www.infoglobe.sk » Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VIII – trek na Mount Victorii

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VIII – trek na Mount Victorii

Publikované: 3.9.2016
Poďme sa pozrieť na druhú najvyššiu horu Mjanmarska. Za pekného počasia sa cez rozvetvené rododendrony ponúka výhľad na vrcholky indických hôr a do Bangladéša. Hora s komplikovanou cestou do základného tábora naproti tomu zaručuje nenáročný a príjemný výstup do výšky 3 053 m n. m.

Naplánovaná cesta so zdolaním hory Mt. Victoria sa dá zvládnuť za tri dni, aj keď vám to budú cestovné kancelárie vyhovárať. Jeden deň potrebujete na cestu z Baganu do Kampaletu, druhý deň na výstup na horu a tretí deň na spiatočnú cestu do Baganu. Bez cestovnej kancelárie nie je trek na Mt. Victoriu možný. 

prašná cesta vedie až na vrchol

Vyrážame smer Čjinský štát (Chin State). Zelený džíp sa natriasa po prašnej ceste, kolesá s traktorovým vzorom statočne bojujú s výmoľmi, ktoré sa objavujú na poslednú chvíľu v rozvírených oblakoch prachu. Šofér Usan je ale skúsený a ide s nami bezpečne a opatrne, ako to len možnosti dovoľujú. Po dvoch hodinách zastavujeme pri chatrči, kde nás miestni pohostia byvolím mäsom s ryžou a orieškami.

máme šťastie, dnes nie je žiadna hmla

Na našej ceste stretávame „cestárov“. Nemajú oranžové vesty ani ochranné pomôcky alebo novodobé náčinie. Chudé postavy vo vlajúcom oblečení tu v horách budujú cesty holými rukami. Ženy a deti kladivom roztĺkajú obrovské kamene a nosia ich v deravých bambusových ošatkách na prašnú cestu. Majú drsné dlane plné pľuzgierov a mozoľov. Polovica cesty sa zasypáva kameňmi a druhá polovica je oddelená niťou z lotosovej stonky a funguje ako provizórna prejazdná časť pre dopravu. Muži prevliekajú bambusovou operou ťažké barely plné horúceho tekutého asfaltu a prenášajú ich na ramenách ku zhotovenému kamenitému podkladu. Taký je život horských obyvateľov Čjinského štátu, kde sa buduje nová infraštruktúra a pripravuje sa na príval turistov.

cesty stavajú holými rukami

Po ôsmich hodinách cesty z Baganu prichádzame do základného tábora, do Kampeletu. Ubytovávame sa v jednej z chatiek, kde sa nám podarilo zjednať veľmi príjemnú cenu (70 dolárov za 4 osoby na noc). Chatky ležia v píniovom lesíku, ktorý vonia po boroviciach. So zotmením sa tu automaticky vypína aj elektrina a teplá voda, ale to nám vynahradili palacinky a domáci džem na raňajky. Hurá na Mt. Victoriu.

odpočinková základňa pod horou, cena dohodu

Ráno si kupujeme povolenie do národného parku Nat Ma Taung (4 500 kyatov za osobu, cca 90 Kč). Mať miestneho sprievodcu tu je prikázané. Po dvoch kilometroch od chaty narážame na bezmennú dedinku. Z drevených chatrčí nás so strachom pozorujú jej horskí obyvatelia. Prichádza staršina kmeňa a pozýva nás na ryžové víno – náznak privítania. Perfektný okamžik pre farbičky s krtkom, ktoré sme si celú cestu schovávali pre výnimočnú príležitosť.

Deti sú zaprášené a vo vlasoch im skáču vši. Smejú sa, šantia s nami a česká hra „škatulata, hejbejte se“ nenechá ani dospelých chladnými. Nakoniec sa ostýchavo otvárajú aj posledné dvere a prichádzajú k nám ženy s potetovanými tvárami. Jeden z negatívnych výsledkov tvrdej vojenskej junty. Vojaci znásilňovali ženy, preto sa dievčatá nechávali potetovať a tým si dobrovoľne znetvorili svoju tvár, aby sa vojakom nepáčili.

barmský kmeň pod Mt. Victoriou   maľovanky a pastelky zožali veľký úspech

Džípom pomaly stúpame asi 30 minút. Potom náš šofér parkuje a my sa kľukatou cestičkou vydávame na vrchol Mt. Victorie. Dôležité je vyjsť skutočne zavčas rána, pretože tu rýchlo padá hmla. Cestou na vrchol nemôžete zablúdiť. Hore vedie len jedna cestička, ktorú ohraničujú všadeprítomné rododendrony s červenými kvetmi. Náš sprievodca nechcel pochopiť, že cestu hore zvládneme aj sami, a tak ide s nami asi 1 km a až potom sa ospravedlňuje a lúči so slovami, že na nás počká pri aute. Po tridsiatich minútach počujeme rachot jeho motorky. Svedomie mu asi nedovolilo nechať nás samotných.

výhľad až na indické hory   výstup je príjemný

Mt. Victoria leží v 3 200 m n. m.

Po dvoch hodinách chôdze sa vynára socha Budhu, ktorá je umiestnená na vrchole vo výške 3 053 m n. m. Je jasný deň a nám sa naskytá pohľad na indické hory a do susedného Bangladéša. Hore pomerne silno fúka, preto je dobré pribaliť si do ruksaku aj dáke oblečenie. Je príjemné posadiť sa k vlajúcej čjinskej vlajke a nechať plynúť myšlienky svojou cestou.

Mt. Victoriu stráži socha Budhu

Budúci týždeň sa pozrieme k jazeru Inle.

GPS: 21°13'57.9"N 93°54'10.5"E

Text a foto: Šárka Vacková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí I – Mandalay za starých čias
Publikované: 16.7.2016
Hradné brány, gigantický kráľovský palác, drevený teakový kláštor, najväčšia kniha na svete, rieka Iravádí – to je Mandalay.

Mjanmarsko, Mandalay: koloniálna pýcha – VIDEO
Publikované: 25.4.2017
Druhé najväčšie mesto Mjanmarska (bývalej Barmy) chvíľami pôsobí, ako by do tejto krajiny vôbec nepatrilo. A mne sa popravde páčilo omnoho viac než akékoľvek iné mesto v tejto zemi. Pritom na prvý pohľad vyzeralo úplne nezaujímavo – ale tak už to často býva. Poďme doň teraz krátko nahliadnuť.

Mjanmarsko, Inle Lake – tradiční rybári, plávajúce záhrady aj „ázijské Benátky” – VIDEO
Publikované: 18.4.2017
Jedno z najnavštevovanejších miest Mjanmarska – Inle Lake – láka návštevníkov na niekoľko zaujímavostí naraz. V prvom rade tu uvidíte tradičných rybárov, dokonalý objekt na fotenie pri východe či západe slnka, ale tiež unikátne plávajúce záhrady a mnoho dedín postavených na vode nielen priamo v samotnom jazere, ale aj na rieke, ktorá z jazera vyteká.

Mjanmarsko – výlet do „neskazenej” Ázie
Publikované: 11.4.2017
Juhovýchodná Ázia sa rozvíja neuveriteľným tempom a Thajsko, Vietnam či Malajzia sú v mnohom výrazne ďalej než my v strednej Európe. Pokiaľ ale chcete zažiť tú „pravú”, globalizáciou neskazenú Áziu, vyrazte do Laosu, na vidiek do Kambodže alebo – ako my v tomto krátkom videu – do Mjanmarska, ktoré možno poznáte skôr pod starším menom Barma.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí XI – pláže Chaungtha a Ngwe Saung
Publikované: 24.9.2016
Posledná zastávka v Barme patrí zaslúženému plážovému odpočinku a treku na motorkách. Na raňajky banánový shake, na večeru morské plody. Ticho, pokoj a špliachanie vĺn pri východe aj západe slnka. Raj, alebo skutočnosť?

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí X – meditačné mesto Pindaya
Publikované: 17.9.2016
Je len málo miest, kde dokážete na nič nemyslieť. Ja som si toto kúzlo okamžiku vychutnala až v skalnej pukline.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IX – jazero Inle
Publikované: 10.9.2016
Rybár, ktorý pádluje nohou, dedinky plávajúce na vode, príjemný chlad jaskýň, futbalové stretnutie aj návšteva trstinového cukrovaru.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí III – teakovo voňavá Amarapura
Publikované: 30.7.2016
Parádne slnečné predstavenie s pozadím najdlhšieho teakového mostu môžete vidieť len na jednom mieste sveta.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí II – Inwa z konského povozu
Publikované: 23.7.2016
Mesto s vodným kanálom, banánovníkmi a drevenými pozostatkami kláštorov. Zvedavé pohľady mjanmarských detí i príjemné zoznámenie sa s poľnohospodárom Umanom.

Mjanmarsko, Yangon: križovatka v strede Ázie – VIDEO
Publikované: 2.5.2017
Vraví sa, že Mjanmarsko je brána medzi Indiou, Čínou a juhovýchodnou Áziou. A hneď v najväčšom meste krajiny – Yangone – vám ľahko dôjde prečo. Stretávajú sa tu totiž nielen vplyvy všetkých okolitých kultúr, ale tiež vzhľadovo výrazne odlišní ľudia. Indovia, Číňania a samozrejme Mjanmarčania. Poďme krátko nahliadnuť do centra, ale tiež na predmestie tejto metropoly.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VII – Bagan na bicykli
Publikované: 27.8.2016
Približne 250 rokov staré monumentálne pagody sa zlatisto trbliecu pod lúčmi slnka. Medzi chrámami z okrovo červených tehál sa týčia špicaté kaktusy a kríky s červenými a ružovými kvetmi. Z diaľky počuť ako pastierovi klopkajú dreváky.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VI – Pwin U Lwin: kvetinové kráľovstvo a dúhové vodopády
Publikované: 20.8.2016
Koloniálne stavby, veža v anglickom štýle, železničná zastávka, orchideový park, bambusový buš, vyhliadka na botanickú záhradu, jazda na motorke, vodopády s dúhovou clonou a sladká melónová bodka. Tak to je Pwin U Lwin, mesto so skrytou tvárou sviežej barmskej krásy.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IV – Hsipaw a festival Bawgyo
Publikované: 6.8.2016
Pri našom cestovaní Barmou vyrážame na sever do Šanského štátu – do mesta Hsipaw. Blíži sa spln a s ním aj slávnosť v neďalekom Bawgyo s množstvom barmských pochutín, atrakcií a ohňostrojov.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí V – vlakom cez viadukt Gokteik
Publikované: 13.8.2016
Na minútu presne prichádza húkajúci vlak. Železničné koľaje vŕzgajú a my z viaduktu Gokteik hľadíme do hrdla kaňonovitého údolia. Čo sledovať skôr? Výhľad do hrôzostrašne hlbokej rokliny alebo pomalé posúvanie vlaku? Vitajte na jednom z najslávnejších železničných oblúkových mostov na svete.


Súvisiaca fotogaléria

Mjanmarsko – jedna z najtajomnejších destinácii sveta
V dlhej a pochmúrnej zime je tropická dovolenka najlepšou možnosťou, ako si dobiť baterky. Spolu ...


Súvisiace video

Mjanmarsko, Yangon: križovatka v strede Ázie
V najväčšom meste Mjanmarska – Yangone – sa stretávajú vplyvy všetkých okolitých kultúr. Veľkým l...

Mandalay, koloniálna pýcha Mjanmarska
Mandalay je druhé najväčšie mesto Mjanmarska a svojim vzhľadom akosi do tejto krajiny úplne nezap...

Mjanmarsko, Inle Lake – ázijské Benátky
V dnešnom videu zavítame k jednému z najnavštevovanejších miest v Mjanmarsku – k Inle Lake. Pri v...

Mjanmarsko – „neskazená” Ázia
Juhovýchodná Ázia sa stále rozvíja, takže ak ešte chcete stihnúť nahliadnuť do miest, ktoré sú Zá...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.2.2019
Ďalší z čokoládových festivalov, ktoré sa organizujú vo väčších mestách Českej republiky, sa koná na českobudejovickom výstavisku počas víkendu 22. až 24. februára. Na akcii s vôňou čokolády si pochutnáte, pobavíte sa a možno sa aj niečo priučíte.
15.2.2019
Pani Marcela Kotrčová, majiteľka apartmánov v Nových Hradoch, prišla so zaujímavým nápadom.
14.2.2019
Juhotalianske mesto Matera získalo titul Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2019. Zároveň je aj hlavným mestom rovnomennej provincie. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov sa považovalo za mesto chudobných a hrozil mu postupný rozpad. Dnes sa teší ochrane UNESCO a ročne ho navštívia tisíce návštevníkov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 16. 2. 2019
sviatok:Ida, Liana
dnes:
sobota 16.2.
9 °C
zajtra:
nedeľa 17.2.
8 °C