www.infoglobe.sk » Kolumbia: San Juan de Girón

Kolumbia: San Juan de Girón

Publikované: 27.2.2017
Mesto San Juan de Girón bolo založené v roku 1631 Franciscom Mantillom. Aby zostalo historické centrum mesta zachované, bolo v roku 1959 prehlásené za kultúrnu pamiatku. A tak môžeme aj dnes obdivovať dláždené uličky a renovované domy obielené vápnom.

Girón je malé mesto. So svojimi asi 140 tisícmi obyvateľmi sa síce malé zdať nemusí, no pokiaľ sa človek zdržuje len v historickom centre, tak za jeden deň stihne prejsť snáď všetky uličky, a to aj niekoľkokrát. Aj keď sa nás mnoho ľudí pýtalo, či sme navštívili 9 km vzdialené mesto Bucaramanga, pretože je vraj tiež veľmi pekné, pre nás bola voľba jasná. Ideme priamo do Girónu.

pohľad na Girón

V meste sú dokopy tri námestia. Na hlavnom námestí Parque Principal de Girón je bazilika Menor San Juan Bautista rušno. Sú tu stánkari s jedlom, ľudia sa sem chodia po práci baviť a vysedávať na lavičkách, zatiaľ čo deti behajú navôkol. Nachádza sa tu tiež bazilika Menor San Juan Bautista, ktorá je hlavným pútnym miestom v Giróne. Postavená bola v roku 1639 a má spolu až päť oltárov.

O niečo pokojnejším námestím je Plazuela de Las Nieves s kostolom Capilla Nuestra Señora de las Nieves. Miestni tu predávajú ručne vyrobené suveníry či šperky. Úplným opakom je námestie Plazuela Peralta, ktorému sa vraví aj Parque de los Enamorados – park zamilovaných – kvôli jeho romantickému osvetleniu a usporiadaniu. Nikto tu nie je a vládne tu úplný pokoj.

Capilla Nuestra Señora de las Nieves   Plazuela Peralta

Aj keď mesto pôsobí pokojne, nesmieme zabúdať, že sme v Kolumbii a tu to proste žije každú noc. Vraveli sme si, aký budeme mať v hoteli na kraji mesta pri malom potoku pokoj, ale splietli sme sa. Večer sa pod nami otvárajú bary a začína hrať hlasná hudba. A keď nahlas, tak nahlas. Nevýhodou v Kolumbii je navyše aj fakt, že tu je teplo. Všetky bary a kluby sú tým pádom otvorené do ulice a hudba reve na celé kolo. A je úplne jedno, či je víkend, alebo všedný deň. Tu sa proste žije. A keď sa všetko nad ránom upokojí a ja s nádejou otváram okno, do nosu mi udrie smrad z kafilérie. Tá je síce dostatočne ďaleko, ale aj tak sa to vzduchom donesie až k nášmu hotelu. Zatváram zas okno a idem radšej spať.

ulička   most cez rieku

Pretože máme uličky v Giróne už niekoľkokrát prejdené, vydávame sa smerom do kopca kúsok nad mesto. Chceme sa pozrieť na centrum zhora a prehliadnuť si aj inú časť mesta než len opravené a renovované domy. Človek totiž potom získa na mesto trochu iný náhľad. Stúpame do kopca a máme v pláne dôjsť k soške Krista, odkiaľ by mal byť pekný výhľad na mesto. Plán nám ale zhatí fakt, že je v rekonštrukcii, atak sa k soške nedá dostať. Mohli by sme sa tam dostať cez nejaký súkromný pozemok, s tým ale váhame. Vidia nás miestni a jeden pán, ktorý má pravdepodobne dosť pod čapicou, hneď ďalším ľuďom hovorí, nech nás tam nechajú prejsť. Pritom však ukazuje posunkom – trením prstov o seba – nech nás za to pekne skasírujú. Tak sa len pousmejeme a ideme preč. Pekný výhľad bude aj odinakadiaľ.

socha Krista

Keď sa potom vraciame späť do mesta, volíme rôzne okolité cesty a chodníky. Dostávame sa tak aj do miesta, kde nás zastavuje pani s dieťaťom. Vraj tade nemáme chodiť sami. Vraj tam sú bezdomovci a mohli by nás okradnúť. A tak sa vydáva s nami, aby sa nám nič nestalo. A já si vravím, že by to nebolo ono, keby nás zas aj dnes niekto nevaroval. Pani nás prevedie nepeknou časťou mesta a my jej ďakujeme. Je pravda, že akonáhle človek vyjde z udržovaného centra, uličky a krajina sa trochu zmenia. Odrazu je všade viac odpadkov a mesto už nepôsobí tak pokojným a čistým dojmom. Aj tak sa ale nie je čoho báť, pokiaľ si chce človek prejsť pekné centrum večer za tmy. Uličky sú pekne osvetlené a nebezpečenstvo nehrozí. Hlavné námestie je navyše plné ľudí.

nočné mesto

Večer nás zas čaká nedobrovoľné počúvanie hudby z baru pod nami. Vravím si, že v noci je úplne jedno, v akom veľkom meste sme. Stačí jeden bar v okolí a už sa nedá spať. Aj tak nás ale mesto Girón milo prekvapilo upraveným historickým centrom a peknými uličkami.

GPS: 7°04'05.8"N 73°10'16.4"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kolumbia – Medellín
Publikované: 30.1.2017
Na začiatku 90. rokov sa mohlo mestu Medellín o nejakých turistoch jedine snívať. Bolo to totiž centrum svetového obchodu s kokaínom a mesto s najväčším počtom vrážd na svete.

Kolumbia: San Gil a Barichara
Publikované: 6.3.2017
Mestečko San Gil bolo založené v roku 1705 a je jednou z najdôležitejších športových destinácií v Kolumbii. V meste je síce mnoho agentúr zameraných na adrenalínové aktivity, ale tunajší pobyt sa dá užiť aj v pokojnejšom tempe.

Kolumbia: Tunja a Villa de Leyva
Publikované: 13.3.2017
Tunja je zachovalé koloniálne mesto, ktoré bolo založené v roku 1539 Gonzalom Suárezom Rendónom. Čo nás na meste prekvapilo, bola zima. No áno, veď sme v nadmorskej výške 2 820 metrov!

Kolumbia: Bogota
Publikované: 20.3.2017
Bogota je hlavným a tiež najväčším mestom Kolumbie. Je veľmi rozmanitá a multikultúrna a s prehnaním sa dá povedať, že zažijete cestovanie časom. To keď sa zo štvrte plnej moderných výškových budov dostanete do historickej štvrti La Candelaria s koloniálnou architektúrou.

Kolumbie: Salento
Publikované: 27.3.2017
Mesto ukryté v horách, palmy a kávové plantáže, zachovalé domy s farebnými balkónmi a kvetinami, to je Salento. Tak trochu raj zamrznutý v čase.

Kolumbia: Cali
Publikované: 3.4.2017
Až sedem tisíc profesionálnych tanečníkov salsy, množstvo tanečných škôl, bary a kluby hrajúce salsu. To je mesto Cali, celým názvom Santiago de Cali. Mesto salsy. Salsa tu nie je len zábava, je to proste štýl života caleños, miestnych obyvateľov.

Kolumbia: Cartagena
Publikované: 13.2.2017
Od roku 1984 patrí kolumbijská Cartagena k dedičstvu UNESCO. Historické centrum s dláždenými uličkami, balkóny plné kvetín, budovy v koloniálnom, republikánskom aj modernom štýle, to všetko ukrývajú 11 kilometrov dlhé zachovalé hradby vybudované Španielmi.

Kolumbia: Santa Marta
Publikované: 20.2.2017
Do Santa Marty prichádzame autobusom a cestou si užívame okolité scenérie. Vidíme mnoho chudobných domov a dedín a tiež zaujímavú pobrežnú krajinu. Až je zvláštne, že človek potom vojde do pekného koloniálneho mesta, obľúbeného prímorského letoviska Kolumbijčanov.

Kolumbia: z Medellínu do Cartageny cez Santa Fe
Publikované: 6.2.2017
Krásne a zachovalé koloniálne mesto s príjemnými teplotami okolo 25 °C, ktoré priam láka na prechádzky dláždenými uličkami a na prehliadku bielych domov s farebnými okenicami a dverami.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

16.8.2017
Letná súťaž Všetci na bajk, ktorá prebieha až do 17. septembra 2017 je určená pre všetkých cyklistov. Súťaží sa v kategóriách jednotlivci - cyklisti a cyklistky a v kategórii rodina.  Zapojiť sa môžete aj teraz, nakoľko žrebovať sa bude aj so všetkých zúčastnených, takže šancu vyhrať super ceny má naozaj každý.

15.8.2017
Vila na pražskej Kampe sa po rokoch dočkala svojho otvorenia. Jej štyri poschodia sa postupne premenili na multižánrové centrum. Expozíciu Jana Wericha nájdete na prvom poschodí a o histórii celého ostrova Kampa sa dozviete v podzemnom podlaží.
14.8.2017
Pre všetky prázdninujúce deti si zámok Schloss hof pripravil skvelý program, a to až do 3. septembra 2017.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 16. 8. 2017
sviatok:Leonard
dnes:
streda 16.8.
31 °C
zajtra:
štvrtok 17.8.
31 °C