www.infoglobe.sk » SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO

Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.

Malebné mestečko rozprestierajúce sa vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkánu je od pradávna späté s ťažbou vzácnych kovov, najmä striebra. Toto banícke mestečko v sebe ukrýva kostoly, zámky, paláce i meštianske a banícke domčeky, ktoré sú pospájané úzkymi uličkami a chodníkmi so stovkami schodov. Ich jedinečnosť a krása bola odmenená zápisom do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Banská Štiavnica

My Vám postupne predstavíme tie najzaujímavejšie či skôr najvzácnejšie pamätihodnosti mesta, pozrieme sa do okolia a spomenieme aj nejaké tie podujatia. Začneme teda pri zámkoch.

Banská Štiavnica - kostol sv. Kataríny

Banská Štiavnica ich má hneď dva. Starý zámok nachádzajúci sa v centre mesta na úpätí vrchu Paradajs je vôbec najstaršou pamiatkou mesta a okrem obhliadky dominantnej kostolnej veže a opevnenia ponúka aj pohľad na fajkársku dielňu, mučiareň či kováčsku expozíciu. Oproti tomu niekoľko stoviek metrov ďalej vzdialený Nový zámok predstavuje protitureckú strážnu vežu. Táto renesančná budova so štyrmi baštami a strieľňami pripomínajúca raketu v sebe ukrýva expozíciu protitureckých bojov a najvyššie poschodie slúži ako turistická vyhliadková plošina.   

Banská Štiavnica - Kalvária

Ak sa vám širokotiahle pohľady zapáčili, tak určite nevynechajte návštevu ďalšieho štiavnického unikátu, a to Kalvárie. Tento barokový sakrálny komplex pozostáva z kaplniek a kostolov postavených na kužeľovom kopci nazývanom Scharfenberg. Na samotnom vrchole budete môcť obdivovať nádhernú prírodnú panorámu.

Banská Štiavnica - Námestie Svätej Trojice

Pokiaľ sa vrátite do centra, tak za návštevu rozhodne stojí Námestie Svätej Trojice, ktorého dominantou je nevšedný stĺp Svätej Trojice nachádzajúci sa v jeho strede. Námestie je obklopené meštianskymi domami. V jednom z nich je umiestnená expozícia minerálov, ktorú určite treba vidieť. O kúsok ďalej sa už hrdo týči neskorogotický kostol sv. Kataríny a za ním mestská radnica s pozoruhodnou hodinovou vežou, ktorá má vymenené  ručičky na hodinách. Ak budete pokračovať hlavnou ulicou dole, budete míňať nielen množstvo krásnych historických budov, ale aj tzv. Trotuar, čo je neobvykle vyvýšený chodník. V týchto stavbách sa nachádzajú obchodíky a reštaurácie, takže ste na správnom mieste, kde si môžete vychutnať  ľahký obed alebo kávičku.

Banská Štiavnica - Trotuar

Po krátkom oddychu navštívte impozantný objekt – Kammerhof, ktorý vám predstaví históriu baníctva na Slovensku. Neskôr sa popresúvajte k Baníckej Akadémií, ktorá bola vôbec prvou univerzitou svojho druhu na svete a načerpajte energiu v priľahlej Botanickej záhrade, kde nájdete napríklad obrovské sekvoje či japonský céder.

Banská Štiavnica

Ak by sa vám baníctva a jeho histórie málilo, tak kúsok od mesta sa nachádza skanzen - Banské múzeum v prírode, kde si na vlastnej koži  môžete vyskúšať fáranie do bane. Za návštevu stoja aj okolité bane či tajchy, ktoré sú v lete prírodným kúpaliskom alebo rybníkmi a v zime ideálnym miestom na korčuľovanie.Banská Štiavnica

Pre milovníkov poľovníctva odporúčame návštevu neďalekého kaštieľa a múzea v Svätom Antone, turisti určite ocenia výstup na legendami opradené Sitno s bývalým hradom a nižšie položeným Počúvadlianskym jazerom a cyklisti si to určite užijú na niektorej zo štiavnických cyklotrás.  

Banská Štiavnica - Radnica a kostol sv. Kataríny

Mesto Banská Štiavnica je neustále živé aj kultúrnymi podujatiami, z ktorých vynikajú Salamandrové dni, Dni sv. Huberta, 4 živly, Zimomravenie a ďalšie, preto pokiaľ obľubujete mestá, kde panuje čulý turistický ruch, tak si výlet naplánujte na niektorú z uvedených akcií. No ak si chcete vychutnávať pokojnú romantiku starobylého baníckeho mestečka, tak si určite zvoľte mimosezónny termín.

 

GPS: 48°27'34.2"N 18°53'33.4"E

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: Keep Going - myuu

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.

Banská Bystrica: Afrika na Pionieri
Publikované: 14.7.2017
Všetkým milovníkom cestovania dávame do pozornosti prezentáciu a rozprávanie banskobystického cestovateľa Mareka Slobodníka z cesty naprieč Afrikou na Jawách Pionier, ktorá sa uskutoční 26. júla 2017 od 21.00 v miestnom amfiteátri.

Sliač: Medzinárodné letecké dni SIAF 2017
Publikované: 23.7.2017
Desaťtisíce návštevníkov sa aj tento rok môžu tešiť na Medzinárodné letecké dni SIAF 2017, ktoré sa uskutočnia v dňoch 26. a 27. augusta 2017 na leteckej základni Sliač.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

Banskoštiavnické vodné nádrže - tajchy
Publikované: 15.4.2010
Ak sa opýtate, čo sú to tajchy (tajch – odvodené z nemeckého slova teich – rybník), tak väčšina ľudí len pokrčí ramenami a nevie o čo sa jedná a pritom ide o unikátne diela techniky, ktoré sa rozhodlo chrániť aj medzinárodné spoločenstvo, keď v roku 1993 zapísalo Banskú Štiavnicu s jej technickými pamiatkami do zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí
Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.

SR, Kremnica – mesto humoru a mincí
Publikované: 28.9.2016
Vydajte sa spolu s nami na stredné Slovensko, presnejšie do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívime kráľovské banské mesto – Kremnicu. Mesto, kde sa kedysi ťažilo zlato i striebro a kde dodnes existuje mincovňa, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie neustále fungujúce podniky na svete.

Sitno - najvyšší vrch Štiavnických vrchov
Publikované: 11.3.2010
Štiavnické vrchy sú najväčšia chránená krajinná oblasť Slovenskej republiky, ktorá návštevníkov zaujme v každom ročnom období. Rozlohou sú Štiavnické vrchy najväčším vulkanickým pohorím Slovenska so zastúpením takmer všetkých fenoménov sopečného reliéfu, majú významnú biogeografickú polohu na rozhraní teplomilných panónskych a chladnomilných karpatských horských druhov flóry a fauny.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Symbolický stred Európy
Symbolický stred Európy nájdete nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch. Záleží l...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...


Súvisiace video

SR, Banská Štiavnica – starobylá kráska
Poďte spolu s nami nazrieť do tajomných uličiek starobylého mestečka v obklopení hôr – Banskej Št...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

26.7.2017
Slovenská folklórna legenda – súbor Lúčnica, sa po 30 rokoch vráti do Vysokých Tatier, kde predstaví  bohatý program, ktorý začne už v utorok 1. augusta 2017 výstupom súboru na Kriváň a bude pokračovať v stredu spoločným spievaním s podtatranskými folklórnymi skupinami okolo Štrbského Plesa.
25.7.2017
Jedná sa o Kamenický motoráčik, ktorý jazdí po múzejnej „sklárskej lokálke“ z Českej Kamenice do Kamenického Šenova a späť každú sobotu, nedeľu a aj počas štátnych sviatkov. V prevádzke je od 1. 4. do 29. 10. 2017.
24.7.2017
Klub slovenských turistov Liptova, mesto Vysoké Tatry, mesto Liptovský Mikuláš, Matica slovenská a obec Pribylina organizujú Národný výstup na Kriváň 2017, ktorý sa uskutoční 19. augusta 2017.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BOLÍVIA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 26. 7. 2017
sviatok:Anna, Hana
dnes:
streda 26.7.
21 °C
zajtra:
štvrtok 27.7.
22 °C