www.infoglobe.sk » Kuba, Havana – prílet a prvé skúsenosti

Kuba, Havana – prílet a prvé skúsenosti

Publikované: 26.8.2017
Do Havany sme cestovali s prestupom v Amsterdame. Na prestup tu býva viac než hodina, ale chcela by som upozorniť, že cesta k terminálu 3 je skutočne dlhá, takže sa určite nikde nezdržujte. Samotný let potom trvá 10 hodín a 15 minút, ale dosť záleží aj na tom, čo si určí kubánske letisko. Takže my sme výsledne mali pristávanie relatívne v strese, pretože sme náhle museli dosť zrýchliť, ale potom nás Kubánci aj tak ten ušetrený čas nechali stáť na ranveji. Ale to je už taká malá príprava na to, ako to na Kube jednoducho bežne chodí.

Okolo tretej odpoludnia sme ale konečne prechádzali horúcim letiskom v ústrety všetkým kontrolám. Ani pri jednej z troch kontrol sme prekvapivo nestrávili viac ako 5 minút. Pri prvej kontrole bolo treba pas, vízum a poznať číslo letu, pokiaľ nie ste príbuzní, tak je nutné pristupovať jednotlivo. Chvíľu sa dívate do kamery, dostanete dve razítka a potom prechádzate ku kontrole kabínovej batožiny. Potom sa už ide k výdaju hlavnej batožiny a tu nastane problém. Niekoľko doručených tašiek nemá majiteľa, iné naopak nedorazili vôbec. A to sa stalo bohužiaľ aj nám. Keď sa takto pošťastí, treba všetko nahlásiť v okienku „lost&found“ naproti výdaju, avšak tam už čakajte klasické kubánske úradnícke služby. Najskôr si dobrú chvíľu počkáte, než vôbec niekto dorazí, aj keď je okolo plno ďalších úradníkov. Potom začne dlhé spisovanie s každým nešťastným pasažierom. Pokiaľ máte šťastie, tak podľa letenky zistia, kde sa vaša batožina nachádza a potom sa už treba len modliť, aby bola doručená v dohľadnej dobe. Tú našu doručili v priebehu druhej noci, ale to skutočne považujem za veľké šťastie.

typické autá na Kube   Che Guevara všade okolo

Pri východe z letiska sme boli obklopení davom Kubáncov, ktorí by nás radi odviezli či ubytovali. S jedným miestnym taxikárom sme sa dohodli, že za 30 CUC (konvertibilné pesos) nás zvezie najskôr k zmenárni (používajte výhradne tie s označením Cadeca a vymieňajte eurá, ktoré sú na rozdiel od dolárov bez poplatku) a potom k nášmu ubytovaniu. My sme bývali u pani Heleny, Češky, ktorá žije na Kube už mnoho rokov. Jedná sa o veľmi príjemnú pani, ktorá nám pri našej ceste po ostrove veľmi pomohla a dala mnoho cenných rád.

Plaza de la Revolución – pomník José Mártího   Plaza de la Revolución – pomník José Mártího

Následujúci deň sme okamžite vyrazili do centra. Podľa rady od pani Heleny sme si zaplatili vyhliadkový autobus za 10 CUC (cca 200 Kč), ktorý následne môžete využívať celý deň. Náš okruh začínal pri jednom z najväčších cintorínov na svete – Cementerio de Cristóbal Colón. Turisti tu musia zaplatiť vstupné 2 CUC, ale jedná sa skutočne o krásne miesto. Hlavná brána aj niektoré hrobky sú naozaj veľkolepé. Potom sme pokračovali na obrovské námestie Plaza de la Revolución. Toto námestie nás svojim komunistickým vzhľadom trochu desilo a rozhodne sa ho nedá označiť za architektonický skvost. V minulosti sa tu konalo mnoho politických zhromaždení Fidela Castra a ďalších význačných osobností. Námestiu dominuje 109 metrov vysoký mramorový pomník národného kubánskeho hrdinu José Mártího. Na budovách ministerstva vnútra a komunikácií zas vidieť dve význačné tváre kubánskej revolúcie – Che Guevara a Camilo Cienfuegos.

Cementerio de Cristóbal Colón   Cementerio de Cristóbal Colón

Cementerio de Cristóbal Colón   Cementerio de Cristóbal Colón

Pokračovali sme ďalej do centra Havany a stále viac nás ochromovalo okolité ovzdušie. Z výfukov nádherných amerických áut a nákladných vozidiel sa valil čierny dym, ktorý mal veľký vplyv na spomienky na toto mesto. Okrem sťaženého dýchania bol každý zo smogu okamžite špinavý. Alergici by sa mali Havane vyhnúť veľkým oblúkom, je to bohužiaľ naozaj extrém. Minuli sme panelový hotel Habana Libre, ktorý svojim vzhľadom nie je pre Európana nijak atraktívny, ale historicky môže zaujať. Kubánci však z nejakého dôvodu obdivujú všetky luxusnejšie hotely a radi ich turistom predvádzajú (čo sme videli aj počas našich ďalších dní). Potom sme sa konečne dostali do hlbšieho centra, kde sme vystúpili pri bývalej budove vlády – Capitolio de la Habana, ktorá teraz slúži ako Akadémia vied. Budova sa veľmi podobá slávnemu Kapitolu vo Washingtone a je zaradená do zoznamu UNESCO.

Capitolio de la Habana

Už budúcu sobotu sa môžete tešiť na ďalší článok z Havany.

 

GPS: 23°08'03.2"N 82°21'32.1"W

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kuba: Varadero - kubánske letovisko č. 1
Publikované: 24.3.2012
Karibik kam sa oko dovidí - to je kubánske Varadero, najväčšie miestne letovisko. Aj napriek každoročnému náporu turistov si zachováva kubánsku náladu plnú vášnivého tanca, milých ľudí a karibskej pohody. Pokojnú dovolenku tu ale nečakajte - vo Varadero to žije!

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu
Publikované: 2.9.2017
Naša prehliadka Havany pokračovala návštevou parku Parque Central, odkiaľ je ešte stále pekný výhľad na Kapitol. V parku sa schádzajú snáď všetci miestni Kubánci, aby bujaro diskutovali. Cudzinci si mylne môžu ich diskusiu vysvetliť ako hádku, ale je to podobné ako na dovolenke na juhu Európy. Okolo parku stoja zaparkované najrôznejšie sfarbené americké autá a snáď úplne každý majiteľ vás láka na jazdu práve s tým jeho miláčikom. Park je miestom, kde si môžete odpočinúť od horúcich ulíc. Uprostred parku stojí socha národného hrdinu José Mártího.

Kuba – Pinar del Río a návšteva tabákovej plantáže
Publikované: 9.9.2017
Po pobyte v Havane sme sa už tešili na presun smerom na západ – do mesta Pinar del Río. Ubytovanie aj s niekoľkými výletmi sme mali už dopredu dohodnuté v Casa Manuela, ktorá leží v centre mesta a máte sa tam ako v hoteli. Vynikajúce jedlo, krásne izby, plno terás s posedením a neuveriteľne milí zamestnanci. Cez toto ubytovanie sme mali dohodnutý rovno aj transport z Havany a všetko prebiehalo úplne bezproblémovo a načas. Zároveň sme sa viezliasi naším najbezpečnejším autom za celý pobyt na Kube.

Kuba: Viñales a návšteva Las Terrazas
Publikované: 16.9.2017
Ďalší deň ráno sme vyrazili do krasového údolia Viñales. Toto údolie je pomenované podľa rovnomenného mestečka Viñales, ktoré sa v ňom nachádza. Od Pinar del Río je vzdialené približne 29 kilometrov. V oblasti sa rozkladá nízke pohorie Cordillera de Guaniguanico, ktoré tvoria zalesnené pahorky Sierra del Rosario a Sierra de los Órganos.

Kuba, Playa Larga – krokodília farma a krásna lagúna
Publikované: 23.9.2017
Do Playa Larga sme išli opäť z Havany. Mali sme v pláne využiť tunajší taxi colectivos a trochu ušetriť, ale keďže aj tu sa prvého mája oslavuje Sviatok práce, museli sme si zvoliť inú alternatívu. Ani sme nedošli k okienku s informáciami o odjazdoch a už nás odchytil prvý taxikár, ktorý nám s vidinou dobrého zisku navrhol, že dôjde až priamo na našu adresu.

Kuba, Trinidad – koloniálna perla medzi kubánskymi mestami
Publikované: 30.9.2017
Do koloniálneho mesta Trinidad sme došli krátko popoludní v taxi colectivos. Bola to skutočne adrenalínová jazda, pretože v deväťmiestnom americkom aute bez pásov sme sa s otvorenými okienkami rútili po ceste. Neviem, či má mať človek väčší strach z toho, že nabúrame alebo že z toho rachotivého auta cestou niečo odpadne.

Kuba, Varadero – najkrajšie pláže a nielen to
Publikované: 7.10.2017
Za poslednú zastávku dovolenky sme si vybrali miesto ideálne na odpočinok – Varadero. Mesto je známe predovšetkým kvôli výbežku Hicacos, na ktorom sa nachádzajú nádherné pláže s bielučkým pieskom a priezračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos aj so zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a bola naozaj nepríjemná.


Súvisiaca fotogaléria

Kuba – najslávnejší ostrov Karibiku
Kubánske cigary, skvelý rum, latinské rytmy, snehobiele pláže a nádherné more, to je Kuba. Po hur...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

17.11.2018
Projekt „Česko-poľská Hrebeňovka – východná časť“ je zameraná na obnovenie historickej hrebeňovej trasy v česko-poľskom pohraničí. Trasa z veľkej časti kopíruje hranicu a v niekoľkých miestach prechádza do druhého štátu. Na najvyššom vrchole Wlodzickej vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Poľsku bola koncom októbra otvorená nová rozhľadňa, ako prvá z jedenástich plánovaných.
16.11.2018
Nenechajte si ujsť možnosť priblížiť si rôzne jazyky sveta, naučiť sa slovíčka, stretnúť native speakrov z rôznych jazykových škôl, ochutnať tradičné jedlá a dozvedieť sa mnoho o zvykoch typických pre krajiny, ktorých jazyky sa budú prezentovať na jedinečnom Vianočnom festivale jazykov.
15.11.2018
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, sa každoročne tretiu novembrovú sobotu prezentuje verejnosti divadlo v netradičnej forme. Tento rok sa Noci divadiel, ktorá pripadá na sobotu 17. novembra, zúčastní takmer stovka divadiel.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - URUGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 17. 11. 2018
sviatok:Klaudia
dnes:
sobota 17.11.
7 °C
zajtra:
nedeľa 18.11.
6 °C