www.infoglobe.sk » Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou

Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Jeho história je dlhá vyše 1500 rokov. Chrám umiestnený v južnej časti ostrova sa vďaka svetlám z horákov používal aj ako maják. Mayovia prišli na ostrov aj preto, aby zbierali soľ zo slaných lagún. Posvätným miestom zostal ostrov až do roku 1517, kedy ho objavil Francisco Hernandez de Cordoba. Po celom ostrove našli mnoho sôch bohyne, preto ho pomenovali Isla Mujeres, Ostrov žien. Keď Mexiko v roku 1821 získalo nezávislosť, začala na ostrove, v mieste dnešného centra, vznikať dedina. Počas vojny kást (1847–1901) utieklo na ostrov mnoho Mayov a dedina sa ďalej rozrastala. V roku 1850 bola pomenovaná Pueblo de Dolores. Keď od roku 1970 začal rozkvitať Cancún, začal s príchodom turizmu rozkvitať aj ostrov.

Punta Sur   Punta Sur

Na ostrov sa dá dostať ľahko, často sem jazdia trajekty. Cesta loďou navyše trvá len 20 minút, takže výlet na Isla Mujeres môže byť pokojne aj len jednodňová záležitosť. My sa tu však ubytovávame.

skalnaté útesy   skalnaté útesy

Ostrov Isla Mujeres je pre turistov veľmi dobre pripravený. Nachádza sa tu mnoho obchodov a reštaurácií, ale tiež množstvo aktivít, ktoré sa tu dajú robiť. Z východnej aj západnej strany lemuje pobrežie promenáda (Malecon) s miestami na sedenie, palmami a sochami. Po meste aj ostrove sú roztrúsené sochy venované histórii Mexika a kultúre ostrova. Prechádzame uličkami, tiež pozdĺž pláže a na ulici si dávame tacos, ako to už býva v Mexiku zvykom, poriadne štipľavý. Prejdeme sa až na Punta Sur, južný cíp Isla Mujeres, ktorý je zároveň najvýchodnejším bodom celého Mexika. Je zhruba 60 m n. m., čo z neho robí najvyšší bod ostrova so skalnatými útesmi. Do konca deväťdesiatych rokov tu boli jedinými stavbami pozostatky chrámu bohyne Ixchel a maják, ktorý je dnes prestavaný a zakomponovaný do budov obchodov a reštaurácií. Od roku 2001 sa tu nachádza aj záhrada sôch.

kostol na námestí   ulica Isla Mujeres

ulica Isla Mujeres

Našou najobľúbenejšou aktivitou na ostrove bolo požičanie skútra, takže sme si na ňom prešli celý ostrov a všetky uličky. Za návštevu stojí aj korytnačia farma (La Tortuga Granja). Od mája do septembra kladú na ostrove korytnačky do piesku svoje vajíčka, tie sa potom zbierajú, a tak chránia pred dravcami. Na farme vyrastajú v kadiach a od augusta do októbra ich vypúšťajú späť do mora. Na farme potom zostáva len niekoľko korytnačiek, ktoré by neboli schopné prežiť na šírom mori.

korytnačia farma   korytnačia farma

GPS: 21°14'00.2"N 86°43'50.7"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo
Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo
Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. júna 2019 sa Svätoplukovo námestie v Nitre opäť stane dejiskom obľúbeného už tradičného podujatia Festival chutí Nitrianskeho kraja. Na námestí a v priľahlých uličkách vyrastú stánky plné gastronomickým špecialít z nitrianskeho regiónu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 5. 2019
sviatok:Ela