www.infoglobe.sk » Kolumbia: z Medellínu do Cartageny cez Santa Fe

Kolumbia: z Medellínu do Cartageny cez Santa Fe

Publikované: 6.2.2017
Krásne a zachovalé koloniálne mesto s príjemnými teplotami okolo 25 °C, ktoré priam láka na prechádzky dláždenými uličkami a na prehliadku bielych domov s farebnými okenicami a dverami.

Město Santa Fe de Antioquia bolo založené v roku 1541 Jorgom Robledom. Je to najstaršie mesto v regióne a považuje sa za „kolísku miestnych obyvateľov paisa (antioqueña)“. Hovorí sa mu tiež „Ciudad Madre“, pretože bolo prvým hlavým mestom provincie. Od roku 1960 je národnou kultúrnou pamiatkou. Všetko tu pôsobí tak nejako čisto a sviežo. Nejazdí tu veľa áut, len nám občas prekážajú motorky, ktorých je v Kolumbii požehnane.

ulička v Santa Fe

Na hlavnom námestí, kde je umiestnená vodná fontána, palmy a ďalšie stromy, sú cez deň stánky so suvenírmi s kolumbijskou tematikou – od kľúčeniek cez kožené výrobky až po typické miestne sladkosti z tamarindu. Večer je námestie s fontánou a katedrálou pekne osvetlené. La Catedral Basílica Metropolitana bola postavená v rokoch 1797 až 1837 a vyniká svojou 47 metrov vysokou vežou.

fontána a Catedral Basílica Metropolitana

Námestie Plazuela Santa Barbara je plné kvetín a stromov. Nachádza sa tu Iglesia de Santa Bárbara, barokový kostol postavený z tehál a kameňa v roku 1728 . Miestny básnik Julio Vives Guerra ho nazval „babičkou všetkých kostolov provincie Antioquia“. Kostol Nuestra Señora de Chiquinquirá (postavený v rokoch 1863 až 1868) slúžil najskôr ako cintorín a tiež ako väzenie pre duchovných. Prechádzame aj miestny cintorín s kruhovým pôdorysom, kde sa nachádza kostolík Nuestra Señora del Carmen. V regionálnom múzeu s názvom Museo Juan del Corral vlastnia zbierku 496 predmetov ako dokumenty, koloniálne umenie a archeologické a etnografické artefakty. K mostu Puente de Occidente, ktorého výstavba bola dokončená v roku 1895 a ktorý sa nachádza 5 km za mestom, sme sa bohužiaľ už nedostali.

Iglesia de Santa Bárbara

kostol Nuestra Señora de Chiquinquirá   kostol Nuestra Señora del Carmen

Po dvoch dňoch sa zo Santa Fe vydávame opäť na cestu a skúšame šťastie pri stopovaní do mesta Turbo. Niektorí šoféri na nás ukazujú posunky, že nám niekto podreže krk. Aj iní šoféri na ceste, ktorí vystúpia z auta, nás varujú, že sú tam gerily a nemáme tam vôbec jazdiť. Nakoniec nám zastaví jeden pán a ten nás po ceste upokojuje, že tam síce sú gerily, ale nemusíme sa báť (v roku 2012 oznámila skupina FARC, že skončila s únosmi civilistov). Naopak, po ceste je mnoho policajtov a vojakov, ktorí strážia túto oblasť. Najhoršie, čo sa nám mohlo stať, bolo vidieť mŕtveho motorkára. Kolumbijčania jazdia na motorkách ako blázni a nosenie helmy im nič nehovorí. A keď zaprší, nehoda je hneď na svete. Po ceste ešte vidíme obydlia miestnych Indiánov, ktorí popri ceste predávajú ručne vyrábané šperky z korálikov.

obydlia miestnych indiánov

Do Turba sa nakoniec nedostaneme a skončíme v dedine s názvom Mutatá. Výhodou Kolumbie je, že kdekoľvek zastavíte a ste nútení prespať, vždy v každej dedine nájdete nejaký ten lacný hotel a jedáleň. Rovnako ako policajtov, ktorí dozerajú na poriadok. Okrem pokojného námestia s kostolom tu nič nie je. Len deti na kolieskových korčuliach na nás pokukujú a vystavujú sa, nech ich fotíme. Turistov tu asi veľmi často nevidia, a tak sú veselí.

kostol v meste Mutatá

Nepekným mestom iba rýchlo prechádzame a našou ďalšou zastávkou na ceste je mesto Necoclí. Ako zisťujeme, Necoclí je pre Kolumbijčanov, ktorí sem jazdia k moru, obľúbenou turistickou destináciou. Mesto je teda hlučnejšie a plné hotelov. Pokiaľ má človek slabý spánok, veľmi sa tu nevyspí, pretože zo všetkých strán hrá večer hudba. V podvečer sa ideme pozrieť na pláž. Je tu pokoj, len pár ľudí sa pri západe slnka ešte kúpe. Deti skáču z móla do mora a pri brehu sa pohojdávajú loďky. Bolo by to pekné a idylické miesto, lenže pri bližšom pohľade človek zahliadne všadeprítomné odpadky. Našou poslednou zastávkou pred Cartagenou je mesto El Carmen de Bolívar. Tam zastavujeme hlavne preto, že sa začína stmievať a je čas nájsť si dáke ubytovanie. Je to proste len ďalšie prejazdné malomesto, možno dokonca skôr dedina. Ľudia po nás pokukujú, kde sme sa tam vzali, inak sa ale nie je čoho báť. Snáď len toho, že večer nás zase bude rušiť hudba, pretože Kolumbijčania si radi posedia pri pive na terase krčmičky a ani sa nepotrebujú spolu baviť. Stačí, keď im z veľkých reproduktorov vyhráva salsa.

ulica v El Carmen de Bolívar   stánky na hlavnom námestí

GPS: 6°33'21.1"N 75°49'38.7"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kolumbia – Medellín
Publikované: 30.1.2017
Na začiatku 90. rokov sa mohlo mestu Medellín o nejakých turistoch jedine snívať. Bolo to totiž centrum svetového obchodu s kokaínom a mesto s najväčším počtom vrážd na svete.

Kolumbia: Cartagena
Publikované: 13.2.2017
Od roku 1984 patrí kolumbijská Cartagena k dedičstvu UNESCO. Historické centrum s dláždenými uličkami, balkóny plné kvetín, budovy v koloniálnom, republikánskom aj modernom štýle, to všetko ukrývajú 11 kilometrov dlhé zachovalé hradby vybudované Španielmi.

Kolumbia: Santa Marta
Publikované: 20.2.2017
Do Santa Marty prichádzame autobusom a cestou si užívame okolité scenérie. Vidíme mnoho chudobných domov a dedín a tiež zaujímavú pobrežnú krajinu. Až je zvláštne, že človek potom vojde do pekného koloniálneho mesta, obľúbeného prímorského letoviska Kolumbijčanov.

Kolumbia: San Juan de Girón
Publikované: 27.2.2017
Mesto San Juan de Girón bolo založené v roku 1631 Franciscom Mantillom. Aby zostalo historické centrum mesta zachované, bolo v roku 1959 prehlásené za kultúrnu pamiatku. A tak môžeme aj dnes obdivovať dláždené uličky a renovované domy obielené vápnom.

Kolumbia: San Gil a Barichara
Publikované: 6.3.2017
Mestečko San Gil bolo založené v roku 1705 a je jednou z najdôležitejších športových destinácií v Kolumbii. V meste je síce mnoho agentúr zameraných na adrenalínové aktivity, ale tunajší pobyt sa dá užiť aj v pokojnejšom tempe.

Kolumbia: Tunja a Villa de Leyva
Publikované: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniálne mesto, ktoré bolo založené v roku 1539 Gonzalom Suárezom Rendónom. Čo nás na meste prekvapilo, bola zima. No áno, veď sme v nadmorskej výške 2 820 metrov!

Kolumbia: Bogota
Publikované: 20.3.2017
Bogota je hlavným a tiež najväčším mestom Kolumbie. Je veľmi rozmanitá a multikultúrna a s prehnaním sa dá povedať, že zažijete cestovanie časom. To keď sa zo štvrte plnej moderných výškových budov dostanete do historickej štvrti La Candelaria s koloniálnou architektúrou.

Kolumbie: Salento
Publikované: 27.3.2017
Mesto ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s farebnými balkónmi a kvetinami, to je Salento. Tak trochu raj zamrznutý v čase.

Kolumbia: Cali
Publikované: 3.4.2017
Až sedem tisíc profesionálnych tanečníkov salsy, množstvo tanečných škôl, bary a kluby hrajúce salsu. To je mesto Cali, celým názvom Santiago de Cali. Mesto salsy. Salsa tu nie je len zábava, je to proste štýl života caleños, miestnych obyvateľov.


Súvisiaca fotogaléria

Kolumbia: z drogového raja turistický cieľ
Do Južnej Ameriky vyráža stále viac cestovateľov a my sa dnes pozrieme do Kolumbie. Krajina je sk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

24.3.2018
Na Veľký piatok zaháji Národné poľnohospodárske múzeum vo svojich objektoch novú sezónu. To so sebou pre návštevníkov prináša aj vstupy zdarma.
23.3.2018
Nenechajte si ujsť 71. ročník najstaršieho atletického podujatia na Slovensku - Národný beh Devín – Bratislava, ktorý sa uskutoční v nedeľu 15. apríla 2018.
22.3.2018
V sobotu 24. marca sa po prvý raz v tomto roku otvoria brány Archeoparku Pavlov. Pri príležitosti  zahájenia sezóny je pre návštevníkov pripravený sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 3. 2018
sviatok:Gabriel
dnes:
sobota 24.3.
8 °C
zajtra:
nedeľa 25.3.
8 °C