www.infoglobe.sk » Taliansko, Herculaneum – výlet do dávnej minulosti

Taliansko, Herculaneum – výlet do dávnej minulosti

Publikované: 23.3.2018
V roku 79 n. l. vybuchla sopka Vezuv a vrstva popola vtedy zasypala Pompeje. Vďaka popolu bola časť mesta takmer dokonale zachovaná, a tak je cieľom mnohých turistov. My dnes však nenavštívime známe Pompeje, ale pozrieme sa do mesta Herculaneum, ktoré má sopka tiež na svedomí.

Herculaneum pohltila láva, a tak sa zachovali niekoľkoposchodové domy vrátane dverí a schodísk, dreveného nábytku, textílií, fresiek, mozaík alebo jedla. Vďaka tomu môžeme nahliadnuť do života staroveku. Mesto bolo založené pravdepodobne v 7. alebo 6. storočí pred n. l. kmeňom Samnitov, no jeho vznik sa častejšie prisudzuje gréckym kolonistom v 4. storočí pred našim letopočtom. Taktiež ale koluje mýtus, že mesto založil jeden z najväčších hrdinov gréckych bájí – Herkules.

Herculaneum

Na čo sa môžete v meste tešiť?

Určite navštívte kúpele, ktoré boli dôležité nielen pre očistu, ľudia sa tu totiž aj radi schádzali. Nedávne vykopávky odhalili skvelo zachovalé termálne kúpele. Tie mali oddelenú časť pre mužov a pre ženy. Ako vo frigidáriu, časti vyhradenej pre mužov, tak aj v dámskom tepidáriu sú podlahy s mozaikami vo vynikajúcom stave. Taktiež takmer nedotknuté sú aj niektoré drevené regály. Naproti kúpeľom nájdete budovu so zachovalým dreveným lisom, kde sa predávali látky.

kúpele

Na južnom konci uličky Cardo III stojí mohutný dom Casa dell'Albergo. Keď uvidíte zvyšky masívnych stĺpov, ktoré kedysi tvorili jeho átrium, určite si urobíte predstavu o tom, akí zámožní ľudia tu kedysi asi museli žiť. Naproti sa nachádza Aristidov dom alebo Argusov dom, v ktorom môžete vidieť krásne nástenné maľby.

Herculaneum

Pozdĺž Cardo III by vám nemal uniknúť ani Galbov dom, ďalšia opulentná patricijská vila. Obzvlášť zaujímavý je bazén v tvare kríža. Nie je isté na čo slúžil, ľudia sa v ňom mohli kúpať, ale taktiež mohol slúžiť len ako ozdobné jazierko, v ktorom sa chovali ryby.

Herculaneum   Herculaneum

Severnému koncu Cardo III dominuje Sacello degli Augustali (veľký chrám pôvodne zasvätený patrónovi mesta, Herkulovi) so štvorcovým pôdorysom s otvorenou strechou, cez ktorú sa dovnútra dostávalo svetlo. Vnútrajšok zdobia perfektne dochované fresky. Jedna z nich zobrazuje napríklad bohyne Juno a Minervu spoločne s Herkulom, ako stoja na Olympe.

Sacello degli Augustali

Jednou z najstarších stavieb v Herculaneu je dom Samnitov, ktorý v čase zániku mesta existoval už 300 rokov. V dome venujte pozornosť napríklad zdobným štukám a freskám alebo iónskym stĺpom.

GPS: 40°48'20.7"N 14°20'53.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Qfl247, Matthias Höllander, Xtreambar, Mentnafunangann, Mentnafunangann (2), Mentnafunangann (3), Norbert Nagel, User:MatthiasKabel

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Pompeje
Publikované: 4.2.2009
Sopečná tragédia, ktorá postihla talianske mestečko Pompeje (ležiace na úpätí Vezuvu) roku 79 po Kr., nám zachovala cenné informácie o živote ľudí tej doby.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska III
Publikované: 2.2.2018
Dnes už po tretí raz zavítame do Amalfitany, nádherného regiónu pozdĺž Tyrrhenského mora.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska II
Publikované: 26.1.2018
Dnes pokračujeme v našom výlete po oblasti, z ktorej sa vám bude asi ťažko vracať domov.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska I
Publikované: 19.1.2018
Dnes sa pozrieme do talianskeho regiónu Kampánia. Túto prevažne kopcovitú krajinu nájdete na juhu krajiny. Kampániu budete milovať. Jej pobrežie je nádherné, história bohatá a jedlo návykové. To celé je zabalené do krásnej prírody a navyše je tento región ako perlami posiaty kúzelnými mestečkami.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.4.2018
Najväčší cestovateľský portál na svete opäť zostavil rebríčky tých najobľúbenejších destinácií na svete, ktoré si v nasledujúcich riadkoch predstavíme.
19.4.2018
Historický festival v Libušíne pri Kladne má už svoju tradíciu. V poradí už 27. ročník prinesie do údolia pod bývalé hradisko kňažnej Libuše stretnutie dvoch tisícok šermiarov. Rytierske turnaje, sprievodný program a zatiaľ najväčšia stredoveká bitka v ČR sa koná v sobotu 21. apríla od 12. hodiny.
18.4.2018
Aj tento rok Bratislava otvorí svoje brány pre všetkých domácich aj návštevníkov mesta. Bezplatne sa tak budete môcť dostať do múzeí, galérií a mestských inštitúcií a zároveň si vychutnať bohatý viacdňový program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAMBODŽA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 20. 4. 2018
sviatok:Marcel
dnes:
piatok 20.4.
25 °C
zajtra:
sobota 21.4.
26 °C