www.infoglobe.sk » Mjanmarsko, Inle Lake – tradiční rybári, plávajúce záhrady aj „ázijské Benátky” – VIDEO

Mjanmarsko, Inle Lake – tradiční rybári, plávajúce záhrady aj „ázijské Benátky” – VIDEO

Publikované: 18.4.2017
Jedno z najnavštevovanejších miest Mjanmarska – Inle Lake – láka návštevníkov na niekoľko zaujímavostí naraz. V prvom rade tu uvidíte tradičných rybárov, dokonalý objekt na fotenie pri východe či západe slnka, ale tiež unikátne plávajúce záhrady a mnoho dedín postavených na vode nielen priamo v samotnom jazere, ale aj na rieke, ktorá z jazera vyteká.

Inle Lake nájdete v barmskom štáte Shan na východ od Mandalaya. Dostanete sa sem buď autobusom, alebo môžete letieť. Prvá možnosť je výrazne lacnejšia, aj z Mandalaya ale cesta trvá okolo 8 hodín, o ceste z Yangonu radšej ani nehovorím. Lietadlom trvá cesta hodinu a bežne sa dostanete na ceny pod 100 dolárov.

tento pohľad vám zaručene zdvihne náladu   jazero zahalené do hmly

Pokiaľ sa naopak nikam neponáhľate, môžete prísť miestnym vlakom, na ktorý prestúpite z hlavnej trate medzi Yangonom a Mandalayom na stanici Thazi. Čakajú vás nezabudnuteľné výhľady a zaujímavé stretnutia s miestnymi cestujúcimi vo vlaku. Len pozor – samotná cesta z Thazi trvá okolo 11 hodín. Preto odporúčam urobiť si cestou aspoň deň pauzu v mestečku Kalaw.

z okolia nebudete môcť spustiť oči

Ak vás láka trocha dobrodružstva, môžete zo zmieneného Kalaw vyraziť k Inle Lake peši so sprievodcom. Pôjdete 3 dni cez hory a džungľu, a tak sa dostanete aj do úplne odľahlých dedín, do ktorých sa nedá nakuknúť inak než na terénnej motorke či pešky. Mnoho ľudí vraví, že to bol pre nich ten najlepší zážitok z celého Mjanmarska.

Inle Lake   Inle Lake

K jazeru sa z mesta Nyaungshwe, kde nájdete väčšinu hotelov, dostanete buď na bicykli, alebo ideálne priamo po vode loďou. Väčšina výletníkov vyráža na lodiach medzi ôsmou a deviatou hodinou ráno, no odporúčam privstať si a počkať na jazere na východ slnka. Jazdí sa na rýchlych lodiach pre 5 ľudí, takže nie je problém dohodnúť si ľubovolný čas a trasu. Pokiaľ sa vám nebude chcieť vstávať, počkajte si aspoň na západ slnka.

pohľad na jazero je nádherný

Hneď pri vjazde do jazera vás uvíta niektorý z rybárov s tradičnou prútenou sieťou, aby ste si ho mohli vyfotiť. Čaká, že za fotku dostane peniaze, nedávajte mu viac než pár stoviek v miestnej mene, prípadne jednodolárovku. Pokiaľ ale prídete skoro ráno, stretnete na jazere aj veľa rybárov, ktorí skutočne prišli na ryby a nebudú si vás všímať.

rybár, ktorý sa necháva fotiť za peniaze

Ďalej na jazere vás čekajú plávajúce záhrady – zvláštny systém, ktorý miestnym ľuďom umožňuje pestovať zeleninu (rajčiny a uhorky) priamo na ploche jazera. Aj sem je najlepšie doraziť skoro ráno, kedy sa medzi rastlinami ešte vznáša hmla a slnko len pomaly vysušuje trblietavú rannú rosu.

jazero Inle

V dedinách zas na vás čaká mnoho dielní, napríklad na výrobu tunajších cigár či striebrotepecká dielňa. Je len na vás, ktoré z nich budete chcieť navštíviť. Keď budete mať šťastie, možno sa dostanete aj do niektorého z domov, aby ste videli, ako bývajú miestni ľudia. Najväčšiu šancu, že vás niekto pozve, máte v dedinách, ktoré už čiastočne stoja na brehu.

v okolí je množstvo remeselných dielní

dielňa   dielňa

Na mapke, ktorú dostanete, uvidíte aj zmienku o plávajúcom trhu (Floating Market) v dedinke Iwama, ktorý ale bohužiaľ vôbec nie je plávajúci a na ktorom nakúpite len suveníry. Keď sa však opýtate v hoteli, povedia vám, kde sa v daný deň koná lokálny trh, ktorý sa každý deň presúva inam.

Aj keď je Inle Lake druhé najturistickejšie miesto krajiny, rozhodne stojí za návštevu. Podobný unikátny systém dedín na vode totiž len tak niekde neuvidíte.

GPS: 20°33'34.5"N 96°55'11.0"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Dexter Britain

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mjanmarsko, Yangon: križovatka v strede Ázie – VIDEO
Publikované: 2.5.2017
Vraví sa, že Mjanmarsko je brána medzi Indiou, Čínou a juhovýchodnou Áziou. A hneď v najväčšom meste krajiny – Yangone – vám ľahko dôjde prečo. Stretávajú sa tu totiž nielen vplyvy všetkých okolitých kultúr, ale tiež vzhľadovo výrazne odlišní ľudia. Indovia, Číňania a samozrejme Mjanmarčania. Poďme krátko nahliadnuť do centra, ale tiež na predmestie tejto metropoly.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí II – Inwa z konského povozu
Publikované: 23.7.2016
Mesto s vodným kanálom, banánovníkmi a drevenými pozostatkami kláštorov. Zvedavé pohľady mjanmarských detí i príjemné zoznámenie sa s poľnohospodárom Umanom.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí III – teakovo voňavá Amarapura
Publikované: 30.7.2016
Parádne slnečné predstavenie s pozadím najdlhšieho teakového mostu môžete vidieť len na jednom mieste sveta.

Mjanmarsko, Mandalay: koloniálna pýcha – VIDEO
Publikované: 25.4.2017
Druhé najväčšie mesto Mjanmarska (bývalej Barmy) chvíľami pôsobí, ako by do tejto krajiny vôbec nepatrilo. A mne sa popravde páčilo omnoho viac než akékoľvek iné mesto v tejto zemi. Pritom na prvý pohľad vyzeralo úplne nezaujímavo – ale tak už to často býva. Poďme doň teraz krátko nahliadnuť.

Mjanmarsko – výlet do „neskazenej” Ázie
Publikované: 11.4.2017
Juhovýchodná Ázia sa rozvíja neuveriteľným tempom a Thajsko, Vietnam či Malajzia sú v mnohom výrazne ďalej než my v strednej Európe. Pokiaľ ale chcete zažiť tú „pravú”, globalizáciou neskazenú Áziu, vyrazte do Laosu, na vidiek do Kambodže alebo – ako my v tomto krátkom videu – do Mjanmarska, ktoré možno poznáte skôr pod starším menom Barma.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí I – Mandalay za starých čias
Publikované: 16.7.2016
Hradné brány, gigantický kráľovský palác, drevený teakový kláštor, najväčšia kniha na svete, rieka Iravádí – to je Mandalay.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IV – Hsipaw a festival Bawgyo
Publikované: 6.8.2016
Pri našom cestovaní Barmou vyrážame na sever do Šanského štátu – do mesta Hsipaw. Blíži sa spln a s ním aj slávnosť v neďalekom Bawgyo s množstvom barmských pochutín, atrakcií a ohňostrojov.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí V – vlakom cez viadukt Gokteik
Publikované: 13.8.2016
Na minútu presne prichádza húkajúci vlak. Železničné koľaje vŕzgajú a my z viaduktu Gokteik hľadíme do hrdla kaňonovitého údolia. Čo sledovať skôr? Výhľad do hrôzostrašne hlbokej rokliny alebo pomalé posúvanie vlaku? Vitajte na jednom z najslávnejších železničných oblúkových mostov na svete.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VI – Pwin U Lwin: kvetinové kráľovstvo a dúhové vodopády
Publikované: 20.8.2016
Koloniálne stavby, veža v anglickom štýle, železničná zastávka, orchideový park, bambusový buš, vyhliadka na botanickú záhradu, jazda na motorke, vodopády s dúhovou clonou a sladká melónová bodka. Tak to je Pwin U Lwin, mesto so skrytou tvárou sviežej barmskej krásy.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VII – Bagan na bicykli
Publikované: 27.8.2016
Približne 250 rokov staré monumentálne pagody sa zlatisto trbliecu pod lúčmi slnka. Medzi chrámami z okrovo červených tehál sa týčia špicaté kaktusy a kríky s červenými a ružovými kvetmi. Z diaľky počuť ako pastierovi klopkajú dreváky.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí VIII – trek na Mount Victorii
Publikované: 3.9.2016
Poďme sa pozrieť na druhú najvyššiu horu Mjanmarska. Za pekného počasia sa cez rozvetvené rododendrony ponúka výhľad na vrcholky indických hôr a do Bangladéša. Hora s komplikovanou cestou do základného tábora naproti tomu zaručuje nenáročný a príjemný výstup do výšky 3 053 m n. m.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí IX – jazero Inle
Publikované: 10.9.2016
Rybár, ktorý pádluje nohou, dedinky plávajúce na vode, príjemný chlad jaskýň, futbalové stretnutie aj návšteva trstinového cukrovaru.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí X – meditačné mesto Pindaya
Publikované: 17.9.2016
Je len málo miest, kde dokážete na nič nemyslieť. Ja som si toto kúzlo okamžiku vychutnala až v skalnej pukline.

Mjanmarsko: Krajina mnohých tvárí XI – pláže Chaungtha a Ngwe Saung
Publikované: 24.9.2016
Posledná zastávka v Barme patrí zaslúženému plážovému odpočinku a treku na motorkách. Na raňajky banánový shake, na večeru morské plody. Ticho, pokoj a špliachanie vĺn pri východe aj západe slnka. Raj, alebo skutočnosť?


Súvisiace video

Mjanmarsko, Yangon: križovatka v strede Ázie
V najväčšom meste Mjanmarska – Yangone – sa stretávajú vplyvy všetkých okolitých kultúr. Veľkým l...

Mandalay, koloniálna pýcha Mjanmarska
Mandalay je druhé najväčšie mesto Mjanmarska a svojim vzhľadom akosi do tejto krajiny úplne nezap...

Mjanmarsko, Inle Lake – ázijské Benátky
V dnešnom videu zavítame k jednému z najnavštevovanejších miest v Mjanmarsku – k Inle Lake. Pri v...

Mjanmarsko – „neskazená” Ázia
Juhovýchodná Ázia sa stále rozvíja, takže ak ešte chcete stihnúť nahliadnuť do miest, ktoré sú Zá...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

15.12.2018
Nové vedenie hlavného mesta chce stavať trať z Vinohradskej triedy okolo Národného múzea cez námestie a napojiť koľajnice na Vodičkovu a Jindřišskú. Kade presne povedú, či po súčasnej komunikácii alebo prostriedkom námestia ako v minulosti zatiaľ nie je jasné.
14.12.2018
Aj tento rok sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na zamrznuté kráľovstvo v podobe Tatranského ľadového dómu, ktorý je širokej verejnosti prístupný celú zimu.
13.12.2018
Aj tento rok sa budú dať vidieť v Kempe Sport v Rožnove pod Radhoštěm výtvory 21. ročníka medzinárodného sochárskeho sympózia Ľadové kráľovstvo. Navštíviť ho môžete od 15. decembra do 3. februára okrem zatváracích dní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 15. 12. 2018
sviatok:Ivica
dnes:
sobota 15.12.
0 °C
zajtra:
nedeľa 16.12.
-1 °C