www.infoglobe.sk » Luxembursko – malá, ale bohatá krajina

Luxembursko – malá, ale bohatá krajina

Publikované: 28.1.2018
V našich cestovateľských potulkách svetom, tentokrát navštívime malý štátik v západnej časti Európy – Luxembursko. Na začiatku nášho výletu si túto bohatú krajinu predstavíme ako celok a neskôr navštívime aj niektoré z jej malebných miest.

Luxembursko je konštitučnou monarchiou, ktorú vedie veľkovojvoda Henri. Hranice tohto mini štátu ohraničuje z juhu Francúzsko, z východu Nemecko a zo severozápadu Belgicko. Hlavným mestom je Luxemburg a počet obyvateľov dosahuje približne niečo cez 590 tisíc.

Luxembursko

Napriek malej rozlohe (2 586 km2) je Luxembursko medzinárodne významnou krajinou, keďže bolo pri zrode Organizácie spojených národov, patrilo k zakladajúcim členom Európskej únie, OECD aj zoskupenia štátov nazývaným Benelux. V krajine má sídlo Európska investičná banka i Európsky súdny dvor. V roku 1985 bola v luxemburskom meste Schengene podpísaná dohoda o bezcolnej únií nazývaná Schengenská dohoda.

Luxembursko

LuxemburskoLuxembursko

Čo sa týka histórie, tá sa začala odvíjať od vzniku luxemburského hradu (v súčasnosti na mieste hlavného mesta), okolo ktorého bolo postupne budované stredoveké mesto. Vďaka strategickej polohe bolo miestne panstvo povýšené na grófstvo a v roku 963 na vojvodstvo. Postupom času sa Luxemburgovci dostali až k panovaniu, a to v roku 1310 po sobáši Jána Luxemburského s Eliškou Přemyslovnou. Neskôr muselo Luxemburské veľkovojvodstvo čeliť nadvládam iných krajín až do roku 1835, kedy bola vyhlásená jeho samostatnosť, uznaná v roku 1867. Od tých čias bol systém nastavený na demokratický s tým, že moc panovníka je obmedzená ústavou. Zaujímavosťou je, že s návrhom zákona o eutanázii, s ktorým veľkovojvoda Henri nesúhlasil, mu boli redukované kompetencie vrátane možnosti schvaľovania zákonov. Ďalšou nevšednosťou sú aj povinné účasti vo voľbách, za ktoré v prípade neúčasti hrozia pokuty.  

Luxembursko

V rámci dopravného spojenia je k dispozícií medzinárodné letisko, kvalitná železničná sieť vrátane obsluhy vlakmi TGV či hustá sieť diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré sú na väčšine územia osvetlené a bez úhrady. Hospodárska prosperita krajiny je založená na finančníctve, čo dokumentuje aj fakt, že Luxembursko je druhým najvýznamnejším centrom obchodu s investičnými fondmi na svete po USA.  Sídli tu množstvo bánk a nadnárodných spoločností. Krajina dosahuje jedno z najvyšších HDP na obyvateľa vo svete a korupciu tu de facto nepoznajú. Rozvíjajú sa tu tiež oblasti poľnohospodárstva, ako i pestovania a spracovania viniča.

Luxembursko

Keďže sa tu dohovoríte minimálne troma svetovými jazykmi, Luxembursko je aj vyhľadávanou cestovateľskou destináciou. Popýšiť sa môže nádhernými hradmi, ako Vianden, Clervaux či Bourscheid, nechýba tu množstvo múzeí, galérií, sakrálne stavby, monumenty či moderná architektúra. Samozrejmosťou sú ubytovacie a reštauračné služby na vysokej úrovni, avšak pre našinca pomerne dosť drahé.

Luxembursko

Z prírodných krás ponúka návštevníkom turistické vychádzky po pohorí Ardeny, úrodné údolia v okolí rieky Mosela, úchvatné mestské parky či jedinečný biotop so skalnými útvarmi označovaný ako malé Švajčiarsko v Luxembursku nachádzajúci sa v regióne Mullerthal.  

Luxembursko

Návštevu tejto krajiny nekončíme, práve naopak. Už o týždeň si pôjdeme pozrieť hlavné mesto Luxemburska a trochu sa zatúlame v jeho uličkách.

 

GPS: 49°36'35.1"N 6°07'51.2"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Belgicko, Bruggy – jedno z najromantickejších miest na svete
Publikované: 27.11.2013
Dnes sa spoločne presunieme na severozápad Belgicka, do historického a správneho centra provincie Západné Flámsko – mesta Bruggy, ktoré mnohí cestovatelia označujú za najromantickejšie miesto na svete.

Luxembursko - návšteva hlavného mesta
Publikované: 4.2.2018
Potom, ako sme si minulý týždeň predstavili Luxemburské veľkovojvodstvo vo všeobecnosti, dnes zavítame do jeho hlavného mesta, ktoré nesie rovnomenný názov – Luxemburg. V nasledujúcich riadkoch si povieme čo-to o jeho histórií, pamiatkach i zaujímavostiach.

Luxembursko – výlet do krajiny Červených skál
Publikované: 11.2.2018
Jeden z najbohatších štátov sveta ponúka okrem krásnych miest aj nádhernú prírodu. Dnes sa vydáme do mesta Esch-sur-Alzette, ktoré je od hlavného mesta Luxemburg vzdialené necelých 15 kilometrov, a je akousi vstupnou bránou do krajiny Červených skál (RedRock).

Belgicko, Brusel – hlavné mesto Európy  
Publikované: 18.12.2013
Dnes budeme pokračovať v spoznávaní našej krásnej Európy. Svoje kroky opäť nasmerujeme do Belgicka. Tentoraz sa vyberieme do jeho hlavného mesta, do Bruselu. Turista tu môže obdivovať úchvatnú architektúru, zaujímavé múzeá, či ochutnať skvelú kuchyňu a nespočetné množstvo belgických pív.

Belgicko, Brusel: Atómium - jedna z najpopulárnejších atrakcií mesta
Publikované: 25.12.2013
Na prehliadku hlavného mesta Belgicka, Bruselu, si je dobré vyčleniť aspoň niekoľko dní. V minulej časti sme spoločne navštívili zopár najznámejších pamiatok a dnes naše kroky nasmerujeme priamo k najpopulárnejšej atrakcii v meste – k obrovskému Atómiu.

Belgicko, Gent – starobylé mesto na sútoku Šeldy a Leie
Publikované: 4.12.2013
Belgicko - malý štát ležiaci v západnej Európe na brehu Severného mora, ktorý preslávila lahodná čokoláda, diamanty, nádherné historické budovy, romantické starobylé mestá plné života so spletitými tajuplnými uličkami, očarujúce dedinky s krásnymi zákutiami, či pozoruhodné vodné mestské kanály, ktoré sú pre návštevníkov balzamom na dušu, každoročne priláka množstvo turistov.

Belgicko: Antverpy – „hlavné“ mesto krajiny
Publikované: 2.4.2017
Z pomedzi známych belgických miest, jedine Antverpy si vás získajú už v prvých minútach vášho času stráveného v meste. Prečo? Uchváti vás už vlaková stanica. Hneď ako vystúpite z vlaku sa vám naskytne pohľad na interiér vlakovej stanice, ktorú môžeme bez váhania považovať za architektonický skvost.

Belgicko: Gent – rozprávkové mesto krajiny
Publikované: 26.3.2017
Z pomedzi všetkých belgických miest práve Gent pôsobí najkrajším dojmom. Nachádza sa na východe Flámska, teda na severe krajiny. Jeho atmosféra vás ihneď prenesie niekoľko storočí do minulosti. Okraj mesta nie je samozrejme ničím výnimočný, na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o obyčajné mesto ako každé iné. No opak je pravdou.

Belgicko: Mons – Európske hlavné mesto kultúry
Publikované: 25.2.2015
Pre rok 2015 bol udelený titul Európske hlavné mesto kultúry dvom mestám, a to českej Plzni a belgickému Monsu. My dnes navštívime druhé menované mesto a predstavíme si ho nielen z hľadiska kultúry, ale aj histórie a odporučíme vám aj zopár jeho turistických zaujímavostí.


Súvisiaca fotogaléria

Luxembursko – bohaté kráľovstvo
V našej dnešnej fotogalérií vás zavedieme do síce malej, ale za to bohatej európskej krajiny – Lu...

Belgicko – krajina čokolády, piva a srdce Európy
Belgicko je nepísaným srdcom Európy, veď tu sídlia tie najdôležitejšie inštitúcie Európskej únie....

Belgicko, Gent - mesto s romantickou atmosférou
Poďte sa spolu s nami aspoň na chvíľu preniesť do druhého najväčšieho flámskeho mesta Gent, v kto...

Belgicko, Brusel – križovatka kultúr
Brusel je nielen hlavným mestom Belgicka, ale aj hlavnou multikultúrnou metropolou Európskej únie...

Belgicko: Antverpy – Rubensovo mesto
Druhé najväčšie mesto Belgicka – prístavné mesto Antverpy leží na pravom brehu rieky Šeldy (Schel...

Belgicko, Bruggy – mesto s úchvatnou architektúrou
Preneste sa spolu s nami prostredníctvom dnešnej fotogalérie do prekrásneho belgického mesta Brug...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

26.5.2018
Medzi moravskou metropolou a nemeckým Lipskom, ktoré sa považuje za univerzitné mesto s bohatou kultúrnou históriou, panuje už mnoho rokov partnerstvo. Jedným z projektov je aj interaktívna výstava 25 Her(t)z, ktorá v dňoch 28.–31. mája predstaví Lipsko ako mesto hudby.
25.5.2018
Deň detí v Bardejovských kúpeľoch bude mať už piaty rok za sebou slávnostnú atmosféru. V nedeľu 27. mája 2018 vás čaká podujatie plné hier a zábavy, s voľným vstupom a konaním za akéhokoľvek počasia.
24.5.2018
V sobotu 26. mája začína na brnenskom výstavisku Festival RE:publika. Pripomenie sté výročie vzniku Československa a deväťdesiat rokov od otvorenia výstaviska. Dôležitou súčasťou festivalu bude výstava ALFONS MUCHA: DVA SVETY, ktorá skombinuje dva protipóly tvorby svetoznámeho secesného maliara Alfonsa Muchu – majestátny cyklus Slovanská epopej a zbierku plagátov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 26. 5. 2018
sviatok:Dušan
dnes:
sobota 26.5.
26 °C
zajtra:
nedeľa 27.5.
28 °C