www.infoglobe.sk » Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo

Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Jose Vasconcelos

Najprv zamierime na sever od námestia, prejdeme naľavo vedľa monumentálnej Catedral Metropolitana, o ktorej sme písali minulý týždeň, a budeme pokračovať pozdĺž ulice Monte de Piedad, ktorá sa po pár desiatkach metrov zmení na ulicu República de Brasil. Onedlho sa dostaneme na pomerne otvorené priestranstvo, čo je v skutočnosti námestie Santo Domingo, ktorému na jeho severnej strane dominuje rovnomenná katedrála.

Katedrála je však „iba“ pozostatkom väčšieho komplexu, ktorý tu kedysi stál a zahŕňal aj kláštor, ktorý bol úplne prvý v tzv. Novom Španielsku. Každopádne, samotný kostol je postavený v štýle mexického baroka. Pôdorys kostola odpovedá tvaru katolíckeho kríža. Hlavný oltár je v neoklasicistickom štýle a pochádza z Kostol Santo Domingorúk slávneho mexického architekta a sochára Manuela Tolsá. Jedným z jeho najslávnejších diel je Hospicio Cabañas (jeden z najstarších zdravotníckych komplexov v Latinskej Amerike), ktorý patrí do svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Nachádza sa v mexickom štáte Guadaljara. Mimochodom samotné námestie Santo Domingo má tak trochu zlú povesť kvôli veľkej miere falzifikácie dokumentov.

Ďalšou zaujímavou budovou severne od Zócala je jezuitskáColegio San Ildefonsostavba Antiguo Colegio de San Ildefonso, ktorá bola založená v roku 1588 a dnes je v nej múzeum Mexico City. Ale medzitým, čo slúžila ako jezuitský kláštorný internát a dnes ako múzeum, bol tento komplex využívaný na rôzne účely. Od roku 1767, kedy došlo k vyhnaniu jezuitov, tu napríklad sídlil vojenský batalion; svoje učebne tu mala škola práva alebo medicíny; alebo tu v roku 1847 pobývali vojaci Spojených štátov. Múzeum tu sídli až od roku 1992 a sústredí sa na archeológiu, históriu a umenie, ktoré súvisí s Mexikom.

Teraz sa opäť vrátime na námestie Zócalo a vydáme sa západným smerom, aby sme Plaza Santo Domingopreskúmali, aké zaujímavosti skrýva mesto tam.

Asi tak osem minút peši od námestia narazíte po vašej ľavici na budovu, ktorá na prvý pohľad vybočuje. Jedná sa o Palacio de Iturbide. Trojposchodový palác je ďalším z príkladov mexického baroka. Stavba prebiehala v období rokov 1779 až 1785. Jeho výstavbu zadal šľachtic Miguel de Berrio y Zaldívar, ktorý okrem iného zastával aj funkciu starostu Mexico City. Palác mal mať hodnotu sto tisíc pesos, čo sa okrem iného rovnalo venu jeho dcéry. De Berrio totiž Palácnemal príliš v obľube nastávajúceho zaťa markíza z Moncady na Sicílii. Obával se, že budúci manžel jeho dcéry by jej imanie premrhal.

Na začiatku 19. storočia však palác prestal slúžiť ako osobná rezidencia a namiesto toho sa tu na istý čas usídlila banícka vysoká škola a od roku 1855 sa palác na približne ďalších sto rokov zmenil na hotel. Až v roku 1972 po rozsiahlej rekonštrukcii sa Palacio de Iturbide stal domovom umenia, ktorým zostal dodnes.

Text: Maxim Kucer

Preklad: O. Maňáková

Foto: Wikipedia.org, TheImadatter: 2, 3, 4, 5Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo
Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Mexiko, Monterrey: Moderné centrum Mexika
Publikované: 12.4.2013
Jedno z najvyspelejších mexických miest sa nachádza na severovýchode štátu Nuevo León, kde je suché a horúce podnebie (v lete dosahujú priemerné teploty až štyridsať stupňov Celzia). Avšak to nie je prekážkou pre sľubný rozvoj obchodu, Monterrey patrí v tomto ohľade k tým najlepším mestám Latinskej Ameriky.

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Mexiko: Ciudad Juárez – Drogová križovatka
Publikované: 17.5.2013
Pokiaľ nie je Ciudad Juárez najnebezpečnejším mestom na svete, tak je rozhodne jedno z najnebezpečnejších. Je to mesto, kam turisti príliš nesmerujú, možno iba tí, ktorí si neuvedomujú všadeprítomnú hrozbu, ktorá dlhé roky sužuje miestnych obyvateľov. Kartely.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban