www.infoglobe.sk » Macedónsko, Skopje – kultúrne hranice medzi Európou a Áziou

Macedónsko, Skopje – kultúrne hranice medzi Európou a Áziou

Publikované: 20.12.2018
Macedónsko asi nie je zrovna destinácia, kam by sa hrnulo mnoho cestovateľov, ale myslím si, že by malo byť. Je to nádherná krajina s krásnou prírodou. Ľudia tu sú veľmi prívetiví, milí, snažia sa turistom pomôcť aj napriek jazykovej bariére. Navyše Macedónsko je pre Čechov či Slovákov finančne dostupné a všetko tu je pre našincov relatívne lacné. Tak čo, vyrazíte do Macedónska aj vy? Teraz je totiž ideálny čas začať plánovať.

Pokiaľ sa rozhodnete pre návštevu Macedónska, určite priletíte do hlavného mesta Skopje. Priame lety sú z Bratislavy, s prestupom napríkald z Prahy alebo z Viedne. Prípadne si môžete zvoliť cestu aj cez bulharskú Sofiu. Myslím, že cca 2–3 dni vám budú na Skopje aj s návštevou múzeí a miestnych reštaurácií bohato stačiť. A potom by som vám odporúčala ísť aspoň na denný výlet do Ochridu alebo niekam do prírody.

Skopje

Samotné Skopje je veľmi zaujímavé mesto. Má relatívne menšie centrum, všade sa dostanete pešky, popr. MHD. Mesto je rozdelené riekou Vardar na 2 časti, ktoré sú dosť rozdielne či už architektúrou, alebo aj pôvodom obyvateľov – moderná časť a postaršia časť v tureckom štýle. Dalo by sa povedať, že sa jedná o akúsi pomyselnú kultúrnu hranicu medzi Európou a Áziou. V 60. rokoch minulého storočia zasiahlo Skopji zemetrasenie, ktoré úplne zničilo časť centra. Rekonštrukcia prakticky prebieha až dodnes.

Skopje   Skopje

Skopje

Neďaleko hlavnej vlakovej stanice sa nachádza pamätný dom Matky Terezy, ktorá sa tu narodila. Odtiaľ je to potom čo by kameňom dohodil na hlavné námestie. Na námestí môžete vidieť niekoľko obrovských sôch, dominantou je socha Alexandra Veľkého. Odtiaľ sa môžete vydať cez Kamenný most smerom k miestnej univerzite cez tzv. tureckú čaršíju. Typické jednoposchodové budovy, obchodíky so suvenírmi, orientálnym korením alebo s lahodným jedlom. Vyberie si tu naozaj každý. Určite nezabudnite navštíviť bývalú tureckú pevnosť.

hlavné námestie

kríž na kopci Vodno

Pre milovníkov túr a výstupov by som odporúčala výstup na kopec Vodno, odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto. Hore je veľký kríž, ktorý je vidieť odkiaľkoľvek zo Skopje. Počas letnej sezóny tam jazdí lanovka, cez zimu musíte vyjsť jedine pešky.

Ďalšie výlety v okolí Skopje, ktoré by ste nemali vynechať, sú napr. pohorie Kitka, kaňon Matka alebo celodenný výlet do Ochridu.

GPS: 42°00'07.0"N 21°26'08.4"E

 

Text a foto: Martina Koşar

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Macedónsko I. – Všeobecné informácie a dojmy z Macedónska
Publikované: 27.6.2012
Do Macedónska ma na týždeň zaviedla pracovná cesta, čo ale neprekážalo tomu, aby som si aspoň časť tejto báječnej krajiny, pokiaľ možno, čo najlepšie prehliadla a poznala. Ak by som mala zhrnúť dojmy, ktoré vo mne Macedónsko zanechalo, musela by som spomenúť krásnu prírodu, teda nádherné hory, krasový reliéf a veľké tektonické jazerá, ktoré svojou krásou môžu pokojne konkurovať kdejakému moru.

Macedónsko III.: Ochridské jazero
Publikované: 11.7.2012
Celý jeden májový týždeň som strávila v hoteli Metropol, ktorý leží na brehu Ochridského jazera. Každý večer sa mi rozplývalo srdce nad tým najkúzelnejším červeným západom slnka, aký som v živote videla. Sedem dní som pozorovala, ako sa strieda pokojná hladina jazera s rozbúreným vlnením, ktoré spôsobovali vetry, padajúce na jazero z albánskych hôr na opačnej strane.

Macedódsko IV.: Ochrid
Publikované: 18.7.2012
Na severovýchodnom brehu Ochridského jazera leží mesto s odpočinkovou až rozprávkovou atmosférou. Nachádza sa v ňom nespočetné množstvo pamiatok z dávnej či nedávnej minulosti. Nad mestom sa týči vápencové pohorie Galicica s červenou pôdou terra rosa a krasovým reliéfom.

Macedónsko V.: Národný park Galicica – 1. časť
Publikované: 25.7.2012
Keď som išla do Macedónska, chcela som za každú cenu navštíviť hory, o ktorých kráse som toho už veľa počula. Časový priestor som mala iba pre výstup na kopce, ktoré sa týčia priamo nad Ochridským jazerom. Jedná sa o pohorie Galicica, v ktorom bol v roku 1958 vyhlásený rovnomenný národný park. Hory sa vypínali až do výšky okolo dvetisíc metrov.

Macedónsko VI.: Národný park Galicica - 2. časť
Publikované: 1.8.2012
Keď som sa driapala na kopce pohoria Galicica po prvýkrát, bol mojim pôvodným cieľom protestantský kostolík v horskej dedinke Konjsko. Vtedy som sa k nemu nedostala, ale nemusela som ľutovať. Vydali sme sa k nemu totiž v iné odpoludnie spolu s kamarátom, pod ktorého vedením sme ho našli a mohli si ho prehliadnuť.

Macedónsko VII: Svätý Naum a výlet do Albánska
Publikované: 8.8.2012
Vrele odporúčané miesto, ktoré som nesmela pri svojej návšteve oblasti Ochridského jazera v Macedónsku vynechať, leží 28 km južne od Ochridu, v blízkosti hraníc Macedónska s Albánskom. Je to kláštor svätého Nauma, jedného z významných nasledovníkov a spolupracovníkov Cyrila a Metoda.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

22.1.2019
Príďte v sobotu 26. januára do Národného poľnohospodárskeho múzea v Prahe zažiť atmosféru staročeskej zabíjačky a ochutnať zabíjačkové špeciality. Prehliadka múzea vrátane vstupu na akciu bude za znížené vstupné 50 Kč, deti do 140 cm a seniori majú vstup zdarma.
21.1.2019
Chceli by ste splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch v zime? V piatok 25. a v sobotu 26. januára 2019 budete mať príležitosť, nakoľko sa uskutoční 11. ročník vodáckej verzie fašiangov - Zimný splav Dunajca.
20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 22. 1. 2019
sviatok:Zora
dnes:
utorok 22.1.
1 °C
zajtra:
streda 23.1.
0 °C