www.infoglobe.sk » Kolumbia: San Gil a Barichara

Kolumbia: San Gil a Barichara

Publikované: 6.3.2017
Mestečko San Gil bolo založené v roku 1705 a je jednou z najdôležitejších športových destinácií v Kolumbii. V meste je síce mnoho agentúr zameraných na adrenalínové aktivity, ale tunajší pobyt sa dá užiť aj v pokojnejšom tempe.

San Gil, v ktorom žije päťdesiattisíc obyvateľov, je príjemné miesto na chvíľkové zastavenie a aktívny odpočinok. Napriek tomu, že mesto je turisticky navštevované, nenájdete tu mnoho obchodov so suvenírmi ani masy turistov. Všetko tu je akosi pokojné a ruch zaisťujú len miestni obyvatelia a bežné obchody či miestne trhovisko. Nič tu proste nie je umelo vytvorené a mesto tak pôsobí veľmi autenticky.

kostol v Guane

Cestou do centra míňame niekoľko obchodov, ktoré ponúkajú miestnu pochúťku – hormigas culonas, v preklade „mravce s veľkým zadkom“. Sú to veľké, tmavo hnedé mravce, ktoré sa osmažia alebo opečú – takto sú pripravené ku konzumácií. Jedia sa len tlsté kráľovné, obyčajní mravčí robotníci sú asi príliš chudí. Zo zeme vyliezajú okolo apríla a potom sa chytajú a smažia. Živé sme ich ale bohužiaľ nevideli. Ale obchody sú ich plné a charakterizuje ich zvláštny odér mravcov.

Na hlavnom námestí Parque Principal sú farebne omietnuté budovy doplnené kamenným kostolom Catedral de la Santa Cruz. No viac histórie už v centru nehľadajte. Ideme teda utiecť z ruchu mesta a navštevujeme miestny park s názvom Gallineral Natural Park. Je to tak trochu ostrov tvorený dvoma ramenami rieky Curití, ktorá sa vlieva do rieky Fonce. V parku môžete vidieť napríklad miestne papagáje alebo veveričky, z flóry zas veľmi zaujímavú rastlinu s názvom tillandsie. Tá tu rastie prichytená na stromoch a vytvára strieborné povrazy dlhé až 30 metrov! Sú to také chumáče, ktorým sa tu hovorí „barbas de viejo“, čo v preklade znamená „starcove fúsy“.

barbas de viejo   Catedral de la Santa Cruz

Ďalší deň si urobíme výlet do mesta s názvom Barichara. Urobiť tu krásne fotky nie je vôbec ťažké. Uličky sú dláždené kameňmi hlinenej farby, 300ročné budovy so strechou z pálených škridiel, a to všetko starostlivo zrenovované. Na hlavnom námestí sa nachádza kostol Inmaculada Concepción de Barichara, ktorý je najväčšou a umelecky najprepracovanejšou stavbou v meste. Pochádza z 18. storočia a je postavený z pieskovca. Kaplnka Santa Barbara sa nachádza štyri bloky od hlavného námestia trochu do kopca, a tak je odtiaľ pekný výhľad ponad strechy domov až na okolité hory. Ďalšou peknou kaplnkou je San Antonio z roku 1823. Aj náhrobné kamene na miestnom cintoríne majú farbu pieskovca. V kamenných hrobkách so železnými krížmi ležia desiatky „patiamarillos“, v preklade žltých nôh. Takto sú nazývaní miestni obyvatelia – práve kvôli pieskovcovým žltým farbám dláždených ulíc.

kaplnka San Antonio

kaplnka Santa Barbara   Inmaculada Concepción de Barichara

cintorín v meste Barichara

Barichara nie je len malé historické mestečko. Je to tiež dobré pozorovacie miesto, pretože je odtiaľ pekná vyhliadka na Andy. My sa z Barichary vydávame ďalej. Pokračujeme do ešte menšej dediny s názvom Guane. Leží 10 km severozápadne a nie je nutné ísť sem autobusom. Priamo z Barichary tam vedie príjemná cesta s názvom Camino Real. Človek takmer celý čas skôr schádza dole, tak to nie je ani tak veľmi fyzicky náročné. Občas je ale cesta dláždená kameňmi, čo nie je veľmi príjemné. Cestou sa naskytajú pekné výhľady, aj keď nás nezastihlo zrovna ukážkové počasie.

Camino Real

V dedine Guane sa úplne zastavil čas. Na námestí je pekný vidiecky kostol, v uličkách otvorených zopár obchodov so suvenírmi a inak tu nie je ani noha. Víkendy tu budú asi rušnejšie. My si ale už len počkáme na autobus, ktorý nás odvezie späť do San Gilu. Je dobré, ak si človek pred cestou na informáciách v San Gile zistí, kedy jazdia odkiaľ autobusy, aby niekde nezostal trčať.

ulička v Guane

Zastávku v San Gile sme si užili – od peknej architektúry cez výhľady na Andy.

GPS: 6°38'08.2"N 73°13'24.0"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kolumbia: Cartagena
Publikované: 13.2.2017
Od roku 1984 patrí kolumbijská Cartagena k dedičstvu UNESCO. Historické centrum s dláždenými uličkami, balkóny plné kvetín, budovy v koloniálnom, republikánskom aj modernom štýle, to všetko ukrývajú 11 kilometrov dlhé zachovalé hradby vybudované Španielmi.

Kolumbia: Tunja a Villa de Leyva
Publikované: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniálne mesto, ktoré bolo založené v roku 1539 Gonzalom Suárezom Rendónom. Čo nás na meste prekvapilo, bola zima. No áno, veď sme v nadmorskej výške 2 820 metrov!

Kolumbia: Bogota
Publikované: 20.3.2017
Bogota je hlavným a tiež najväčším mestom Kolumbie. Je veľmi rozmanitá a multikultúrna a s prehnaním sa dá povedať, že zažijete cestovanie časom. To keď sa zo štvrte plnej moderných výškových budov dostanete do historickej štvrti La Candelaria s koloniálnou architektúrou.

Kolumbie: Salento
Publikované: 27.3.2017
Mesto ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s farebnými balkónmi a kvetinami, to je Salento. Tak trochu raj zamrznutý v čase.

Kolumbia: Cali
Publikované: 3.4.2017
Až sedem tisíc profesionálnych tanečníkov salsy, množstvo tanečných škôl, bary a kluby hrajúce salsu. To je mesto Cali, celým názvom Santiago de Cali. Mesto salsy. Salsa tu nie je len zábava, je to proste štýl života caleños, miestnych obyvateľov.

Kolumbia: San Juan de Girón
Publikované: 27.2.2017
Mesto San Juan de Girón bolo založené v roku 1631 Franciscom Mantillom. Aby zostalo historické centrum mesta zachované, bolo v roku 1959 prehlásené za kultúrnu pamiatku. A tak môžeme aj dnes obdivovať dláždené uličky a renovované domy obielené vápnom.

Kolumbia: Santa Marta
Publikované: 20.2.2017
Do Santa Marty prichádzame autobusom a cestou si užívame okolité scenérie. Vidíme mnoho chudobných domov a dedín a tiež zaujímavú pobrežnú krajinu. Až je zvláštne, že človek potom vojde do pekného koloniálneho mesta, obľúbeného prímorského letoviska Kolumbijčanov.

Kolumbia: z Medellínu do Cartageny cez Santa Fe
Publikované: 6.2.2017
Krásne a zachovalé koloniálne mesto s príjemnými teplotami okolo 25 °C, ktoré priam láka na prechádzky dláždenými uličkami a na prehliadku bielych domov s farebnými okenicami a dverami.

Kolumbia – Medellín
Publikované: 30.1.2017
Na začiatku 90. rokov sa mohlo mestu Medellín o nejakých turistoch jedine snívať. Bolo to totiž centrum svetového obchodu s kokaínom a mesto s najväčším počtom vrážd na svete.


Súvisiaca fotogaléria

Kolumbia: z drogového raja turistický cieľ
Do Južnej Ameriky vyráža stále viac cestovateľov a my sa dnes pozrieme do Kolumbie. Krajina je sk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.3.2018
Múzeum mesta Brna vydalo novú publikáciu VILA TUGENDHAT. ZÁHRADA. Publikácia je v dvoch jazykoch – česky a anglicky. Predstavuje vývoj záhrady od prvopočiatku až po rekonštrukciu v rokoch 2010–2012.
19.3.2018
V Trnave sa už túto jeseň začne s budovaním vôbec prvej cykloveže na Slovensku slúžiacej, ako automatický parkovací dom pre bicykle, ktorý by mal skoncovať s kradnutím a poškodzovaním dvojkolesových tátošou.
18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 3. 2018
sviatok:Víťazoslav
dnes:
utorok 20.3.
3 °C
zajtra:
streda 21.3.
4 °C