www.infoglobe.sk » Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IX – jazero Inle

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IX – jazero Inle

Publikované: 10.9.2016
Rybár, ktorý pádluje nohou, dedinky plávajúce na vode, príjemný chlad jaskýň, futbalové stretnutie aj návšteva trstinového cukrovaru.

Z Baganu k jazeru Inle jazdí nočný autobus, ktorý z chrámového mesta vychádza o 18. hodine a nasledujúci deň o 4. hodine ráno stojí na zastávke v Nyaunshwe. Do rozvidnenia sa dá počkať vo vyhriatej zastávke a s prvým slnečným svetlom sa vydať k cca 3 km vzdialenému jazeru. Slnko ožaruje ryžové plantáže, kde začínajú domáci po kolena vo vode pilne pracovať. Práce na ryžových poliach patria k tým nebezpečnejším, pretože tu hrozí uštipnutie hadom.

práce na ryžových poliach

Na raňajky si sadnete do niektorej z práve otvárajúcich reštaurácií. Idete tam, kde sedí najviac miestnych – záruka kvality aj ceny. Pravé barmské raňajky sa skladajú z čaju s niekoľkými vrchovatými lyžičkami sladkého salka na dne šálky a ešte teplých domácich smažených lievancov a šišiek bez náplne, ktorá vám určite nebude chýbať.

jazero Inle

Jazero Inle je 22 km dlhé, 11 km široké a leží vo výške 900 m n. m. Jeho brehy lemujú Šanské hory, ktoré sa vypínajú do výšky 2 000 m n. m. Od roku 1985 sa stalo jazero súčasťou chránenej krajinnej oblasti. Inle má široké spektrum využitia: od rybárenia a pestovania zeleniny cez zavlažovanie pôdy až po umývanie riadu, pranie bielizne, kúpanie a každodennú hygienu miestnych obyvateľov, ktorým sa hovorí „jazerní ľudia“. Jedná sa predovšetkým o Šanská, Danu, Pa-O a Kayah etniká, ktoré žijú okolo jazera. Ich počet sa k tomuto roku vyšplhal na 100 000 obyvateľov. Veľkým problémom je odpadný systém. Je priam zázrak, že miestni obyvatelia netrpia cholerou. Ich telá sa ale prispôsobili a majú „hrošiu kožu“.

jazero Inle

jazero Inle   jazero Inle

Jazerná oblasť profituje z výroby cigár a drevených lodí, tkania látok a pradenia nití, ktoré sa najskôr vyťahujú z lotosových stoniek. Pokiaľ chcete vidieť miestne odvetvia v praxi, zaplaťte si výlet na pätnásť metrovej lodičke, kde vám sprievodca zastaví v jednotlivých manufaktúrach. Zároveň sa tak vydáte medzi plávajúce dedinky a na otvorené jazero s bohatým vodným planktónom a vtáctvom.

dedinka na vode   dedinka na vode

Nezabudnite si jeden deň urobiť peší trek priľahlými dedinkami, Na túru sa vydávame skoro ráno. Mladý domáci nás vezie na káričke až k prašnej ceste, k prvej zatáčke za mesto. Hrboľatú cestičku ohraničujú banánovníky s veľkými červenými púčikmi. Prechádzame dedinkami May Haw Nan a Htat Hein. Sme pohostení sviežim melónom a studeným čajom.

prechádzka dedinou

V dedine Htat Hein sa nás ujme mních a prevádza nás nesmierne krásnymi jaskyňami. Berie so sebou aj svojho štvornohého priateľa, ktorý sa stáva sprievodcom. Mních vysvetľuje, že sa budeme pohybovať iba za psom. Jaskyne sú zradné. Tam, kam nejde pes, nesmieme ísť ani my, pretože tam nie je vzduch. Jaskynné zákutia sú z mnohých uhlov presvietené slnečným svetlom. Žijú tu netopiere, ktorých oči nás pozorujú zo skalného stropu.

mních, ktorý nás sprevádza jaskyňami

Asi 2 km od jaskýň leží tretia dedinka zvaná Lwekin, kde sa zoznamujeme s miestnou učiteľkou angličtiny. Rozpráva nám o svojej náklonnosti k barmskej nositeľke Nobelovej ceny mieru Aung San Suu Kyi.

deti hrajú futbal   život v dedine

Za dedinkou Lwekin narážame na pole s priľahlou výrobňou cukrovej trstiny. Rastlina dosahuje výšku až 6 metrov a domáci s guľatými klobúkmi ju sekajú pomocou strojov. Do zle prístupných častí prichádzajú pracovníci s mačetami. Opodiaľ, pod bambusovými prístreškami, sa trstinové steblá lisujú a z vytečenej šťavy sa vyrába cukor. Vylisovanými steblami sa kúri v kotloch. Cukrová trstina je veľmi rýchlym a nenáročným príjmom energie. Vezmete jedno steblo a žujete, sladká chuť vás zasýti namiesto večere.

GPS: 20°33'56.9"N 96°53'55.3"E

 

Text a foto: Šárka Vacková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí I – Mandalay za starých čias
Publikované: 16.7.2016
Hradné brány, gigantický kráľovský palác, drevený teakový kláštor, najväčšia kniha na svete, rieka Iravádí – to je Mandalay.

Mjanmarsko, Inle Lake – tradiční rybári, plávajúce záhrady aj „ázijské Benátky” – VIDEO
Publikované: 18.4.2017
Jedno z najnavštevovanejších miest Mjanmarska – Inle Lake – láka návštevníkov na niekoľko zaujímavostí naraz. V prvom rade tu uvidíte tradičných rybárov, dokonalý objekt na fotenie pri východe či západe slnka, ale tiež unikátne plávajúce záhrady a mnoho dedín postavených na vode nielen priamo v samotnom jazere, ale aj na rieke, ktorá z jazera vyteká.

Mjanmarsko – výlet do „neskazenej” Ázie
Publikované: 11.4.2017
Juhovýchodná Ázia sa rozvíja neuveriteľným tempom a Thajsko, Vietnam či Malajzia sú v mnohom výrazne ďalej než my v strednej Európe. Pokiaľ ale chcete zažiť tú „pravú”, globalizáciou neskazenú Áziu, vyrazte do Laosu, na vidiek do Kambodže alebo – ako my v tomto krátkom videu – do Mjanmarska, ktoré možno poznáte skôr pod starším menom Barma.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí XI – pláže Chaungtha a Ngwe Saung
Publikované: 24.9.2016
Posledná zastávka v Barme patrí zaslúženému plážovému odpočinku a treku na motorkách. Na raňajky banánový shake, na večeru morské plody. Ticho, pokoj a špliachanie vĺn pri východe aj západe slnka. Raj, alebo skutočnosť?

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí X – meditačné mesto Pindaya
Publikované: 17.9.2016
Je len málo miest, kde dokážete na nič nemyslieť. Ja som si toto kúzlo okamžiku vychutnala až v skalnej pukline.

Mjanmarsko, Yangon: križovatka v strede Ázie – VIDEO
Publikované: 2.5.2017
Vraví sa, že Mjanmarsko je brána medzi Indiou, Čínou a juhovýchodnou Áziou. A hneď v najväčšom meste krajiny – Yangone – vám ľahko dôjde prečo. Stretávajú sa tu totiž nielen vplyvy všetkých okolitých kultúr, ale tiež vzhľadovo výrazne odlišní ľudia. Indovia, Číňania a samozrejme Mjanmarčania. Poďme krátko nahliadnuť do centra, ale tiež na predmestie tejto metropoly.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí III – teakovo voňavá Amarapura
Publikované: 30.7.2016
Parádne slnečné predstavenie s pozadím najdlhšieho teakového mostu môžete vidieť len na jednom mieste sveta.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí II – Inwa z konského povozu
Publikované: 23.7.2016
Mesto s vodným kanálom, banánovníkmi a drevenými pozostatkami kláštorov. Zvedavé pohľady mjanmarských detí i príjemné zoznámenie sa s poľnohospodárom Umanom.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IV – Hsipaw a festival Bawgyo
Publikované: 6.8.2016
Pri našom cestovaní Barmou vyrážame na sever do Šanského štátu – do mesta Hsipaw. Blíži sa spln a s ním aj slávnosť v neďalekom Bawgyo s množstvom barmských pochutín, atrakcií a ohňostrojov.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí V – vlakom cez viadukt Gokteik
Publikované: 13.8.2016
Na minútu presne prichádza húkajúci vlak. Železničné koľaje vŕzgajú a my z viaduktu Gokteik hľadíme do hrdla kaňonovitého údolia. Čo sledovať skôr? Výhľad do hrôzostrašne hlbokej rokliny alebo pomalé posúvanie vlaku? Vitajte na jednom z najslávnejších železničných oblúkových mostov na svete.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VI – Pwin U Lwin: kvetinové kráľovstvo a dúhové vodopády
Publikované: 20.8.2016
Koloniálne stavby, veža v anglickom štýle, železničná zastávka, orchideový park, bambusový buš, vyhliadka na botanickú záhradu, jazda na motorke, vodopády s dúhovou clonou a sladká melónová bodka. Tak to je Pwin U Lwin, mesto so skrytou tvárou sviežej barmskej krásy.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VII – Bagan na bicykli
Publikované: 27.8.2016
Približne 250 rokov staré monumentálne pagody sa zlatisto trbliecu pod lúčmi slnka. Medzi chrámami z okrovo červených tehál sa týčia špicaté kaktusy a kríky s červenými a ružovými kvetmi. Z diaľky počuť ako pastierovi klopkajú dreváky.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VIII – trek na Mount Victorii
Publikované: 3.9.2016
Poďme sa pozrieť na druhú najvyššiu horu Mjanmarska. Za pekného počasia sa cez rozvetvené rododendrony ponúka výhľad na vrcholky indických hôr a do Bangladéša. Hora s komplikovanou cestou do základného tábora naproti tomu zaručuje nenáročný a príjemný výstup do výšky 3 053 m n. m.


Súvisiaca fotogaléria

Mjanmarsko – jedna z najtajomnejších destinácii sveta
V dlhej a pochmúrnej zime je tropická dovolenka najlepšou možnosťou, ako si dobiť baterky. Spolu ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

15.12.2018
Nové vedenie hlavného mesta chce stavať trať z Vinohradskej triedy okolo Národného múzea cez námestie a napojiť koľajnice na Vodičkovu a Jindřišskú. Kade presne povedú, či po súčasnej komunikácii alebo prostriedkom námestia ako v minulosti zatiaľ nie je jasné.
14.12.2018
Aj tento rok sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na zamrznuté kráľovstvo v podobe Tatranského ľadového dómu, ktorý je širokej verejnosti prístupný celú zimu.
13.12.2018
Aj tento rok sa budú dať vidieť v Kempe Sport v Rožnove pod Radhoštěm výtvory 21. ročníka medzinárodného sochárskeho sympózia Ľadové kráľovstvo. Navštíviť ho môžete od 15. decembra do 3. februára okrem zatváracích dní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 15. 12. 2018
sviatok:Ivica
dnes:
sobota 15.12.
0 °C
zajtra:
nedeľa 16.12.
-1 °C