www.infoglobe.sk » Izrael – prílet a návšteva Tel Avivu a Jaffy

Izrael – prílet a návšteva Tel Avivu a Jaffy

Publikované: 16.4.2018
Let do Izraela trvá približne 4 hodiny, treba však pripočítať ešte necelú hodinu, než sa dostanete z letiska v Ovde do centra Eilatu. My prilietame vo štvrtok v noci okolo jedenástej hodiny a až o pol jednej ráno sa zdarne dostávame do postele. Určite si dajte pozor aj na výber ubytovania. Lacnejšie varianty sa tu prevádzkujú najpravdepodobnejšie načierno, takže si treba s majiteľom ubytovania dopredu dohodnúť čas príjazdu. Taktiež odporúčam dôkladnejšie si pozrieť hodnotenie ubytovania, my sme sa hneď na prvom mieste trochu vydesili, keď sme zbadali skutočne špinavú izbu.

Následujúci deň ráno nás čaká veľké presúvanie, plánujeme prejazd do Tel Avivu s tým, že Eilat viac navštívime až na konci našej cesty. Miestna doprava tu funguje perfektne, autobusy aj vlaky jazdia naozaj na čas, a aj keď je v Izraeli omnoho drahšie ako u nás, dopravy sa to netýka. Ceny sú nepatrne vyššie než v Čechách, niekedy aj zrovnateľné. Štvorhodinová cesta do Tel Avivu ubehne pomerne rýchlo aj v autobuse, okrem pozorovania krajiny krásnej Negevskej púšte si krátime čas aj na internete. Všetky tunajšie autobusy majú kvalitnú wifi a navyše USB nabíjanie pri každej sedačke.

starý prístav v Jaffe   v prístave v Jaffe

Jaffský pahorok pri západe slnka

Nutné doplniť, že vyrážame hneď ráno, pretože je piatok a poobede začína v Izraeli voľno pred sobotným šabatom. Pre turistov to v preklade znamená, že takmer všetky obchody a doprava prestanú fungovať. Podľa tohoto sviatku by totiž nemali židia vôbec pracovať, pretože sa jedná o deň venovaný odpočinku. Týždeň sa tu začína nedeľou, kedy je všetko už opäť v plnom prúde. Keď chceme okolo tretej hodiny odpoludnia využiť MHD, aby sme sa dostali bližšie k nášmu cieľu – Jaffe, strávime spolu s ďalšími dvoma Izraelčanmi pol hodiny čakaním na zastávke. Potom to aj oni vzdávajú a nám radia, ako sa najlepšie dostať na miesto. No, vyrážame teda pešky. Veľmi sa nám do toho nechce, Tel Aviv je relatívne dosť špinavý, Izraelčania si nerobia veľké starosti stým, kam zahodia odpadky. Navyše tu sú zo všetkých navštívených miest snáď najviac premnožené mačky. Takmer celý čas strávený v Tel Avive nedokážeme utiecť pred zápachom mačačincov.

moderné centrum Tel Avivu   moderné centrum Tel Avivu

na promenáde v Tel Avive   na trhovisku v Tel Avive

Cesta je ale nakoniec príjemná, prechádzame veľkým trhoviskom, kde sa dá kúpiť snáď úplne všetko od pestrofarebného korenia až po miestne dezerty či suveníry a veci do domácnosti. Za trhoviskom sa už dostávame na veľkú promenádu pozdĺž Stredozemného mora. Tu trávi mnoho Izraelčanov svoj voľný čas, pretože sa jedná o naozaj pekné miesto, ktoré ponúka príjemný únik z rušného mesta. V zapadajúcom slnku sa už vo výške 40 metrov rozprestiera jaffský pahorok. Pod ním sa nachádza jeden z najstarších prístavov na svete (starý okolo 4000 rokov). Z prístavu sa dostávame priamo do centra starej Jaffy. Po schodoch vstupujeme na námestie Kdumim Square, kde sa nachádza mnoho kaviarní, galérií a aj návštevnické centrum. V stánkoch s občerstvením môžete ochutnať napríklad pražené fazule. Nad námestím sa týči rímskokatolícky kláštor sv. Petra. Hneď vedľa námestia sa nachádzajú pekné záhrady Gan HaPisga, odkiaľ je krásny výhľad na moderné centrum Tel Avivu.

kláštor sv. Petra – pohľad zo záhrad Gan HaPisga   kláštor sv. Petra

Pokiaľ plánujete navštíviť Jaffu mimo šabat, určite nevynechajte ani tunajší blší trh či neďalekú hodinovú vežu z roku 1903, nachádzajúcu sa na Clock Tower Square.

GPS: (letisko Ovda) 29°57'03.2"N 34°56'10.7"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Izrael: Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov
Publikované: 26.6.2013
V najväčšom izraelskom meste Jeruzalem sa nachádza mnoho pamätihodností, posvätných miest a symbolov rôznych náboženstiev. Jednou z takýchto pamiatok je aj Múr nárekov alebo Západný múr, ktorý láka milióny pútnikov z celého sveta, aby práve pri ňom vyslovili svoje modlitby.

Izrael: Kumrán – zvitky od Mŕtveho mora
Publikované: 17.7.2013
Dnes sa vydáme na jednu z najznámejších archeologických lokalít sveta do Kumránu, ktorý sa nachádza na severozápadnom brehu Mŕtveho mora, v blízkosti mesta Jericho. Toto miesto sa preslávilo nálezom vzácnych tzv. zvitkov od Mŕtveho mora nazývaných aj Kumránske rukopisy.

Izrael: Cézarea Prímorská – Herodesovo mesto
Publikované: 10.7.2013
Cézarea Prímorská nazývaná aj Cézarea, či grécky Kaisareia je mesto nachádzajúce sa na Izraelskej pobrežnej planine pri Stredozemnom mori neďaleko väčšieho mesta Hadera. Toto historicky dôležité mesto patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a prečo je tomu tak, si povieme v dnešnom článku.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.4.2018
Najväčší cestovateľský portál na svete opäť zostavil rebríčky tých najobľúbenejších destinácií na svete, ktoré si v nasledujúcich riadkoch predstavíme.
19.4.2018
Historický festival v Libušíne pri Kladne má už svoju tradíciu. V poradí už 27. ročník prinesie do údolia pod bývalé hradisko kňažnej Libuše stretnutie dvoch tisícok šermiarov. Rytierske turnaje, sprievodný program a zatiaľ najväčšia stredoveká bitka v ČR sa koná v sobotu 21. apríla od 12. hodiny.
18.4.2018
Aj tento rok Bratislava otvorí svoje brány pre všetkých domácich aj návštevníkov mesta. Bezplatne sa tak budete môcť dostať do múzeí, galérií a mestských inštitúcií a zároveň si vychutnať bohatý viacdňový program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAMBODŽA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 20. 4. 2018
sviatok:Marcel
dnes:
piatok 20.4.
25 °C
zajtra:
sobota 21.4.
26 °C