www.infoglobe.sk » Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IV – Hsipaw a festival Bawgyo

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IV – Hsipaw a festival Bawgyo

Publikované: 6.8.2016
Pri našom cestovaní Barmou vyrážame na sever do Šanského štátu – do mesta Hsipaw. Blíži sa spln a s ním aj slávnosť v neďalekom Bawgyo s množstvom barmských pochutín, atrakcií a ohňostrojov.

Je to Barma alebo Mjanmarsko? Asi sa divíte, prečo niekedy píšem Barma a inokedy zase Mjanmarsko. Pôvodný názov krajiny je Barma. V roku 1989 sa ale vojenská junta rozhodla, že názov zmení na Mjanmarská zväzová republika. Jednalo sa iba o mediálna gesto. Svet si mal myslieť, že v Ázii vznikol nový štát. Každá krajina prijala názov štátu podľa svojho uváženia, Európa viac vraví o Mjanmarsku a v Amerike a Anglicku sa viac používa „starý názov“ Barma.

Barma

Dnes vyrážame z Mandalay do mesta Hsipaw, známeho ako „malý Bagan“, autobusom. Ku krásnej horskej dedinke sa viaže jedna veľmi kuriózna historka. Legenda rozpráva o prvom turistovi, ktorý sem prišiel v roku 1992. Mal na sebe mníšske rúcho a v ruke držal mištičku s ryžou. Miestni obyvatelia sa ho báli, pretože sem nikdy žiadny turista nedorazil. Nepríjemnú chvíľu prelomil smiech malého dieťaťa, čo bolo pre miestnych znamenie, že turistu majú prijať vľúdne a pohostinne. Prestali byť nedôverčiví a tým sa svetu otvorili doposiaľ uzavreté brány Šanského štátu.

 povešaná bielizeň pred typickým barmským obydlím

Hsipaw je nenápadné mestečko so starobylými chrámami a architektonicky zaujímavými pagodami, pred ktorými sa v prachu povaľujú modré, žlté, červené aj čierne šľapky. Na chvíľu odložené žabky sa vyrábajú v neďalekej továrni. Zaujímavé je, že na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a ropa. Z mnohých stavieb je nezabudnuteľný kláštor Maha Nanda s bambusovou sochou Budhu, ktorá bola následne pozlátená. Nie nadarmo sa vraví, že Mjanmarsko má vo svojich pagodách viac zlata než švajčiarske banky.

Barma malý Bagan s odloženými žabkami

Hsipaw je jedno z najúrodnejších území Barmy, čo je poznať ako na rannom trhu, tak aj na okolitej načervenalej pôde. Na trh sa oplatí ráno privstať si a prežiť typický ranný šum. Nájdete tu veľa zeleniny: hromady veľkých cesnakových hlavičiek, cibuľky rôznych tvarov aj veľkostí, orosené hráškové struky, sviežu zelenú petržlenovú vňať, červené rajčiny v drevených debničkách. O kúsok ďalej stoja drevené stánky s obľúbeným sušeným mäsom, niekoľkými druhmi zázvoru či poriadne pálivými chilli papričkami.

 trh začína o 5. hodine ráno  aj takto môže vyzerať predajný stánok

Vo februári sa v Bawgyo (čítajte Badžó), vzdialenom 8 km od mesta Hsipaw, koná „slávnosť pagody“. Festival má pohyblivý dátum a riadi sa úplnkom ako u nás Veľká noc. Na obrovskú slávu sa sem schádzajú obyvatelia Barmi zo všetkých kútov štátu. Na priestranstve pred kláštorom Bawgyo, ktorý patrí k najvzácnejším v Šanskom štáte, sú natlačené stánky so sezamovými sladkosťami, ovocím v trstinovom cukre, snackom na cestu v podobe ryže v bambusovom obale. Pozor na kolieska, ktoré pripomínajú nalámanú čokoládu – je to rybí tuk. Nechýbajú ani jarmokové atrakcie, ktoré vydávajú podivné zvuky. Z niektorých dokonca stúpa čierny dym, ale nikto tomu nevenuje pozornosť a radšej si užíva zábavu. Porušujem pravidlá doporučeného cestovania a u pojazdného zmrzlinára si kupujem kopček zmrzliny vo farebnom kornútiku. Vo večerných hodinách nechýba úchvatný ohňostroj so svetelnými efektami.

 koreňová a šalátová zelenina je veľmi obľúbená  ryžové tyčinky sú skvelou a praktickou desiatou na cestách

Na západ slnka sa oplatí odskočiť si späť do mesta Hsipaw k „Sunset Point“. Vyrazíte smerom na Lashio, prejdete most, ktorý strážia dvaja zelení mužíkovia, a potom odbočte doprava – tam už uvidíte pagodu na kopci. Odtiaľ trvá samotný výstup asi 25 minút. Západ slnka sa predstavuje s pozadím Šanských hôr. V úplnom tichu a pokoji si užívame pomalé skĺzavanie žltých lúčov za obzor.

 západ slnka

V příštím díle se těšte na nezapomenutelnou a jedinečnou cestu vlakem přes věhlasně známý viadukt Gokteik. S trochou štěstí se budeme na kaňon dívat přímo z jedoucí vlakové soupravy.

GPS: (Hsipaw) 22°37'14.2"N 97°18'02.4"E

 

Text a foto: Šárka Vacková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí I – Mandalay za starých čias
Publikované: 16.7.2016
Hradné brány, gigantický kráľovský palác, drevený teakový kláštor, najväčšia kniha na svete, rieka Iravádí – to je Mandalay.

Mjanmarsko, Mandalay: koloniálna pýcha – VIDEO
Publikované: 25.4.2017
Druhé najväčšie mesto Mjanmarska (bývalej Barmy) chvíľami pôsobí, ako by do tejto krajiny vôbec nepatrilo. A mne sa popravde páčilo omnoho viac než akékoľvek iné mesto v tejto zemi. Pritom na prvý pohľad vyzeralo úplne nezaujímavo – ale tak už to často býva. Poďme doň teraz krátko nahliadnuť.

Mjanmarsko, Inle Lake – tradiční rybári, plávajúce záhrady aj „ázijské Benátky” – VIDEO
Publikované: 18.4.2017
Jedno z najnavštevovanejších miest Mjanmarska – Inle Lake – láka návštevníkov na niekoľko zaujímavostí naraz. V prvom rade tu uvidíte tradičných rybárov, dokonalý objekt na fotenie pri východe či západe slnka, ale tiež unikátne plávajúce záhrady a mnoho dedín postavených na vode nielen priamo v samotnom jazere, ale aj na rieke, ktorá z jazera vyteká.

Mjanmarsko – výlet do „neskazenej” Ázie
Publikované: 11.4.2017
Juhovýchodná Ázia sa rozvíja neuveriteľným tempom a Thajsko, Vietnam či Malajzia sú v mnohom výrazne ďalej než my v strednej Európe. Pokiaľ ale chcete zažiť tú „pravú”, globalizáciou neskazenú Áziu, vyrazte do Laosu, na vidiek do Kambodže alebo – ako my v tomto krátkom videu – do Mjanmarska, ktoré možno poznáte skôr pod starším menom Barma.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí XI – pláže Chaungtha a Ngwe Saung
Publikované: 24.9.2016
Posledná zastávka v Barme patrí zaslúženému plážovému odpočinku a treku na motorkách. Na raňajky banánový shake, na večeru morské plody. Ticho, pokoj a špliachanie vĺn pri východe aj západe slnka. Raj, alebo skutočnosť?

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí X – meditačné mesto Pindaya
Publikované: 17.9.2016
Je len málo miest, kde dokážete na nič nemyslieť. Ja som si toto kúzlo okamžiku vychutnala až v skalnej pukline.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IX – jazero Inle
Publikované: 10.9.2016
Rybár, ktorý pádluje nohou, dedinky plávajúce na vode, príjemný chlad jaskýň, futbalové stretnutie aj návšteva trstinového cukrovaru.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VIII – trek na Mount Victorii
Publikované: 3.9.2016
Poďme sa pozrieť na druhú najvyššiu horu Mjanmarska. Za pekného počasia sa cez rozvetvené rododendrony ponúka výhľad na vrcholky indických hôr a do Bangladéša. Hora s komplikovanou cestou do základného tábora naproti tomu zaručuje nenáročný a príjemný výstup do výšky 3 053 m n. m.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VII – Bagan na bicykli
Publikované: 27.8.2016
Približne 250 rokov staré monumentálne pagody sa zlatisto trbliecu pod lúčmi slnka. Medzi chrámami z okrovo červených tehál sa týčia špicaté kaktusy a kríky s červenými a ružovými kvetmi. Z diaľky počuť ako pastierovi klopkajú dreváky.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VI – Pwin U Lwin: kvetinové kráľovstvo a dúhové vodopády
Publikované: 20.8.2016
Koloniálne stavby, veža v anglickom štýle, železničná zastávka, orchideový park, bambusový buš, vyhliadka na botanickú záhradu, jazda na motorke, vodopády s dúhovou clonou a sladká melónová bodka. Tak to je Pwin U Lwin, mesto so skrytou tvárou sviežej barmskej krásy.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí V – vlakom cez viadukt Gokteik
Publikované: 13.8.2016
Na minútu presne prichádza húkajúci vlak. Železničné koľaje vŕzgajú a my z viaduktu Gokteik hľadíme do hrdla kaňonovitého údolia. Čo sledovať skôr? Výhľad do hrôzostrašne hlbokej rokliny alebo pomalé posúvanie vlaku? Vitajte na jednom z najslávnejších železničných oblúkových mostov na svete.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí III – teakovo voňavá Amarapura
Publikované: 30.7.2016
Parádne slnečné predstavenie s pozadím najdlhšieho teakového mostu môžete vidieť len na jednom mieste sveta.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí II – Inwa z konského povozu
Publikované: 23.7.2016
Mesto s vodným kanálom, banánovníkmi a drevenými pozostatkami kláštorov. Zvedavé pohľady mjanmarských detí i príjemné zoznámenie sa s poľnohospodárom Umanom.

Mjanmarsko, Yangon: križovatka v strede Ázie – VIDEO
Publikované: 2.5.2017
Vraví sa, že Mjanmarsko je brána medzi Indiou, Čínou a juhovýchodnou Áziou. A hneď v najväčšom meste krajiny – Yangone – vám ľahko dôjde prečo. Stretávajú sa tu totiž nielen vplyvy všetkých okolitých kultúr, ale tiež vzhľadovo výrazne odlišní ľudia. Indovia, Číňania a samozrejme Mjanmarčania. Poďme krátko nahliadnuť do centra, ale tiež na predmestie tejto metropoly.


Súvisiaca fotogaléria

Mjanmarsko – jedna z najtajomnejších destinácii sveta
V dlhej a pochmúrnej zime je tropická dovolenka najlepšou možnosťou, ako si dobiť baterky. Spolu ...


Súvisiace video

Mjanmarsko, Yangon: križovatka v strede Ázie
V najväčšom meste Mjanmarska – Yangone – sa stretávajú vplyvy všetkých okolitých kultúr. Veľkým l...

Mandalay, koloniálna pýcha Mjanmarska
Mandalay je druhé najväčšie mesto Mjanmarska a svojim vzhľadom akosi do tejto krajiny úplne nezap...

Mjanmarsko, Inle Lake – ázijské Benátky
V dnešnom videu zavítame k jednému z najnavštevovanejších miest v Mjanmarsku – k Inle Lake. Pri v...

Mjanmarsko – „neskazená” Ázia
Juhovýchodná Ázia sa stále rozvíja, takže ak ešte chcete stihnúť nahliadnuť do miest, ktoré sú Zá...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

15.12.2018
Nové vedenie hlavného mesta chce stavať trať z Vinohradskej triedy okolo Národného múzea cez námestie a napojiť koľajnice na Vodičkovu a Jindřišskú. Kade presne povedú, či po súčasnej komunikácii alebo prostriedkom námestia ako v minulosti zatiaľ nie je jasné.
14.12.2018
Aj tento rok sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na zamrznuté kráľovstvo v podobe Tatranského ľadového dómu, ktorý je širokej verejnosti prístupný celú zimu.
13.12.2018
Aj tento rok sa budú dať vidieť v Kempe Sport v Rožnove pod Radhoštěm výtvory 21. ročníka medzinárodného sochárskeho sympózia Ľadové kráľovstvo. Navštíviť ho môžete od 15. decembra do 3. februára okrem zatváracích dní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 15. 12. 2018
sviatok:Ivica
dnes:
sobota 15.12.
0 °C
zajtra:
nedeľa 16.12.
-1 °C