www.infoglobe.sk » Luxembursko – výlet do krajiny Červených skál

Luxembursko – výlet do krajiny Červených skál

Publikované: 11.2.2018
Jeden z najbohatších štátov sveta ponúka okrem krásnych miest aj nádhernú prírodu. Dnes sa vydáme do mesta Esch-sur-Alzette, ktoré je od hlavného mesta Luxemburg vzdialené necelých 15 kilometrov, a je akousi vstupnou bránou do krajiny Červených skál (RedRock).

Esch-sur-AlzettV údolí rieky Alzette, na hraniciach s Francúzskom, leží mesto skrátene označované Esch. Táto spočiatku poľnohospodárska dedinka sa v priebehu časov stala priemyselným srdcom mini štátu. Vďačiť za to môže bohatým nálezom železnej rudy. Rozmach však netrval dlho, no namiesto úpadku mesta či samotnej oblasti, boli priemyselné objekty prestavané na moderné štvrte a začala sa tu „pestovať“ kultúra. Boli vybudované kiná, najväčšia koncertná sieň v Luxembursku, obchodné centrá, byty atď. Staré vysoké pece boli prerobené na výskumné centrá či archívy Luxemburskej univerzity. Svoj domov tu našlo i Národné múzeum odporu a k videniu je tu aj niekoľko úchvatných architektonických skvostov.

horská cyklotrasa RedRock

Nás však viac zaujímala príroda. Začali sme ju spoznávať paradoxne v prímeskom priemyselnom a železničnom parku, ktorý je pripomienkou na zlaté časy luxemburského priemyslu. Fascinujúca je hlavne atrakcia v podobe historického vláčika, ktorý vás prevedie ťažobnou krajinou či návšteva podzemných galérií – starých baní.

expozície staré bane

priemyselný parkzvierací park

Odtiaľ sme mali možnosť vydať sa jednou z troch náučných ciest zaradených do Natury 2000, ktoré sa vyznačujú vápencovými lesmi, skrytými rybníkmi, bujnými papraďami či zakvitnutými lúkami. Nasledovať sme mohli aj geologický chodník, ktorý umožňuje okrem iného i pohľad pod zemský povrch. My sme sa však spolu s deťmi  išli pozrieť do tzv. zvieracieho parku, ktorý ukrýva domáce druhy zvierat. Okrem nich tu boli detské ihriská či interaktívne ukážky ich chovu.

zvierací park

Potulovaním sme si  všimli aj množstvo cyklistov. Každý nadšenec tohto športu dozaista ocení, že celý prírodný areál je popretkávaný horskou cyklotrasou RedRock, ktorá ponúka výlety rôznych obtiažností. Celý deň môžete jazdiť po upravených tratiach a vychutnávať si pohľad na červené skalné bralá, ktoré postupne zarastajú trávou, krami či stromami.

krajina Červených skál (cyklotrasa)

Pri túlaní sa krajinou Červených skál odporúčame vyústiť napríklad i v mestečku Rumelange, ktoré je domovom Luxemburského národného banského múzea. Tu sa dopodrobna oboznámite s históriou dobývania a premeny priemyslom zničenej krajiny na prírodnú oázu s množstvom atrakcií.

mestečko Rumelange

mestečko Rumelangekrajina Červených skál (cyklotrasa)

Preto, pokiaľ budete mať možnosť, vydajte sa podobne ako my na výlet po okolí a spoznávajte túto zaujímavú krajinu. Garantujeme vám, že si odnesiete kopec zážitkov, na ktoré budete dlho pamätať.

 

GPS: 49°29'39.2"N 5°59'07.7"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Luxembursko - návšteva hlavného mesta
Publikované: 4.2.2018
Potom, ako sme si minulý týždeň predstavili Luxemburské veľkovojvodstvo vo všeobecnosti, dnes zavítame do jeho hlavného mesta, ktoré nesie rovnomenný názov – Luxemburg. V nasledujúcich riadkoch si povieme čo-to o jeho histórií, pamiatkach i zaujímavostiach.

Luxembursko – malá, ale bohatá krajina
Publikované: 28.1.2018
V našich cestovateľských potulkách svetom, tentokrát navštívime malý štátik v západnej časti Európy – Luxembursko. Na začiatku nášho výletu si túto bohatú krajinu predstavíme ako celok a neskôr navštívime aj niektoré z jej malebných miest.

Belgicko, Bruggy – jedno z najromantickejších miest na svete
Publikované: 27.11.2013
Dnes sa spoločne presunieme na severozápad Belgicka, do historického a správneho centra provincie Západné Flámsko – mesta Bruggy, ktoré mnohí cestovatelia označujú za najromantickejšie miesto na svete.

Belgicko: Antverpy – mesto prívlastkov
Publikované: 20.11.2013
Na našich potulkách zahraničím sa dnes vydáme do prístavného mesta Antverpy, ktoré je druhým najväčším mestom v Belgicku a zároveň aj druhým najväčším prístavom Európy. Pozrieme sa bližšie na dejiny mesta, kde žil a pôsobil svetoznámy maliar Peter Paul Rubens, a taktiež ktoré sa stalo centrom svetového diamantového priemyslu a obdivuhodnej architektúry.

Belgicko: Brusel - raj pre lenivých cestovateľov I.
Publikované: 12.5.2014
Stojím na diaľničnom nájazde, v ruke hrdo držím ceduľu s dvojjazyčným nápisom Brusel a nasávam vôňu čokolády, ktorá sa vinie z továrne, vedľa ktorej stojím. Pripadám si trochu ako Charlie, žalúdok mi jasne dáva najavo, že by sa mu nejaká strava hodila, a čokoláda je pre mňa v daný moment rovnako nedosiahnuteľná ako pre malého chlapca z knihy Charlie a továreň na čokoládu.

Belgicko: Mons – Európske hlavné mesto kultúry
Publikované: 25.2.2015
Pre rok 2015 bol udelený titul Európske hlavné mesto kultúry dvom mestám, a to českej Plzni a belgickému Monsu. My dnes navštívime druhé menované mesto a predstavíme si ho nielen z hľadiska kultúry, ale aj histórie a odporučíme vám aj zopár jeho turistických zaujímavostí.


Súvisiaca fotogaléria

Luxembursko – bohaté kráľovstvo
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme do síce malej, ale za to bohatej európskej krajiny – Lu...

Belgicko – krajina čokolády, piva a srdce Európy
Belgicko je nepísaným srdcom Európy, veď tu sídlia tie najdôležitejšie inštitúcie Európskej únie....

Belgicko, Gent - mesto s romantickou atmosférou
Poďte sa spolu s nami aspoň na chvíľu preniesť do druhého najväčšieho flámskeho mesta Gent, v kto...

Belgicko: Antverpy – Rubensovo mesto
Druhé najväčšie mesto Belgicka – prístavné mesto Antverpy leží na pravom brehu rieky Šeldy (Schel...

Belgicko, Bruggy – mesto s úchvatnou architektúrou
Preneste sa spolu s nami prostredníctvom dnešnej fotogalérie do prekrásneho belgického mesta Brug...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.2.2019
Ďalší z čokoládových festivalov, ktoré sa organizujú vo väčších mestách Českej republiky, sa koná na českobudejovickom výstavisku počas víkendu 22. až 24. februára. Na akcii s vôňou čokolády si pochutnáte, pobavíte sa a možno sa aj niečo priučíte.
15.2.2019
Pani Marcela Kotrčová, majiteľka apartmánov v Nových Hradoch, prišla so zaujímavým nápadom.
14.2.2019
Juhotalianske mesto Matera získalo titul Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2019. Zároveň je aj hlavným mestom rovnomennej provincie. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov sa považovalo za mesto chudobných a hrozil mu postupný rozpad. Dnes sa teší ochrane UNESCO a ročne ho navštívia tisíce návštevníkov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 16. 2. 2019
sviatok:Ida, Liana
dnes:
sobota 16.2.
9 °C
zajtra:
nedeľa 17.2.
8 °C