www.infoglobe.sk » Luxembursko – výlet do krajiny Červených skál

Luxembursko – výlet do krajiny Červených skál

Publikované: 11.2.2018
Jeden z najbohatších štátov sveta ponúka okrem krásnych miest aj nádhernú prírodu. Dnes sa vydáme do mesta Esch-sur-Alzette, ktoré je od hlavného mesta Luxemburg vzdialené necelých 15 kilometrov, a je akousi vstupnou bránou do krajiny Červených skál (RedRock).

Esch-sur-AlzettV údolí rieky Alzette, na hraniciach s Francúzskom, leží mesto skrátene označované Esch. Táto spočiatku poľnohospodárska dedinka sa v priebehu časov stala priemyselným srdcom mini štátu. Vďačiť za to môže bohatým nálezom železnej rudy. Rozmach však netrval dlho, no namiesto úpadku mesta či samotnej oblasti, boli priemyselné objekty prestavané na moderné štvrte a začala sa tu „pestovať“ kultúra. Boli vybudované kiná, najväčšia koncertná sieň v Luxembursku, obchodné centrá, byty atď. Staré vysoké pece boli prerobené na výskumné centrá či archívy Luxemburskej univerzity. Svoj domov tu našlo i Národné múzeum odporu a k videniu je tu aj niekoľko úchvatných architektonických skvostov.

horská cyklotrasa RedRock

Nás však viac zaujímala príroda. Začali sme ju spoznávať paradoxne v prímeskom priemyselnom a železničnom parku, ktorý je pripomienkou na zlaté časy luxemburského priemyslu. Fascinujúca je hlavne atrakcia v podobe historického vláčika, ktorý vás prevedie ťažobnou krajinou či návšteva podzemných galérií – starých baní.

expozície staré bane

priemyselný parkzvierací park

Odtiaľ sme mali možnosť vydať sa jednou z troch náučných ciest zaradených do Natury 2000, ktoré sa vyznačujú vápencovými lesmi, skrytými rybníkmi, bujnými papraďami či zakvitnutými lúkami. Nasledovať sme mohli aj geologický chodník, ktorý umožňuje okrem iného i pohľad pod zemský povrch. My sme sa však spolu s deťmi  išli pozrieť do tzv. zvieracieho parku, ktorý ukrýva domáce druhy zvierat. Okrem nich tu boli detské ihriská či interaktívne ukážky ich chovu.

zvierací park

Potulovaním sme si  všimli aj množstvo cyklistov. Každý nadšenec tohto športu dozaista ocení, že celý prírodný areál je popretkávaný horskou cyklotrasou RedRock, ktorá ponúka výlety rôznych obtiažností. Celý deň môžete jazdiť po upravených tratiach a vychutnávať si pohľad na červené skalné bralá, ktoré postupne zarastajú trávou, krami či stromami.

krajina Červených skál (cyklotrasa)

Pri túlaní sa krajinou Červených skál odporúčame vyústiť napríklad i v mestečku Rumelange, ktoré je domovom Luxemburského národného banského múzea. Tu sa dopodrobna oboznámite s históriou dobývania a premeny priemyslom zničenej krajiny na prírodnú oázu s množstvom atrakcií.

mestečko Rumelange

mestečko Rumelangekrajina Červených skál (cyklotrasa)

Preto, pokiaľ budete mať možnosť, vydajte sa podobne ako my na výlet po okolí a spoznávajte túto zaujímavú krajinu. Garantujeme vám, že si odnesiete kopec zážitkov, na ktoré budete dlho pamätať.

 

GPS: 49°29'39.2"N 5°59'07.7"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Luxembursko - návšteva hlavného mesta
Publikované: 4.2.2018
Potom, ako sme si minulý týždeň predstavili Luxemburské veľkovojvodstvo vo všeobecnosti, dnes zavítame do jeho hlavného mesta, ktoré nesie rovnomenný názov – Luxemburg. V nasledujúcich riadkoch si povieme čo-to o jeho histórií, pamiatkach i zaujímavostiach.

Luxembursko – malá, ale bohatá krajina
Publikované: 28.1.2018
V našich cestovateľských potulkách svetom, tentokrát navštívime malý štátik v západnej časti Európy – Luxembursko. Na začiatku nášho výletu si túto bohatú krajinu predstavíme ako celok a neskôr navštívime aj niektoré z jej malebných miest.

Belgicko, Bruggy – jedno z najromantickejších miest na svete
Publikované: 27.11.2013
Dnes sa spoločne presunieme na severozápad Belgicka, do historického a správneho centra provincie Západné Flámsko – mesta Bruggy, ktoré mnohí cestovatelia označujú za najromantickejšie miesto na svete.

Belgicko: Antverpy – mesto prívlastkov
Publikované: 20.11.2013
Na našich potulkách zahraničím sa dnes vydáme do prístavného mesta Antverpy, ktoré je druhým najväčším mestom v Belgicku a zároveň aj druhým najväčším prístavom Európy. Pozrieme sa bližšie na dejiny mesta, kde žil a pôsobil svetoznámy maliar Peter Paul Rubens, a taktiež ktoré sa stalo centrom svetového diamantového priemyslu a obdivuhodnej architektúry.

Belgicko: Brusel - raj pre lenivých cestovateľov I.
Publikované: 12.5.2014
Stojím na diaľničnom nájazde, v ruke hrdo držím ceduľu s dvojjazyčným nápisom Brusel a nasávam vôňu čokolády, ktorá sa vinie z továrne, vedľa ktorej stojím. Pripadám si trochu ako Charlie, žalúdok mi jasne dáva najavo, že by sa mu nejaká strava hodila, a čokoláda je pre mňa v daný moment rovnako nedosiahnuteľná ako pre malého chlapca z knihy Charlie a továreň na čokoládu.

Belgicko: Mons – Európske hlavné mesto kultúry
Publikované: 25.2.2015
Pre rok 2015 bol udelený titul Európske hlavné mesto kultúry dvom mestám, a to českej Plzni a belgickému Monsu. My dnes navštívime druhé menované mesto a predstavíme si ho nielen z hľadiska kultúry, ale aj histórie a odporučíme vám aj zopár jeho turistických zaujímavostí.


Súvisiaca fotogaléria

Luxembursko – bohaté kráľovstvo
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme do síce malej, ale za to bohatej európskej krajiny – Lu...

Belgicko – krajina čokolády, piva a srdce Európy
Belgicko je nepísaným srdcom Európy, veď tu sídlia tie najdôležitejšie inštitúcie Európskej únie....

Belgicko, Gent - mesto s romantickou atmosférou
Poďte sa spolu s nami aspoň na chvíľu preniesť do druhého najväčšieho flámskeho mesta Gent, v kto...

Belgicko: Antverpy – Rubensovo mesto
Druhé najväčšie mesto Belgicka – prístavné mesto Antverpy leží na pravom brehu rieky Šeldy (Schel...

Belgicko, Bruggy – mesto s úchvatnou architektúrou
Preneste sa spolu s nami prostredníctvom dnešnej fotogalérie do prekrásneho belgického mesta Brug...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

26.5.2018
Medzi moravskou metropolou a nemeckým Lipskom, ktoré sa považuje za univerzitné mesto s bohatou kultúrnou históriou, panuje už mnoho rokov partnerstvo. Jedným z projektov je aj interaktívna výstava 25 Her(t)z, ktorá v dňoch 28.–31. mája predstaví Lipsko ako mesto hudby.
25.5.2018
Deň detí v Bardejovských kúpeľoch bude mať už piaty rok za sebou slávnostnú atmosféru. V nedeľu 27. mája 2018 vás čaká podujatie plné hier a zábavy, s voľným vstupom a konaním za akéhokoľvek počasia.
24.5.2018
V sobotu 26. mája začína na brnenskom výstavisku Festival RE:publika. Pripomenie sté výročie vzniku Československa a deväťdesiat rokov od otvorenia výstaviska. Dôležitou súčasťou festivalu bude výstava ALFONS MUCHA: DVA SVETY, ktorá skombinuje dva protipóly tvorby svetoznámeho secesného maliara Alfonsa Muchu – majestátny cyklus Slovanská epopej a zbierku plagátov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 26. 5. 2018
sviatok:Dušan
dnes:
sobota 26.5.
26 °C
zajtra:
nedeľa 27.5.
28 °C