www.infoglobe.sk » Gruzínsko, Kutaisi – krásna príroda a množstvo pamiatok

Gruzínsko, Kutaisi – krásna príroda a množstvo pamiatok

Publikované: 6.10.2018
Gruzínsko je štát ležiaci na rozhraní juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie. Pri východnom okraji Gruzínska sa nachádza Čierne more. Jeho susedmi sú na severe a severovýchode Rusko, na juhu Turecko a Arménsko a na juhovýchode Azerbajdžan.

Do Gruzínska sa môžete dostať mnohými spôsobmi, ale najlepší je samozrejme lietadlo, z Prahy dokonca lietajú priame lety, a to do Kutaisi. Na mieste potom doporučujem kúpiť SIM kartu, ktorá má signál aj v horách.

zapadnuté uličky v Kutaisi   elektrické drôty

Kutaisi je po Tbilisi druhým najväčším mestom Gruzínska. A čaká tam na vás mnoho zaujímavostí. Na hlavnom námestí Davida Staviteľa nájdete impozantnú fontánu. Kolchidská fontána je vyzdobená zväčšenými kópiami 30 nájdených kolchidských sôch. Kedysi na tomto mieste stál kostol, potom socha Stalina. Fontána bola postavená v roku 2011.

námestie v Kutaisi

Ďalej môžete navštíviť katedrálu Bagrati, ktorá sa nachádza nad mestom na kopci Ukimerioni, vysoko nad riekou Rioni a je zapísaná do zoznamu UNESCO. Prvý pohľad na ňu bol skutočne neuveriteľný, katedrála sa v celej svojej kráse týči na kopci, z ktorého je prekrásny výhľad na mesto a okolie.

katedrála Bagrati   pohľad od katedrály na Kutaisi

Našou ďalšou zastávkou bola jaskyňa Prometheus Cave, ktorá leží necelých 22 km od mesta Kutaisi. Vstup do jaskyne stojí 20 GEL (cca 180 Kč), ale my sme si kúpili COMBO ticket za 50 GEL, ktorý zahŕňa 4 vstupy, a to do Prometheus Cave, Okatse Canyon, Gachedili Canyon a Sataplia National Park. Ponúka sa tu aj možnosť previesť sa na lodičke. Najskôr sme zamierili do Prometheus Cave. Prehliadka s anglicky hovoriacou sprievodkyňou trvá asi 40 minút a za ten čas prejdete asi 2 km v podzemí. Jaskyňa je plná stalagmitov a stalaktitov rôznych tvarov. Celá je nasvietená farebnými svetielkami. Posledná časť prehliadky vedie pozdĺž podzemnej riečky. V týchto miestach sa prehliadka končí, ale len pre tých, ktorí nemajú zaplatenú plavbu lodičku. My teda dochádzame k loďke, vyfasujeme helmy a vesty a vyrážame do cieľa. Po vylodení už len čakáme na mašrutku (druh verejnej dopravy hlavne v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, Balkánu a Turecka), ktorá nás zas odvezie k vstupnej bráne.

Prometheus Cave   Prometheus Cave

plavba loďou v Prometheus Cave   výjazd loďou z jaskyne Prometheus Cave

Potom zas nasadáme do auta a vyrážame do Martvili na Gachedili Canyon. Vstupenky už máme, tak si opäť zaplatíme loďku a vyrážame. Táto atrakcia s loďkou je dobrá aj pre deti. Naskočíme do nafukovacieho člnu a plavíme sa asi 10 minút proti prúdu, potom sa otáčame a ideme zas späť. Po vylodení sme sa ešte prešli po cestičke pozdĺž kaňonu.

plavba na loďke v Gachedili Canyon   Gachedili Canyon

Prvý deň strávený v Gruzínsku sa nám veľmi vydaril. Boli sme nadšení miestnou prírodou a skvelým jedlom. Ľudia sú tu všade strašne milí. Rozhodne stoja všetky tieto miesta za návštevu.

GPS: (jaskyňa) 42°22'37.8"N 42°36'02.3"E

 

Text a foto: Kateřina JanovskáDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Gruzínsko – z mesta do hôr alebo cesta plná zastávok
Publikované: 13.10.2018
Dnešnou zastávkou a takým malým spestrením na ceste bude Balda Canyon. Nachádza sa necelých 12 km od mesta Martvili. Nájsť ho je však pomerne náročné. Keď sme chceli prebrodiť rieku, prišiel za nami miestny pán. Dorozumievali sme sa ťažko, ale podarilo sa. Rieku vraj neprebrodíme, pretože tam sú ostré a veľké kamene, ale že za 200 metrov je vodopád.

Gruzínsko – mesto Mestia a výpravy do okolia
Publikované: 20.10.2018
Mestia je krásne horské mestečko ležiace 128 km severovýchodne od krajského mesta Zugdidi. Patrí k najmalebnejším častiam krajiny a nie nadarmo sa nazýva gruzínske Švajčiarsko. S touto alpskou krajinou má totiž mnoho spoločného. Nielen krásnu krajinu zelených pastvín pod zaľadnený mi horami, ale tiež množstvo turistov.

Gruzínsko – z Mestie do Ushguli
Publikované: 27.10.2018
Z Mestie do Ushguli vedie len jedna jediná cesta. Dá sa tam dostať vlastným vozidlom, taxíkom, mašrutkou (čo je miestna hromadná doprava), ale dá sa ísť aj stopom. Cesta tedy vedie smerom Ughviri pass. Počítajte však s nespevneným terénom. Hneď ako sme prešli Ughviri pass, serpentínami sme schádzali do prvej dediny. Človekovi sa až veriť nechce,v akých podmienkach tu ľudia žijú.

Gruzínsko: zo Zagaro Pass do Kutaisi – posledná časť výpravy
Publikované: 3.11.2018
Keď sme sa ráno prebudili, nad Zagaro Pass krásne svietilo slniečko. Cesta preč však bola kvôli snehu neprejazdná, a tak sme čakali a čakali…

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban