž leží v Centrálnej vysočine v nadmorskej výške okolo 1 500 metrov. Cesta z pobrežia tak ponúka nespočetné množstvo nádherných výhľadov. A ešte omnoho lepšie než autobusom je cestovať na motorke…

Vietnam: Ho Či Minovo Mesto – hektická vstupná brána do krajiny – VIDEO
Publikované: 26.4.2016
Po takmer hodinovom čakaní na vízum konečne vyrážam z letiska v ústrety hlavnému mestu krajiny, na ktorú som sa naozaj veľmi tešil. Síce sa hneď v úvode nechávam trápne obrať taxikárom o tri stovky, ale čo už, to sa proste občas stane. Ruku na srdce, v Prahe to robievajú tiež. Už z lietadla som videl, ako ulicami prúdia doslova milióny motoriek. Tu „dole” sa mi zdá byť doprava úplne šialená. Ale v porovnaní so zhruba rovnako veľkým Bangkokom tu sú iba minimálne zápchy, a to zatiaľ nemajú metro, ani „nadzemku“. Politika extrémnych daní pre autá očividne funguje.

Vietnam, Hue: cisárske mesto
Publikované: 26.3.2016
Naša ďalšia cesta viedla do Hue (Huế), bývalého sídla vietnamských cisárov v strednom Vietname.

Vietnam, Hue: medzi cisárskymi hrobkami na motorke
Publikované: 2.4.2016
Aj keď by mohol nadpis článku znieť tak trošku urážlivo, ani náhodou sme nemali v pláne cisárske hrobky v okolí mesta Hue zneuctiť ako v nejakom akčnom filme. Požičaná motorka nám však veľmi jednoducho vyriešila náš problém. Hrobky sú totiž v okolí Hue roztrúsené v pomerne veľkom okruhu a určite je lepšie než sa spoliehať na akúkoľvek miestnu verejnú i neverejnú dopravu, radšej si zaplatiť pár korún navyše a motorku si skrátka požičať.

Vietnam, Hue: rieka i more
Publikované: 9.4.2016
V Hue, malebnom cisárskom meste, nám ostal posledný deň. Hneď skoro ráno sme vyrazili do ulíc a len tak sme sa prechádzali mestom. Nemohli sme teda minúť jednu z dominánt, most Trường Tiền cez Voňavú rieku.

Vietnam, Sa Pa: prší/neprší
Publikované: 7.5.2016
V oblasti Sa Pa v severozápadnom Vietname je dozaista najpohodlnejším dopravným prostriedkom motorka. Nemusíte sa strachovať, že vám ujde autobus, že nepríde taxík alebo že vás šofér, ktorý jazdí načierno, dovezie niekam úplne inam, než ste pôvodne chceli. A tak sme si aj my v Sa Pe požičali motorku za pár korún na deň a naplánovali si výlet.

Vietnam, Sa Pa: tržnica i ryžové polia
Publikované: 30.4.2016
Ak sa povie v Prahe „Sapa“, snáď každý si predstaví známu tržnicu na Prahe 4. Ak ste ale pátrali, ako prišla Sapa k svojmu menu, iste ste zistili, že oblasť s menom Sa Pa je tajuplným miestom na severozápade Vietnamu (pri hraniciach s Čínou).


Súvisiaca fotogaléria

Vietnam – exotická dovolenka
Vo Vietname prekvapenia číhajú na každom kroku, či už to sú panenské pláže, nedotknutá príroda, u...

Vietnam II.
V druhej fotogalérii z Vietnamu uvidíte fotky od delty rieky Mekong, z Ho Či Minovho mesta a obla...

Vietnam I.
Fotografie rušného hlavného mesta Hanoj, zalesnené horské krajiny Sapa a známe malebné oblasti Dr...


Súvisiace video

Vietnam, Da Lat Loop: ázijský motovýlet
Ak chcete zažiť Vietnam naplno, musíte ho prejsť na motorke. V dnešnom videu uvidíte cestu z prím...

Vietnam, Hanoj – nekonečne bláznivé mesto
Samé motorky, stánky s jedlom, babičky tlačiace bicykle, všemožní predajcovia a neustále trúbenie...

Vietnam, Da Nang –  mesto a trip do hôr
Da Nang nepozná skoro žiadny turista, väčšina ním len prechádza. To je ale škoda, pretože dokonca...

Vietnam: Mui Ne – piesočné duny
Nie je to tak úplne púšť, ale piesočné duny tu sú poriadne. Reč je o vietnamskom Mui Ne – úplnom ...

Vietnam: Da Lat – jar po celý rok
Poznáte vietnamské mesto, ktoré sa nazýva „mesto večnej jari“? Je to turistami a vietnamskými nov...

Vietnam: Saigon alebo Ho Či Minovo Mesto
Ak zavítate do hlavného mesta Vietnamu – Ho Či Minovho Mesta, budete ten zhon len neveriacky pozo...

Vietnam: na návšteve u ázijských tigrov
Do Vietnamu sa jazdí kvôli prírode a horám, panenským plážam, za svetovo presláveným jedlom, ale ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 3. 2018
sviatok:Eduard
dnes:
nedeľa 18.3.
2 °C
zajtra:
pondelok 19.3.
3 °C