www.infoglobe.sk » Izrael – pevnosť Masada a kúpanie v Mŕtvom mori

Izrael – pevnosť Masada a kúpanie v Mŕtvom mori

Publikované: 30.4.2018
Z prekrásnej oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavnej ceste pozdĺž Mŕtveho mora, aby sme navštívili slávnu starovekú pevnosť Masada. Táto historická pamiatka je súčasťou svetového dedičstva UNESCO už od roku 2001 a patrí k hlavným turistickým atrakciám celého Izraela.

Pevnosť Masada sa rozkladá na strmej skale, ktorá sa vypína nad Mŕtvym morom a rozľahlou krajinou Judskej púšte. Pevnosť sa nachádza na ceste medzi už vyššie zmienenou oázou Ein Gedi a známym biblickým mestom Sodoma. Samotná skala siaha do výšky 450 metrov nad Mŕtve more (asi 30 metrov nad hladinou svetového oceánu) a je dlhá 650 a široká 300 metrov. Plošina, na ktorej sa nachádza pevnosť Masada, je dlhá približne 550 m a široká 270 m.

Pevnosť Masada

Z historického hľadiska má pevnosť veľký význam pre židovský národ. Najviac informácií poskytuje literárne dielo „Židovská vojna“ od historika Josepha Flavia. Prvé opevnenie pôvodne založil judský kráľ Alexander Jannaeus v 1. storočí pred Kristom. Pevnosť však dobyl kráľ Herodes Veľký, ktorý tu vykonal zásadnú prestavbu. V období počiatkov vojny Židov proti Rimanom bola pevnosť obsadená židovskými zelótmi. V roku 73 začalo 15 000 rímskych vojakov obliehať pevnosť, kde v tom čase narástol už počet židovských povstalcov na 960. Rimania budovali necelé tri mesiace útočnú rampu, aby sa na príkru skalu dostali. Avšak pri konečnom vpáde do pevnosti tu našli v citadele len 960 mŕtvych tiel. Len zopár ukrytých v nádrži prežilo. Keďže judaizmus samovraždu nepovoľuje, boli najprv zabité ženy a deti, potom bolo vybraných desať mužov, ktorí zabili všetkých ostatných. Z týchto posledných desiatich bol potom losom vybraný jeden, ktorý ukončil život zvyšným deviatim a len on sám jediný spáchal samovraždu. Táto legenda je však v rozpore s archeologickými nálezmi, pretože tu bolo objavených len 28 pozostatkov tiel. V nasledujúcich rokoch patrila pevnosť Rimanom, potom kresťanským mníchom, ktorí boli následne vyhnaní Arabmi. Počas ďalších stáročí sa pevnosť stala zabudnutou. Opäť objavená bola až v 19. storočí, kedy bol popísaná a zmapovaná.

pevnosť Masada   pevnosť Masada

pohľad z pevnosti Masada

Dnes sa dá dostať na pevnosť buď modernou lanovkou, alebo po strmej cestičke aj peši, čo zaberie zhruba hodinu. Dole sa nachádza obrovské návštevnícke centrum, kde je reštaurácia, obchod so suvenírmi a aj sa tu po zaplatení vstupného premieta krátky film. Pevnosť tvoria z väčšej časti rozvaliny, no stále je tu čo obdivovať. Spomeňme napr. Severný či Visutý palác z doby kráľa Heroda alebo kazematové hradby, ktoré vedú v dĺžke vyše jeden kilometer okolo celej pevnosti. Ďalej sa tu nachádzajú desiatky miestností a pozostatky veží aj obrovské cisterny, ktoré slúžili ako zásobáreň vody. Aj keď tu nie je žiadny stály vodný zdroj, i tak mala pevnosť vždy dostatok vody. Počas dažďov v horách sa sem voda privádza pomocou dvoch vádí dvoma viaduktami do cisterien.

lanovka na pevnosť Masada a Judská púšť   lanovka na pevnosť Masada a Judská púšť

Po návšteve pevnosti sa vydávame trochu si odpočinúť k Mŕtvemu moru. Nachádzame sa na najnižšom mieste na zemi, pretože hladina Mŕtveho mora siaha do výšky –437 metrov. More je dlhé približne 50 km, ale stále sa jeho objem zmenšuje. Z dôvodu výstavby priehrad a odvodu riek prišlo Mŕtve more o podstatný zdroj vody a v zostávajúcom režime by malo v roku 2050 úplne vyschnúť. V diskusii je preto plán o vybudovaní 180 km dlhého potrubia, ktoré by privádzalo vodu z Červeného mora.

Mŕtve more

Mŕtve more je dnes stále hojne navštevované kvôli liečivým účinkom, ktoré má vďaka vysokej koncentrácii minerálov. Z dôvodu nízkej polohy je tu navyše ďalšia vrstva atmosféry, slnko preto nie je tak agresívne. Najznámejšou vlastnosťou mora však určite zostáva jeho vysoká hustota, kedy takmer nie je možné plávať, na hladine sa preto každý iba vznáša.

GPS: 31°18'54.8"N 35°21'20.9"E

 

Text: Veronika Schubertová

Foto: Veronika Schubertová, Wikimedia Commons: xta11

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Izrael – Eilat a okolie
Publikované: 4.6.2018
Dnes nás čaká náš posledný deň v Izraeli. A pretože domov letíme až v noci, hneď ráno si požičiavame auto a čaká nás skutočne rôznorodý program.

Palestína, Betlehem – na skok z Izraela
Publikované: 28.5.2018
Ešte než sa vydáme späť na juh Izraela do mesta Eilat, čaká nás krátky výlet za hranice do susedného štátu. Jedná sa o Palestínu. Prevažná väčšina z necelých 4 miliónov obyvateľov, ktorí tu žijú, sú moslimovia a hovorí sa tu arabsky. Medzi Izraelom a Palestínou prebiehajú neustále konflikty prameniace zo sporov o územie a vymedzenie hraníc.

Izrael, Jeruzalem – za hradbami Starého Mesta
Publikované: 21.5.2018
Nielen jeruzalemské Staré Mesto ukrýva skutočné turistické poklady, preto sa dnes vydávame na prechádzku, ktorá vedie priamo za jeho hradby. Začíname na hore Sion, ktorej meno je pre židov len iným výrazom pre štát Izrael. Táto hora sa nachádza za juhozápadnou hradbou Starého Mesta. Práve tu je vraj pochovaný biblický kráľ Dávid a taktiež práve tu mala prebiehať veľmi známa posledná večera Pána.

Izrael, Jeruzalem – Staré Mesto
Publikované: 14.5.2018
Skoro ráno vyrážame autobusom z Haify do Jeruzalema, historicky presláveného mesta. Tu plánujeme stráviť nadchádzajúce dve noci. Bývame len pár krokov od Damašskej brány, ktorá je jedným zo vstupov do slávneho Starého Mesta.

Izrael – mesto Haifa a hora Karmel
Publikované: 7.5.2018
Z Tel Avivu sa vlakom ráno vydávame smerom na sever, aby sme navštívili krásne mesto Haifa a urobili si prechádzku v tunajšom národnom parku. Cesta vlakom je skutočne pohodlná, ideme presne na čas a na staniciach je dostupná aj wi-fi.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikované: 23.4.2018
Dnes nás čaká návšteva slávneho územia Qasr al-Yahud, ktoré leží na východnom brehu rieky Jordán, a potom výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael – prílet a návšteva Tel Avivu a Jaffy
Publikované: 16.4.2018
Let do Izraela trvá približne 4 hodiny, treba však pripočítať ešte necelú hodinu, než sa dostanete z letiska v Ovde do centra Eilatu. My prilietame vo štvrtok v noci okolo jedenástej hodiny a až o pol jednej ráno sa zdarne dostávame do postele. Určite si dajte pozor aj na výber ubytovania. Lacnejšie varianty sa tu prevádzkujú najpravdepodobnejšie načierno, takže si treba s majiteľom ubytovania dopredu dohodnúť čas príjazdu. Taktiež odporúčam dôkladnejšie si pozrieť hodnotenie ubytovania, my sme sa hneď na prvom mieste trochu vydesili, keď sme zbadali skutočne špinavú izbu.

Izrael: Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov
Publikované: 26.6.2013
V najväčšom izraelskom meste Jeruzalem sa nachádza mnoho pamätihodností, posvätných miest a symbolov rôznych náboženstiev. Jednou z takýchto pamiatok je aj Múr nárekov alebo Západný múr, ktorý láka milióny pútnikov z celého sveta, aby práve pri ňom vyslovili svoje modlitby.

Izrael: Kumrán – zvitky od Mŕtveho mora
Publikované: 17.7.2013
Dnes sa vydáme na jednu z najznámejších archeologických lokalít sveta do Kumránu, ktorý sa nachádza na severozápadnom brehu Mŕtveho mora, v blízkosti mesta Jericho. Toto miesto sa preslávilo nálezom vzácnych tzv. zvitkov od Mŕtveho mora nazývaných aj Kumránske rukopisy.

Izrael: Cézarea Prímorská – Herodesovo mesto
Publikované: 10.7.2013
Cézarea Prímorská nazývaná aj Cézarea, či grécky Kaisareia je mesto nachádzajúce sa na Izraelskej pobrežnej planine pri Stredozemnom mori neďaleko väčšieho mesta Hadera. Toto historicky dôležité mesto patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a prečo je tomu tak, si povieme v dnešnom článku.

Izrael: Haifa – neuveriteľné Bahájské záhrady
Publikované: 3.7.2013
V dnešnom článku budeme na potulkách Izraelom pokračovať. Tentoraz sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Izraela, do mesta Haifa. Toto prístavné mesto ponúka nielen úchvatný pohľad na Stredozemné more, ale aj tolerantnú atmosféru a krásnu prírodu.

Izrael: Mŕtve more – soľ nad zlato
Publikované: 19.6.2013
Na hraniciach Jordánska a Izraela sa rozprestiera najnižšie položená vodná plocha na svete, ktorú všetci poznajú pod názvom Mŕtve more. Toto bezodtokové slané jazero je nielen turistickým lákadlom pre cestovateľov, zlatou baňou pre firmy tu ťažiace liečivú soľ, ale aj klenotnicou bohatej a pútavej histórie.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.1.2019
Chceli by ste splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch v zime? V piatok 25. a v sobotu 26. januára 2019 budete mať príležitosť, nakoľko sa uskutoční 11. ročník vodáckej verzie fašiangov - Zimný splav Dunajca.
20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 1. 2019
sviatok:Vincent
dnes:
pondelok 21.1.
2 °C
zajtra:
utorok 22.1.
1 °C