www.infoglobe.sk » Izrael: Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov

Izrael: Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov

Publikované: 17.9.2022
V najväčšom izraelskom meste Jeruzalem sa nachádza mnoho pamätihodností, posvätných miest a symbolov rôznych náboženstiev. Jednou z takýchto pamiatok je aj Múr nárekov alebo Západný múr, ktorý láka milióny pútnikov z celého sveta, aby práve pri ňom vyslovili svoje modlitby.

Jesenné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Asi každý z nás už počul o jednom z najvýraznejších symbolov IzraelaMúre nárekov. Jeden z najčastejších záberov na toto posvätné miesto je pri modlitbách pútnikov, ktorý svoje želania napísané na kúskoch papiera vkladajú do štrbín múru s vierou, že ich modlitby budú vyslyšané. No my si dnes povieme čo to viac aj o histórii a zaujímavostiach tejto fascinujúcej stavby.

Múr nárekov

Múr nárekov je pozostatkom západnej časti vonkajšej hradby, ktorá koncom obdobia druhého jeruzalemského chrámu obklopovala dodnes jedno z najspornejších miest sveta - Chrámovú horu. Na Chrámovej hore sa nachádza okrem Múru nárekov aj Skalný dom a Mešita al-Aksá, preto niet divu, že judaizmus túto „horu“ považuje za najposvätnejšie miesto, ako aj islam, pre ktorý je toto miesto tretím najposvätnejším a svoj náboženský význam má aj pre mnohé kresťanské spoločenstvá. Stret náboženstiev spôsobuje nielen unikát v podobe najuctievanejšieho miesta na našej planéte, ale je aj dôsledkom každodenných konfliktov medzi veriacimi v tejto oblasti. No vráťme sa radšej k samotnej stavbe. Múr bol kedysi súčasťou chrámu, ktorý postavil kráľ Herodes Veľký na základoch menšieho chrámu. Prestavba resp. výstavba sa odohrávala v roku 20 pred Kristom. O niekoľko desaťročí neskôr, presnejšie v roku 70 nášho letopočtu bol chrám spolu s mestom zničený rímskym vojskom v Prvej židovskej vojne a ako jediná nepoškodená časť či skôr pozostatok chrámu zostal Západný múr. Od tých čias až dodnes tu chodia Židia nariekať nad stratou chrámu.

Mešita al-Aksá

Múr nárekov je vysoký 20 metrov a skladá sa z 25 vrstiev kameňov. Pred múrom je vybudované kamenné námestie, ktoré vzniklo zväčšením pôvodného námestia a z časti po vojne zbúranej štvrte Mugrabi v roku 1967. Námestie funguje ako posvätné miesto („synogóga“), preto je rozdelené na niekoľko častí. Muži aj ženy majú vyhradené oddelené časti múru, nakoľko judaizmus zakazuje spoločnú modlitbu. Pokiaľ chce veriaci vložiť svoju modlitbu napísanú na kúsku papiera do štrbiny múru musí splniť podmienky. V prípade mužov je povinná prikrývka hlavy a v prípade žien zahalenie tela. Možno si položíte otázku, prečo sa Židia neusilujú o obnovu pôvodného chrámu.

pri Múre nárekov

Dôvody sú dva, a to, že aj po zničení chrámu zostala na mieste Múru nárekov Hospodinova prítomnosť (tzv. šechina), ktorá nie je viazaná na existenciu chrámu a druhým dôvodom je, že na mieste chrámu v súčasnosti stoja moslimské mešity. Už spomínaný stret náboženstiev dodáva tomuto miestu už od nepamäti iskrivý náboj histórie. Pôvodne židovská Chrámová hora bola v roku 638 dobytá moslimami, ktorý tu vybudovali dodnes stojace mešity. No azda historicky najznámejšie sa stalo obdobie počas a po Šesťdňovej vojne, kedy Múr nárekov prešiel opäť pod nadvládu Izraela. Bolo to po dvoch desaťročiach jordánskej nadvlády, počas ktorej mali Židia k nemu zakázaný prístup.

pri Múre nárekov

Na záver si ešte povieme dve zaujímavosti. Vedeli ste, že s rozvojom techniky sa aj 2000 rokov starý múr zvirtuálnil? Lístočky s modlitbami je totiž možné umiestňovať aj na diaľku. V minulosti sa využívalo špeciálne faxové číslo izraelskej pošty, ktoré neskôr nahradila mailová schránka. V súčasnosti stačí modlitbu zaslať mailom, tú vytlačia a študenti náboženskej školy ju následne vložia do múru.

pri Múre nárekov

Druhou a nemenej zaujímavou vecou je samotný názov múru. Kým v našich zemepisných šírkach  túto stavbu poznáme pod názvom Múr nárekov, tak Židia ho volajú Západný múr. Pomenovanie Múr nárekov bolo prevzaté z arabčiny a pod týmto pojmom rozšírené do západného sveta. Pre Židov je však symbolom novodobého štátu a nádeje, preto jeho označenie považujú za nešťastné. Každopádne nech už je to akokoľvek, múr sa stal obľúbeným miestom turistov, veriacich aj neveriacich z celého sveta.

 

GPS: 31°46'36.3"N 35°14'03.7"E

Text a foto: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Izrael, Jeruzalem – za hradbami Starého Mesta
Publikované: 5.11.2022
Nielen jeruzalemské Staré Mesto ukrýva skutočné turistické poklady, preto sa dnes vydávame na prechádzku, ktorá vedie priamo za jeho hradby. Začíname na hore Sion, ktorej meno je pre židov len iným výrazom pre štát Izrael. Táto hora sa nachádza za juhozápadnou hradbou Starého Mesta. Práve tu je vraj pochovaný biblický kráľ Dávid a taktiež práve tu mala prebiehať veľmi známa posledná večera Pána.

Izrael, Jeruzalem – Staré Mesto
Publikované: 29.10.2022
Skoro ráno vyrážame autobusom z Haify do Jeruzalema, historicky presláveného mesta. Tu plánujeme stráviť nadchádzajúce dve noci. Bývame len pár krokov od Damašskej brány, ktorá je jedným zo vstupov do slávneho Starého Mesta.

Izrael – mesto Haifa a hora Karmel
Publikované: 7.5.2018
Z Tel Avivu sa vlakom ráno vydávame smerom na sever, aby sme navštívili krásne mesto Haifa a urobili si prechádzku v tunajšom národnom parku. Cesta vlakom je skutočne pohodlná, ideme presne na čas a na staniciach je dostupná aj wi-fi.

Izrael – pevnosť Masada a kúpanie v Mŕtvom mori
Publikované: 22.10.2022
Z prekrásnej oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavnej ceste pozdĺž Mŕtveho mora, aby sme navštívili slávnu starovekú pevnosť Masada. Táto historická pamiatka je súčasťou svetového dedičstva UNESCO už od roku 2001 a patrí k hlavným turistickým atrakciám celého Izraela.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikované: 15.10.2022
Dnes nás čaká návšteva slávneho územia Qasr al-Yahud, ktoré leží na východnom brehu rieky Jordán, a potom výlet v oáze Ein Gedi.

Jordánsko – za vzácnymi pamiatkami
Publikované: 22.3.2023
Dnes opustíme Ammán, aby sme preskúmali ďalšie zaujímavé miesta, ktoré by ste nemali pri návšteve Jordánska minúť.

Jordánsko, Ammán – mesto siedmich kopcov II.
Publikované: 15.3.2023
V minulej časti sme okúsili niečo z jordánskej kultúry a rýchlo nahliadli do jedného z najliberálnejších miest arabského sveta – do Ammánu. Dnes v ňom strávime viac času a povieme si, kam sa pozrieť.

Jordánsko, Ammán – mesto siedmich kopcov I.
Publikované: 8.3.2023
V prvej časti venovanej mestu Ammán vám najprv prezradíme niečo o Jordánsku a jeho kultúre, potom sa na krátku chvíľu pozrieme do samotného mesta a nakoniec sa niečo dozviete aj o moslimskej etikete stolovania.

Izrael: Kumrán – zvitky od Mŕtveho mora
Publikované: 8.10.2022
Dnes sa vydáme na jednu z najznámejších archeologických lokalít sveta do Kumránu, ktorý sa nachádza na severozápadnom brehu Mŕtveho mora, v blízkosti mesta Jericho. Toto miesto sa preslávilo nálezom vzácnych tzv. zvitkov od Mŕtveho mora nazývaných aj Kumránske rukopisy.

Izrael: Cézarea Prímorská – Herodesovo mesto
Publikované: 1.10.2022
Cézarea Prímorská nazývaná aj Cézarea, či grécky Kaisareia je mesto nachádzajúce sa na Izraelskej pobrežnej planine pri Stredozemnom mori neďaleko väčšieho mesta Hadera. Toto historicky dôležité mesto patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a prečo je tomu tak, si povieme v dnešnom článku.

Palestína, Betlehem – na skok z Izraela
Publikované: 12.11.2022
Ešte než sa vydáme späť na juh Izraela do mesta Eilat, čaká nás krátky výlet za hranice do susedného štátu. Jedná sa o Palestínu. Prevažná väčšina z necelých 4,8 miliónov obyvateľov, ktorí tu žijú, sú moslimovia a hovorí sa tu arabsky. Medzi Izraelom a Palestínou prebiehajú neustále konflikty prameniace zo sporov o územie a vymedzenie hraníc.

Izrael – prílet a návšteva Tel Avivu a Jaffy
Publikované: 16.4.2018
Let do Izraela trvá približne 4 hodiny, treba však pripočítať ešte necelú hodinu, než sa dostanete z letiska v Ovde do centra Eilatu. My prilietame vo štvrtok v noci okolo jedenástej hodiny a až o pol jednej ráno sa zdarne dostávame do postele. Určite si dajte pozor aj na výber ubytovania. Lacnejšie varianty sa tu prevádzkujú najpravdepodobnejšie načierno, takže si treba s majiteľom ubytovania dopredu dohodnúť čas príjazdu. Taktiež odporúčam dôkladnejšie si pozrieť hodnotenie ubytovania, my sme sa hneď na prvom mieste trochu vydesili, keď sme zbadali skutočne špinavú izbu.

Izrael: Haifa – neuveriteľné Bahájské záhrady
Publikované: 24.9.2022
V dnešnom článku budeme na potulkách Izraelom pokračovať. Tentoraz sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Izraela, do mesta Haifa. Toto prístavné mesto ponúka nielen úchvatný pohľad na Stredozemné more, ale aj tolerantnú atmosféru a krásnu prírodu.

Izrael: Mŕtve more – soľ nad zlato
Publikované: 10.9.2022
Na hraniciach Jordánska a Izraela sa rozprestiera najnižšie položená vodná plocha na svete, ktorú všetci poznajú pod názvom Mŕtve more. Toto bezodtokové slané jazero je nielen turistickým lákadlom pre cestovateľov, zlatou baňou pre firmy tu ťažiace liečivú soľ, ale aj klenotnicou bohatej a pútavej histórie.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
0 °C
zajtra:
streda 20.3.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X