www.infoglobe.sk » Kuba, Trinidad – koloniálna perla medzi kubánskymi mestami

Kuba, Trinidad – koloniálna perla medzi kubánskymi mestami

Publikované: 30.9.2017
Do koloniálneho mesta Trinidad sme došli krátko popoludní v taxi colectivos. Bola to skutočne adrenalínová jazda, pretože v deväťmiestnom americkom aute bez pásov sme sa s otvorenými okienkami rútili po ceste. Neviem, či má mať človek väčší strach z toho, že nabúrame alebo že z toho rachotivého auta cestou niečo odpadne.

Na záver ako bonus ešte šofér prechádzal hrubo dláždeným centrom Trinidadu a ja sa doteraz divím, že to auto je ešte stále funkčné. No našťastie sme dorazili úspešne a hlavne v poriadku do nášho ďalšieho ubytovania Casa los Mangos, ktoré sa nachádza necelých 15 minút chôdze od centra Trinidadu.

Casa los Mangos   Casa los Mangos

Už pri príjazde do Trinidadu nás zaskočilo, koľko sa tu nachádza obchodíkov s najrôznejším jedlom – plno ovocia a zeleniny, salám, údenín, sladkostí. Jedná sa o jedno z bohatších miest. Svoje bohatstvo získalo vďaka cukrovej trstine a tamojšia smotánka sa usadila na námestí Plaza Mayor, ktoré je vďaka svojim palácom jedným z najkrajších kubánskych námestí vôbec. Niet divu, že od roku 1988 bolo pripísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

V uliciach Trinidadu   V uliciach Trinidadu, v pozadí Covento San Franciso de Asís

Ako prvé sme vyrazili na vyhliadku do zvonice kláštora svätého Františka z Asisi (Covento San Franciso de Asís). Naskytne sa vám úžasný výhľad cez pestrofarebný Trinidad až na pohorie Sierra Escambray, ktoré siaha do výšky 1 000 metrov a pestuje sa tam káva. Pohorie je súčasťou národného parku (Gran Parque Natural Topes Collantes) a výlet tam je možný len so sprievodcom. No i tak mnoho turistov rado zavíta k 75 metrov vysokému vodopádu na rieke Caburní.

výhľad zo zvonice Covento San Franciso de Asís

výhľad zo zvonice Covento San Franciso de Asís    výhľad zo zvonice Covento San Franciso de Asís , pohľad na Plaza Mayor

Po prehliadke kláštora sme sa vydali na už zmienené slávne námestie Plaza Mayor, kde sa nachádza aj miestna katedrála (Parroquial Mayor). V parku uprostred námestia sme potom v horúcom dni na chvíľu relaxovali v tieni paliem. Hneď vedľa katedrály sa nachádza obrovské schodisko, kde hrá prakticky neustále živá hudba a navyše sa tu dá za poplatok 3 CUC (cca 66 Kč) pripojiť na internet. Preto tu posedáva mnoho turistov, ktorí naberajú sily na ďalšie pokračovanie v prehliadke mesta a tunajších nádherných palácov slúžiacich dnes ako múzeá.

námestie Plaza Mayor   námestie Plaza Mayor

 námestie Plaza Mayor   námestie Plaza Mayor  katedrála na Plaza Mayor

internetové schody vedľa Plaza Mayor

Nasledujúci deň ráno sme sa netrpezlivo vydali k moru. Po nepeknej pláži na Playa Larga sme sa ale trochu obávali, čo si pre nás znovu pripravilo Karibské more. Avšak po príchode na pláž Playa Ancón sme úplne onemeli od úžasu, vyzeralo to tam doslova ako v raji. Krásna priehľadná voda, najteplejšia za celý náš pobyt, bledučký jemný piesok a šušťanie palmových listov – jednoducho absolútna nádhera. Navyše sme tu celý deň strávili prakticky sami. More bolo ako stvorené pre šnorchlovanie, rybičky najrôznejších tvarov a veľkostí sa preháňali okolo maličkých útesov a občas sa objavila aj väčšia mušľa alebo rak pustovník. Skutočne bolo toto miesto pre nás veľkým konkurentom slávnych pláží vo Varadere a ľutovali sme, že sme nemohli v Trinidade stráviť viac času.

Playa Ancón   Playa Ancón

Playa Ancón   Playa Ancón

GPS: 21°48'17.1"N 79°59'04.6"W

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kuba – Pinar del Río a návšteva tabákovej plantáže
Publikované: 9.9.2017
Po pobyte v Havane sme sa už tešili na presun smerom na západ – do mesta Pinar del Río. Ubytovanie aj s niekoľkými výletmi sme mali už dopredu dohodnuté v Casa Manuela, ktorá leží v centre mesta a máte sa tam ako v hoteli. Vynikajúce jedlo, krásne izby, plno terás s posedením a neuveriteľne milí zamestnanci. Cez toto ubytovanie sme mali dohodnutý rovno aj transport z Havany a všetko prebiehalo úplne bezproblémovo a načas. Zároveň sme sa viezliasi naším najbezpečnejším autom za celý pobyt na Kube.

Kuba, Varadero – najkrajšie pláže a nielen to
Publikované: 7.10.2017
Za poslednú zastávku dovolenky sme si vybrali miesto ideálne na odpočinok – Varadero. Mesto je známe predovšetkým kvôli výbežku Hicacos, na ktorom sa nachádzajú nádherné pláže s bielučkým pieskom a priezračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos aj so zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a bola naozaj nepríjemná.

Kuba, Playa Larga – krokodília farma a krásna lagúna
Publikované: 23.9.2017
Do Playa Larga sme išli opäť z Havany. Mali sme v pláne využiť tunajší taxi colectivos a trochu ušetriť, ale keďže aj tu sa prvého mája oslavuje Sviatok práce, museli sme si zvoliť inú alternatívu. Ani sme nedošli k okienku s informáciami o odjazdoch a už nás odchytil prvý taxikár, ktorý nám s vidinou dobrého zisku navrhol, že dôjde až priamo na našu adresu.

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu
Publikované: 2.9.2017
Naša prehliadka Havany pokračovala návštevou parku Parque Central, odkiaľ je ešte stále pekný výhľad na Kapitol. V parku sa schádzajú snáď všetci miestni Kubánci, aby bujaro diskutovali. Cudzinci si mylne môžu ich diskusiu vysvetliť ako hádku, ale je to podobné ako na dovolenke na juhu Európy. Okolo parku stoja zaparkované najrôznejšie sfarbené americké autá a snáď úplne každý majiteľ vás láka na jazdu práve s tým jeho miláčikom. Park je miestom, kde si môžete odpočinúť od horúcich ulíc. Uprostred parku stojí socha národného hrdinu José Mártího.

Kuba, Havana – prílet a prvé skúsenosti
Publikované: 26.8.2017
Do Havany sme cestovali s prestupom v Amsterdame. Na prestup tu býva viac než hodina, ale chcela by som upozorniť, že cesta k terminálu 3 je skutočne dlhá, takže sa určite nikde nezdržujte. Samotný let potom trvá 10 hodín a 15 minút, ale dosť záleží aj na tom, čo si určí kubánske letisko. Takže my sme výsledne mali pristávanie relatívne v strese, pretože sme náhle museli dosť zrýchliť, ale potom nás Kubánci aj tak ten ušetrený čas nechali stáť na ranveji. Ale to je už taká malá príprava na to, ako to na Kube jednoducho bežne chodí.


Súvisiaca fotogaléria

Kuba – najslávnejší ostrov Karibiku
Kubánske cigary, skvelý rum, latinské rytmy, snehobiele pláže a nádherné more, to je Kuba. Po hur...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

17.11.2018
Projekt „Česko-poľská Hrebeňovka – východná časť“ je zameraná na obnovenie historickej hrebeňovej trasy v česko-poľskom pohraničí. Trasa z veľkej časti kopíruje hranicu a v niekoľkých miestach prechádza do druhého štátu. Na najvyššom vrchole Wlodzickej vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Poľsku bola koncom októbra otvorená nová rozhľadňa, ako prvá z jedenástich plánovaných.
16.11.2018
Nenechajte si ujsť možnosť priblížiť si rôzne jazyky sveta, naučiť sa slovíčka, stretnúť native speakrov z rôznych jazykových škôl, ochutnať tradičné jedlá a dozvedieť sa mnoho o zvykoch typických pre krajiny, ktorých jazyky sa budú prezentovať na jedinečnom Vianočnom festivale jazykov.
15.11.2018
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, sa každoročne tretiu novembrovú sobotu prezentuje verejnosti divadlo v netradičnej forme. Tento rok sa Noci divadiel, ktorá pripadá na sobotu 17. novembra, zúčastní takmer stovka divadiel.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - URUGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 17. 11. 2018
sviatok:Klaudia
dnes:
sobota 17.11.
7 °C
zajtra:
nedeľa 18.11.
6 °C