www.infoglobe.sk » Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo

Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Ako sme už zmieňovali, okolo námestia je niekoľko budov, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti. Jednou z nich je bezpochyby Catedral Metropolitana de la Ciudad de México. Jedná sa o najväčšiu katedrálu na oboch amerických kontinentoch. Kombinuje v sebe tri architektonické štýly, a to renesanciu, barok a neoklasicizmus. Katedrála smeruje na juh, jej dĺžka je 110 metrov a na šírku meria 54 metrov. Skladá sa z dvoch veží, hlavného dómu, troch hlavných portálov a piatich lodí.

katedrala

Catedral Metropolitana sa považuje za dôležitú súčasť mexickej kultúrnej identity. Miesto, na ktorom stojí, nebolo vybrané náhodou, pretože v Tenochtitláne, ktorý Mexico City predchádzal, bola táto oblasť súčasťou náboženskej štvrte.

katedrala

Katedrála má dohromady až 25 zvonov, z toho osemnásť je vo východnej veži a sedem v západnej. Najväčší zvon váži 13 ton a volá sa Santa Maria de Guadalupe. Vo vnútri chrámu je šestnásť kaplniek, pričom každá z nich je zasvätená inému svätému (napr. kaplnka sv. Petra, sv. Jozefa alebo sv. Izidora). Ďalej tu narazíte na päť hlavných oltárov. Napríklad Oltár kráľov, ktorý bol navrhnutý Jeronimom Balbasom, je vytesaný z cédra. Na šírku dosahuje toto dielo 13 metrov a na výšku 25 metrov. Priamo pod oltárom sa nachádza krypta, ktorej vchod je strážený veľkými dverami.

palacio Nacional

Ďalšou historickou pamiatkou je Palacio Nacional. Podobne ako v prípade katedrály,Palacio Nacional ani túto budovu nemôžete prehliadnuť. Na dĺžku meria viac než 200 metrov. Ako materiál na výstavbu paláca bol použitý kameň z tzv. Montezumových nových domov, čo bol veľký komplex pozostávajúci z piatich prepojených palácov. Ich vnútrajšky boli zdobené napríklad mramorom a maľovanými omietkami. Spálne mali tapisérie z maľovanej vlny, peria a králičej srsti.

Posledná z troch budov, ktoré sme minule spomenuli, je Portal de Mercaderes. Názov označuje komerčné budovy, ktoré lemujú západnú stranu námestia Zócalo. Obchod totiž tejto oblasti dominuje už päť storočí. Dnes tu narazíte predovšetkým na obchody predávajúce šperky, alebo dva luxusné hotely. Jedným z nich je napríklad hotel Majestic, ktorý sídli v budove postavenej v 18. storočí. Tá však na začiatku 20. storočia prešla kompletnou renováciou. Hotel Majestic tu existuje od roku 1937. Keby ste boli ochotní zaplatiť vysokú cenu za jeho izby, mali by ste zaručený výhľad na celé námestie.

Mercaderes

Ako ste už asi sami vytušili, na námestí Zócalo a v jeho blízkom okolí sa dá stráviť príjemné dopoludnie, ktoré možno budete mať spestrené nejakou živou hudbou alebo umeleckým vystúpením.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: TheImadatter, Diego Delso, Eric Menjivar, Tetraktys,

Luicheto

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo
Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Monterrey: Moderné centrum Mexika
Publikované: 12.4.2013
Jedno z najvyspelejších mexických miest sa nachádza na severovýchode štátu Nuevo León, kde je suché a horúce podnebie (v lete dosahujú priemerné teploty až štyridsať stupňov Celzia). Avšak to nie je prekážkou pre sľubný rozvoj obchodu, Monterrey patrí v tomto ohľade k tým najlepším mestám Latinskej Ameriky.

Mexiko: Ciudad Juárez – Drogová križovatka
Publikované: 17.5.2013
Pokiaľ nie je Ciudad Juárez najnebezpečnejším mestom na svete, tak je rozhodne jedno z najnebezpečnejších. Je to mesto, kam turisti príliš nesmerujú, možno iba tí, ktorí si neuvedomujú všadeprítomnú hrozbu, ktorá dlhé roky sužuje miestnych obyvateľov. Kartely.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban