www.infoglobe.sk » Kuba: Viñales a návšteva Las Terrazas

Kuba: Viñales a návšteva Las Terrazas

Publikované: 16.9.2017
Ďalší deň ráno sme vyrazili do krasového údolia Viñales. Toto údolie je pomenované podľa rovnomenného mestečka Viñales, ktoré sa v ňom nachádza. Od Pinar del Río je vzdialené približne 29 kilometrov. V oblasti sa rozkladá nízke pohorie Cordillera de Guaniguanico, ktoré tvoria zalesnené pahorky Sierra del Rosario a Sierra de los Órganos.

Viales   Viales

Hlavným dôvodom návštevy sú tzv. mogoty. Jedná sa o útvary z vápenca, vysoké až 400 metrov a staré okolo 160 miliónov rokov. Viñales je od roku 1999 kubánskym národným parkom a taktiež súčasťou UNESCO. Počasie sa tu mení relatívne často, chvíľu je slnečno a behom pár minút nastane silná dažďová prietrž. Pršiplášte preto rozhodne treba pribaliť do ruksaku. Medzi mogotami vedie cesta, takže sa bez problémov dostanete priamo k nim nielen peši, ale aj na bicykli či aute. Taktiež tade hojne prechádzajú turistické autobusy. Najlepším miestom, odkiaľ sa dajú dobre pozorovať mogoty, je však vyhliadka Los Jazmines, kde sa pred vami rozprestrie nádherná panoráma. Jedná sa však o skutočne typický turistický bod, kde si navyše môžete kúpiť aj zopár suvenírov. Komu by sa tunajšia panoráma zapáčila tak veľmi, že by tu rád strávil dlhšiu dobu, hneď vedľa vyhliadky sa nachádza krásny štýlový hotel Horizontes Los Jazmines. Náš kubánsky sprievodca bol hotelom úplne uchvátený a veľmi sa divil, že sa nechceme aspoň pozrieť dovnútra.

Los Jazmines

Namiesto prehliadky hotelu sme sa však vydali ďalej do národného parku, aby sme sa pozreli na pestrú nástennú maľbu (Mural de la Prehistoria), mogotu Dos Hermanas, ktorá zobrazuje príbeh evolúcie. Namaľoval ju Leovigildo Gonzáles Morillo, ktorému asistovalo ďalších 17 pracovníkov celé 4 roky, aby sa dielo podarilo dokončiť. Maľba je dlhá 120 metrov a pochádza z roku 1961.

Mural de la Prehistoria

Ďalej nás sprievodca zaviedol k menšej jaskyni Cueva de San Miguel, v ktorej sa nachádza aj bar s občerstvením. V sobotu v noci sa tu pravidelne konajú dokonca aj diskotéky. V koloniálnom období sa v tejto jaskyni vraj skrývali africkí otroci pred svojimi pánmi a nám tentokrát poslúžila ako úkryt pred prudkou prehánkou.

O 2 kilometre ďalej sme dorazili do najznámejšej tunajšej jaskyne – Cueva del Indio. Preteká ňou rieka San Vicente, po ktorej se na konci prehliadky jaskyne aj krátko zveziete na pramici. Táto krasová jaskyňa je dlhá 4 kilometre. Z výšky až 135 metrov sa týči mnoho stalaktitov a naopak zo zeme vyrastajú krásne stalagmity. Okolo jaskyne je plno obchodíkov so suvenírmi za veľmi priaznivé ceny a aj reštaurácie.

Cueva de San Miguel

Cueva de San Miguel   Cueva de San Miguel

Na tretí deň ráno sme už mali opäť naplánovaný presun do Havany, no ešte s menšou odbočkou do chránenej krajinnej oblasti Sierra del Rosario. Tu sa nachádza družstvo Las Terrazas a aj dedinka zameraná na ekoturistiku. Vstup do areálu stojí 10 CUC (cca 220 Kč) a za pomerne premrštenú čiastku sa tu môžete previesť na lanovom sklze z lesa cez vodnú nádrž. O kus ďalej sa nachádza romantické jazero s možnosťou kúpania. V čase, keď je viacej vody, ústí do jazera niekoľko menších vodopádov. Počas sucha sa však bohužiaľ nejedná o nejaký mimoriadny zážitok. Omnoho impozantnejšia bola nádherná okolitá príroda s kopcami porastenými palmami. Toto miesto je charakteristické aj luxusným a zároveň prírodne ladeným vzdušným hotelom (Hotel Moka), kam sme sa tentokrát už museli pozrieť, pretože náš sprievodca jednoducho na tom trval.

jazero v Las Terrazas   jazero v Las Terrazas

Z príjemného pobytu v Pinar del Río sa nám do Havany vracalo veľmi ťažko. No tentokrát sme hlavné mesto mali v pláne využiť len ako malú prestávku pred cestou na miesto ležiace v slávnej Záliv sviň – Playa Larga.

GPS: 22°37'06.3"N 83°42'23.9"W

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu
Publikované: 2.9.2017
Naša prehliadka Havany pokračovala návštevou parku Parque Central, odkiaľ je ešte stále pekný výhľad na Kapitol. V parku sa schádzajú snáď všetci miestni Kubánci, aby bujaro diskutovali. Cudzinci si mylne môžu ich diskusiu vysvetliť ako hádku, ale je to podobné ako na dovolenke na juhu Európy. Okolo parku stoja zaparkované najrôznejšie sfarbené americké autá a snáď úplne každý majiteľ vás láka na jazdu práve s tým jeho miláčikom. Park je miestom, kde si môžete odpočinúť od horúcich ulíc. Uprostred parku stojí socha národného hrdinu José Mártího.

Kuba, Playa Larga – krokodília farma a krásna lagúna
Publikované: 23.9.2017
Do Playa Larga sme išli opäť z Havany. Mali sme v pláne využiť tunajší taxi colectivos a trochu ušetriť, ale keďže aj tu sa prvého mája oslavuje Sviatok práce, museli sme si zvoliť inú alternatívu. Ani sme nedošli k okienku s informáciami o odjazdoch a už nás odchytil prvý taxikár, ktorý nám s vidinou dobrého zisku navrhol, že dôjde až priamo na našu adresu.

Kuba, Varadero – najkrajšie pláže a nielen to
Publikované: 7.10.2017
Za poslednú zastávku dovolenky sme si vybrali miesto ideálne na odpočinok – Varadero. Mesto je známe predovšetkým kvôli výbežku Hicacos, na ktorom sa nachádzajú nádherné pláže s bielučkým pieskom a priezračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos aj so zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a bola naozaj nepríjemná.

Kuba – Pinar del Río a návšteva tabákovej plantáže
Publikované: 9.9.2017
Po pobyte v Havane sme sa už tešili na presun smerom na západ – do mesta Pinar del Río. Ubytovanie aj s niekoľkými výletmi sme mali už dopredu dohodnuté v Casa Manuela, ktorá leží v centre mesta a máte sa tam ako v hoteli. Vynikajúce jedlo, krásne izby, plno terás s posedením a neuveriteľne milí zamestnanci. Cez toto ubytovanie sme mali dohodnutý rovno aj transport z Havany a všetko prebiehalo úplne bezproblémovo a načas. Zároveň sme sa viezliasi naším najbezpečnejším autom za celý pobyt na Kube.

Kuba, Havana – prílet a prvé skúsenosti
Publikované: 26.8.2017
Do Havany sme cestovali s prestupom v Amsterdame. Na prestup tu býva viac než hodina, ale chcela by som upozorniť, že cesta k terminálu 3 je skutočne dlhá, takže sa určite nikde nezdržujte. Samotný let potom trvá 10 hodín a 15 minút, ale dosť záleží aj na tom, čo si určí kubánske letisko. Takže my sme výsledne mali pristávanie relatívne v strese, pretože sme náhle museli dosť zrýchliť, ale potom nás Kubánci aj tak ten ušetrený čas nechali stáť na ranveji. Ale to je už taká malá príprava na to, ako to na Kube jednoducho bežne chodí.


Súvisiaca fotogaléria

Kuba – najslávnejší ostrov Karibiku
Kubánske cigary, skvelý rum, latinské rytmy, snehobiele pláže a nádherné more, to je Kuba. Po hur...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

15.12.2018
Nové vedenie hlavného mesta chce stavať trať z Vinohradskej triedy okolo Národného múzea cez námestie a napojiť koľajnice na Vodičkovu a Jindřišskú. Kade presne povedú, či po súčasnej komunikácii alebo prostriedkom námestia ako v minulosti zatiaľ nie je jasné.
14.12.2018
Aj tento rok sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na zamrznuté kráľovstvo v podobe Tatranského ľadového dómu, ktorý je širokej verejnosti prístupný celú zimu.
13.12.2018
Aj tento rok sa budú dať vidieť v Kempe Sport v Rožnove pod Radhoštěm výtvory 21. ročníka medzinárodného sochárskeho sympózia Ľadové kráľovstvo. Navštíviť ho môžete od 15. decembra do 3. februára okrem zatváracích dní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 15. 12. 2018
sviatok:Ivica
dnes:
sobota 15.12.
0 °C
zajtra:
nedeľa 16.12.
-1 °C