www.infoglobe.sk » Rakúsko: Pokoj v hornatom národnom parku Gesäuse

Rakúsko: Pokoj v hornatom národnom parku Gesäuse

Publikované: 8.3.2018
Dnes sa pozrieme do malého národného parku Gesäuse. Tento najmladší národný park Rakúska sa nachádza na severe Štajerska. Cesta z Prahy cez České Budějovice trvá 4,5 hodiny. V parku nájdete údolie, v ktorom tečie pomerne divoká rieka Enža, pozdĺž ktorej vedie cesta aj železnica.

Turistické informačné centrum parku sa nachádza pri odbočke na Johnsbach, 10 km od Admontu. Okrem turistických informácií tu nájdete veľmi zaujímavý náučný park Ökologischer Fußabdruck. Stredom pozornosti sa stáva živý plot v tvare nohy. V päte sa nachádza hľadisko, zvyšok nohy tvorí bludisko (štart je v päte), kde na deti čakajú otázky o prírode – podľa odpovede nasledujú šípky, pokiaľ odpovedia zle, dostanú sa do slepej uličky, pokiaľ dobre, dostanú sa bludiskom k ďalšej otázke. V okolí tohoto bludiska sú aj ďalšie stanoviská pre deti – kreslenie, tvorenie, hojdačky a záhradky s popiskami rastlín, o ktoré sa môžu deti starať.

náučný park Ökologischer Fußabdruck

Ďalšími populárnymi miestami sú vysokohorské chaty. Tie ale otvárajú až na začiatku mája, takže pokiaľ sa chcete pozrieť aj dovnútra, naplánujte si výlet až na neskôr. Najobľúbenejšou chatou a turistickým cieľom mnohých návštevníkov je Hesshütte, ktorá sa nachádza vo výške 1 700 m. Najkratšia cesta k chate č. 660 sa volá Wasserfallweg a začína za vodnou priehradou na rieke Enža, kde sa za mostom Kummerbrűcke nachádza malé parkovisko a za ním jediná cesta hore, ktorá ostro stúpa medzi balvanmi a koreňmi lesa Kummerwald. Po prekonaní 250 výškových metrov skrášli cestu úzky vodopád padajúci z vysokej steny, ktorá sa následne obchádza sprava. V ďalšom úseku (až dorazíte k prvému rebríku) počítajte s tým, že sa cesta mení na najstaršiu ferratu v Enntalských Alpách (z roku 1982). Celá zaistená cesta je veľmi jednoduchá, hodnotená len A a B, preto je určená naozaj pre každého. Po jej prekonaní sa vám otvorí pekný výhľad na masív hory Buchstein. Cesta pokračuje vysokohorským terénom (les, kosodrevina, skala) až k romanticky položenej chate Hesshütte.

vodopád na ceste Wasserfallweg

Od chaty vedú dve okružné cesty, jedna cez Hochzinödl a druhá cez Planspitze. Dá sa ísť aj prechodom celého masívu smerom na západ, trebárs aj s prenocovaním na chate Haindlkarhűtte (pozor, len od mája do októbra), ktorá leží v hlbokom údolí pod impozantným hrebeňom hory Festkogel (2 269 m n. m.). Pokiaľ tu budete vo večerných hodinách, určite odporúčam urobiť si hodinový výlet od chaty po značenej ceste smerom k vrcholu hory Haindlwaldspitze na okraj sedla v 1 200 m n. m, kde je parádny výhľad do údolia so západom slnka za okolité kopce.

Haindlkarhütte   hory na juhu parku

Pokiaľ by ste sa rozhodli zostupovať touto cestou (cesta končí na ceste vedúcej do Johnsbachu), určite nebudete ľutovať. Zostup je najprv vybavený oceľovým lanom pre zvýšenie bezpečnosti, potom sa ide medzi balvanmi. Celá táto oblasť je už na prvý pohľad veľmi nestabilná, hory sa stále tvarujú a v tejto časti ich sledujú dokonca aj senzory pre pohyb. V dolnej časti cesty pôjdete po suťoviskovom poli pozdĺž ostrých hornatých veží až napokon dôjdete dole na planinu kúsok nad riekou, čo preteká údolím od Johnsbachu. Krásne výhľady do údolia sú tu samozrejmosťou. 

pohľad na park od Johnsbachu   hrebeňom hory Festkogel Hochtor

Vrchol Großer Buchstein na severe parku je ďalším obľúbeným cieľom. My sme sa však vydali k vodnej nádrži nad mestom Hieflau, ktorej okolie pôsobí veľmi príjemne. Okolo nádrže vedie cesta, ktorá je z 3/4 asfaltová, a tak je vhodná aj pre inline korčuliarov. Pokiaľ nemáte korčule, urobte si prechádzku, pretože toto miesto je bez zhonu, bez davov ľudí a s úžasnými výhľadmi na vysoké hory.

GPS: 47°33'35.8"N 14°35'28.2"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko, Štajersko - Medvedia tiesňava a vrch Hochlantsch
Publikované: 11.2.2015
Rakúsko je alpská krajina oplývajúca nespočetným množstvom prírodných krás. Nemusia to byť vždy len vychýrené lyžiarske strediská, či do výšok siahajúce zasnežené končiare monumentálnych alpských štítov, ktoré sa oplatí navštíviť. Nemenej zaujímavé sú aj dve obdivuhodné lokality nachádzajúce sa neďaleko mesta Graz v pohorí Grazer Bergland – Medvedia tiesňava a vrch Hochlantsch.

Rakúsko, Štajersko: splavovanie rieky Salzy a tiesňava Wasserlochklamm
Publikované: 28.6.2017
Salza je horská rieka v Štajersku, ktorá pramení pod horou Goller. Krása, pereje a tiesňava v dolnej časti toku ju zaraďujú medzi najobľúbenejšie a najčastejšie navštevované rieky v Rakúsku.

Rakúsko: Štajersko – Murtal, dovolenka plná zážitkov
Publikované: 7.5.2014
Po roku opäť zavítame do dovolenkovej oblasti Murtal, ktorá sa nachádza západne od mesta Graz v spolkovej krajine Štajersko. Tento región privíta svojich návštevníkov množstvom zaujímavých atrakcií a podujatí, o ktorých si povieme viac v nasledujúcich riadkoch.

Rakúsko: Štajersko, krajina prírody a pohybu
Publikované: 22.5.2016
Po dlhšej prestávke sa opäť vydáme do spolkovej krajiny Štajersko, ktoré sa nachádza na juhovýchode Rakúska. Len nedávno sa tu uskutočnilo otvorenie novej 950 kilometrov dlhej turistickej trasy, ktorá vás prevedie od ľadovca až k vinohradníckym oblastiam.

Rakúsko: Zaistená cesta v Johnsbachu
Publikované: 10.6.2017
Zábavný park v podobe zaistenej cesty sa ukrýva pod názvom Johnsbach klettersteig. Túto zaistenú cestu nájdete neďaleko najmladšieho rakúskeho národného parku Gesäuse, ktorý sa nachádza v Štajersku medzi Admontom a Hieflau.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

23.4.2019
V dňoch 26.–28. apríla vás na českobudějovickom výstavisku čakajú špeciality z celého sveta, súťaže o zaujímavé ceny a sprievodný program. Veľtrh Travel & Gastro ponúkne nové turistické destinácie a stretnutie odborníkov v cestovnom ruchu.
22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
21.4.2019
Hlavné mesto Slovenska vás pozýva na 16. ročník obľúbeného podujatia s bohatým programom pre všetkých, ako aj na mestský open air festival Bratislavský majáles.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 4. 2019
sviatok:Vojtech