www.infoglobe.sk » Kúpele Luhačovice si zamilujete

Kúpele Luhačovice si zamilujete

Publikované: 12.7.2018
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo práve Kúpele Luhačovice patria medzi najobľúbenejšie české kúpele? Prečo ich milujú stovky chorých i zdravých ľudí, ktorí sa sem opakovane vracajú a nedajú na nich dopustiť?

Luhačovice nie sú len malebné mestečko, ale je to aj pocit, pohoda, vzťah, príroda, história, kultúra a v neposlednom rade ľudia. Azda najlepšie na vyjadrenie neopísateľných pocitov sú slová "genius loci". duch miesta, jeho čaro, atmosféra. Súhrn vecí hmatateľných aj nehmotných.

Kúpele Luhačovice

Základom slávy a uznania Luhačovíc je prostredie ideálne pre dýchacie cesty aj ďalšie ťažkosti. Veľmi presne to vyjadrila v rozhovore pre Kúpeľné listy 4/2016 Prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc., pediatrička, prednostka I. detskej internej kliniky Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity a Fakultnej nemocnice Brno: „V Luhačoviciach sa z lekárskeho hľadiska stretlo niekoľko priaznivých faktorov. Prvým je široká paleta minerálnych vôd s účinkom najmä na dýchacie cesty a pohybové ústrojenstvo, ďalším je čistý vzduch bez alergénov, nezaťažený priemyselnými zdrojmi škodlivín a obnovovaný okolitým širokým pásom lesov, ktoré zaisťujú jeho optimálnu vlhkosť, ďalej orientácia údolia, ktoré tak má ideálne oslnenie a počasie bez veľkých výkyvov. A posledný, asi najdôležitejší faktor - milí ľudia, ochotný personál, kvalitné služby. To sa hneď tak všade nestretne.“

Kúpele Luhačovice

Na adresu detskej kúpeľnej starostlivosti v Kúpeľoch Luhačovice, a. s., dodala: „Uvedomme si, že detská liečebňa lieči využívaním prírodných zdrojov a postupmi, ktoré z nich vychádzajú. Nezaťažuje pacientov nadmierou medikamentov, súčasne rozvíja aj vôľu k zdravému a primeranému pohybu v zdravom prostredí. To sú trendy, ku ktorým sa súčasná medicína pomaly ale isto prikláňa. Prevencia je vždy lepšia a lacnejšia ako následné liečenie. Z tohto uhla pohľadu rola kúpeľníctva ďalej porastie, dnešné deti, budúci dospelí, budú mať ku kúpeľom vždy srdečný vzťah.“

Kúpele Luhačovice

V neposlednom rade k návšteve Luhačovíc láka okrem prameňov a liečebného zamerania hlavne okolitá príroda, architektúra, infraštruktúra a tiež úžasná spoločensko-kultúrna kúpeľná nálada. Vynikajúcim spôsobom túto atmosféru opísal Mgr. Martin Kuba, stály hosť festivalu Janáček a Luhačovice v kúpeľných listoch 3/2016: „Stovky ázijských turistov s fotoaparátmi. Mesto zaplnené autobusmi zájazdových agentúr. Sprievodcovia so zdvihnutými vlajočkami. Pouličné stánky s náramkami z jantáru, Matriošky a športové dresy FC Barcelona. Všadeprítomný závan kebabu. Partie podnapitých Severanov... tak to v Luhačoviciach nenájdete! Aspoň ja som to nevidel. Ani tento rok, pri 25. ročníku hudobného Festivalu Janáček a Luhačovice, ani vlani či v predchádzajúcich rokoch. Myslím, že je to veľmi dobre a dúfam, že ani v nasledujúcich kúpeľných sezónach nedôjde k prílivu vyššie opísaných javov. Pýtate sa prečo? Pretože Luhačovice predstavujú oázu pokoja. Exkluzívneho pokoja, ktorý lieči a uzdravuje. Spolu s minerálnou vodou, vzduchom okolitých lesov, chrumkavými oplátkami a predovšetkým - milými ľuďmi. Je ťažko zodpovedateľnou otázkou, či milé prostredie tvorí milých obyvateľov, alebo či milí ľudia tak intenzívne ovplyvňujú svoje kúpele. Kým liečebné procedúry tiel prebiehajú v útrobách zariadení, kam z tajomného podzemia prýštia pramene ozdravných vôd, duše nachádzajú rozptýlenie a upokojenie v koncertoch, výstavách a komentovaných prechádzkach.“

Kúpele Luhačovice

V Kúpeľoch Luhačovice, a.s. okrem pobytov hradených zdravotnými poisťovňami rastie záujem o samoplatcovské pobyty. Liečebné, relaxačné, wellness či víkendové pobyty majú v ponuke pevné miesto a dosiahnuté počty klientov radia akciovú spoločnosť k popredným českým poskytovateľom. Naviac u chronicky chorých je zima zvlášť vhodná pre kúpeľnú liečbu, pretože zvýšenú záťaž v podobe inverzie môžu lepšie prekonať na čistom vzduchu v Luhačoviciach. Nespornými výhodami je široké spektrum ubytovacích kapacít od penziónu až po štvorhviezdičkový hotel a prednosťou je tiež poskytovanie exkluzívnych výhod pre hostí akciovej spoločnosti. Tie im zaisťuje klientska karta zliav a výhod. Pre mnoho samoplatcov je synonymom luhačovickej liečby pobyt v hoteli Palace, týždennú relaxačnú dovolenku si mnohí z nich nedokážu predstaviť inde ako v hoteli Jurkovičov dom a za wellness víkendy s gastronomickými zážitkami sa vracajú do hotela Alexandria. Práve tento hotel sa môže pochváliť každoročným nárastom obsadenosti, ktorá už dosiahla 60 %. Hotel tento rok obhájil svoje pozície medzi wellness hotelmi a získal šiesty krát prestížne ocenenie v súťaži Czech Hotel Awards - Hotel roka 2018 v Zlínskom kraji. Nachádza sa tu najväčšie wellness centrum v Luhačoviciach.

Návštevníkov okúzľujú aj zachovalé stavby najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča v štýle takzvanej ľudovej secesie. Najvýznamnejšou a najkrajšou z nich je Jurkovičov dom (dnes štvorhviezdičkový hotel). Hosťom je v ňom k dispozícii exteriér i vnútorné priestory takmer tak, ako tomu bolo pred 100 rokmi. Najviac pôvodných funkčných prvkov mobiliáru sa zachovalo v balneočasti - originálne ležadlá, zrkadlá, vešiaky, sedačky, stoličky, stôl, lavice, kvetinové podstavce, toaletky so zrkadlom, stolíky s keramickou doskou, všetko navrhnuté Dušanom Jurkovičom. Hostia majú k dispozícii aj takzvanú zlatú vaňu. A tak, aj po viac ako sto rokoch, si v nej môžu vyskúšať blahodarné účinky prírodných minerálnych kúpeľov. Zažijú tak rovnaké pocity, ako hostia pred storočím ...

Kúpele Luhačovice

Luhačovice sú atraktívne pre Čechov i Slovákov. Sú vzdialené iba 25 km od hraničného prechodu Drietoma - Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy. V neposlednom rade je lákadlom jedinečnosť a vzácnosť luhačovických minerálnych vôd. Spoločnosť Kúpele Luhačovice spravuje 10 hydrogénuhličitan-chlorido-sodných-jódových minerálnych prameňov, ktoré vyvierajú na území Luhačovíc. Polovica z nich je verejne prístupná väčšinu roka a to bezplatne. Do väčšiny liečebných domov akciovej spoločnosti Kúpele Luhačovice sú privedené minerálne pramene. Z desiatich spomínaných minerálnych prameňov je svetovo známa práve Vincentka, ktorá je základným inhalačným médiom vo väčšine inhalatórií v Českej republike. Jej účinok priamo z prameňa je však nenahraditeľný. Najznámejšími luhačovickými liečivými prameňmi sú okrem Vincentky tiež Aloiska, Ottovka, Prameň Dr. Šťastného a Nový Jubilejný.

 

Zdroj a foto: Kúpele Luhačovice, a.s.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé – kúpeľné
Publikované: 9.9.2011
Aj keď naše zastavenia v niekoľkých kúpeľných mestách vypovedali skôr o tom, že kúpeľníctvo v Česku upadá, Luhačovice sú v tomto ohľade výnimočné.

ČR, Luhačovice – krásne kúpele a zaujímavé okolie I.
Publikované: 9.8.2017
Kúpele Luhačovice sú krásne, malebné a liečivé v každom ročnom období. Vždy zas a znova okúzľujú návštevníkov rozmanitou architektúrou, krásnym okolím a všadeprítomnou zeleňou.

ČR, Luhačovice – krásne kúpele a zaujímavé okolie II.
Publikované: 16.8.2017
Po minulotýždňovom predstavení Luhačovíc a ich svetoznámych kúpeľov sa dnes vydáme za krásnymi prírodnými, kultúrnymi i historickými pamiatkami okolia. Pohybovať sa budeme po oblasti svojrázneho Valašska, pohostinného Slovácka a úrodnej Hanej.

ČR, Luhačovice: Kúpele budú oslavovať 145. výročie narodenia Dušana Jurkoviča
Publikované: 2.3.2013
V tomto roku budú Kúpele Luhačovice oslavovať 145. výročie narodenia Dušana Jurkoviča. Pri tejto príležitosti sa očakáva zvýšený záujem nielen domácich, ale zahraničných návštevníkov.

ČR, SR – Po stopách Dušana Samuela Jurkoviča
Publikované: 25.7.2018
Tento rok si pripomíname 150. výročie narodenia najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča. V dnešnom článku si túto slávnu osobnosť pripomenieme prostredníctvom návštev unikátnych stavieb a prezradíme vám i čo-to o jeho živote.

Inhalovanie Vincentky je liečbou i prevenciou
Publikované: 11.3.2018
Minerálna voda Vincentka dala základ kúpeľnej liečbe a preslávila aj Kúpele Luhačovice. Už od začiatku kúpeľníctva slúžila na pitné kúry a neskôr na vaňové kúpele. Jednou z najúčinnejších foriem jej pôsobenia je inhalovanie. Vincentku však môžete inhalovať nielen priamo v Luhačoviciach, ale aj v domácom prostredí.

Leto svedčí Vincentke
Publikované: 31.5.2018
Minerálna voda Vincentka vyvierajúca v Kúpeľoch (Lázních) Luhačovice je využiteľná celoročne. Na jeseň a v zime pomáha pri klasickej nádche a ochoreniach dýchacích ciest, na jar prináša úľavu pri alergickej nádche. Špecifickým prípadom je leto. Tu sa Vincentka uplatní pri dopĺňaní minerálov, keď pomáha nahrádzať straty solí po fyzickej námahe a športovaní, čím pomáha regenerovať vnútorné prostredie človeka po veľkých stratách potu.

Vincentka vyrazila dobyť  Ukrajinu
Publikované: 1.4.2018
Plne naložený kamión s nákladom Vincentky vyrazil v marci na Ukrajinu a jeden kontajner aj do Číny, kde sa po menšej prestávke obnovili dodávky. Táto svetoznáma prírodná liečivá minerálna voda, vyvierajúca v Kúpeľoch Luhačovice, tak začala dobýjať nové trhy.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Luhačovice – očarujúce kúpele
V juhovýchodnej časti Českej republiky sa nachádza malé kúpeľné mestečko Luhačovice. Je situované...

ČR, Kúpele Luhačovice – oddych pre telo aj dušu
Kúpele Luhačovice sú nielen tradičné kúpeľné a relaxačné mestečko, ktoré ponúka širokú škálu služ...

ČR: Luhačovice
Luhačovice - najväčšie moravské kúpele a štvrté najväčšie v celej Českej republike. Mesto, v ktor...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

19.3.2019
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
18.3.2019
Ochutnajte dobrodružstvo na koľajniciach križujúcich mestá Petrohrad, Moskva, Novosibirsk, Jekaterinburg, Irkutsk a Bajkal. Zúčastnite sa pútavých prednášok v Bratislave, Banskej Bystrici alebo v Poprade.
17.3.2019
Verejné a školské knižnice na Slovensku a v Česku vás pozývajú stráviť noc medzi knihami, a to 29. marca 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2019
sviatok:Jozef