www.infoglobe.sk » Slovinsko: Národný park Triglav

Slovinsko: Národný park Triglav

Publikované: 27.5.2017
Národný park Triglav je jedno z najnavštevovanejších miest Slovinska. Názov dostal podľa najvyššej hory Slovinska, ktorá je samozrejme súčasťou parku. Hlavným cieľom turistov sú predovšetkým jazerá, krátke výlety a výstup na samotný vrchol hory. Jednodenný výstup na Triglav je striktne zakázaný, rovnako ako nocovanie na území parku (mimo horskej chaty). Jedná sa o veľmi náročný výstup, ktorý sa dá podniknúť z rôznych svetových strán.

jazero Bohinj

Cesta z juhu cez Triglavské jazerá je pozvoľnejšia, takže vhodnejšia pre začiatočníkov. Cesta zo severu je strmejšia. Keďže nie som milovníkom masívneho turizmu, vrchol Triglavu sa nestal naším cieľom. V pláne sme mali iba tento masív obísť cez Kranjskou Goru, pohľad na horský masív z krásnej dedinky Mojstrana nad riekou Sávou Dolinkou nás však rýchlo presvedčili a už sme prechádzali krásnym údolím Vrata, ktoré vedie k severnej stene Triglavu. Úplne nás uchvátila rieka Triglavská Bystrica, ktorá tečie údolím. Celé údolie je dlhé 11,5 km, cesta je bez výhľadu do okolia, pretože vedie hustým lesom. Zhruba uprostred narazíte na malé platené parkovisko (2 eurá za auto). Ak stojíte čelom k horám, tak napravo uvidíte vodopád Peričnik, ktorý je dlhý 52 m a prudko padá dole medzi kamene. Dostanete sa k nemu už po pár minútach stúpania a má takú zvláštnosť, že sa dá celý zozadu obísť. Nezabudnite si vziať nepremokavú bundu, zo skaly za vodopádom dosť kvapká voda. Určite sa tu zastavte a nechajte sa okúzliť. V záverečných kilometroch cesty sa začnú objavovať domčeky s krásnymi záhradami a hlavne už hornatým pozadím. Cesta končí pri parkovisku s bránou, tú obídete a za chvíľu sa vám otvorí veľký skalný masív.

vodopád Peričnik

Priamo pred severnou stenou mohutného Triglavu sa nachádza chata Aljažev dom. Recepciu nájdete vedľa chaty v malom domčeku so suvenírmi. Pohľad na smerovník je až trošku desivý – trasy dlhé 5 h cesty, 6 h cesty sú tu na úplne bežné. Z tohoto miesta vychádza mnoho turistov nielen na samotný Triglav, ale tiež na hory v okolí (tí, ktorí preferujú byť sami v horách), kde je výhľad na vrchol masívu. 

pohľad na masív Triglavu

Autom sa však musíte údolím vrátiť zase späť. Môžete ss vydať na východ k mestu Bled alebo na západ do Kranjskej Gory. Poďme si predstaviť oboje. Bled je mesto, ktoré by nikto nemal minúť. Leží totiž na okraji rovnomenného jazera. Kúpaniu v takom jazere snáď neodolá nikto – absolútne čistá voda, kačice, labute, dokonalé okolie, neďaleký hrad, lodičky atď. Parkovanie 8 eur na deň je bežná cena, a to aj keď sa chcete iba prejsť či vykúpať a za hodinu zase odísť. Okolo jazera sú miestami vybudované drevené sedadlá (trámy) tesne pod hladinou, aby ľudia mohli sedieť vo vode. Jazero ponúka mnohé aktivity – môžete si napríklad zaplatiť výlet na ostrov v drevenej loďke (starý muž vás tam zavezie pomocou svojej sily a pádiel). Ďalšou možnosťou je požičať si vlastnú loďku (od 15 eur) alebo modernú zábavu paddleboard (8 eur na deň). Ak vás toto neláka, stačí si nájsť miestečko na uterák a užívať si krásu okolia. Ďalej odporúčam zastaviť sa v cukrárni a ochutnať miestnu špecialitu kremšnite – vrstva šľahačky a krému medzi plátkami listového cesta.

jazero Bled

Ďalším krásnym miestom v parku je tiesňava Vintgar, ktorá sa nachádza na rieke Radovna. Cesta k nej však nie je úplne jednoduchá, preto sa je lepšie informovať v turistickom centre. Od Bledu sa vydáte cez Spodnje Gorje a Fortunu do dedinky menom Vrše. Pred tiesňavou je neplatené parkovisko a vstup stojí 4 eurá na osobu. Vyhliadková cesta tiesňavou je dlhá 1,6 km a končí pri krásnom jazierku s vodopádom. Späť môžete ísť buď rovnakou cestou, alebo prechádzkou cez priľahlý kopec. Priezračná rieka je skutočne krásnym turistickým cieľom, preto sa aj tu určite zastavte.

jazierko pod tiesňavou Vintgar

tiesňava Vintgar   priezračná voda tiesňavy Vintgar

GPS: 46°22'44.9"N 13°50'02.5"E

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Slovinsko, Logarská dolina – malebný východiskový bod pre treking
Publikované: 18.5.2017
Logarská dolina je slepé malebné údolie na severe Slovinska, ktorým vedie 6 km dlhá cesta končiaca stenou mohutného vápencového masívu. Do Logarskej doliny sa platí vstupné vo výške 7 eur za auto a vstupná brána sa nachádza 4 km západne od mestečka Solčava.

Slovinsko: Nádherné jazero a rovnomenné mestečko Bled – I. časť
Publikované: 23.1.2013
Keďže sme sa rozhodli, že v Slovinsku strávime niekoľko dní, bolo by hriechom nenavštíviť azda najznámejšie slovinské jazero Bled, ktoré sa považuje za jeden z jeho symbolov. Toto nádherné jazero sa rozprestiera na východnom okraji Julských Álp, hneď vedľa rušného mestečka s rovnakým názvom.

Slovinsko: Nádherné jazero a rovnomenné mestečko Bled – II. časť
Publikované: 30.1.2013
Dnes sa nebudeme nikam presúvať. Celý deň strávime v mestečku Bled, ktoré patrí k najznámejším turistickým centrám celého Slovinska. Spolu sa vyberieme na návštevu jednej z jeho najkrajších a najvzácnejších pamiatok. Zavítame na majestátny hrad týčiaci sa na skalnom brale nad rovnomenným jazerom Bled a navštívime miestny trh.

Slovinsko: Nádherné jazero a rovnomenné mestečko Bled – III. časť
Publikované: 6.2.2013
Prebudili sme sa do pekného, avšak opäť o čosi chladnejšieho rána. Dali sme si niečo pod zub, skontrolovali ruksak, či v ňom máme všetko potrebné, keďže opäť chceme stráviť celý deň vonku a pomaly sme sa vybrali k jazeru. Dnes sme sa rozhodli navštíviť kostol na ostrove uprostred jazera a poobede trošku pobehať po meste.

Slovinsko: jazero Bohinj a neďaleký vodopád Savica
Publikované: 20.2.2013
Dnes sa opäť vyberieme obdivovať krásy slovinskej prírody. Od jazera Bled sa presunieme k nemenej zaujímavému jazeru Bohinj, kde navštívime aj neďaleký vodopád Savica.

Slovinsko: Hrad Predjama (Predjamski grad)
Publikované: 16.1.2013
Slovinský hrad Predjama (alebo tiež Predjamský hrad) jednoznačne patrí k najfascinujúcejším hradom na svete. Ukrýva sa v rovnomennej obci vzdialenej len 10 kilometrov od turisticky vyhľadávaného mesta Postojna, ktoré je celosvetovo preslávené vďaka unikátnemu jaskynnému systému.

Slovinsko: mesto Postojna – unikátna jaskyňa Postojnska jama
Publikované: 9.1.2013
Mesto Postojna ležiace v juhozápadnej časti Slovinska poznajú vďaka unikátnemu systému jaskýň, ktorý sa nazýva Postojnska jama, milovníci prírody a cestovania z celého sveta. Nám sa túto unikátnu prírodnú pamiatku a jednu z hlavných turistických atrakcií celej krajiny podarilo navštíviť koncom leta a musím priznať, že to bol naozaj úchvatný zážitok.


Súvisiaca fotogaléria

Slovinsko: Rozprávkovokrásny Bledský hrad
Na 130 metrov vysokom skalnom brale sa nad jazerom Bled vypína mohutná pevnosť Bledského hradu, z...

Slovinsko: Jazero Bled a rovnomenné mestečko
Nádherné krištáľovo čisté jazero Bled, na brehu ktorého leží rovnomenné mestečko, sa rozprestiera...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.1.2019
Chceli by ste splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch v zime? V piatok 25. a v sobotu 26. januára 2019 budete mať príležitosť, nakoľko sa uskutoční 11. ročník vodáckej verzie fašiangov - Zimný splav Dunajca.
20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 1. 2019
sviatok:Vincent
dnes:
pondelok 21.1.
2 °C
zajtra:
utorok 22.1.
1 °C