www.infoglobe.sk » Kuba, Varadero – najkrajšie pláže a nielen to

Kuba, Varadero – najkrajšie pláže a nielen to

Publikované: 7.10.2017
Za poslednú zastávku dovolenky sme si vybrali miesto ideálne na odpočinok – Varadero. Mesto je známe predovšetkým kvôli výbežku Hicacos, na ktorom sa nachádzajú nádherné pláže s bielučkým pieskom a priezračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos aj so zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a bola naozaj nepríjemná.

Tentokrát nás viezol pomerne mladý Kubánec, ktorý sa rozhodol, že predbehne všetky autá (aj políciu) vo svojom starom rachotivom Renaulte. Počas jazdy telefonoval, pás si zapínal v plnej rýchlosti, keď sa blížila policajná kontrola (trochu irónie – na tieto kontroly tu majú výstrahy v podobe značiek, takže šofér vie, kedy a kde čakať políciu) a pri jazde na diaľnici veselo konverzoval s kamarátmi z ďalšieho auta, ktoré stretol na predchádzajúcej benzínovej pumpe. Raz sme ho na bezpečnosť upozornili aj my a dvakrát dostal doslova vynadané, ale absolútne bez úspechu. Aj tentokrát sme ale našťastie v zdraví prežili. Taktiež treba podotknúť, že autobusom trvá táto cesta minimálne 5 hodín.

v uliciach Varadera   v uliciach Varadera

Ubytovali sme sa v Casa Berta y Alfredo, ktorá sa nachádza len pár krokov od pláže. Izby aj postele sú menšie, ale cena 35 CUC za noc (necelých 800 Kč) je vzhľadom k polohe veľmi príjemná. Na večeru si môžete dať napríklad dobrého homára, a ani raňajky či dáke občerstvenie cez deň nie sú vôbec problém. Záhrada je plná veránd s pohodlnými lehátkami a každú chvíľu okolo vás prebehne roztomilá jašterička so zatočeným chvostíkom. Manželia Berta a Alfredo takmer nehovoria anglicky, ale aj tak sa snažia byť veľmi nápomocní. Len ďalší transport si je dobré dohodnúť na vlastnú päsť, ušetríte.

výhľad z casy na pláž

Vo Varadere sa dá (obdobne ako v Havane) využiť turistický vyhliadkový autobus, ktorý tu stojí iba 5 CUC (cca 110 Kč) a môžete ním jazdiť celý deň. Má mnoho zastávok, ale na mávnutie vám zastaví kdekoľvek, čo bolo pre nás veľké plus. Autobusom sme vyrazili na Sendero Cueva de Ambrosio – cestu a nadväzujúcu jaskyňu, kde sú zobrazené piktogramy vytvorené otrokmi, ktorí sa tam kedysi ukrývali. Navyše tu žije približne päť druhov netopierov, ktoré sa dajú vidieť aj vyfotiť zblízka. Vstupné stojí aj s výkladom v angličtine 5 CUC a skutočne vám tento výlet môžem jedine odporučiť. Jaskyňa je skutočne obrovská. Má niekoľko prieduchov, ktoré ju zásobujú denným svetlom a navyše sem spadajú lianovité časti povrchových rastlín, čo vytvára zaujímavé pohľady. 

Cueva Ambrosio

Cueva Ambrosio   piktogramy v Cueva Ambrosio

Po návšteve jaskyne sme sa vydali pozrieť na 500 rokov starý kaktus, ktorý leží na ceste El Patriarca (približne 2,5 kilometra od jaskyne). Cesta tam pomedzi hotelmi nie je veľmi vábna, pretože Kubánci bohužiaľ nedbajú veľmi na to, kam vyhodia svoje odpadky. Cieľ však stojí rozhodne za to.

gigantický kaktus

Sprievodcovia okrem iného spomínajú aj miestny park Parque Retiro Josone, ktorý má vo svojom strede jazierko, kde sa dá previesť na šliapadlách. My sme ho míňali vyhliadkovým autobusom a je naozaj maličký. Do parku sa platí aj vstupné, takže tentokrát sa nám to javí ako zbytočné ťahanie peňazí z turistov. Z autobusu sa dá vidieť prakticky celý park, takže každý sa až potom môže rozhodnúť, či za návštevu skutočne stojí.

pláže Varadera   pláže Varadera

Zvyšok strávených dní patrilo už hlavnej miestnej atrakcii – relaxácii na plážach. Na výbežku Hicacos sa rozkladá 20 kilometrov dlhá bledulinká pláž. Azúrové more býva väčšinou nepokojné a vlny majú naozaj obrovskú silu, takže si tu veľmi nezaplávate. Na druhej strane hojdanie v prívetivejších vlnách či prekonávanie skutočnej sily Atlantického oceánu má svoje jedinečné kúzlo a ja dúfam, že sa sem ešte niekedy vrátim.

GPS: 23°11'11.2"N 81°10'25.5"W

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kuba – Pinar del Río a návšteva tabákovej plantáže
Publikované: 9.9.2017
Po pobyte v Havane sme sa už tešili na presun smerom na západ – do mesta Pinar del Río. Ubytovanie aj s niekoľkými výletmi sme mali už dopredu dohodnuté v Casa Manuela, ktorá leží v centre mesta a máte sa tam ako v hoteli. Vynikajúce jedlo, krásne izby, plno terás s posedením a neuveriteľne milí zamestnanci. Cez toto ubytovanie sme mali dohodnutý rovno aj transport z Havany a všetko prebiehalo úplne bezproblémovo a načas. Zároveň sme sa viezliasi naším najbezpečnejším autom za celý pobyt na Kube.

Kuba, Playa Larga – krokodília farma a krásna lagúna
Publikované: 23.9.2017
Do Playa Larga sme išli opäť z Havany. Mali sme v pláne využiť tunajší taxi colectivos a trochu ušetriť, ale keďže aj tu sa prvého mája oslavuje Sviatok práce, museli sme si zvoliť inú alternatívu. Ani sme nedošli k okienku s informáciami o odjazdoch a už nás odchytil prvý taxikár, ktorý nám s vidinou dobrého zisku navrhol, že dôjde až priamo na našu adresu.

Kuba, Trinidad – koloniálna perla medzi kubánskymi mestami
Publikované: 30.9.2017
Do koloniálneho mesta Trinidad sme došli krátko popoludní v taxi colectivos. Bola to skutočne adrenalínová jazda, pretože v deväťmiestnom americkom aute bez pásov sme sa s otvorenými okienkami rútili po ceste. Neviem, či má mať človek väčší strach z toho, že nabúrame alebo že z toho rachotivého auta cestou niečo odpadne.

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu
Publikované: 2.9.2017
Naša prehliadka Havany pokračovala návštevou parku Parque Central, odkiaľ je ešte stále pekný výhľad na Kapitol. V parku sa schádzajú snáď všetci miestni Kubánci, aby bujaro diskutovali. Cudzinci si mylne môžu ich diskusiu vysvetliť ako hádku, ale je to podobné ako na dovolenke na juhu Európy. Okolo parku stoja zaparkované najrôznejšie sfarbené americké autá a snáď úplne každý majiteľ vás láka na jazdu práve s tým jeho miláčikom. Park je miestom, kde si môžete odpočinúť od horúcich ulíc. Uprostred parku stojí socha národného hrdinu José Mártího.

Kuba, Havana – prílet a prvé skúsenosti
Publikované: 26.8.2017
Do Havany sme cestovali s prestupom v Amsterdame. Na prestup tu býva viac než hodina, ale chcela by som upozorniť, že cesta k terminálu 3 je skutočne dlhá, takže sa určite nikde nezdržujte. Samotný let potom trvá 10 hodín a 15 minút, ale dosť záleží aj na tom, čo si určí kubánske letisko. Takže my sme výsledne mali pristávanie relatívne v strese, pretože sme náhle museli dosť zrýchliť, ale potom nás Kubánci aj tak ten ušetrený čas nechali stáť na ranveji. Ale to je už taká malá príprava na to, ako to na Kube jednoducho bežne chodí.

Kuba: Viñales a návšteva Las Terrazas
Publikované: 16.9.2017
Ďalší deň ráno sme vyrazili do krasového údolia Viñales. Toto údolie je pomenované podľa rovnomenného mestečka Viñales, ktoré sa v ňom nachádza. Od Pinar del Río je vzdialené približne 29 kilometrov. V oblasti sa rozkladá nízke pohorie Cordillera de Guaniguanico, ktoré tvoria zalesnené pahorky Sierra del Rosario a Sierra de los Órganos.


Súvisiaca fotogaléria

Kuba – najslávnejší ostrov Karibiku
Kubánske cigary, skvelý rum, latinské rytmy, snehobiele pláže a nádherné more, to je Kuba. Po hur...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

22.2.2019
Nenechajte si ujsť šestnásty ročník Svetového dňa sprievodcov, ktorý sa uskutoční v sobotu 23. februára 2019 v rôznych mestách na Slovensku i v Čechách. Prehľad vybraných podujatí  ponúkame v nasledujúcich riadkoch.
21.2.2019
Poľnohospodárska usadlosť v Dolánkách pri Turnove ožije sobotu 23. februára všetkými obyčajami, ktoré sa vzťahujú k fašiangom.
20.2.2019
V malebnej obci Terchová sa budú konať tradičné preteky Gazdovských koní, ktoré návštevníkom predvedú furmanov, ich silu, obratnosť a šikovnosť. Chýbať nebude ani bohatý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 2. 2019
sviatok:Etela
dnes:
piatok 22.2.
9 °C
zajtra:
sobota 23.2.
4 °C