www.infoglobe.sk » SR, Kremnica – mesto humoru a mincí

SR, Kremnica – mesto humoru a mincí

Publikované: 28.9.2016
Vydajte sa spolu s nami na stredné Slovensko, presnejšie do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívime kráľovské banské mesto – Kremnicu. Mesto, kde sa kedysi ťažilo zlato i striebro a kde dodnes existuje mincovňa, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie neustále fungujúce podniky na svete.

Kremnica - morový stĺpMesto Kremnica sa môže popýšiť mnohými turistickými lákadlami, o ktorých si povieme v nasledujúcich riadkoch, no kým začneme, v krátkosti si zhrnieme jej históriu. Tá je úzko spätá s bohatými náleziskami nerastných surovín v podobe drahých kovov. Zlato a striebro sa tu začali ťažiť už od 10. storočia, čo postupom času vtedajšej osade prinieslo nevídaný rozmach. Od 14. storočia bola Kremnica už významným stredovekým mestom, čo potvrdzuje aj fakt, že v roku 1328 jej boli uhorským kráľom Karlom Róbertom z Anjou pridelené privilégiá kráľovského banského a minciarskeho mesta. Ten istý panovník tu založil aj mincovňu, ktorá produkovala mince nielen pre Uhorsko, ale v priebehu storočí aj pre mnohé ďalšie krajiny sveta. Kremnica získala svojho času  vedúce postavanie v rámci všetkých stredoslovenských banských miest a vďaka jednej z najväčších produkcií zlata dostala prívlastok „zlatá“ Kremnica. Mesto malo špecifické výsady na varenie piva, organizovanie jarmokov, ako aj hrdelné právo, oslobodenie od kráľovského cla či právo mešťanov. Do mesta prichádzalo mnoho osadníkov zo zahraničia, čo sa prejavilo minimálne v jazyku. V Kremnici dlhé stáročia dominovala nemčina, ktorej pozostatky je možné badať dodnes. Mesto hostilo radu významných osobností, medzi inými aj samotného cisára Františka Jozefa I. či bulharského kráľa Ferdinanda I. Coburga.

Kremnica - výhľad z veže Mestského hradu

Zaujímavosťou je, že v Kremnici bol postavený jeden z posledných morových stĺpov Habsburskej ríše  a taktiež, že od roku 1889 bola prvým mestom v Uhorsku s verejným elektrickým osvetlením. Ďalšiu históriu mesta si priblížime návštevou vybraných pamiatok.

Kremnica

Kremnica - Kostol svätej KatarínyZačať samozrejme musíme azda najväčšou dominantou mesta a to Mestským hradom, ktorý stojí na vyvýšenine nad centrálnym námestím. Jedná sa o komplex stredovekých budov, ktorých výstavba prebiehala od 13. po koniec 15. storočia. Jeho pôvodná podoba sa nedochovala, no predpokladá sa, že v mieste terajšieho hradu sa nachádzal románsky kostol. Dnes možno obdivovať gotický hradbový múr, kamenný most, vstupnú bránu, Severnú vežu, kde sú muzeálne expozície. Na hradnom nádvorí stojí kruhovitá  stavba tzv. karner, slúžiaca pôvodne ako kaplnka a kostnica zároveň. Hneď za ňou sa nachádza  Banícka bašta. Symbolom hradu je neskorogotický Kostol svätej Kataríny, ktorého vnútro okrem vzácnych artefaktov zdobí aj 3500 píšťalový organ. Ďalej v areáli hradu natrafíte na Hodinovú vežu, Starú radnicu či Schodiskovú baštu. Určite si na prehliadku tohto komplexu nechajte dostatok času.

Kremnica - Mestský hrad

Ďalšou nemenej zaujímavou pamiatkou je už viac ráz spomínaná mincovňa fungujúca od roku 1328. Okrem mincí sa tu vyrábajú medaily, odznaky, plakety, primátorské reťaze a veľa ďalších výrobkov. Medzi najvýznamnejšie razby patrili dukáty  z obdobia Anjouovcov, ktoré boli o rýdzosti 23 karátového zlata a kopírovali zlaté mince mesta Florencie. Neskôr sa tu razili mince s tematikou uhorských svätcov. Zaujímavé boli aj toliare zo 16. storočia charakteristické svojou veľkosťou. Z novodobých mien sa tu razia euromince, ako aj meny juhoamerických či ázijských krajín. Samozrejme nemôžeme opomenúť ani pamätné mince či zberateľské mince. Pokiaľ by ste mali záujem poodhaliť tajomstvo mincovne, máte možnosť navštíviť expozíciu sídliacu v historických budovách z roku 1450. Uvidíte tu zachované raziace stroje, mince či novodobé technológie. Súčasťou expozície je aj podniková predajňa, z ktorej si môžete odniesť nevšedný suvenír.

Kremnica - výhľad z veže Mestského hradu

Medzi ďalšie pamiatky mesta, ktoré by ste mali vidieť, dozaista patria Meštianske domy na Štefánikovom námestí či banské technické pamiatky v okolí. Ale Kremnica je živá nielen vďaka pamätihodnostiam.

Návštevu mesta si naplánujte na jedno z výnimočných podujatí, ktoré sa tu každoročne odohrávajú. Medzi tie najvýznamnejšie patria Kremnické gagy alebo Európsky festival humoru a satiry, kde svoje umenie predstavuje vyše 300 umelcov, Kremnický hradný organ – festival komornej a vážnej hudby, slávnosti mesta tzv. Cechové hody Kremnické či v neposlednom rade Big Air v meste – unikátna snowboardová a freeski šou.

Okrem všetkých spomínaných turistických atrakcií ponúka Kremnica aj prenádhernú okolitú prírodu. Či už sa vydáte po toku Kremnického potoka alebo navštívite miestne termálne kúpalisko s liečivými účinkami, určite neoľutujete. Samozrejme kremnickej prírode chceme dať väčší priestor, preto vás pozývame k čítaniu aj o týždeň, kedy sa vyberieme na malý výlet.  

Kremnica - výhľad z veže Mestského hradu 

GPS: 48°42'20.1"N 18°55'02.7"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Michaela Kondákorová        



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

SR: Stredné Slovensko si môžete pozrieť vo virtuálnej realite
Publikované: 2.6.2021
Turistický región akým je stredné Slovensko má možnosť navštíviť každý. Vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho môžete vidieť z neba kedykoľvek aj z pohodlia domova.

SR, Banskobystrický kraj – významný banícky región III.
Publikované: 11.4.2021
Naše putovanie po Banskobystrickom kraji dnes zavŕšime návštevou malebných obcí a miest. Taktiež vás prevedieme po prírodných zákutiach, technických pamiatkach a dokonca sa zastavíme aj na mieste symbolického stredu Európy.

SR, Banskobystrický kraj – významný banícky región I.
Publikované: 28.3.2021
Tentoraz vás zavedieme na juh stredného Slovenska, kde sa rozprestiera rozlohou najväčší spomedzi všetkých krajov. Dozaista už viete, že reč bude o Banskobystrickom kraji, ktorého história, ale aj pamiatky sú úzko späté s baníckou minulosťou.

SR, Kováčová: miesto ideálne na oddych i aktivity v prírode - VIDEO
Publikované: 23.7.2023
Chvíle oddychu môžeme tráviť leňošením alebo aj aktívne. Niekto obľubuje relax a starostlivosť, ktorú ponúkajú slovenské kúpele, iní chcú byť pohybovo aktívni či už pri vode, na bicykli alebo turistike. Zavítali sme do stredoslovenskej obce Kováčová, kde si môžu prísť na svoje oba typy dovolenkárov.

SR, Svätý Anton – nielen poľovnícka obec
Publikované: 11.12.2016
V malebnej oblasti Štiavnických vrchov len pár kilometrov od v UNESCO zapísanej Banskej Štiavnice sa nachádza obec Svätý Anton, spájaná už od nepamäti s poľovníctvom. My ju dnes navštívime a poodhalíme čo-to z jej histórie a zaujímavých miest.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (2)
Publikované: 12.7.2020
Po týždni sa opäť vraciame do Kremnice, konkrétne k neskorobarokovému stĺpu Najsvätejšej Trojice, ktorý pripomína epidémiu, zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu, tiež Immaculatu, ako aj svätcov. No okrem týchto štyroch ideových zobrazení má aj iný význam, resp. pripomína aj inú významnú udalosť.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (1)
Publikované: 5.7.2020
Stredoslovenské banské mestá prekvitali vďaka ťažbe drahých kovov. Nadobudli značný majetok, čo sa podpísalo aj na ich architektúre. Obdobia poznačené morovými epidémiami priniesli na ich námestia morové stĺpy, ako symboly vďaky. Na ich výstavbe sa vôbec nešetrilo, vďaka čomu sú monumentálne. Dnes sa vydáme po mestách, v ktorých útrobách boli skryté ložiská striebra i zlata a nebáli sa prejaviť vďačnosť za ukončenie epidémie.

SR, Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (2)
Publikované: 28.6.2020
Dnes sa spoločne vydáme za spoznávaním trojičných stĺpov na Slovensku. Našou prvou zastávkou bude Bratislava, ktorá zažila nejednu morovú epidémiu. Pamätníkmi na tieto udalosti sú viaceré stĺpy.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody – VIDEO
Publikované: 27.6.2017
Vydajte sa prostredníctvom nášho dnešného videočlánku na spoznávanie Štiavnického regiónu, ktorého pomyselným kultúrnym, historickým a spoločenským centrom je Banská Štiavnica.

SR, Malachov – ideálne miesto na turistiku II.
Publikované: 18.4.2018
Minulý týždeň sme vám sľúbili, že vás zavedieme na turistické chodníčky nad obcou Malachov, ktoré nás prevedú nielen baníckou históriou okolia, ale aj mikroklimatickými anomáliami v podobe „prírodnej chladničky“.

SR, Špania dolina – zimná prechádzka po okolí
Publikované: 15.3.2020
Už dlhší čas sme vás nezaviedli do hôr, preto to dnes napravíme. Navštívime totiž jeden z banských klenotov Slovenska, ktorým Špania Dolina dozaista je! Nachádza sa necelých 11 kilometrov od Banskej Bystrice v náruči Starohorských vrchov.

SR: Cesta od striebra po šperk
Publikované: 28.6.2012
Slovensko je krajina bohatá nie len na prírodné krásy, ale aj na nerastné bohatstvo ukryté v útrobách nejednej malebnej dedinky či mesta. Medzi tie najznámejšie dozaista patria banské mestá Kremnica, Banská Štiavnica či obce Špania Dolina a Hodruša - Hámre.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

SR, Kremnica – turistika, ako sa patrí
Publikované: 5.10.2016
Po tom ako sme si minulý týždeň predstavili mesto Kremnica, sa vydáme aj na spoznávanie jeho okolia. Možností na turistiku je hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na Kremnický štít, Ihráč, Žiar či do neďalekých Kremnických baní. Ale my sme si za svoj cieľ vybrali Tri kríže, Skalku, Krahule a v neposlednom rade aj návštevu pomerne novej rozhľadne.

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Turistika v okolí Španej doliny
Vydajte sa spolu s nami za zimnými krásami Starohorských vrchov. Naším východiskovým bodom bude m...

SR, Banská Štiavnica – mestečko uprostred vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica sa rozprestiera vo vnútri prepadnutého jadra Štiavnického stratovulkán...

SR, Štiavnické vrchy – zimná rozprávka
Štiavnické vrchy sú známe najmä svojou bohatou baníckou históriou a tradíciou ťažby nerastných su...

SR: Symbolický stred Európy
Symbolický stred Európy nájdete nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch. Záleží l...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

SR: Štiavnické vrchy na jeseň
Štiavnické vrchy sú najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát a za CHKO boli vyhlásené 22.9.1979...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X