www.infoglobe.sk » SR, Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (2)

SR, Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (2)

Publikované: 28.6.2020
Dnes sa spoločne vydáme za spoznávaním trojičných stĺpov na Slovensku. Našou prvou zastávkou bude Bratislava, ktorá zažila nejednu morovú epidémiu. Pamätníkmi na tieto udalosti sú viaceré stĺpy.

Okrem tých mariánskych, stojí na Rybnom námestí aj trojičný stĺp, ktorý bol postavený v roku 1713, v čase doznievania poslednej morovej epidémie. Na výstavbu stĺpu Najsvätejšej Trojice z jemnozrnného pieskovca prispel sumou 400 florénov uhorský kardinál Christian August Saský a na zvyšok sa vyzbierali samotní obyvatelia mesta. 

Bratislava, Rybné námestie; (c) Wikipedia.org - Lure

Z dôvodu použitého materiálu bol už v polovici 18. storočia stĺp tak poškodený, že ho museli zreštaurovať. Touto úlohou mestská rada poverila bratislavského sochára Jozefa Sartoryho. Umelec ho nielenže zrekonštruoval do jeho súčasnej podoby, ale aj doplnil o plastiky a reliéfy viažuce sa na morovú epidémiu. Avšak treba doplniť, že sa jedná už len o kópie, keďže originály sú v depozite Galérie mesta Bratislavy.

Trnava, Trojičné námestie; (c) Pixabay.com

Pokiaľ sa presunieme o pár kilometrov ďalej – do Trnavy, presnejšie na Trojičné námestie, môžeme tu vzhliadnuť krásne súsošie Najsvätejšej Trojice, ktoré vzniklo z vďaky za ukončenie moru z roku 1679. Domáci toto súsošie, ktoré vytvoril v roku 1695 Ján Krištof Khien, nazývajú Trojička. 

Pôvodne tu mala byť iba socha sv. Floriána, ochrancu pred ohňom, na pamiatku požiaru z roku 1683, ktorý spôsobil vpád Thőkőlyho vojakov. Sochu sv. Floriána však napokon doplnili i o ďalších svätcov, ochrancov pred morom – sv. Agátou, sv. Františkom Xaverským, sv. Antonom Paduánskym a v hrobe ležiacou sochou sv. Rozálie. Takto sa Trojička stala pripomienkou oboch ťažkých rán, ktoré Trnavu zasiahli krátko po sebe. V roku 1949 súsošie rozobrali a vyše štyridsať rokov (až do roku 1993) bolo pred očami verejnosti schované. 

Trnava, súsošie sv. Jozefa; (c) Pixabay.com

Trojička nie je jediný stĺp pripomínajúci vďaku za ukončenie moru v Trnave. Ďalšie nájdete na Námestí sv. Mikuláša. Jedná sa o súsošie sv. Jozefa doplnené o sochy ochrancov pred morom (sv. Mikuláš, sv. Karol Boromejský a sv. Katarína). Mnoho mariánskych a trojičných stĺpov je súčasne i morovými stĺpmi, no nájdu sa i také, ako tento v Trnave, ktoré sú identifikované len ako morové. Niektoré sú nenápadné alebo sa na ich prvotnú funkciu pozabudlo. 

 

Napríklad aj v malom mestečku akým je Hurbanovo, v časti Bohatá, je umiestnený neskorobarokový stĺp so sochou sv. Jána Nepomuckého z 18. stor. a sochami morových svätcov.

Hurbanovo, Bohatá; (c) Mgr. Anna Nociarová

Morové stĺpy identifikujem práve podľa zobrazenia sôch ďalších svätcov - ochrancov pred morom. Najčastejším je Svätý Roch, znázorňovaný ako vysoký muž v kňazskom rúchu so psom. Podľa legendy pomáhal nakazeným počas morovej epidémie a uzdravil sa vďaka sile svojej viery a psovi, ktorý mu počas choroby nosil chlieb. 

Zobrazovaný je aj Svätý Šebastián, patrón lukostrelcov i umierajúcich. Zväčša je pripútaný k stromu a prebodnutý šípmi. Ľudia často metaforicky porovnávali náhodne sa vyskytujúce morové rany so strelami šípov. Ďalšími sú Svätý František Xaverský, ktorý mal dar uzdravovať a kriesiť mŕtvych či  milánsky arcibiskup Svätý Karol Boromejský, tiež známy svojou pomocou chorým a umierajúcim. V dobe morovej epidémie sa staral o chorých. Medzi svätice, ochrankyne pred morom patrí Svätá Barbora, patrónka baníkov, delostrelcov i umierajúcich, zobrazovaná s vežou , ako aj patrónka proti epidémiám a moru Svätá Rozália, spodobovaná ako umierajúca žena v jaskyni. Častým ochrancom umiestneným na morových stĺpoch s vedrom vody je patrón hasičov a ochranca pred požiarmi Svätý Florián.

Banská Štiavnica

Medzi najväčšie a najznámejšie trojičné stĺpy u nás patrí tiež barokový morový stĺp v Banskej Štiavnici. Jeden z posledných morových stĺpov v bývalých habsburských krajinách sa nachádza zas v Kremnici

Kremnica

O nich, ale aj o ostatných morových stĺpoch bohatých baníckych miest stredného Slovenska si môžete prečítať už o týždeň.

 

GPS: 48°22'39.5"N 17°35'08.8"E (Trnava)

Text: Mgr. Anna Nociarová

Foto: Wikipedia.org - Lure, redakcia, pixabay.com, A. N.

Textová úprava: redakcia 



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (2)
Publikované: 12.7.2020
Po týždni sa opäť vraciame do Kremnice, konkrétne k neskorobarokovému stĺpu Najsvätejšej Trojice, ktorý pripomína epidémiu, zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu, tiež Immaculatu, ako aj svätcov. No okrem týchto štyroch ideových zobrazení má aj iný význam, resp. pripomína aj inú významnú udalosť.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

SR, Kremnica – mesto humoru a mincí
Publikované: 28.9.2016
Vydajte sa spolu s nami na stredné Slovensko, presnejšie do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívime kráľovské banské mesto – Kremnicu. Mesto, kde sa kedysi ťažilo zlato i striebro a kde dodnes existuje mincovňa, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie neustále fungujúce podniky na svete.

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami I. (1)
Publikované: 24.5.2020
V časoch, keď sa nemôžeme vybrať za poznaním iných kultúr resp. za hranice našej vlasti, možno padne vhod poobzerať sa i vôkol seba. Zistíme tak, že aj ľudia v minulosti sa museli vyrovnávať s nástrahami chorôb, ktoré vo veľkom zasiahli do chodu spoločnosti. Dôkazom toho sú pamätníky vyjadrujúce vďačnosť. Jedny z týchto pamätníkov, ktoré sme možno pominulé roky vnímali len ako body stretávania, sú morové stĺpy.

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (1)
Publikované: 7.6.2020
Na slávu cirkvi i ako vďaku za ochranu pred nebezpečenstvom epidémií či vojnových konfliktov vznikali pamätníky na najčestnejších miestach miest. Dnes sa pri tých honosnejších pristavíme, zaujmú nás svojou krásou a monumentálnosťou, iné si zas možno nepovšimneme. No poznáme ich minulosť a vieme prečo dnes zdobia naše námestia?

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami I. (2)
Publikované: 31.5.2020
Potom ako sme si minulý týždeň povedali čo-to o histórii výstavby a symbolike morových stĺpov v Európe, sa dnes zameriame na tieto pamätihodnosti na Slovensku. Upriamime sa na mariánske stĺpy, ktoré majú najväčšie zastúpenie. Typické sú vyobrazením Panny Márie s dieťaťom alebo sochou Immaculaty (Nepoškvrnenej Panny Márie) na ich vrchole.

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí
Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.

SR, Banská Štiavnica na starých pohľadniciach
Publikované: 3.1.2018
Jedno z najkrajších slovenských baníckych miest – Banská Štiavnica je unikátna nielen svojou architektúrou, históriou, ale aj neopakovateľnou atmosférou. Jej romantické uličky a malebné zákutia priam lákajú k objavovaniu sveta z čias dávno minulých.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO
Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia I.
Publikované: 13.5.2020
V západnej časti Slovenskej republiky sa rozprestiera Trnavský kraj. Rozlohou je síce druhý najmenší, za to turistických atraktivít ponúka viac než dosť. Milovníci histórie môžu absolvovať prehliadku Trnavy nazývanej aj Malý Rím, pre tých čo obľubujú kúpeľníctvo odporúčame návštevu Piešťan, Veľkého Medera či Galanty, pre gurmánov i vyznávačov špecifickej architektúry zas Skalicu a pre pútnikov je dozaista povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Trnava – slovenský Malý Rím
Publikované: 3.4.2014
Mesto Trnava rozkladajúce sa v centrálnej časti Trnavskej pahorkatiny je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Preto neváhajte a vydajte sa spolu s nami na spoznávanie mesta, kde sa od pradávna križovali obchodné cesty, striedali panovníci a vznikali dychvyrážajúce sakrálne stavby.

SR, Trnava: známa – neznáma očami Mateja Bela
Publikované: 19.12.2018
Prijmite pozvanie na prechádzku historickou Trnavou, ktorou nás prevedie „slávna ozdoba Uhorska“ – Matej Bel. Objavme spolu s ním neznáme zákutia mesta a jeho dejín a nechajme sa unášať atmosférou trnavských ulíc v osemnástom storočí.

SR: Hurbanovo, časť Bohatá – súzvuk piva a histórie
Publikované: 9.6.2019
Len pár kilometrov od hraníc s Maďarskom, na úrodnej nížine zaliatej slnečnými lúčmi, vzniklo mesto, ktoré sa vďaka svojmu zlatistému moku stalo známym i za hranicami našej vlasti. Pokiaľ navštívite Hurbanovo, určite vášmu oku i čuchu neunikne miestny pivovar. Avšak, vedeli ste, že hneď za jeho múrmi to dýcha históriou? Tak poďte spolu s nami nazrieť do týchto dvoch navzájom prepojených svetov.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Hurbanovo – mesto počasia, hviezd a piva
Keď sa povie mesto Hurbanovo, dozaista si spomeniete na tri veci typické pre toto juhoslovenské m...

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR: Mesto Trnava
Trnava je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Rozkladá sa v centrálnej časti T...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 27. 4. 2024
sviatok:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
7 °C
zajtra:
nedeľa 28.4.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X