www.infoglobe.sk » Kolumbie: Salento

Kolumbie: Salento

Publikované: 27.3.2017
Mesto ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s farebnými balkónmi a kvetinami, to je Salento. Tak trochu raj zamrznutý v čase.

Vyrážame z Bogoty a naším cieľom je Salento. Za jeden deň sa tam stopom však nedostaneme, a tak dnes naša cesta končí v malom meste Cajamarca. Príjemné a pokojné mestečko zovreté horami a s pekným kostolom na námestí. A žiadny turista. Len pár „skejťákov“. Také klasické malomesto v Kolumbii.

pohľad na Salento

Salento je naproti tomu plné turistov. Ako zahraničných, tak Kolumbijčanov, a to hlavne cez víkend. Preto je možno lepšie navštíviť ho cez týždeň. Aj tak je tu turistov veľa. Mesto je plné hotelov, reštaurácií a barov. Bolo založené v roku 1842 a leží vo výške 1895 m n. m. Hlavné námestie Plaza Bolívar s kostolom Nuestra Señora del Carmen je príjemným miestom na posedenie. Večer sa tu dokonca premieta film pod šírym nebom.

kostol Nuestra Señora del Carmen

Hlavným miestom pre nákup suvenírov je ulica Calle Real, kde vidíme ručne vyrábané šperky, náramky, tkaniny, ozdoby z bambusu a iné remeselné výrobky. Na konci ulice prichádzam ku krížovej ceste, schodisku so 238 schodmi vedúcimi k vyhliadke Cerro Mirador Salento. Odtiaľto je nádherný výhľad na krajinu El Valle del Cocora. Vďaka úrodnej pôde v údolí El Valle del Cocora sa tu darí kávovníku a tiež tu rastie národný strom Kolumbie - Palma de Cera, „palma vosková“ (Ceroxylon quindiuense, voskoň). Táto palma dosahuje výšku v priemere 40 metrov, ale môže dorásť až do výšky 60 metrov a rastie iba v nadmorských výškach od 1 800 do 3 100 m. Palma je navyše životne dôležitá pre papagája žltouchého, ktorý hniezdi v jej dutinách a živí sa palmovými plodmi.

kostol na námestí v Cajamarce

Calle Real a krížová cesta Salento

Prechádzku po údolí Valle de Cocora máme v pláne spojiť s návštevou rezervácie kolibríkov - Reserva Natural Acaime. Ráno preto vstávame skoro a už pred pol ôsmou čakáme na hlavnom námestí džíp. Majú to tu vcelku dobre zorganizované. Zaplatíme za cestu džípom, počkáme, kým sa naplní a vyrážame. Džíp nás vyhodí na parkovisku a odtiaľ sa vydávame peši. Je tu naozaj krásna príroda. Cesta je značená, ale pokiaľ ste si neistí, je dobre mať v mobile mapu s GPS. Cesta vedie chvíľu aj pozdĺž rieky Quindío a musí sa občas prekračovať po drevených mostíkoch, čo je vcelku zábava. Reserva Natural Acaime je vzdialená asi 5,5 km a platí sa tu vstupné. Kolibríky naozaj uvidíte, sú tu totiž pre ne zvláštne pitky s nektárom, a tak sem lietajú napiť sa. Pravdepodobne sú už zvyknuté na ľudí, preto si ich môžete aj vyfotografovať. Je síce pekné vidieť kolibríka zblízka, aj tak sme z toho boli trochu sklamaní, že to je ako všetko? Náladu nám ale spravil nosáľ červený, ktorý sa na nás prišiel pozrieť a žobrať niečo na jedenie. Okrem kolibríkov tu môžete vidieť aj mnoho iných vtákov, len treba ísť lesom potichu a rozhliadať sa po stromoch.

Valle de Cocora

okolie Salenta voskové palmy

Cestou späť sa vydávame cez kopec La Montaña a El Sodo, odkiaľ je krásny výhľad na okolité hory. Celý okruh meria asi 12 km a prevýšenie je do 600 metrov, takže sa nejedná o žiadnu náročnú turistiku. Keď dôjdeme naspäť k parkovisku, nechce sa nám čakať na džíp. Zrazu vidíme ako si postarší pár skladá veci do auta, spýtame sa, či nejdú cez Salento. Idú a sami nám ponúknu, že nás odvezú. A tak sa dozvedáme, že palmy sú tu chránene a je zakázané ich rúbať, pretože rastú veľmi pomaly a sú prakticky nenahraditeľné. Ich vek môže byť až 200 rokov.

kolibrík v Reserva Natural Acaime

Viac než rezervácia kolibríkov nás nadchla okolitá krajina. Tie hory a palmy, keď to človek vidí, vôbec mu to nejde dohromady. Ale ono to tak jednoducho je! A túto kombináciu môžeme vidieť len tu, v údolí Valle del Cocora v Kolumbii.

 

GPS: 4°38'15.3"N 75°29'21.1"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: Oľga MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kolumbia – Medellín
Publikované: 30.1.2017
Na začiatku 90. rokov sa mohlo mestu Medellín o nejakých turistoch jedine snívať. Bolo to totiž centrum svetového obchodu s kokaínom a mesto s najväčším počtom vrážd na svete.

Kolumbia: Cali
Publikované: 3.4.2017
Až sedem tisíc profesionálnych tanečníkov salsy, množstvo tanečných škôl, bary a kluby hrajúce salsu. To je mesto Cali, celým názvom Santiago de Cali. Mesto salsy. Salsa tu nie je len zábava, je to proste štýl života caleños, miestnych obyvateľov.

Kolumbia: Bogota
Publikované: 20.3.2017
Bogota je hlavným a tiež najväčším mestom Kolumbie. Je veľmi rozmanitá a multikultúrna a s prehnaním sa dá povedať, že zažijete cestovanie časom. To keď sa zo štvrte plnej moderných výškových budov dostanete do historickej štvrti La Candelaria s koloniálnou architektúrou.

Kolumbia: Cartagena
Publikované: 13.2.2017
Od roku 1984 patrí kolumbijská Cartagena k dedičstvu UNESCO. Historické centrum s dláždenými uličkami, balkóny plné kvetín, budovy v koloniálnom, republikánskom aj modernom štýle, to všetko ukrývajú 11 kilometrov dlhé zachovalé hradby vybudované Španielmi.

Kolumbia: San Gil a Barichara
Publikované: 6.3.2017
Mestečko San Gil bolo založené v roku 1705 a je jednou z najdôležitejších športových destinácií v Kolumbii. V meste je síce mnoho agentúr zameraných na adrenalínové aktivity, ale tunajší pobyt sa dá užiť aj v pokojnejšom tempe.

Kolumbia: San Juan de Girón
Publikované: 27.2.2017
Mesto San Juan de Girón bolo založené v roku 1631 Franciscom Mantillom. Aby zostalo historické centrum mesta zachované, bolo v roku 1959 prehlásené za kultúrnu pamiatku. A tak môžeme aj dnes obdivovať dláždené uličky a renovované domy obielené vápnom.

Kolumbia: Santa Marta
Publikované: 20.2.2017
Do Santa Marty prichádzame autobusom a cestou si užívame okolité scenérie. Vidíme mnoho chudobných domov a dedín a tiež zaujímavú pobrežnú krajinu. Až je zvláštne, že človek potom vojde do pekného koloniálneho mesta, obľúbeného prímorského letoviska Kolumbijčanov.

Kolumbia: Tunja a Villa de Leyva
Publikované: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniálne mesto, ktoré bolo založené v roku 1539 Gonzalom Suárezom Rendónom. Čo nás na meste prekvapilo, bola zima. No áno, veď sme v nadmorskej výške 2 820 metrov!

Kolumbia: z Medellínu do Cartageny cez Santa Fe
Publikované: 6.2.2017
Krásne a zachovalé koloniálne mesto s príjemnými teplotami okolo 25 °C, ktoré priam láka na prechádzky dláždenými uličkami a na prehliadku bielych domov s farebnými okenicami a dverami.


Súvisiaca fotogaléria

Kolumbia: z drogového raja turistický cieľ
Do Južnej Ameriky vyráža stále viac cestovateľov a my sa dnes pozrieme do Kolumbie. Krajina je sk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.5.2018
V rámci Dni mesta Ružomberok sa uskutoční v poradí už 32. Ružomberský jarmok, ktorý bude prebiehať  na Námestí Andreja Hlinku 1. a 2. júna 2018.
20.5.2018
V sobotu 26. mája 2018 sa v Amfiteátri nad Bôrami (Terchová) uskutoční ďalší ročník Majstrovstiev sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek.
19.5.2018
Oficiálne najvyššou rozhľadňou v ČR je vyhliadka na jednej z veží ledvickej elektrárne u Bíliny na Teplicku. Otvorená bola v apríli a pri vstupe treba z bezpečnostných dôvodov dodržať predpísané opatrenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 5. 2018
sviatok:Zina
dnes:
pondelok 21.5.
23 °C
zajtra:
utorok 22.5.
23 °C