www.infoglobe.sk » Rakúsko: Do Viedne počas adventu I. - vianočné trhy v centre mesta

Rakúsko: Do Viedne počas adventu I. - vianočné trhy v centre mesta

Publikované: 5.12.2018
Vianočný čas v sebe nesie nezameniteľné čaro. Je to obdobie roka, kedy nás to láka navštíviť vianočné trhy a zažiť ich jedinečnú atmosféru. My vás dnes zavedieme za hranice našej krajiny a pokúsime sa vám sprostredkovať zážitok z najčarovnejších vianočných trhov na svete, ktoré prebiehajú v rakúskej metropole Viedeň.

Zažiť vianočnú atmosféru vo Viedni sa určite vyplatí, ale dôležité je aj zvoliť správny spôsob dopravy. Závisí to od toho, koľko času chcete v meste stráviť a od aktivít, ktoré ste si naplánovali. Pokiaľ sa rozhodnete cestovať autom musíte sa pripraviť na rôzne dopravné obmedzenia v centre mesta súvisiace práve s vianočnými trhmi. Preto je lepšie auto nechať mimo mesta a presúvať sa verejnou dopravou, prípadne pešo. Druhá z alternatív je využiť verejnú dopravu priamo zo Slovenska, a to najmä ak chcete ochutnávať viedenský punč.

Viedeň 

Vianočné trhy v metropole Rakúska začínajú už v polovici novembra a trvajú do 26. decembra, kedy sa poväčšine menia na novoročné trhy. Stánky s občerstvením a rôznymi výrobkami sú sústredené na viacerých miestach v centre i mimo neho, a tak akoby od rána do večera bola celá Viedeň jedným vianočným mestom. Atmosféra je na každom trhu iná a závisí aj od počasia. No zhodneme sa, že určite je najkrajšia, keď je krajina pokrytá bielou snehovou prikrývkou. Pokiaľ na trhoch chcete stráviť celý deň, nielen nasať večernú svetielkujúcu atmosféru, odporúčame vytvoriť si program, kde skombinujete historické a kultúrne výhody mesta s návštevou trhov. Máme tým na mysli, odskočiť si z trhov na návštevu niektorého z množstva múzeí či kultúrnych pamiatok.

Naše putovanie začína na Maria-Theresien-Platz. Tu sa pri soche cisárovnej Márie Terézie koná rozsahom menší a priestrannejší trh. Nachádza sa tu približne 70 stánkov a znejú tu gospelové melódie. Toto námestie je známe všetkým milovníkom histórie umenia, ktorí určite navštívia Kunsthistorisches Museum, alebo ak ste skôr prírodovedný typ, zamierite hneď do oproti stojaceho prírodovedného múzea Naturhistorisches Museum. Takže ak vás trhy omrzia alebo vám počasie nebude priať, máte tu i tak čo obdivovať.

Viedeň, Maria-Theresien-Platz

Hneď za parkom na Maria-Theresien-Platz sa nachádza múzejná štvrť Museums Quartier. Tu prítomné množstvo múzeí sľubuje zaručený program a samozrejme nechýbajú tu ani vychýrené  vianočné trhy. Zaujímavé sú tým, že sú trošku nápaditejšie a rozdielne od zaužívanej klasiky. Toto miesto je centrom moderne poňatých vianočných trhov s hudbou, tancom a umeleckými projekciami na fasádach múzeí.

Viedeň, Graben

V tesnej blízkosti sa nachádza časť Spittelber s mnohými budovami v štýle Biedermeier a úzkymi uličkami s reštauráciami a remeselníckymi obchodmi. Práve vďaka svojim každoročným vianočným trhom sa stala táto akási dedinka uprostred centra Viedne známa i za hranicami mesta a v tomto období je veľmi vyhľadávaným miestom návštevníkov Viedne.  
Ono je to skutočne veľmi jednoduché spojiť návštevu viedenských vianočných trhov s spoznávaním mesta, jeho umenia a pamiatok. Nakoľko trhy sa konajú nielen na námestiach pri múzeách, ale takmer pri každej významnejšej pamiatke mesta.
Viedeň, Am Hof  
K Vianociam patrí aj návšteva kostolov, a vo Viedni ich je neúrekom. Nami odporúčaným miestom je napríklad Karlsplatz s barokovým kostolom Karlskirche (1715-1735). Miestny trh okolo sakrálnej stavby je veľmi obľúbený a ponúka biopotraviny, remeselné výrobky, koncerty a aktivity pre deti. V blízkom Resselparku, ktorý tvorí námestie pred kostolom, sú k videniu busty známych ľudí, ako aj zaujímavé kultúrne inštitúcie, napríklad Viedenské múzeum či umelecký dom Künstlerhaus. Za povšimnutie stojí i budova stanice Karlsplatz v secesnom štýle Otta Wagnera.

Viedeň, StephansplatzMy sme si naše putovanie ďalej namierili po známej nákupnej ulici Kärntner Straße priamo do centra Viedne na Stephansplatz, k veľkolepému symbolu mesta Dómu sv. Štefana. Okolo tejto najväčšej viedenskej katedrály z 12. storočia sa rozprestierajú stánky ponúkajúce predovšetkým produkty vyrobené alebo dokončené v Rakúsku.
Ďalšou vianočne naladenou známou viedenskou nákupnou ulicou Graben sme prešli na námestie Am Hof s bronzovým mariánskym stĺpom (1667) a kostolom Am Hof, známym aj ako kostol Deviatich anjelských zborov (1386 - 1403). Tu sa konajú vianočné trhy špecializované na ručne robené umelecké výrobky.

Ak sa vám aj tu zažiadalo kus umenia na neďalekom námestí stojí budova Kunstforum Wien Bank Austria, kde môžete objaviť pri každej návšteve diela autorov zvučných mien ako napríklad Monet, Van Gogh, Klimt a mnohých ďalších. Stačí len sledovať program tejto galérie. Od Kunstfora prídete priamo na starý viedenský trh Freyung. Jeho história siaha veľmi ďaleko, t.j. od roku 1772. Ani tu nechýba občerstvenie, remeselné a umelecké výrobky, vianočná hudba a správna adventná romantická atmosféra.

Viedeň, Freyung
Samozrejme našu prechádzku po vianočnej Viedni ešte nekončíme. Čaká nás totiž návšteva najväčšieho a najromantickejšieho vianočného trhu v meste. Ten si však pozrieme až o týždeň.
 
GPS: 48°12'30.1"N 16°22'20.4"E
Text a foto: Mgr. Anna Nociarová
Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko, Viedeň – okúzľujúca prehliadka múzea
Publikované: 13.4.2016
Hlavné mesto Rakúska ponúka mnoho turistických zaujímavostí. Dozaista jednou z nich je aj návšteva prírodovedného múzea, ktoré sídli v niekdajšej rezidencii Habsburgovcov v zámockom komplexe Hofburg.

Rakúsko, Viedeň – za vlády Márie Terézie
Publikované: 11.1.2018
Rakúska arcivojvodkyňa, uhorská a česká kráľovná– Mária Terézia. Bola bohatá, nadaná a zrejme aj krásna, mala všetko, po čom ostatní túžili a zrejme aj všetko, čo sama chcela. Aj keď jej postavenie, ambície a okolnosti stavali do cesty dnes ťažko predstaviteľné prekážky a postretli ju mnohé rany osudu, bol jej život naplnený a dlhý. Ako ale naozaj žila? Dá sa ešte niekde zahliadnuť niečo skutočné z jej života?

Rakúsko: Viedeň - Albertina
Publikované: 26.3.2009
Viedeň je nesporne klenotnica umenia od vznešeného baroka až po secesné budovy či typické viedenské kaviarne z konca 19. storočia, kedy Viedni vtlačil jej súčasnú podobu architekt Hoffmann. Centrum mesta, teda cieľ väčšiny turistov, má jednu zásadnú výhodu.

Rakúsko: Viedeň I.
Publikované: 16.10.2010
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.

Rakúsko: Viedeň II. - všetko za jediný deň
Publikované: 23.10.2010
V prvej časti nášho putovania po Viedni sme sa prešli pešo centrom mesta. Dnes ponúkame niekoľko tipov, ako z rakúskej metropoly uvidieť v krátkom čase čo najviac.

Rakúsko: Viedeň III. - štartujeme od stanice
Publikované: 30.10.2010
V predchádzajúcich dvoch častiach sme pripomenuli najvýznamnejšie pamätihodnosti v centre rakúskej metropoly a v jeho okolí. Dnešnú časť venujeme najmä tým, čo do Viedne zavítajú po železnici.

Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana
Publikované: 24.1.2011
K najnavštevovanejším pamiatkam Viedne patrí jeho dominanta – Dóm svätého Štefana. V ďalšom pokračovaní nášho voľného cyklu, venovanom rakúskej metropole, sa dnes zastavíme pri tejto pamätihodnosti, ktorá okrem iného ponúka aj jedinečný výhľad na mesto.

Rakúsko: Viedeň V. - Bahnorama
Publikované: 10.2.2011
Po návšteve historickej veže Dómu svätého Štefana dnes sa pozrieme na rakúsku metropolu z podobnej výšky, avšak z vyhliadky, ktorá sa zrejme nedožije veku katedrály.

Rakúsko: Viedeň – zámok Belvedere
Publikované: 24.10.2011
Viedeň je jedným z miest, ktoré turisti radi vyhľadávajú. Pre jeho atraktivitu i pôvab. Ponúka mnoho, nudiť sa tu určite nebudete. Kto však túži cítiť sa ako v rozprávke a oddýchnuť si v nádherne upravenom parku plnom fontán, určite by nemal obísť barokový zámok Belvedere.

Rakúsko: Zámok Schönbrunn – viedenský Versailles
Publikované: 13.11.2013
Viedeň, jedna z najkrajších metropol Európy ponúka návštevníkom bohatú históriu, prekrásnu architektúru i nevšedné gastronomické pôžitky. My sa opäť vydáme na návštevu tohto cisárskeho mesta a poprechádzame sa po azda najkrajšom zámku v celom Rakúsku, ktorý je svojím nádherným zjavom prirovnávaný k francúzskemu Versailles.

Viedeň: z Mariahilfer Straße je pešia zóna
Publikované: 23.8.2015
Ulica Mariahilfer Straße je známym pojmom nielen v samotnej Viedni. Za takmer 190 rokov svojej existencie sa stala centrom nákupov a najnovšie sa mení aj na miesto stretnutí a oddychu v centre mesta.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Schönbrunn  - cisárske sídlo  
Viedeň, ako jedna z najkrajších metropol Európy, ponúka mnoho zaujímavých miest, ktorých návštevu...

Rakúsko, Klosterneuburg – klenoty mestečka
Približne 15 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Rakúska - Viedne sa rozprestiera útulné m...

Rakúsko, Klosterneuburg – výstava orchideí
Preneste sa spolu s nami do sveta farieb, vôní a krásy. V rakúskom mestečku Klosterneuburg sa kaž...

Rakúsko: Viedeň - prechádzka po meste
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historický...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

20.4.2019
Zahájenie v poradí už ôsmej litomyšlskej kúpeľnej sezóny prebehne od stredy 24. do nedele 28. apríla. Po roku opäť kúpeľná promenáda ožije slávnostným sprievodom, ale tiež hudobnou a divadelnou produkciou. Chýbať nebudú ani obľúbené kúpeľné pramene, kúpeľné lavičky, výstava historických vozidiel a prvorepublikové žandárstvo.
19.4.2019
Pozývame vás na výstavu bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktorá sa uskutoční od 26. apríla do 1. mája 2019.
18.4.2019
Ornamentálne zdobená drevená chata Libušín na Pustevnách, ktorú v marci 2014 z veľkej časti zlikvidoval požiar, už získala svoju novú podobu. Do konca tohto roku má byť jej obnova úplne dokončená.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2019
sviatok:Marcel