www.infoglobe.sk » Luxembursko, Koerich – dedinka s nádychom stredoveku

Luxembursko, Koerich – dedinka s nádychom stredoveku

Publikované: 17.2.2019
Malá veľká krajina Luxembursko v sebe skrýva mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj malebná dedinka v západnej časti krajiny – Koerich. Obec je súčasťou kantónu Capellen a žije v nej niečo cez 2300 obyvateľov.

Koerich je turistami pomerne vyhľadávanou lokalitou, keďže sa tu nachádza zaujímavý kostol s cibuľovitou strechou, ktorý sa vypína nad zrúcaninami stredovekého hradu. K návštevnosti i atraktívnosti obce prispieva aj malá, len 15 kilometrová vzdialenosť od hlavného mesta Luxemburg.

Koerich

Samotná obec rozprestierajúca sa v údolí potoka Goeblange sa nachádza na križovatke ciest CR 109 a CR 110. Čo sa týka krajinného rozloženia, tak centrum je akoby učupené oproti obytným častiam obce, čoho dôsledkom sú veľmi kopcovité ulice. Panorámu dedinky dotvárajú lesy a polia.

Koerich

Koerich sa môže pochváliť bohatou históriou siahajúcou až 2000 rokov dozadu. Tunajšie územie obývali Rimania, čo dokladujú viaceré archeologické nálezy. Prvé písomné zmienky pochádzajú z roku 979. V 12. storočí tu boli vybudované dva hrady - FockeschlassGrevenschlass. Prvý spomínaný hrad, napriek záznamu v katastrálnej mape z roku 1771 doslova zmizol zo zemského povrchu, zatiaľ čo ruiny druhého pretrvali dodnes.

Koerich (Grevenschlass, kostol)

Koerichov hrad alebo Grevenschlass postavil gróf Wirich I. na konci 12. a začiatku 13. storočia v neskoro románskom štýle. Postupom času bola stredoveká pevnosť rozširovaná. Dominantou hradu je 11 metrov vysoká strážna veža, ktorá bola v minulosti oveľa vyššia. Hrad bol obklopený priekopou a mal vstupný portál s padacou mrežou. Boli tu vybudované aj ďalšie veže na každom konci južnej hradnej steny, z ktorých sa zachovala len tá juhozápadná a v súčasnosti je tu zriadená kaplnka. V roku 1580 nový majiteľ  vybudoval dve renesančné krídla, veľké obdĺžnikové okná a postupne hrad obohatil o barokové prvky. Posledný súkromný majiteľ učinil opravy už značne zdevastovaného hradu v roku 1950. Následne sa pamiatka dostala do rúk štátu a v súčasnosti prebieha jej veľká rekonštrukcia.   

Koerich (Grevenschlass)

Druhou turistami vyhľadávanou pamätihodnosťou obce je kostol sv. Remigia, ktorý stojí na pozostatkoch iného kostola z 12. storočia. Vybudovaný bol v roku 1610 v renesančnom štýle, avšak časom bol obohatený o barokové prvky v podobe veže, bočných kaplniek, vysokého oltára  a nábytku. V roku 1778 bol do veže inštalovaný obrovský zvon. Posledná zásadná zmena sa uskutočnila v roku 1791, kedy bola veža korunovaná výrazným cibuľovitým tvarom. Okrem výmeny orgánu v roku 1969 nebol už kostol nijak prestavovaný, okrem rekonštrukčných obnovovacích prác, preto si jeho pôvodnú krásu možno doslova vychutnávať.

Koerich (kostol sv. Remigia)

Koerich (kostol sv. Remigia)Koerich (kostol sv. Remigia)

Dedinka Koerich sa napriek ešte stále prítomnej vidieckej atmosfére pomaly mení na rezidenčnú oblasť, pribúdajú tu nové obchody, kaviarne a iné služby, avšak nové podniky (priemyselné, obchodné) tu nevznikajú, preto veríme, že si svoju malebnosť zachová čo najdlhšie.

Koerich (kostol sv. Remigia)Koerich (kostol sv. Remigia, informačná tabuľa)

GPS: 49°40'10.0"N 5°56'57.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Luxembursko - návšteva hlavného mesta
Publikované: 4.2.2018
Potom, ako sme si minulý týždeň predstavili Luxemburské veľkovojvodstvo vo všeobecnosti, dnes zavítame do jeho hlavného mesta, ktoré nesie rovnomenný názov – Luxemburg. V nasledujúcich riadkoch si povieme čo-to o jeho histórií, pamiatkach i zaujímavostiach.

Luxembursko, Echternach –  najstaršie mesto krajiny
Publikované: 3.3.2019
Dnes sa opäť vrátime do Luxemburska, aby sme navštívili mestečko Echternach nachádzajúce sa v rovnomennom kantóne neďaleko hraníc s Nemeckom. Približne päťtisícové mestečko sa rozprestiera v blízkosti rieky Sûre (Sauer), a je hlavným východiskovým bodom turistami vyhľadávaného tzv. Malého Luxemburského Švajčiarska.

Belgicko, Arlon – hlavné mesto provincie Luxemburg
Publikované: 10.3.2019
Počuli ste už niekedy o Belgickom Luxembursku? Pokiaľ nie, tak dnes vás zavedieme do tejto provincie v Belgicku, ktorá sa rozprestiera na juhu Valónskej oblasti. Zaujímavosťou tejto provincie je, že pôvodne bola súčasťou Luxemburského veľkovojvodstva, avšak podpísaním tzv. londýnskej zmluvy z roku 1839 bola pripojená k už spomínanému Belgicku.

Luxembursko – malá, ale bohatá krajina
Publikované: 28.1.2018
V našich cestovateľských potulkách svetom, tentokrát navštívime malý štátik v západnej časti Európy – Luxembursko. Na začiatku nášho výletu si túto bohatú krajinu predstavíme ako celok a neskôr navštívime aj niektoré z jej malebných miest.

Luxembursko – výlet do krajiny Červených skál
Publikované: 11.2.2018
Jeden z najbohatších štátov sveta ponúka okrem krásnych miest aj nádhernú prírodu. Dnes sa vydáme do mesta Esch-sur-Alzette, ktoré je od hlavného mesta Luxemburg vzdialené necelých 15 kilometrov, a je akousi vstupnou bránou do krajiny Červených skál (RedRock).


Súvisiaca fotogaléria

Luxembursko – bohaté kráľovstvo
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme do síce malej, ale za to bohatej európskej krajiny – Lu...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.5.2019
Hořice na Jičínsku otvorili po 3,5 roku opravené múzeum s novou expozíciou o ťažbe, spracovaní a využití pieskovca. Oprava novorenesančnej budovy z roku 1877 bola súčasťou česko-poľského projektu. Múzeum je otvorené denne okrem  pondelka.
20.5.2019
Pozývame vás na prehliadky rozária, kde je sústredených viac ako 800 odrôd kultúrnych ruží a 80 druhov botanických ruží v rámci podujatia Dni ruží, ktoré sa uskutoční od 3. do 9. júna 2019.
19.5.2019
Víly, vodník, princezné a iné rozprávkové bytosti vás čakajú aj tento rok pod Smolenickým zámkom, aby dospelých a samozrejme hlavne deti previedli cestou dobrodružstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 5. 2019
sviatok:Zina