www.infoglobe.sk » Slovinsko, Logarská dolina – malebný východiskový bod pre treking

Slovinsko, Logarská dolina – malebný východiskový bod pre treking

Publikované: 18.5.2017
Logarská dolina je slepé malebné údolie na severe Slovinska, ktorým vedie 6 km dlhá cesta končiaca stenou mohutného vápencového masívu. Do Logarskej doliny sa platí vstupné vo výške 7 eur za auto a vstupná brána sa nachádza 4 km západne od mestečka Solčava.

Najviac možností ubytovania v údolí je zhruba na pol ceste. Pokiaľ nemáte nič rezervované, tak je dobré zastaviť sa v infocentre, kde vám ochotný personál poradí, kde majú voľné izby. Jedno infocentrum sa nachádza zhruba v 1/3 cesty a druhé pri vstupnej bráne.

hory nad Logarskou dolinou

V lete je údolie vyhľadávané pre vysokohorskú turistiku a pokojnú atmosféru. V zimnom období sa zase mení na okruh pre bežkárov, čo tiež môže byť veľkolepé. Nenájdete tu ani zhon, ani nekonečné davy ľudí, pretože dostupnosť k údoliu je veľmi zlá (ďaleko od hlavných cestných ťahov) a ubytovacie kapacity sú tiež obmedzené. Ubytovania majú predovšetkým domáci charakter a ceny sa pohybujú okolo 30 eur za osobu (na noc). Niektoré ubytovania ponúkajú aj možnosť spania v senníku (údajne vraj senník vyhľadávajú predovšetkým Česi), pokiaľ však seno neprináša ubytovaným pohodlie, sú tu pristavené aj postele. V našom prípade mal senník čistú kúpeľňu s teplou vodou a vonkajšiu kuchyňu so sedením. Cena 12 eur za osobu + 1 euro 25 centov turistická taxa, ktorá sa tu platí všade. V údolí sa tiež dá zabezpečiť si jazdu na koňoch či v konskom povoze.

panoráma Logarskej doliny   rázcestie nad Klemenčou jamou

Hory v juhozápadnej časti údolia majú okolo 2 000 m a najvyšším vrcholom je Planjava 2 394 m. Patria do pohoria Kamnicko-Savinjských Álp na severe krajiny. Turistov najviac láka výstup na Strelovec (1 763 m), Krofičku (2 083 m) a na Kamniško sedlo (1 864 m). Prvé dva výstupy vedú cez chatu Klemenča jama (jama síce znamená jaskyňa, no žiadnu tu nenájdete), ktorá sa nachádza vo výške 1 208 m n. m. na južnom svahu po asi hodine stúpania. Ponúka nápoje a občas aj jedlo. Taktiež sa tu dá za 25 eur na noc s raňajkami (spoločná veľká miestnosť) ubytovať. Cesta nad chatou nemá ani tušenia, čo to je rovina, pretože nekonečne stúpa hore. Po ceste vám nebude oporou ani výhľad do okolia, pretože skrz les nič nie je vidieť. Po hodine stúpania sa cesta rozdvojuje – Strelovec vľavo (30 min) a Krofička vpravo (1 h 30 min).

ideálne miesto na občerstvenie- Klemenča jama

Zvolili sme cestu vpravo na Krofičku, kde sa po chvíli stúpania otvoril pohľad do údolia, ktorý povzbudzoval naše kroky do konca výstupu. Stúpa sa tu úzkou cestičkou medzi skalkami, kosodrevinou a rôznymi kvetinami, ktoré zdobia okolie ako naše skalky pri dome. Odrazu ste súčasťou toho horského masívu a nad slovinskými horami vidíte aj hory Rakúska. Záverečná časť je veľmi náročná a nebezpečná, miestami opatrená lanom a kramľami. Po 3 hodinách a 30 minútach neustáleho stúpania stojíme na mieste – na vrchole dvojtisícovej hory Krofička. Dážď, ktorý sme dlho sledovali z diaľky, sa v tom okamžiku bohužiaľ prihnal aj nad Krofičku, preto krásne hory zahalené do čierneho mraku značne nabrali na dramatickosti. Už tieto prvé kvapky nás vyhnali naspäť, pretože vieme, ako veľmi sa vápenec kĺže a ako horný úsek cesty vyzerá.

dramatické hory juhozápadu   Logarská dolina

Na ďalšie vrcholy sa vychádza z konca údolnej cesty, ktorá cestičkou pokračuje k 90 m vysokému vodopádu Rinka, ktorý padá do malého jazierka. Uzučký vodopád môžete pozorovať z ojedinelého baru, ktorý doslova vyčnieva zo skaly do údolia. Môžete sa tu občerstviť, nakúpiť suveníry a pokračovať hlboko do hôr.

vodopád Rinka

Logarská Dolina je prekrásna časť Slovinska. Atmosféru údolia si určite obľúbite aj vy.

GPS: 46°23'00.3"N 14°37'11.3"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Slovinsko: Nádherné jazero a rovnomenné mestečko Bled – I. časť
Publikované: 23.1.2013
Keďže sme sa rozhodli, že v Slovinsku strávime niekoľko dní, bolo by hriechom nenavštíviť azda najznámejšie slovinské jazero Bled, ktoré sa považuje za jeden z jeho symbolov. Toto nádherné jazero sa rozprestiera na východnom okraji Julských Álp, hneď vedľa rušného mestečka s rovnakým názvom.

Slovinsko: Národný park Triglav
Publikované: 27.5.2017
Národný park Triglav je jedno z najnavštevovanejších miest Slovinska. Názov dostal podľa najvyššej hory Slovinska, ktorá je samozrejme súčasťou parku. Hlavným cieľom turistov sú predovšetkým jazerá, krátke výlety a výstup na samotný vrchol hory. Jednodenný výstup na Triglav je striktne zakázaný, rovnako ako nocovanie na území parku (mimo horskej chaty). Jedná sa o veľmi náročný výstup, ktorý sa dá podniknúť z rôznych svetových strán.

Slovinsko: Nádherné jazero a rovnomenné mestečko Bled – II. časť
Publikované: 30.1.2013
Dnes sa nebudeme nikam presúvať. Celý deň strávime v mestečku Bled, ktoré patrí k najznámejším turistickým centrám celého Slovinska. Spolu sa vyberieme na návštevu jednej z jeho najkrajších a najvzácnejších pamiatok. Zavítame na majestátny hrad týčiaci sa na skalnom brale nad rovnomenným jazerom Bled a navštívime miestny trh.

Slovinsko: Nádherné jazero a rovnomenné mestečko Bled – III. časť
Publikované: 6.2.2013
Prebudili sme sa do pekného, avšak opäť o čosi chladnejšieho rána. Dali sme si niečo pod zub, skontrolovali ruksak, či v ňom máme všetko potrebné, keďže opäť chceme stráviť celý deň vonku a pomaly sme sa vybrali k jazeru. Dnes sme sa rozhodli navštíviť kostol na ostrove uprostred jazera a poobede trošku pobehať po meste.

Slovinsko: Mesto Postojna
Publikované: 2.1.2013
Ponáhľajúc sa do Chorvátska alebo nazad domov na rodnú hrudu sme až doteraz cez Slovinsko vždy len prechádzali. Aj keď je pravda, že o jeho krásach sme už mnoho počuli, akosi sme si nikdy nevedeli nájsť pár dní, alebo aspoň hodín, aby sme sa tu zastavili. Konečne sme to však zmenili a časť neskorej letnej dovolenky sme strávili v Slovinsku.


Súvisiaca fotogaléria

Slovinsko: Piran – starobylé mestečko s úžasnou atmosférou
Pri jarných potulkách zablúdili naše kroky do malebného slovinského prímorského mestečka Piran (z...

Slovinsko: Rozprávkovokrásny Bledský hrad
Na 130 metrov vysokom skalnom brale sa nad jazerom Bled vypína mohutná pevnosť Bledského hradu, z...

Slovinsko: Jazero Bled a rovnomenné mestečko
Nádherné krištáľovo čisté jazero Bled, na brehu ktorého leží rovnomenné mestečko, sa rozprestiera...

Slovinsko: mestečko Postojna a krásy okolia  
Neveľké slovinské mestečko Postojna, v ktorom žije niečo vyše 15 000 obyvateľov, poznajú milovníc...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (alebo tiež Predjamský hrad) jednoznačne patrí k najfascinujúcejším hrado...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slovensko

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote a publikácia Klenotnica GMM
2. cena:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie v divadle Tower Stage
3. cena redakcie:
Publikácia Od hradu k hradu z vydavateľstva Dajama

Aktuality:

17.10.2017
Vo výstavnom a spoločenskom centre IDEON v Pardubiciach sa koná v dňoch 20. až 22. októbra čokoládový festival. Čaká vás veľmi sladký víkend s bohatým sprievodným programom.
16.10.2017
Už v sobotu 28. októbra 2017 sa môžete tešiť na Noc duchov, tekvíc a strašidiel, ktorá zavládne na stredovekom hrade Strečno.
15.10.2017
Nenechajte si ujsť najväčší cestovateľský festival na Slovensku, ktorý bude prebiehať v 12-tich slovenských mestách od 18. októbra do 28. novembra 2017.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ČILE (Chile):

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:utorok 17. 10. 2017
sviatok:Hedviga
dnes:
utorok 17.10.
22 °C
zajtra:
streda 18.10.
22 °C