www.infoglobe.sk » Rakúsko: Zaistená cesta v Johnsbachu

Rakúsko: Zaistená cesta v Johnsbachu

Publikované: 10.6.2017
Zábavný park v podobe zaistenej cesty sa ukrýva pod názvom Johnsbach klettersteig. Túto zaistenú cestu nájdete neďaleko najmladšieho rakúskeho národného parku Gesäuse, ktorý sa nachádza v Štajersku medzi Admontom a Hieflau.

Pokiaľ prechádzate parkom v smere od Admontu, tak po 10 km narazíte na odbočku vpravo na Johnsbach. Náhle sa ocitnete v pokojnom údolí, kde vládne iba príroda. Po ľavej strane sa vám otvárajú výhľady na ostré hornaté veže a suťoviská medzi nimi. Pokračujte stále vyššie a sledujte si, kedy budete prechádzať malým tunelom v skalnej veži, tá je totiž už súčasťou zaistenej cesty. Parkovať sa dá pred vežou s tunelom aj za ňou.

tunel v skalnej veži

časť jednoduchšieho úseku   nástup na zaistenú cestu

Samotný začiatok ferraty Johnsbach Klettersteig je však na druhom brehu rieky. Zaistená cesta má niekoľko možností výstupov – od najľahšieho po extrémne ťažký. Pojme si spoločne prejsť jednotlivé časti. Nástup sa nachádza priamo pri rieke, kde sa cesta začína rebríkom, teda úsekom, ktorý sa právom hodnotí C/D, čo je najťažší úsek jednoduchého variantu výstupu. Po prekonaní týchto úsekov sa dostaneme na rozcestie, kde cesta pokračuje hore a ďalšie lano vedie vpravo na bočnú stranu skaly. My budeme hore pokračovať najprv úsekom B k prvej lavičke s výhľadom na Johnsbach a ďalej po B/C k druhej lavičke, ktorá je zasadená v skale a pohľad z nej mieri na horu naproti.

výhľad z lavičky   výhľad na Johnsbach

Po krátkom zastavení zas nastupujeme na stenu, kde po pár metroch vidíme konce oceľových lán, ktoré sprevádzajú ťažšie úseky cesty. Spoločná cesta pokračuje úsekom B k drevenej plošine a sieti, kde končí jedna z troch tzv. Flying Fox tejto zaistenej cesty, teda oceľové lano idúce cez údolie z bodu A v lese práve sem do bodu B, na ktorom sa človek môže preletieť údolím, ak má potrebné vybavenie. Aj vás tu určite upúta výhľad na údolie a hory národného parku Gesäuse. Ešte pár nenáročný krokov a sme na veternom vrchole s výhľadom nielen do údolia, ale aj na Johnsbach. Zostup je opäť zaistený, miestami sa ide úsek C a opäť budeme obchádzať ďalší Flying Fox. Cesta späť k autu vedie buď doľava a pozdĺž celej skaly dole k vode, alebo opäť musíte nastúpiť na zaistenú cestu, vrátiť sa dole na rázcestie a využiť ďalšie varianty cesty. 

Nepal Brücke

Vráťme sa teda na rázcestie kúsok nad nástupom a vydajme sa tentokrát vpravo, kde na nás čaká železná plošina pozdĺž skaly. Hneď vpravo vo výške pásu visia ukotvené reťaze s okom, určené pre zlanenie k mostu Nepal Brűcke. Tento most vedie cez rieku k skalnej veži naproti, v ktorej je už zmienený tunel, teda pre nás poznávací bod, že sme našli zaistenú cestu. Most tvoria len oceľové laná. Iným spôsobom než zlanením sa k nemu nedostaneme, preto si ani vy nezabudnite vlastné lano a zlaňovacie pomôcky. Most nie je vhodný pre slabé povahy. Nohy sa tu rozklepú od strachu aj odvažnym. Je to veľký zážitok a spestrenie cesty. Z tejto veže sa dostanete dole na cestu aj pomocou vlastného lana a zlanenia, alebo sa dá (pokiaľ máte vybavenie) využiť pre cestu späť dole cez rieku opäť ďalší Flying Fox a následne zaistenú cestu nad hladinou rieky zliezť späť k nástupu. Pokiaľ sa vám nebude chcieť absolvovať lanový most, tak môžete rovno postúpiť ďalej pozdĺž lana, až uvidíte 2 cesty hore – D cesta a E cesta. Na ceste hodnotenej D vás nič neprekvapí. Je príjemne odistená a každý stup je bezpečný. Na úseku E vás čaká visutý rebrík do priestoru, pokiaľ teda preleziete dva E úseky v previse za sebou, čo je veľmi náročné, a to hlavne kvôli precvakávaniu karabín a demotivácii pri pohľade na druhý E úsek po prekonaní prvého.

E úsek

Ďalší variant cesty sa ponúka hneď pri nástupe, kde nebudeme stúpať po rebríku, ale pôjdeme pozdĺž rieky tesne nad vodou po prúde (ako už bolo zmienené). Na jednom oceľovom lane sa stojí a za druhé sa držíme (úsek je hodnotený písmenom C). O chvíľu sa tak dostaneme na breh za skalou. Keď sa vydáme po lesnej ceste hore, po niekoľkých zákrutách sa dá napojiť na zaistenú cestu sprava (pod ťažšie úseky cesty), alebo týmto spôsobom naopak cestu zakončiť. 

výhľad na NP Gesäuse

Tu vidíte, že rôznych ciest a zábavy je tu požehnane. Je to pomerne malá skala, ale dá sa tu liezť aj 2 hodiny. Myslím, že zaistená cesta Johnsbach sa bude páčiť aj vám. 

GPS: (národný park) 47°33'53.5"N 14°35'12.2"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko, Bad Ischl – alpská panoráma z ferraty Katrin
Publikované: 19.10.2015
Alpský vzduch, horská krajina, strieborné jazerá a vrcholy majestátnych hôr s pozadím ľadovca Dachstein. Takéto okamihy ponúka ferrata Katrin s nadmorskou výškou 1 542 m.

Rakúsko, ferrata Drachenwand: kondička, sila, skúsenosť
Publikované: 1.11.2015
Pokiaľ hľadáte zložitejšiu ferratu, tak sa vydajte na Drachenwand do Rakúskych Álp. Grandiózny výhľad na Mesačné jazero (Mondsee) a dachsteinský masív vyžaduje fyzickú kondičku, poriadnu dávku vnútornej sily a predchádzajúce skúsenosti. Vďaka týmto aspektom si vychutnáte ako výstup na Dračiu stenu (Drachenwand), tak pohľad na alpské panorámy.

Rakúsko: Traunstein – ferratový strážca Soľnej komory
Publikované: 12.10.2015
Zavítajme na jednu z najkrajších zaistených ciest v Alpách. Pod vami sa striebri pokojná hladina azúrového soľného jazera Traunsee, na ktoré dohliadajú strážcovia Julských Álp, na horizonte sa klania Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysnívaný Traunstein.

Rakúsko, Dachstein: Der Johann – dlhý klettersteig na strmej južnej stene
Publikované: 3.11.2016
Der Johann je pánom dachsteinských zaistených ciest (klettersteig), a to kvôli miestu, náročnosti a predovšetkým dĺžke. Prístup k nemu je jednoduchý, v celej svojej dĺžke je označený červenými značkami. Ideálnym riešením je zaparkovať auto pri dolnej stanici lanovky Dachstein Südwandbahn. Od tej sa vydajte vpravo pozdĺž lán hore – smerom k Südwand Hütte. Vďaka stáčaniu cesty na západ podídete laná a po 40 minútach chôdze dôjdete ku krásnej kamenitej chate, ktorú len miniete a podľa smerovníku sa vydáte cestou na severozápad, kde vás čaká ešte hodina cesty k nástupu na klettersteig.

Rakúsko, Dachstein: Der Johann – dlhý klettersteig na strmej južnej stene II
Publikované: 10.11.2016
Sme vo výške 2 510 m n. m. na odpočinkovom mieste zvanom Südwandblick. Práve sme sa zapísali do „vrcholovej“ knihy a môžeme pokračovať ďalej, pretože stále nie sme v cieli. Úsekom C/D sa vyhupneme na vysoko položenú terasu, kde možno len o fúz dosiahnete na lano na stene oddelené priepasťou (ak ste menšieho vzrastu). Odtiaľ je cesta istý čas jednoduchá, avšak výška stále budí väčší rešpekt.

Rakúsko, Dachstein: Hoher Dachstein – výstup na najvyšší vrchol
Publikované: 17.11.2016
Najvyšší vrchol Dachsteinu sa volá Hoher Dachstein a na svoj mohutný masív dohliada z výšky 2 995 m n. m. Nachádza sa nad južnými príkrymi svahmi. Na ľadovcovú oblasť pod vrcholom sa dostanete buď peši zo severozápadu (najčastejšie z chát Adamek Hütte a Simony Hütte) po zaistených cestách na južnej stene, alebo lanovkou Südwandbahn (ako už bolo popísané v minulých článkoch).

Rakúsko, Dachstein: hornatý velikán – južné steny
Publikované: 20.10.2016
Prístupy na masív Dachstein sú zo všetkých strán a každý z nich má svoje prednosti. Najviac navštevované sú samozrejme lanovky (už v prvej časti sme sa dozvedeli pár informácií o lanovkách). Lanovka z juhu sa volá Dachstein Südwandbahn a vynesie vás do oblakov takmer o jeden výškový kilometer za neuveriteľných 10 minút. Horná stanica s reštauráciou sa nachádza na vrchole hory Hunerkogel.

Rakúsko, Dachstein: hornatý velikán – severozápadná časť masívu
Publikované: 27.10.2016
Severozápad Dachsteinu vystihuje pozvoľný nástup, ľadovce a nemožnosť dostať sa hore inak než po svojich (lanovky tu nenájdete). Západnej časti Dachsteinu dominuje jediná vysokohorská chata Adamek Hütte (2 196 m n. m.), ku ktorej sa najlepšie dostanete od Gosausee (10 minút jazdy autom od dediny Gosau), čo je krásne jazero, ktoré je vhodné na kúpanie a ktoré z južnej strany chránia dvojtisícové hory.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

18.12.2017
Počas prvých troch mesiacov budúceho roka budú pobyty v Bardejovských kúpeľoch o 10% lacnejšie. Zľavy platia na všetky pobyty s výnimkou pobytov Senior špeciál a Prechodné ubytovanie s raňajkami.
17.12.2017
Nestihli ste nakúpiť darčeky? Ešte stále máte možnosť navštíviť Dni Vianoc na bratislavskom výstavisku Incheba, kde na vás čakajú tisíce tipov na tradičné i originálne vianočné prekvapenia.
16.12.2017
Počas adventnej nedele 17.12. môžete stráviť príjemné odpoludnie na Zámockom návrší v anjelskej spoločnosti. K tej správnej pohode prispeje vianočná hudba v podaní známych interpretov na pódiu pred Kostol nájdenia Svätého kríža, výstava betlehemov, dobré jedlo a pitie, vianočné trhy a sprievodný kultúrny program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 12. 2017
sviatok:Sláva, Slávka
dnes:
pondelok 18.12.
3 °C
zajtra:
utorok 19.12.
1 °C