www.infoglobe.sk » Kolumbia: Bogota

Kolumbia: Bogota

Publikované: 20.3.2017
Bogota je hlavným a tiež najväčším mestom Kolumbie. Je veľmi rozmanitá a multikultúrna a s prehnaním sa dá povedať, že zažijete cestovanie časom. To keď sa zo štvrte plnej moderných výškových budov dostanete do historickej štvrti La Candelaria s koloniálnou architektúrou.

Opúšťame mesto Tunja a vydávame sa v ústrety hlavnému mestu. Veľmi sa nám tam nechce, ale máme v pláne pozrieť si koloniálne mesto a rýchlo ísť zase preč. Cestou do Bogoty stihneme ešte ochutnať miestnu arepu, ktorá je úplne iná ako tá, čo sme jedli v Cartagene. Táto je sladká a pripomína nám slovenské lievance. A ešte sa dozvedáme, že škodovka sa tu prezýva "mercedes pre chudobných".

ulička v Bogote

V Bogote sa vydávame rovno do štvrte La Candelaria. Väčšina z budov tu bola postavená v koloniálnom alebo republikánskom štýle a mnohé z nich boli vyhlásené za historické a kultúrne pamiatky. Najzachovalejšia časť štvrte sa nachádza medzi Calle 9 a 13 a Carrera 2 a 5. Niektoré z domov majú 470 rokov staré bambusové strechy a steny z tehál z nepálenej hliny. Existuje tu asi 500 organizácií alebo umeleckých skupín, múzeá a výskumné centrá, divadlá, knižnice a univerzity. A je tu aj veľa hostelov, takže väčšina cestovateľov mieri sem. Pár hostelov si prejdeme, ale odrádzajú nás nielen premrštené ceny, ale aj obsluha, ktorá nie je viditeľne v najlepšej forme. V Kolumbii sú totiž drogy veľmi lacné, predovšetkým kokaín, a tak sem veľa cestovateľov jazdí užiť si lacných drog. Prezrieme si ešte žltý kostol s názvom La Candelaria a opúšťame túto štvrť.

čtvrť La Candelaria kostol La Candelaria čtvrť La Candelaria

Prevládajúce farby v Bogote sú vraj zelená a červená. Zelená ako farba mestských parkov a okolitých hôr s výhľadom na Cerro de Monserrate a Cerro de Guadalupe. Červenú potom predstavuje bohatá sieť mnohých tehlových budov. Naše prvé kroky vedú smerom k hlavnému námestiu s názvom Plaza de Bolivar. Je práve nedeľa a v meste je veľa ľudí a pouličných umelcov. Nestíhame sa čudovať, čo všetko vidíme. Od hŕby tanečníkov, hudobníkov a zabávačov až po preteky s morčatami, na ktoré sa uzatvárajú stávky. Pouličné divadlo, k tomu vojenská prehliadka pri paláci, ani nevieme, kam skôr ísť. Jednoducho nedeľa v hlavnom meste. Ľudia majú voľno a chcú sa baviť.

Plaza de Bolívar

Plaza de Bolívar je srdcom historického mesta. Predtým toto námestie fungovalo ako verejný cirkus a býčí trh, aj dnes sa tu konajú kultúrne a spoločenské podujatia. Nachádza sa tu sídlo kongresu - v kamennej budove v klasickom gréckom štýle (Capitolio Nacional). Naproti nej stojí Palacio de Justicia. Catedral Primada, ktorá bola dokončená v roku 1823, je najväčším chrámom v Bogote. Jedinou budovou v koloniálnom štýle je tu Capilla del Sagrario hneď vedľa chrámu. Keď sa na chvíľu posadíme na schody na námestí, aby sme si ho poriadne prezreli, do minúty pri nás stojí žobrajúci človek. A keď sa to opakuje potom ešte trikrát, ideme radšej preč. V Bogote je veľa bezdomovcov a často vidíme nejakého ležať na ulici. Keď sa ideme prejsť kúsok ďalej od centra a dostaneme sa do parku s názvom Tretie milénium, nestačíme sa čudovať, koľko bezdomovcov tu je. Zhlukujú sa tu do skupín, a tak prechádzku parkom vzdávame. V Bogote je asi lepšie zostávať v historickom centre.

Catedral Primada

A pretože je nedeľa a do mnoho múzeí je v nedeľu vstupné zadarmo, navštevujeme ako prvé Museo Histórico Policía, kde sa nachádza ako taká kuriozita harley Pabla Escobara alebo jeho bunda, ktorú mal na sebe, keď ho polícia zastrelila. Potom sa vydávame do Museo del Oro, kde sa nachádza okolo 13 tisíc zlatých a 20 tisíc hlinených artefaktov pochádzajúcich zo všetkých hlavných predhispánskych kultúr v Kolumbii. Galéria Museo Botero ponúka kolekciu 208 diel a vznikla ako dar najslávnejšieho kolumbijského umelca Fernanda Botera. Galéria obsahuje 123 exponátov od Botera a 85 od ostatných autorov. Múzeum Casa de Moneda sa venuje histórii obeživa (peňazí) a naň už nemáme toľko síl. Kultúrne a historické vyžitie v Bogote je obrovské. Prejdeme si ešte pár uličiek a uvidíme kostol Iglesia San Francisco, ktorý bol dokončený 1611 a je najstarším kostolom v Kolumbii.

nedeľa v Bogote pouličné divadlo

Bogota je jednoducho mesto extrémov. Historické budovy verzus moderné mrakodrapy. Kultúra miestna verzus kozmopolitná. Môže byť ideálnym začiatkom vášho výletu pre preskúmanie histórie, ochutnanie miestneho jedla a vychutnanie kultúry. A keď budete z veľkého mesta unavení ako my, odíďte na pokojnejšie miesto, napríklad Salento. A presne tam sa z Bogoty chystáme ďalej.

 

GPS: 4°42'35.1"N 74°04'21.2"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: Oľga MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kolumbia: Cartagena
Publikované: 13.2.2017
Od roku 1984 patrí kolumbijská Cartagena k dedičstvu UNESCO. Historické centrum s dláždenými uličkami, balkóny plné kvetín, budovy v koloniálnom, republikánskom aj modernom štýle, to všetko ukrývajú 11 kilometrov dlhé zachovalé hradby vybudované Španielmi.

Kolumbie: Salento
Publikované: 27.3.2017
Mesto ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s farebnými balkónmi a kvetinami, to je Salento. Tak trochu raj zamrznutý v čase.

Kolumbia: Cali
Publikované: 3.4.2017
Až sedem tisíc profesionálnych tanečníkov salsy, množstvo tanečných škôl, bary a kluby hrajúce salsu. To je mesto Cali, celým názvom Santiago de Cali. Mesto salsy. Salsa tu nie je len zábava, je to proste štýl života caleños, miestnych obyvateľov.

Kolumbia: San Gil a Barichara
Publikované: 6.3.2017
Mestečko San Gil bolo založené v roku 1705 a je jednou z najdôležitejších športových destinácií v Kolumbii. V meste je síce mnoho agentúr zameraných na adrenalínové aktivity, ale tunajší pobyt sa dá užiť aj v pokojnejšom tempe.

Kolumbia: San Juan de Girón
Publikované: 27.2.2017
Mesto San Juan de Girón bolo založené v roku 1631 Franciscom Mantillom. Aby zostalo historické centrum mesta zachované, bolo v roku 1959 prehlásené za kultúrnu pamiatku. A tak môžeme aj dnes obdivovať dláždené uličky a renovované domy obielené vápnom.

Kolumbia: Santa Marta
Publikované: 20.2.2017
Do Santa Marty prichádzame autobusom a cestou si užívame okolité scenérie. Vidíme mnoho chudobných domov a dedín a tiež zaujímavú pobrežnú krajinu. Až je zvláštne, že človek potom vojde do pekného koloniálneho mesta, obľúbeného prímorského letoviska Kolumbijčanov.

Kolumbia: Tunja a Villa de Leyva
Publikované: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniálne mesto, ktoré bolo založené v roku 1539 Gonzalom Suárezom Rendónom. Čo nás na meste prekvapilo, bola zima. No áno, veď sme v nadmorskej výške 2 820 metrov!

Kolumbia: z Medellínu do Cartageny cez Santa Fe
Publikované: 6.2.2017
Krásne a zachovalé koloniálne mesto s príjemnými teplotami okolo 25 °C, ktoré priam láka na prechádzky dláždenými uličkami a na prehliadku bielych domov s farebnými okenicami a dverami.


Súvisiaca fotogaléria

Kolumbia: z drogového raja turistický cieľ
Do Južnej Ameriky vyráža stále viac cestovateľov a my sa dnes pozrieme do Kolumbie. Krajina je sk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

26.4.2018
Od polovice apríla má vila Löw-Beer v Brne nový prehliadkový okruh, ktorý návštevníkov prevedie doposiaľ neprístupnými priestormi technického zázemia vily a zoznámi ich s unikátnym systémom teplovzdušného vykurovania.
25.4.2018
Raz v roku zakvitne Trnavské Trojičné námestie kvetmi, a to pri príležitosti konania podujatia Májový kvet, ktoré sa uskutoční od 9. do 11. mája 2018.
24.4.2018
Tohtoročná jarná etapa Flory Olomouc zaháji oslavy 60. výročia kvetinových výstav v Olomouci a ponesie narodeninový názov Pugét pre Floru. Potrvá od štvrtka 23. do nedele 26. apríla. Kytice doslova zaplavia priestor celého pavilónu. V netradičných priestorových inštaláciách sa budú vznášať nad hlavami a umožnia vám tak jedinečný kontakt s exponátmi.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAMBODŽA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 26. 4. 2018
sviatok:Jaroslava
dnes:
štvrtok 26.4.
16 °C
zajtra:
piatok 27.4.
20 °C