www.infoglobe.sk » Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución

Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Mexiko je krajina, ktorú možno mnohí z vás poznajú kvôli jeho neslávne presláveným drogovým kartelom. Ak sa tam rozhodnete vycestovať, je určite na mieste sa dozvedieť viac o bezpečnostnej situácii v krajine a dbať na pokyny slovenského Ministerstva zahraničných vecí.

Zócalo

Hlavným mestom Mexika je Mexico City, jedna z najväčších metropol sveta. Nachádza sa v južnej polovici krajiny a tvorí zvláštny federálny okrsok (federal district), podobne ako je tomu v prípade Washingtonu D. C. Pre vašu zaujímavosť – žije tu 8 miliónov ľudí. Ak by sme hovorili o jeho aglomerácii, potom Mexico City obýva 21 miliónov ľudí.

Mexico City sa pôvodne nazývalo Tenochtitlan. Možno vám toto meno niečo hovorí. Bolo to totiž nové hlavné mesto aztéckej civilizácie, ktorá ho postavila v prvej polovici 14. storočia. O tom , ako toto mesto vyzeralo, si môžete urobiť predstavu pohľadom na ilustráciu.

Tenochtitlan

Centrom súčasného Mexico City, ktoré je vybudované na ruinách Tenochtitlanu dobytého Španielmi v roku 1524, je námestie známe ako Zócalo. Zócalo je však neoficiálnym názvom, formálne sa námestie nazýva Plaza de la Constitución. Námestie je už od aztéckych čias miestom, kde sa ľudia zhromažďujú, aby slávili rôzne sviatky, konajú sa tu vojenské prehliadky alebo sa demonštruje. Španielsky dobyvateľ Hernán Cortés nechal použiť kamene z chrámu Templo Mayor na vydláždenie námestia.

Veľkosť Zócala ho priamo predurčuje pre masové udalosti. Je štvorcového pôdorysu s rozmermi 195 x 240 metrov (tj. 46 tisíc m²), čo ho robí jedným z vôbec najväčších námestí na svete. České Karlovo námestie v Prahe (približne 80 tisíc m²) ho však predbehne. Zócalo je však oproti Karlovmu námestiu celé vydláždené.

 

ZócaloZócalo

Od 80. rokov sa námestie pravidelne stáva dejiskom rôznych umeleckých predstavení. Každý deň tu napríklad môžete vidieť aztécke tance za zvuku bubnov. Jedenkrát tu bolo dokonca dočasne postavené klzisko. Z väčších akcií sa tu každoročne v častiach koná Festival de México. Začína v polovici marca a trvá celé dva týždne, počas ktorých sa na približne 50 miestach v historickom jadre mesta konajú tance, koncerty, divadelné alebo operné predstavenia.

Katedrála

Na námestí sa nachádzajú významné historické budovy. Medzi ne patrí napríklad katedrála Metropolitana de la Ciudad de México, ktorá sa stavala v rokoch 1573-1813, monumentálny Palacio Nacional, ktorý je sídlom federálnej výkonnej moci alebo Portal de Mercaderes.

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org

Xenophon

Thelmadatter

Victormoz

Victormoz (2)

LuichetoDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko, Monterrey: Moderné centrum Mexika
Publikované: 12.4.2013
Jedno z najvyspelejších mexických miest sa nachádza na severovýchode štátu Nuevo León, kde je suché a horúce podnebie (v lete dosahujú priemerné teploty až štyridsať stupňov Celzia). Avšak to nie je prekážkou pre sľubný rozvoj obchodu, Monterrey patrí v tomto ohľade k tým najlepším mestám Latinskej Ameriky.

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo
Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo
Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Mexiko: Ciudad Juárez – Drogová križovatka
Publikované: 17.5.2013
Pokiaľ nie je Ciudad Juárez najnebezpečnejším mestom na svete, tak je rozhodne jedno z najnebezpečnejších. Je to mesto, kam turisti príliš nesmerujú, možno iba tí, ktorí si neuvedomujú všadeprítomnú hrozbu, ktorá dlhé roky sužuje miestnych obyvateľov. Kartely.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban