www.infoglobe.sk » Taliansko, Herculaneum – výlet do dávnej minulosti

Taliansko, Herculaneum – výlet do dávnej minulosti

Publikované: 23.3.2018
V roku 79 n. l. vybuchla sopka Vezuv a vrstva popola vtedy zasypala Pompeje. Vďaka popolu bola časť mesta takmer dokonale zachovaná, a tak je cieľom mnohých turistov. My dnes však nenavštívime známe Pompeje, ale pozrieme sa do mesta Herculaneum, ktoré má sopka tiež na svedomí.

Herculaneum pohltila láva, a tak sa zachovali niekoľkoposchodové domy vrátane dverí a schodísk, dreveného nábytku, textílií, fresiek, mozaík alebo jedla. Vďaka tomu môžeme nahliadnuť do života staroveku. Mesto bolo založené pravdepodobne v 7. alebo 6. storočí pred n. l. kmeňom Samnitov, no jeho vznik sa častejšie prisudzuje gréckym kolonistom v 4. storočí pred našim letopočtom. Taktiež ale koluje mýtus, že mesto založil jeden z najväčších hrdinov gréckych bájí – Herkules.

Herculaneum

Na čo sa môžete v meste tešiť?

Určite navštívte kúpele, ktoré boli dôležité nielen pre očistu, ľudia sa tu totiž aj radi schádzali. Nedávne vykopávky odhalili skvelo zachovalé termálne kúpele. Tie mali oddelenú časť pre mužov a pre ženy. Ako vo frigidáriu, časti vyhradenej pre mužov, tak aj v dámskom tepidáriu sú podlahy s mozaikami vo vynikajúcom stave. Taktiež takmer nedotknuté sú aj niektoré drevené regály. Naproti kúpeľom nájdete budovu so zachovalým dreveným lisom, kde sa predávali látky.

kúpele

Na južnom konci uličky Cardo III stojí mohutný dom Casa dell'Albergo. Keď uvidíte zvyšky masívnych stĺpov, ktoré kedysi tvorili jeho átrium, určite si urobíte predstavu o tom, akí zámožní ľudia tu kedysi asi museli žiť. Naproti sa nachádza Aristidov dom alebo Argusov dom, v ktorom môžete vidieť krásne nástenné maľby.

Herculaneum

Pozdĺž Cardo III by vám nemal uniknúť ani Galbov dom, ďalšia opulentná patricijská vila. Obzvlášť zaujímavý je bazén v tvare kríža. Nie je isté na čo slúžil, ľudia sa v ňom mohli kúpať, ale taktiež mohol slúžiť len ako ozdobné jazierko, v ktorom sa chovali ryby.

Herculaneum   Herculaneum

Severnému koncu Cardo III dominuje Sacello degli Augustali (veľký chrám pôvodne zasvätený patrónovi mesta, Herkulovi) so štvorcovým pôdorysom s otvorenou strechou, cez ktorú sa dovnútra dostávalo svetlo. Vnútrajšok zdobia perfektne dochované fresky. Jedna z nich zobrazuje napríklad bohyne Juno a Minervu spoločne s Herkulom, ako stoja na Olympe.

Sacello degli Augustali

Jednou z najstarších stavieb v Herculaneu je dom Samnitov, ktorý v čase zániku mesta existoval už 300 rokov. V dome venujte pozornosť napríklad zdobným štukám a freskám alebo iónskym stĺpom.

GPS: 40°48'20.7"N 14°20'53.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Qfl247, Matthias Höllander, Xtreambar, Mentnafunangann, Mentnafunangann (2), Mentnafunangann (3), Norbert Nagel, User:MatthiasKabel

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Pompeje
Publikované: 4.2.2009
Sopečná tragédia, ktorá postihla talianske mestečko Pompeje (ležiace na úpätí Vezuvu) roku 79 po Kr., nám zachovala cenné informácie o živote ľudí tej doby.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska III
Publikované: 2.2.2018
Dnes už po tretí raz zavítame do Amalfitany, nádherného regiónu pozdĺž Tyrrhenského mora.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska II
Publikované: 26.1.2018
Dnes pokračujeme v našom výlete po oblasti, z ktorej sa vám bude asi ťažko vracať domov.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska I
Publikované: 19.1.2018
Dnes sa pozrieme do talianskeho regiónu Kampánia. Túto prevažne kopcovitú krajinu nájdete na juhu krajiny. Kampániu budete milovať. Jej pobrežie je nádherné, história bohatá a jedlo návykové. To celé je zabalené do krásnej prírody a navyše je tento región ako perlami posiaty kúzelnými mestečkami.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

16.10.2018
V poradí už 23. ročník pretekov psích záprahov sa koná počas víkendu 20. a 21. októbra. Štartuje sa v sobotu o 12-tej a v nedeľu o 10-tej hodine od autokempu Brodský pri Červenom Kostelci.
15.10.2018
Prvý ročník festivalu magických tekvíc sa uskutoční v sobotu 20. októbra 2018 na Hurbanovom námestí v Bojniciach.
14.10.2018
Nenechajte si ujsť Tradičný levický jarmok, ktorý sa uskutoční od 18. do 21. októbra 2018 na Námestí hrdinov a prinesie bohatý kultúrny program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 10. 2018
sviatok:Vladimíra
dnes:
utorok 16.10.
21 °C
zajtra:
streda 17.10.
22 °C