www.infoglobe.sk » Vietnam, Phu Quoc – vietnamská perla v Thajskom zálive

Vietnam, Phu Quoc – vietnamská perla v Thajskom zálive

Publikované: 16.12.2017
Najväčší vietnamský ostrov sa volá Phu Quoc. Leží vo vodách Thajského zálivu, len pár kilometrov od Kambodže. Thajský záliv ponúka prekrásne ostrovy a tento nie je výnimkou. Ostrov je dlhý (od severu k juhu) necelých 50 km, na severe je široký a smerom k juhu sa zužuje do špičky. Väčšina jeho plochy je stále porastená zeleňou, ale v budúcnosti to tak isto nebude. Ostrov sa pýši skutočne nádhernými piesočnými plážami s palmami, ktoré má rád snáď každý z nás.

Miestne pláže sú a budú veľmi žiadané, aj keď pred niekoľkými rokmi nemal o pôvabe tohoto ostrova nikto z cestovateľov ani tušenia. Na ostrove je mnoho malých ubytovaní pri pobreží, ale aj veľkých hotelov. V týchto dňoch je tu zahájených mnoho projektov, ktorých cieľom je vybudovať neuveriteľne veľké hotelové komplexy a hotelové dediny pozdĺž juhozápadného pobrežia, kde je asi 20kilometrová piesčitá pláž Long Beach. V týchto miestach vedie zo severu na juh asfaltová cesta, na ktorej sú pripravené desiatky odbočiek (zatiaľ do lesa). V mnohých častiach ostrova doslova prechádzate stavbou, nie krásnou prírodou či dedinami s miestnymi. Vietnamci sú veľmi pracovití, a tak to tu rastie pred očami. Príkladom je mesto Vinpearl, o ktorom v sprievodcovi z roku 2012 nebola ani zmienka. Nachádza sa v ňom aj zábavný park s vodným parkom a safari. V tejto severozápadnej časti ostrova sú aj krásne pláže, na ktoré sa je ale pomerne ťažké dostať, pretože vás od nich oddeľuje buď nepriestupný les, alebo pozemok letoviska.

pláže na západe ostrova

turisticky nedotknutá pláž Thom Beach na severovýchode ostrova   zábavný park Vinpearl Land

Jediným veľkým mestom na ostrove je Duong Dong. Vládne tu typicky ázijský dopravný chaos, ale aj tak tam aspoň na chvíľku určite zájdite. Odporúčam návštevu okolia prístavu, kde sa nachádza chrám Dinh Cau a na malom útese modrobiely maják. Ďalej rozhodne navštívte pre turistov pripravený večerný trh na ulici Lý Tu Trong a Bach Dang. Taktiež sa ale môžete pozrieť na trh miestnych na druhom brehu rieky na ulici Trân Phú, kde vládne úplný chaos a nie práve vábna vôňa. Veľmi zaujímavé porovnanie.

trh pre turistov

Požičajte si skúter a vyrazte objavovať (v prepočte cca 150 Kč za deň). Pokiaľ pôjdete na juh, zastavte sa na Perlovej farme. Je to síce skôr obchod so šperkami s perlami, ale milé asistentky vám radi ukážu, kde sa perly v mušli nachádzajú a zodpovedia vám vaše otázky. 

Najjužnejším bodom ostrova je rybárska dedina An Thoi. Tá sa veľmi nenavštevuje, ale je bodom, odkiaľ vyplávajú lode na rovnomenné súostrovie. Buď si môžete prenajať loďku, alebo ísť organizovane so skupinou za v prepočte asi 500 Kč. Kamenité ostrovčeky sú porastené bujnou vegetáciou, podmorské koráli lákajú na šnorchlovanie a malé piesčité pláže medzi balvanmi zas na kúpanie a opaľovanie. Návštevu vám vrelo odporúčam, ale radšej si zvoľte nejakú rýchlejšiu loď, inak strávite viac času na lodi.

rybárska dedina An Thoi   rybárska dedina An Thoi

Na východe ostrova zas navštívte Sao Beach, kde sa môžete za 500 000 VND (v prepočte cca 500 Kč) preletieť na padáku za loďou alebo si požičať vodný skúter. Cesta na pláž Thom Beach na východe ostrova sa podľa načítaných informácií javila ako dobrodružná voľba výletu, ale opak bol pravdou. Namiesto prašnej cesty na nás čakala nová asfaltka vedúca tropickým pralesom doslova nikam, ale zas ako vyhliadková jazda to bolo veľmi pekné. Na 30 km dlhej ceste býva zopár ľudí, ale dedinu tu nenájdete. Na ostrove budujú a premýšľajú veľmi dopredu, až sa tomu človeku veriť nechce. Cesta vedie naprieč ostrovom a ústí na kruhovom objazde (opäť s jednou prázdnou odbočkou) pri pláži Thom Beach. Pláž na východe s výhľadom na pevninu už osídlila jednoduchá reštaurácia.

pláž Sao Beach   pláž južne od Sao Beach

V budúcnosti bude ostrov plný gigantických komplexov, preto kto môžete, choďte tam čo najskôr. Pokiaľ ale máte radi luxusné komplexy, chvíľu počkajte a vyrazte až o pár rokov neskôr. Určite nebudete ľutovať.

GPS: (letisko) 10°09'41.0"N 103°59'35.9"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Vietnam – život na delte Mekongu
Publikované: 9.12.2017
Pri návšteve južného Vietnamu určite podniknite výlet k delte mohutnej rieky Mekong. Rieka pramení v Číne a tečie skrz päť štátov, práve tu však ústí do mora. Táto oblasť turistov láka predovšetkým na plavby loďou, plávajúci market, ale tiež na svojrázny život na brehoch rieky. Jej hnedá voda nevyzerá úplne vábne, ale miestni ju aj tak využívajú na bežné činnosti – na mytie, pranie atď. V rieke nie sú nebezpečné zvieratá, preto sa v nej dá aj kúpať.

Vietnam – Prečo práve sem?
Publikované: 2.6.2018
Premýšľate, ktorá destinácia je pre vás tá pravá? Kde vás čaká niečo zaujímavé a nevšedné? Kde je krásna krajina, výborná kuchyňa, príjemní obyvatelia? Pre mňa je voľba jasná. Mojim favoritom je Vietnam a v niekoľkých nasledujúcich článkoch sa pokúsim aj vás presvedčiť, že aj pre vás je to správna voľba.

Vietnam, Cat Ba – lezenie v panenskej prírode
Publikované: 2.12.2017
Vietnam určite nie je destinácia, kam by sa jazdilo vyložene za lezením, ale pokiaľ už vo Vietname budete, určite vyhľadajte lezecké oblasti. My sme sa vypravili na ostrov Cat Ba, ktorý môžem lezcom jedine odporučiť.

Vietnam: Cat Ba – ostrov plný možností
Publikované: 25.11.2017
Cat Ba je panenský ostrov na severovýchode Vietnamu. Cesta sem bola ešte nedávno pomerne zložitá, ale od septembra tohoto roku otvorili novú cestu s mostom a dopravu na ostrov to výrazne zjednodušilo. Cat Ba je obľúbeným cieľom turistov, preto sa dá v hoteloch v Hanoji či Ninh Binhu zakúpiť lístok priamo do mesta Cat Ba. Cesta z Ninh Binhu trvá 4 hodiny a z Hanoja 3 hodiny.

Vietnam, Da Nang –  mesto a trip do hôr – VIDEO
Publikované: 17.5.2016
Da Nang (mesto takmer presne uprostred Vietnamu) bohužiaľ skoro nikto nepozná. Bežný turista ním maximálne prejde taxíkom cestou z letiska do obľúbeného Hoi Anu... V Da Nangu som strávil tri týždne a zaradil sa k mojim najobľúbenejším miestam v JV Ázii (hneď po Chiang Mai). A starú cestu smerom na Hue označil dokonca aj Jeremy Clarkson v seriáli Top Gear za „opustený črep dokonalosti”. Nedá sa sním iné ako súhlasiť.

Vietnam: na návšteve u ázijských tigrov – VIDEO
Publikované: 19.4.2016
Niekto ho miluje, iný za zaprisaháva, že sa už nikdy nevráti. Nič medzi tým neexistuje. Ja rozhodne patrím do prvej skupiny – už od prvého dňa, čo som priletel do hektického Saigonu a odbočil do jednej z postranných uličiek. V nasledujúcich niekoľkých týždňoch nás preto čaká seriál, kde si predstavíme jednotlivé zaujímavé miesta. Na začiatku si ale poďme trochu priblížiť dôležité fakty o tejto krajine.

Vietnam: Ho Či Minovo Mesto – hektická vstupná brána do krajiny – VIDEO
Publikované: 26.4.2016
Po takmer hodinovom čakaní na vízum konečne vyrážam z letiska v ústrety hlavnému mestu krajiny, na ktorú som sa naozaj veľmi tešil. Síce sa hneď v úvode nechávam trápne obrať taxikárom o tri stovky, ale čo už, to sa proste občas stane. Ruku na srdce, v Prahe to robievajú tiež. Už z lietadla som videl, ako ulicami prúdia doslova milióny motoriek. Tu „dole” sa mi zdá byť doprava úplne šialená. Ale v porovnaní so zhruba rovnako veľkým Bangkokom tu sú iba minimálne zápchy, a to zatiaľ nemajú metro, ani „nadzemku“. Politika extrémnych daní pre autá očividne funguje.

Vietnam, Da Lat – mesto ako stvorené na medové týždne – VIDEO
Publikované: 3.5.2016
Na to, ako veľmi nemám rád cesty autobusom, by som si tú medzi Nha Trangom a Da Latom pokojne hneď zopakoval. Dvestotisícové mesto Da Lat – najobľúbenejšie miesto vietnamských medových týždňov – totiž leží v Centrálnej vysočine v nadmorskej výške okolo 1 500 metrov. Cesta z pobrežia tak ponúka nespočetné množstvo nádherných výhľadov. A ešte omnoho lepšie než autobusom je cestovať na motorke…


Súvisiaca fotogaléria

Vietnam – exotická dovolenka
Vo Vietname prekvapenia číhajú na každom kroku, či už to sú panenské pláže, nedotknutá príroda, u...

Vietnam II.
V druhej fotogalérii z Vietnamu uvidíte fotky od delty rieky Mekong, z Ho Či Minovho mesta a obla...

Vietnam I.
Fotografie rušného hlavného mesta Hanoj, zalesnené horské krajiny Sapa a známe malebné oblasti Dr...


Súvisiace video

Vietnam, Da Lat Loop: ázijský motovýlet
Ak chcete zažiť Vietnam naplno, musíte ho prejsť na motorke. V dnešnom videu uvidíte cestu z prím...

Vietnam, Hanoj – nekonečne bláznivé mesto
Samé motorky, stánky s jedlom, babičky tlačiace bicykle, všemožní predajcovia a neustále trúbenie...

Vietnam, Da Nang –  mesto a trip do hôr
Da Nang nepozná skoro žiadny turista, väčšina ním len prechádza. To je ale škoda, pretože dokonca...

Vietnam: Mui Ne – piesočné duny
Nie je to tak úplne púšť, ale piesočné duny tu sú poriadne. Reč je o vietnamskom Mui Ne – úplnom ...

Vietnam: Da Lat – jar po celý rok
Poznáte vietnamské mesto, ktoré sa nazýva „mesto večnej jari“? Je to turistami a vietnamskými nov...

Vietnam: Saigon alebo Ho Či Minovo Mesto
Ak zavítate do hlavného mesta Vietnamu – Ho Či Minovho Mesta, budete ten zhon len neveriacky pozo...

Vietnam: na návšteve u ázijských tigrov
Do Vietnamu sa jazdí kvôli prírode a horám, panenským plážam, za svetovo presláveným jedlom, ale ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

14.12.2018
Aj tento rok sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na zamrznuté kráľovstvo v podobe Tatranského ľadového dómu, ktorý je širokej verejnosti prístupný celú zimu.
13.12.2018
Aj tento rok sa budú dať vidieť v Kempe Sport v Rožnove pod Radhoštěm výtvory 21. ročníka medzinárodného sochárskeho sympózia Ľadové kráľovstvo. Navštíviť ho môžete od 15. decembra do 3. februára okrem zatváracích dní.
12.12.2018
Lesnícke a drevárske múzeu vo Zvolene vás pozýva na výstavu Obrázky Vianoc III.: Od Vianoc do Ducha, nespúšťaj sa kožucha, kde spoznáte zvyky, ktoré sa na vidieku tradične spájali s týmto výnimočným obdobím roka.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:piatok 14. 12. 2018
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
piatok 14.12.
1 °C
zajtra:
sobota 15.12.
0 °C