www.infoglobe.sk » ČR, SR – Po stopách Dušana Samuela Jurkoviča

ČR, SR – Po stopách Dušana Samuela Jurkoviča

Publikované: 25.7.2018
Tento rok si pripomíname 150. výročie narodenia najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča. V dnešnom článku si túto slávnu osobnosť pripomenieme prostredníctvom návštev unikátnych stavieb a prezradíme vám i čo-to o jeho živote.

Pokiaľ by ste chceli vidieť Jurkovičov najrozsiahlejší súbor architektonických diel, musíte sa vydať na Moravu, konkrétne do malebného mestečka Luhačovice. V miestnych kúpeľoch sa nachádza  ojedinelý súbor zachovalých stavieb, postavených počas iba troch rokov v štýle takzvanej ľudovej secesie. Všetky sú kultúrnymi pamiatkami a dodnes prispievajú k svetovej sláve týchto kúpeľov.

Lázně Luhačovice - Jestřabí

Majstrovo pôsobenie v Luhačoviciach na začiatku storočia bolo pre neho dôležitou životnou etapou. V rokoch 1902 až 1907 tu postavil štrnásť stavieb, z ktorých osem sa zachovalo dodnes. V prvom roku pôsobenia v Luhačoviciach sa Dušan Jurkovič zhostil prestavby Janova (dnes Jurkovičovho) domu a Chaloupky, následne blízko postavil pavilón Mliekarne. Jestřabský mlyn prestaval na Vodoliečebné kúpele s priľahlými riečnymi a slnečnými kúpeľmi.

Lázně Luhačovice - Říční a slunečné lázně

Počas druhého roka vyrástli v kúpeľoch novostavby Jestřabí, Inhalatoria, Hudobného pavilónu, Kúpeľnej reštaurácie, prístavba verandy pri Kúpeľnom hoteli a Hospodársky dvor. K nim pribudli postupne súkromné ​​stavby Vlastimila, Valaška a v roku 1906 slovenský Budai.

Lázně Luhačovice - Jurkovičův dům

Jurkovičova spolupráca s kúpeľnou akciovou spoločnosťou v rokoch 1902-1903 bola limitovaná nedostatkom finančných prostriedkov a časovým tlakom. Jurkovičovi sa napriek tomu podarilo vybudovať v Luhačoviciach kúpeľný komplex mimoriadnej kvality.

Lázně Luhačovice - ChaloupkaLázně Luhačovice - Hudební pavilon

Avšak nielen v Luhačoviciach sa výletníci môžu zoznámiť s Jurkovičovými realizáciami. Aj okolie poskytuje možnosť oceniť jeho tvorbu, či už je to na Svatom Hostýne (Krížová cesta), v Rožnove pod Radhoštěm (rozhľadňa), na Pustevnách (Libušín, Maměnka) alebo v Brne (Jurkovičova vila). Na slovenskej strane hraníc je to na bradle mohyla M. R. Štefánika či v Skalici (Slovenský dom). Zabúdať nesmieme ani na urbanistické projekty a návrhy vojenských cintorínov a pamätníkov.

rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Dušana Samuela Jurkoviča radíme medzi významné osobnosti európskej modernej architektúry. Narodil sa v Turej Lúke (23. augusta 1868, teraz súčasť Myjavy) a detstvo strávil v atmosfére slovenského obrodeneckého hnutia v Brezovej pod Bradlom. V evanjelickej rodine Jurkovičových, aj v širokom príbuzenstve, bol už v 19. storočí pestovaný úzky vzťah k českej kultúre. Jurkovič študoval staviteľstvo na Štátnej umeleckopriemyselnej škole vo Viedni a potom nastúpil do praxe.

křížová cesta ve Svatém Hostýně

V deväťdesiatych rokoch pôsobil vo Vsetíne u staviteľa Michala Urbánka, potom sa presťahoval do Brna, kde sa zapojil do slovenského kultúrneho a spoločenského života, kde v okruhu Klubu priateľov umenia vznikla myšlienka na vytvorenie slovanského kultúrneho strediska v Luhačoviciach.

Pustevny (Libušín, Maměnka)

Na Morave prežil Jurkovič viac ako 30 rokov svojho života. Pre jeho ďalšiu tvorbu bola rozhodujúca účasť na príprave Národopisnej výstavy českoslovanskej v roku 1895, kde zrealizoval valašskú osadu. V rámci príprav na výstavu sa v teréne dôkladne zoznámil s ľudovou architektúrou a s tradičnými konštrukčnými postupmi. Tieto znalosti využil potom pri realizácii súboru romantických stavieb slovanských útulkov Pustevní na Radhošti.

Slovenský dům ve Skalici

Od začiatku 20. storočia začal Jurkovič voľnejšie nakladať s ľudovými motívmi aj so secesným tvaroslovím, ktorými sa vo svojej tvorbe inšpiroval, rovnako ako európskou modernou. Charakter svojich stavieb podčiarkoval farebnosťou. Z jeho ďalších realizácii uvádzame práce pre brnenský spolok Vesna, stavbu letoviska na Rezku a takto by sme mohli ešte dlho pokračovať.

Brezová pod Bradlom - Mohyla M. R. Štefánika

Významný architekt, ktorý zomrel 21. decembra 1947 v Bratislave, zanechal po sebe architektonickú klenotnicu diel, ktoré by mal každý z nás určite vidieť. Preto využite letné obdobie a naplánujte si výlet aspoň k jednej z jeho unikátnych stavieb.

 

GPS: 49°06'24.8"N 17°45'42.1"E (Kúpele Luhačovice)

Zdroj a foto: Kúpele Luhačovice, Blanka Petráková, Petr Všetečka, Věra Kučová

Textová úprava a foto: Oskár Mažgút, Oľga MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Kúpele Luhačovice si zamilujete
Publikované: 12.7.2018
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo práve Kúpele Luhačovice patria medzi najobľúbenejšie české kúpele? Prečo ich milujú stovky chorých i zdravých ľudí, ktorí sa sem opakovane vracajú a nedajú na nich dopustiť?

ČR, Luhačovice – krásne kúpele a zaujímavé okolie I.
Publikované: 9.8.2017
Kúpele Luhačovice sú krásne, malebné a liečivé v každom ročnom období. Vždy zas a znova okúzľujú návštevníkov rozmanitou architektúrou, krásnym okolím a všadeprítomnou zeleňou.

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé – kúpeľné
Publikované: 9.9.2011
Aj keď naše zastavenia v niekoľkých kúpeľných mestách vypovedali skôr o tom, že kúpeľníctvo v Česku upadá, Luhačovice sú v tomto ohľade výnimočné.

ČR, Svatý Hostýn – pútnické miesto
Publikované: 25.1.2017
Tentokrát sa vydáme k najvyššie položenému mariánskemu pútnickému miestu na Morave, ktoré už celé storočia priťahuje pútnikov nielen z blízkeho okolia, ale aj ďalekých krajov. Tým miestom bude Svatý Hostýn.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – mesto ohýbaného nábytku
Publikované: 5.2.2017
Po navštívení pútnického miesta Svätý Hostýn sme nemohli vynechať ani návštevu len tri kilometre vzdialeného mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré je preslávené výrobou ohýbaného nábytku. Samozrejme nábytok nie je zďaleka všetko čo toto mestečko ponúka k videniu, čoho dôkazom budú nasledujúce riadky.

ČR, Rožnov pod Radhoštěm: oáza pokoja pod Beskydami – VIDEO
Publikované: 13.6.2017
Malebné mestečko Rožnov pod Radhoštěm patrí medzi miesta, do ktorých sa zamilujete už v prvom okamžiku. A keď nie v prvom, tak hneď v tom druhom. Od konce 18. storočia do 2. svetovej vojny fungovalo toto mesto ako klimatické kúpele a dnes sa k tradícii opäť pomaly vracia.

SR, Skalica – mesto na hraniciach s Českou republikou
Publikované: 1.8.2013
Starobylé mesto Skalica ukrýva mnoho pozoruhodných pamiatok, ale aj jednu preslávenú gastronomickú špecialitu – dutý koláč Skalický trdelník, ktorý v roku 2007 získal ako prvý slovenský potravinársky výrobok ochrannú známku Európskej únie.

SR, Skalica: Baťov kanál
Publikované: 13.12.2012
Podmanivé mestečko Skalica ležiace na juhozápadnom cípe Slovenska je známe svojimi historickými pamiatkami, tradíciou vinohradníctva, ako i miestnou špecialitou – Skalickým trdelníkom. Okrem spomenutých lákadiel typických pre túto oblasť a krás okolitej prírody Chvojnickej pahorkatiny, môže táto lokalita návštevníkom ponúknuť aj ďalšiu nevšednú turistickú atrakciu – Baťov kanál.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikované: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle patrí k najvýznamnejším národným kultúrnym pamiatkam Slovenska.

SR, Brezová pod Bradlom – mesto národnej hrdosti - VIDEO
Publikované: 28.2.2017
Trenčiansky kraj ponúka mnoho pamätihodností v objatí prírody. Jedným z takýchto spojení je aj približne 5-tisícové mesto Brezová pod Bradlom, ktoré sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát. Nad mestom sa týči vrch Bradlo, na ktorom sa nachádza pietne miesto významného rodáka z neďalekých Košarísk – Milana Rastislava Štefánika.

ČR: Brno – Najzábavnejšie mesto ČR, keď viete kam ísť... I – VIDEO
Publikované: 7.6.2016
Keď som sa nedávno dozvedel, že podľa Lonely Planet je Brno najmenej zaujímavé mesto ČR, chvíľu som len nechápavo krútil hlavou. Potom mi ale došlo, že je to tak vlastne dobre. Pokiaľ by do Brna každý deň prúdil rovnaký dav turistov ako do Prahy, veľmi rýchlo by toto mesto stratilo svoje kúzlo. Brno je totiž hlavne mesto študentov, zábavy, kultúry a mnohých nenápadných, zato však prekvapivo krásnych a zaujímavých miest. Otáčavé hodiny v tvare pánskeho prirodzenia, z ktorých každý deň vypadne sklenená guľôčka, a dopravné značky, ktoré akoby fajčili, nájdete naozaj len tu... V New York Times boli múdrejší a Brno zaradili do zoznamu 52 top miest, kam vyraziť v roku 2016!

ČR, Brno – hlavné mesto Moravy I.
Publikované: 2.3.2016
Po dlhšom čase sa vydávame do druhého najväčšieho mesta Českej republiky, do Brna. Toto historické „hlavné mesto“ Moravy leží na sútoku riek Svratka a Svitava a v priebehu časov sa stalo významným centrom kultúry, justície a vzdelanosti.

ČR: Brno - Tajuplné brnianske podzemie  
Publikované: 22.6.2012
Mesto Brno skrýva pod svojimi chodníkmi a domami miesta, o ktorých ste možno ani nevedeli, že existujú. O čo ide?


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechajte sa pozvať k návšteve mesta Bystřice pod Hostýnem, ktoré ponúka širokú paletu zážitkov. Č...

ČR, Brno – metropola Moravy
Hlavným kultúrnym, spoločenským a vzdelanostným centrom Moravy je druhé najväčšie mesto v Čechách...

ČR, Luhačovice – očarujúce kúpele
V juhovýchodnej časti Českej republiky sa nachádza malé kúpeľné mestečko Luhačovice. Je situované...

ČR, Kúpele Luhačovice – oddych pre telo aj dušu
Kúpele Luhačovice sú nielen tradičné kúpeľné a relaxačné mestečko, ktoré ponúka širokú škálu služ...

SR, Skalica - Výhľad z kostolnej veže
S výstavbou Farského kostola sv. Michala Archanjela, ktorý je dominantou centrálneho trojuholníko...

SR, Skalica – starobylé jadro mesta
Starobylé mesto Skalica ukrýva mnoho pozoruhodných pamiatok, ale aj jednu preslávenú gastronomick...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
15.1.2019
Rovnako ako každý rok, aj tento rok v Brne patrí druhá polovica januára cestovným veľtrhom. Tie sa budú konať na brnenskom výstavisku od 17. do 20. januára. Prvý deň je určený pre profesionálov v cestovnom ruchu, ostatné dni patria širokej verejnosti.
14.1.2019
Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach vás pozýva na jedinečnú výstavu Kamenný herbár, ktorá potrvá do 3. februára 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 1. 2019
sviatok:Kristína
dnes:
streda 16.1.
6 °C
zajtra:
štvrtok 17.1.
6 °C