www.infoglobe.sk » Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IV – Hsipaw a festival Bawgyo

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IV – Hsipaw a festival Bawgyo

Publikované: 6.8.2016
Pri našom cestovaní Barmou vyrážame na sever do Šanského štátu – do mesta Hsipaw. Blíži sa spln a s ním aj slávnosť v neďalekom Bawgyo s množstvom barmských pochutín, atrakcií a ohňostrojov.

Je to Barma alebo Mjanmarsko? Asi sa divíte, prečo niekedy píšem Barma a inokedy zase Mjanmarsko. Pôvodný názov krajiny je Barma. V roku 1989 sa ale vojenská junta rozhodla, že názov zmení na Mjanmarská zväzová republika. Jednalo sa iba o mediálna gesto. Svet si mal myslieť, že v Ázii vznikol nový štát. Každá krajina prijala názov štátu podľa svojho uváženia, Európa viac vraví o Mjanmarsku a v Amerike a Anglicku sa viac používa „starý názov“ Barma.

Barma

Dnes vyrážame z Mandalay do mesta Hsipaw, známeho ako „malý Bagan“, autobusom. Ku krásnej horskej dedinke sa viaže jedna veľmi kuriózna historka. Legenda rozpráva o prvom turistovi, ktorý sem prišiel v roku 1992. Mal na sebe mníšske rúcho a v ruke držal mištičku s ryžou. Miestni obyvatelia sa ho báli, pretože sem nikdy žiadny turista nedorazil. Nepríjemnú chvíľu prelomil smiech malého dieťaťa, čo bolo pre miestnych znamenie, že turistu majú prijať vľúdne a pohostinne. Prestali byť nedôverčiví a tým sa svetu otvorili doposiaľ uzavreté brány Šanského štátu.

 povešaná bielizeň pred typickým barmským obydlím

Hsipaw je nenápadné mestečko so starobylými chrámami a architektonicky zaujímavými pagodami, pred ktorými sa v prachu povaľujú modré, žlté, červené aj čierne šľapky. Na chvíľu odložené žabky sa vyrábajú v neďalekej továrni. Zaujímavé je, že na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a ropa. Z mnohých stavieb je nezabudnuteľný kláštor Maha Nanda s bambusovou sochou Budhu, ktorá bola následne pozlátená. Nie nadarmo sa vraví, že Mjanmarsko má vo svojich pagodách viac zlata než švajčiarske banky.

Barma malý Bagan s odloženými žabkami

Hsipaw je jedno z najúrodnejších území Barmy, čo je poznať ako na rannom trhu, tak aj na okolitej načervenalej pôde. Na trh sa oplatí ráno privstať si a prežiť typický ranný šum. Nájdete tu veľa zeleniny: hromady veľkých cesnakových hlavičiek, cibuľky rôznych tvarov aj veľkostí, orosené hráškové struky, sviežu zelenú petržlenovú vňať, červené rajčiny v drevených debničkách. O kúsok ďalej stoja drevené stánky s obľúbeným sušeným mäsom, niekoľkými druhmi zázvoru či poriadne pálivými chilli papričkami.

 trh začína o 5. hodine ráno  aj takto môže vyzerať predajný stánok

Vo februári sa v Bawgyo (čítajte Badžó), vzdialenom 8 km od mesta Hsipaw, koná „slávnosť pagody“. Festival má pohyblivý dátum a riadi sa úplnkom ako u nás Veľká noc. Na obrovskú slávu sa sem schádzajú obyvatelia Barmi zo všetkých kútov štátu. Na priestranstve pred kláštorom Bawgyo, ktorý patrí k najvzácnejším v Šanskom štáte, sú natlačené stánky so sezamovými sladkosťami, ovocím v trstinovom cukre, snackom na cestu v podobe ryže v bambusovom obale. Pozor na kolieska, ktoré pripomínajú nalámanú čokoládu – je to rybí tuk. Nechýbajú ani jarmokové atrakcie, ktoré vydávajú podivné zvuky. Z niektorých dokonca stúpa čierny dym, ale nikto tomu nevenuje pozornosť a radšej si užíva zábavu. Porušujem pravidlá doporučeného cestovania a u pojazdného zmrzlinára si kupujem kopček zmrzliny vo farebnom kornútiku. Vo večerných hodinách nechýba úchvatný ohňostroj so svetelnými efektami.

 koreňová a šalátová zelenina je veľmi obľúbená  ryžové tyčinky sú skvelou a praktickou desiatou na cestách

Na západ slnka sa oplatí odskočiť si späť do mesta Hsipaw k „Sunset Point“. Vyrazíte smerom na Lashio, prejdete most, ktorý strážia dvaja zelení mužíkovia, a potom odbočte doprava – tam už uvidíte pagodu na kopci. Odtiaľ trvá samotný výstup asi 25 minút. Západ slnka sa predstavuje s pozadím Šanských hôr. V úplnom tichu a pokoji si užívame pomalé skĺzavanie žltých lúčov za obzor.

 západ slnka

V příštím díle se těšte na nezapomenutelnou a jedinečnou cestu vlakem přes věhlasně známý viadukt Gokteik. S trochou štěstí se budeme na kaňon dívat přímo z jedoucí vlakové soupravy.

GPS: (Hsipaw) 22°37'14.2"N 97°18'02.4"E

 

Text a foto: Šárka Vacková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí I – Mandalay za starých čias
Publikované: 16.7.2016
Hradné brány, gigantický kráľovský palác, drevený teakový kláštor, najväčšia kniha na svete, rieka Iravádí – to je Mandalay.

Mjanmarsko, Yangon: križovatka v strede Ázie – VIDEO
Publikované: 2.5.2017
Vraví sa, že Mjanmarsko je brána medzi Indiou, Čínou a juhovýchodnou Áziou. A hneď v najväčšom meste krajiny – Yangone – vám ľahko dôjde prečo. Stretávajú sa tu totiž nielen vplyvy všetkých okolitých kultúr, ale tiež vzhľadovo výrazne odlišní ľudia. Indovia, Číňania a samozrejme Mjanmarčania. Poďme krátko nahliadnuť do centra, ale tiež na predmestie tejto metropoly.

Mjanmarsko, Mandalay: koloniálna pýcha – VIDEO
Publikované: 25.4.2017
Druhé najväčšie mesto Mjanmarska (bývalej Barmy) chvíľami pôsobí, ako by do tejto krajiny vôbec nepatrilo. A mne sa popravde páčilo omnoho viac než akékoľvek iné mesto v tejto zemi. Pritom na prvý pohľad vyzeralo úplne nezaujímavo – ale tak už to často býva. Poďme doň teraz krátko nahliadnuť.

Mjanmarsko, Inle Lake – tradiční rybári, plávajúce záhrady aj „ázijské Benátky” – VIDEO
Publikované: 18.4.2017
Jedno z najnavštevovanejších miest Mjanmarska – Inle Lake – láka návštevníkov na niekoľko zaujímavostí naraz. V prvom rade tu uvidíte tradičných rybárov, dokonalý objekt na fotenie pri východe či západe slnka, ale tiež unikátne plávajúce záhrady a mnoho dedín postavených na vode nielen priamo v samotnom jazere, ale aj na rieke, ktorá z jazera vyteká.

Mjanmarsko – výlet do „neskazenej” Ázie
Publikované: 11.4.2017
Juhovýchodná Ázia sa rozvíja neuveriteľným tempom a Thajsko, Vietnam či Malajzia sú v mnohom výrazne ďalej než my v strednej Európe. Pokiaľ ale chcete zažiť tú „pravú”, globalizáciou neskazenú Áziu, vyrazte do Laosu, na vidiek do Kambodže alebo – ako my v tomto krátkom videu – do Mjanmarska, ktoré možno poznáte skôr pod starším menom Barma.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí XI – pláže Chaungtha a Ngwe Saung
Publikované: 24.9.2016
Posledná zastávka v Barme patrí zaslúženému plážovému odpočinku a treku na motorkách. Na raňajky banánový shake, na večeru morské plody. Ticho, pokoj a špliachanie vĺn pri východe aj západe slnka. Raj, alebo skutočnosť?

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí X – meditačné mesto Pindaya
Publikované: 17.9.2016
Je len málo miest, kde dokážete na nič nemyslieť. Ja som si toto kúzlo okamžiku vychutnala až v skalnej pukline.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IX – jazero Inle
Publikované: 10.9.2016
Rybár, ktorý pádluje nohou, dedinky plávajúce na vode, príjemný chlad jaskýň, futbalové stretnutie aj návšteva trstinového cukrovaru.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VIII – trek na Mount Victorii
Publikované: 3.9.2016
Poďme sa pozrieť na druhú najvyššiu horu Mjanmarska. Za pekného počasia sa cez rozvetvené rododendrony ponúka výhľad na vrcholky indických hôr a do Bangladéša. Hora s komplikovanou cestou do základného tábora naproti tomu zaručuje nenáročný a príjemný výstup do výšky 3 053 m n. m.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VII – Bagan na bicykli
Publikované: 27.8.2016
Približne 250 rokov staré monumentálne pagody sa zlatisto trbliecu pod lúčmi slnka. Medzi chrámami z okrovo červených tehál sa týčia špicaté kaktusy a kríky s červenými a ružovými kvetmi. Z diaľky počuť ako pastierovi klopkajú dreváky.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VI – Pwin U Lwin: kvetinové kráľovstvo a dúhové vodopády
Publikované: 20.8.2016
Koloniálne stavby, veža v anglickom štýle, železničná zastávka, orchideový park, bambusový buš, vyhliadka na botanickú záhradu, jazda na motorke, vodopády s dúhovou clonou a sladká melónová bodka. Tak to je Pwin U Lwin, mesto so skrytou tvárou sviežej barmskej krásy.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí V – vlakom cez viadukt Gokteik
Publikované: 13.8.2016
Na minútu presne prichádza húkajúci vlak. Železničné koľaje vŕzgajú a my z viaduktu Gokteik hľadíme do hrdla kaňonovitého údolia. Čo sledovať skôr? Výhľad do hrôzostrašne hlbokej rokliny alebo pomalé posúvanie vlaku? Vitajte na jednom z najslávnejších železničných oblúkových mostov na svete.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí III – teakovo voňavá Amarapura
Publikované: 30.7.2016
Parádne slnečné predstavenie s pozadím najdlhšieho teakového mostu môžete vidieť len na jednom mieste sveta.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí II – Inwa z konského povozu
Publikované: 23.7.2016
Mesto s vodným kanálom, banánovníkmi a drevenými pozostatkami kláštorov. Zvedavé pohľady mjanmarských detí i príjemné zoznámenie sa s poľnohospodárom Umanom.

Mjanmarsko: krajina tisícich chrámov a pagod
Publikované: 4.3.2019
Máte radi starodávne pamiatky, chrámy a kultúru? Tak na svete pravdepodobne nie je lepšie miesto než Mjanmarsko, krajina, ktorá v roku 2012 otvorila svoje hranice západnému svetu. Mjanmarská zväzová republika (kedysi známa ako Barma) je najnovším prírastkom juhovýchodnej Ázie. Najzápadnejšia krajina Indočíny sa nachádza na polostrove Zadná India pri pobreží Bengálskeho zálivu. Susedí s Bangladéšom, Indiou, Čínou, Laosom a Thajskom. Od roku 2005 je jej novým hlavným mestom Neipyijto (Nay Pyi Taw). Mjanmarsko je budhistickou krajinou, k tomuto náboženstvu sa hlási necelých 90 % obyvateľov. Oficiálnou menou je kyat, avšak niektoré hotely a miestne cestovné kancelárie prijímajú americké doláre.


Súvisiaca fotogaléria

Mjanmarsko – jedna z najtajomnejších destinácii sveta
V dlhej a pochmúrnej zime je tropická dovolenka najlepšou možnosťou, ako si dobiť baterky. Spolu ...


Súvisiace video

Mjanmarsko, Yangon: križovatka v strede Ázie
V najväčšom meste Mjanmarska – Yangone – sa stretávajú vplyvy všetkých okolitých kultúr. Veľkým l...

Mandalay, koloniálna pýcha Mjanmarska
Mandalay je druhé najväčšie mesto Mjanmarska a svojim vzhľadom akosi do tejto krajiny úplne nezap...

Mjanmarsko, Inle Lake – ázijské Benátky
V dnešnom videu zavítame k jednému z najnavštevovanejších miest v Mjanmarsku – k Inle Lake. Pri v...

Mjanmarsko – „neskazená” Ázia
Juhovýchodná Ázia sa stále rozvíja, takže ak ešte chcete stihnúť nahliadnuť do miest, ktoré sú Zá...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.5.2019
Hořice na Jičínsku otvorili po 3,5 roku opravené múzeum s novou expozíciou o ťažbe, spracovaní a využití pieskovca. Oprava novorenesančnej budovy z roku 1877 bola súčasťou česko-poľského projektu. Múzeum je otvorené denne okrem  pondelka.
20.5.2019
Pozývame vás na prehliadky rozária, kde je sústredených viac ako 800 odrôd kultúrnych ruží a 80 druhov botanických ruží v rámci podujatia Dni ruží, ktoré sa uskutoční od 3. do 9. júna 2019.
19.5.2019
Víly, vodník, princezné a iné rozprávkové bytosti vás čakajú aj tento rok pod Smolenickým zámkom, aby dospelých a samozrejme hlavne deti previedli cestou dobrodružstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 5. 2019
sviatok:Zina